גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפרחים למחיר למשתכן: 2019 שברה את שיאי לקיחת המשכנתאות השנתיים

14 אלף לווי מחיר למשתכן הקפיצו את המשכנתאות הגבוהות והביאו את 2019 להיות שנת השיא של כל הזמנים, ואת חודש דצמבר לחודש השיא בלקיחת משכנתאות ● הריבית הנמוכה דרבנה גם רכישת דירות להשקעה ומיחזורי משכנתאות

משכנתא / צילום: שאטרסטוק
משכנתא / צילום: שאטרסטוק

שנת 2019 רשמה את שיא היקפי המשכנתאות השנתיים שנלקחו בישראל מעולם, וחודש דצמבר 2019 שבר את שיא היקפי המשכנתאות החודשיים, הרבה מאוד הודות לתוכנית מחיר למשתכן שהוסיפה לשוק לווים צעירים שנטלו משכנתאות בהיקפים גבוהים - כך עולה מסקירת בנק ישראל את שוק המשכנתאות לדצמבר 2019.

סך ביצועי המשכנתאות צמח בשנה שעברה בכ-13.8% לעומת 2018 והסתכם בכ-67.6 מיליארדי שקל (ממוצע חודשי של 5.6 מיליארדי שקל). בהשוואה לשנת 2015, שנת השיא הקודמת, נרשם גידול של 4.6%. ואולם בעוד שב-2015 נרשם שיא במספר עסקאות הנדל"ן, שהגיעו לכ-120 אלף רכישות של דירות - 2019 תסתכם בסביבות 108 אלף עסקאות, וברור שלא כמות העסקאות היא הגורם שעומד מאחרי השיא.

מחיר למשתכן זו הסיבה העיקרית. מסה גדולה של עסקאות שנחתמו במסגרת התוכנית הממשלתית הקפיצה את ביצועי המשכנתאות. מחודש מרץ בשנה שעברה, סך העסקאות במסגרת דירות במחיר מופחת (תוכנית מחיר למשתכן ומעט דירות שנמכרו במסגרת תוכנית "מחיר מטרה") היוו כ-17% מסך העסקאות, כאשר סך ההלוואות במסגרת דירה במחיר מופחת היוו כ-12% מסך הביצועים (כ-7 מיליארד שקל) באשראי לדיור.

 

השיא הגדול הגיע בחודש שעבר. בסך-הכול ניתנו 10,215 הלוואות לרכישת דירות בדצמבר. מדובר במספר הגדול ביותר של הלוואות חודשיות מאז אוגוסט 2015. 1,943 מתוך אותם לווים, הגיעו לבנקים על-מנת לקבל הלוואות לרכישת דירות במסגרת מחיר למשתכן. מדובר בשיא חודשי, שגם לווה בשיא של ביצועים מצד הבנקים, שהלוו לאותם רוכשים 994 מיליון שקל - אף זה שיא חודשי בהיקפי ביצועים לצורך רכישת דירות במחיר למשתכן. בסך-הכול בין מרץ לדצמבר 2019 ניתנו כ-14 אלף הלוואות לזוכי מחיר למשתכן. 

המשקיעים שבים לרכוש דירות?

עוד ציבור מעניין ששב לרכוש דירות, או לפחות לקחת משכנתאות, הוא ציבור המשקיעים. בדצמבר 2019 נלקחו 1,434 משכנתאות לצורכי דירות להשקעה. מדובר במספר הגבוה ביותר מאז דצמבר 2014. האם המשקיעים שבים לרכוש דירות, על אף נטל המס הגבוה שכחלון הטיל עליהם החל מ-2015? עוד מוקדם להעריך. 

ב-2019 אומנם נלקחו כ-20% משכנתאות לצורכי השקעה בדירות יותר מאשר ב-2018, ואולם עדיין בדיקות של הכלכלנית הראשית מעלות כי שיעור המשקיעים בשוק נותר נמוך, ולאור זאת נצטרך להמתין תקופה נוספת כדי לראות האם דצמבר 2019 הייתה תחילתו של מפנה - או שמדובר בסיבות אחרות ונקודתיות שהביאו לריבוי היחסי של דירות להשקעה שנרכשו בחודש זה.

בבנק ישראל מציינים את הירידה בריבית על ההלוואות החדשות לדיור שליוותה את הגידול במשכנתאות. ירידה זו הקיפה את כל מסלולי הריבית ומגזרי ההצמדה.

ואולם כפי שהדגשנו מקודם, השיא בהיקפי המשכנתאות נרשם כתוצאה ישירה מחלקן הגבוה של ההלוואות בשיעורי מימון גבוהים (75%-60% משווי הנכס), על רקע חלקם העולה של לווים במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, אשר נוטים להיות מאופיינים בשיעורי מימון גבוהים יותר ביחס לשאר נוטלי המשכנתאות; והן על רקע ההקלה של הפיקוח על הבנקים בדרישות ההון להלוואות לדיור בשיעורי מימון גבוהים (הקלה באופן בו ישקללו הבנקים את נכסי הסיכון בגין המשכנתאות בשיעור מימון של 60%-75%, מרץ 2018).

ובמצב של ריבית יורדת, עולה גם כמות מיחזורי המשכנתאות. בשנת 2019 עמד היקף המיחזורים על כ-9.1 מיליארד שקל, כשמינית מסך ההלוואות שניתנו, בהשוואה לכ-5.8 מיליארדי שקל בשנת 2018 (כ-9% מסך הביצועים באותה השנה). 

בתגובה לנתונים, המשנה למנכ"ל בנק ירושלים, דודי לוי, מסר כי "שנת 2019 אופיינה במעבר של לקוחות שישבו על הגדר בהמתנה, כי חשבו שמחיר למשתכן או גורם אחר יביאו לירידת מחירי הדיור, אך זה לא קרה. הם קיבלו החלטה לרכוש דירה, ולכן השוק הפך להיות חם. גורם נוסף שהשפיע על שיא כל הזמנים במשכנתאות הוא פרויקטים של מחיר למשתכן שנכנסו לביצוע וגם כן הזניקו את היקף נטילת המשכנתאות". 

עוד כתבות

שלמה כפיר / צילום: איל יצהר

עובדי בזק פותחים בעיצומים בעקבות התעכבות המו"מ על ההסכם הקיבוצי

בעקבות גרירת רגליים במו"מ להבטחת זכויותיהם עם כניסת קרן סרצ'לייט לשליטה בבזק, הגיעו העובדים למסקנה שהעיכוב הוא חלק ממהלך כולל שנועד להרוויח זמן ● החל ממחר העובדים הודיעו כי לא יונפקו חשבוניות ללקוחות ולא יאפשרו הכנת הדוחות הכספיים

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה / צילומים: איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה

4.5 חדרים בקריית מוצקין, 4 חדרים בקריית ביאליק, 3.5 חדרים בזכרון יעקב או 4 חדרים בחיפה?

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

פרויקטים סולאריים של חברת אנלייט ומערכת של חברת סולאראדג' / צילום: יח"צ

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור