גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנדלבליט: יש לאפשר לח"כ היבא יזבק לרוץ לכנסת ה-23

(עדכון) - הודעת היועמ"ש הגיעה לאחר קבלת תצהירה של יזבק, שבו הבהירה כי אין באמירותיה קריאה לאלימות אלא לסיום הכיבוש

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ
ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לועדת הבחירות המרכזית כי לפי דעתו יש לאפשר לח"כ היבא יזבק לרוץ לכנסת ה-23, למרות אמירותיה השנויות במחלוקת. הודעת היועץ מנדלבליט הגיעה לאחר קבלת תצהירה של יזבק, שבו הבהירה כי אין באמירותיה קריאה לאלימות אלא לסיום הכיבוש.

בעקבות המלצת היועמ"ש קוראת מפלגת עוצמה יהודית להדיח את היועץ המשפטי לממשלה מתפקידו: "הגיע הזמן לשים סוף לקרקס ולאכיפה הבררנית: יש להדיח את מנדלבליט מתפקידו. אותו יועץ משפטי שהמליץ לפסול את מיכאל בן ארי, את בנצי גופשטיין ואת ברוך מרזל עושה איפה ואיפה ומתאמץ ככל יכולתו להלבין תומכת טרור מובהקת, על אף ראיות חד משמעיות וברורות, ולמרות שיזבק מבהירה למנדלבליט כי היא עומדת מאחורי רוב אמירותיה, הוא נותר איתן בעמדתו להכשיר את מחבקת המחבלים - לא צריך להישאר דקה אחת נוספת בעמדתו. יש להדיח אותו עוד היום. הגשנו לועדת הבחירות וליועץ המשפטי לממשלה מאסה קריטית של עשרות ראיות המעידות על תמיכתה בטרור ובמחבלים, אולם היועץ התעלם מכל אלה".

מארגון בצלמו שמייצג את משפחות הנרצחים על ידי המחבל סמיר קונטאר בפיגוע בנהריה נמסר : "היום היועמ"ש קבע שדם אזרחי ישראל וחיילי צה"ל עומד למרמס. מדובר בתקיעת סכין בלב המשפחות השכולות ובלב חיילי צה"ל שהיבא התירה את דמם. בעוד את מיכאל בן ארי הוא פסל על דברים פחותים בהרבה. כאן הוא חיפש כל דרך להכשיר. חוץ מלהצביע בל"ד הוא עשה הכל בעד היבא שתיכנס לכנסת. מדובר באיפה ואיפה וריסוק שארית האמון שעוד נותר במערכת".

יזבק: "מה שלא לגיטימי זה המשך הכיבוש"

חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד דוחה את הטענה כי בראיון לערוץ רשת 13 היא הביעה תמיכה במאבק אלים נגד ישראל. במכתב תשובה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כתבה יזבק כי אמירותיה בראיון הביעו תמיכה בסיום הכיבוש ולא קריאה למאבק מזוין נגד ישראל.

עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה בסוגיית פסילת מועמדות לכנסת נחשבת מכרעת כאשר מגיעים לדיון בבג"ץ בנוגע לפסילות. כבר כעת ברור כי ועדת הבחירות המרכזית, המורכבת ברובה מנציגי המפלגות, תחליט לאשר את בקשות הפסילה של הליכוד ושל ישראל ביתנו כלפי יזבק. כחול לבן ומפלגת העבודה הודיעו כי יתמכו בפסילה, לצד מפלגות הימין, מרצ והמשותפת יתנגדו, ובדגל התורה עדיין מתלבטים. הדיון יתקיים ביום רביעי הקרוב ההחלטה הזו תועבר לפתחו של בג"ץ אשר שופטיו כבר הביעו בעבר עמדה תקיפה נגד יזבק.

בדיון שהיה בקיץ בבקשה לפסילת מפלגת בל"ד, השופט יצחק עמית אמר בדיון כי "סמיר קונטאר רוצץ גולגולת של תינוקת. בושה וחרפה עם שלושה סימנים קריאה להזדהות עם קונטאר", ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות קבעה כי דברי יזבק הם "תמיכה בארגון טרור" - אחת מהעילות לפסילה.

השופטים קבעו בסופו של דבר כי אין לפסול את כל בל"ד על דברי אחת מחברות הכנסת של הרשימה. זו הייתה הקריאה למעשה לבקשת הפסילה האישית, קריאה שהליכוד וישראל ביתנו נענו לה. לאחר האמירות הללו יזדקקו השופטים ללוליינות משפטית מפותלת במיוחד כדי לבטל את פסילתה, אבל לכאן נכנס גם היועץ המשפטי מנדלבליט.

אתמול פנה היועץ המשפטי אל יזבק בבקשה להסביר את התבטאויותיה בראיון בערוץ 13. במהלך הראיון נשאלה יזבק: "האם זה חלק מהתנגדות סבירה מבחינתך, ולגיטימית לכיבוש, לפגוע בחיילים או לפגוע ברמטכ"ל?". לכך השיבה: "החוק הבינלאומי בעצמו מאפשר לעמים שהם תחת כיבוש לפעול למען שחרורם". לאחר מכן נשאלה: "כלומר, את תופסת כלגיטימי פגיעה בחיילים?", ולכך יזבק ענתה: "מה שלא לגיטימי זה המשך הכיבוש".

יזבק ענתה בתצהיר שהגישה ליועץ כי "אני עומדת מאחורי שני המשפטים שאמרתי. אכן האמירה שעמים רשאים לפעול למען שחרורם, מבטאת עמדה אוניברסלית בהתאם למשפט הבינלאומי כי כל עם זכאי להגדרה עצמית. אך אין בעמדה אוניברסלית שביטאתי קריאה או תמיכה כלשהי לשימוש באלימות. אני חוזרת ומדגישה שאני לא קראתי בראיון וגם לא התכוונתי לשימוש באלימות מכל סוג נגד אף אדם בין אם הוא במדים או לא במדים, אזרח, תושב או חסר מעמד. אני פועלת באופן פוליטי למען סיום הכיבוש והשגת שלום צודק. בעיני זו הדרך היחידה לסיום הסבל ושפיכות הדמים. בראיון אמרתי שהכיבוש הוא לא לגיטימי, ואמירה זו היא אנדרסטייטמנט, כי הכיבוש הוא מצב נוראי והוא מקור האלימות. ישנה הסכמה רחבה אצל גורמים רבים בארץ ובעולם, שהדרך היחידה לסיום האלימות היא סיום הכיבוש".

בימין זעמו על פנייתו של מנדלבליט, הנראית כניסיון לאפשר לחברת הכנסת לרדת מהעץ

אלא שבקשות הפסילה נשענות בעיקר על פוסטים ששיתפה יזבק בעבר ובהם הביעה תמיכה והזדהות עם טרוריסטים שדם רב על ידיהם. כך, ב-2015 שיתפה פוסט הזדהות עם סמיר קונטאר, הטרוריסט הלבנוני שרצח בפיגוע ב-1979 את דני הרן ובתו עינת בת 4 בנהריה, שאת גולגלתה רוצץ על אבן. הוא שוחרר ב-2008, במסגרת העסקה להשבת גופותיהם של אלדד רגב ואורי גולדווסר, אבל לאחר ששב לפעילות טרור במסגרת חיזבאללה, חוסל בסוריה ב-2015. יזבק שיתפה בפייסבוק פוסט שבו הוא מוגדר "שאהיד" וזעמה על חיסולו.

בפוסט אחר הביעה תמיכה במחבלת הפלסטינית דלאל אל מוגרבי, שהשתתפה ברצח 35 אזרחים ישראלים בפיגוע ב-1978. בטור דעה בעיתון "הארץ" ניסתה יזבק להסביר כי המונח שאהיד, שבו הכתירה את קונטאר, הוא כוללני יותר ולא מתייחס רק למי שעשה פעולה אלימה, ואת התמיכה באל מוגרבי הסבירה ברצון להעצים נשים.

בימין זעמו על פנייתו של מנדלבליט, הנראית כניסיון לאפשר לחברת הכנסת לרדת מהעץ. הביטויים החריפים נשמעו כצפוי מצד עוצמה יהודית, ששלושה מחבריה נפסלו בשנה האחרונה מריצה לכנסת על ידי בג"ץ בשל התבטאויות חריפות. בהודעה שמסרה התנועה נאמר: "מסתבר שהיועץ המשפטי לממשלה מנהיג דין אחד ליהודים ודין אחר לערבים. היועמ"ש לא טרח לפנות לבן ארי, מרזל וגופשטיין בטרם קבע כי יש לפסול את מועמדותם לכנסת, ואילו במקרה של יזבק שהתבטאויותיה חמורות בהרבה יבקש היועמ"ש מיזבק לערוך מקצה שיפורים ולהגיש הבהרות מאולצות".

יו"ר רשימת עוצמה יהודית, עו"ד איתמר בן גביר, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "החרפה האמיתית היא לא ה'הבהרה' המגוחכת שמנדלבליט מבקש מיזבק לדבריה. החרפה האמיתית היא ההתעלמות שלו מהראייה החותכת בעניינה של יזבק: תמיכה והזדהות עם המחבל סמיר קונטאר, שרצח אבא מול עיני ביתו בת ה-4, ואת גולגלתה של בת ה-4 קוצץ אל סלע. בעיני מנדלבליט, זו לא עילת פסילה. אין מילים".

עוד כתבות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

תחנת דלק תדלוק בנזין נפט מתדלק / צלם:  thinkstock

בשורה לנהגים: מחירי הדלק יירדו במוצ"ש ב-7 אגורות לליטר

החל מחצות הלילה שבין שבת לראשון יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, כך שהמחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.92 שקלים לליטר

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?