גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך הפך ענף התעופה בארה"ב לחזק ביותר בעולם במונחי רווחיות, ואיך ישראל קשורה לסיפור?

הגל הירוק ששוטף את אירופה, ולפיו נוסעים מוותרים על טיסות כחלק מהמאבק הסביבתי, פוסח על ארה"ב ● בשעה שבאירופה נרשמת ירידה בהיקף הנוסעים בטיסות פנים, הדוחות הכספיים של חברות התעופה הגדולות בארה"ב מצביעים על מגמת המראה

מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי
מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ענף התעופה בארה"ב הוא החזק ביותר בעולם במונחי רווחיות החברות. בשנים האחרונות המספרים צומחים, כשהמנוע העיקרי של התעופה האמריקאית טמון בתעופה הפנים ארצית.

גם בדוחות הכספיים שהציג לאחרונה ארגון התעופה העולמי (יאט"א) בולטת העוצמה של ענף התעופה בצפון אמריקה: בסיכום 2019 הרווח הנקי של חברות התעופה בארה"ב הסתכם ב-16.9 מיליארד דולר, לעומת 14.5 מיליארד דולר בשנה קודמת. לשם השוואה, ניתוח הדוחות של חברות התעופה באירופה העלה כי הרווח הנקי שלהן הסתכם ב-6.2 מיליארד דולר, ירידה מ-9.1 מיליארד דולר בשנה קודמת. גם שוק אסיה - הצומח ביותר בענף - לא מתקרב לממדים של הענף בארה"ב. באסיה הרווח הנקי של חברות התעופה עמד על 4.9 מיליארד דולר ב-2019. השורה המעניינת בניתוח הכלכלי של יאט"א מתייחסת לרווח של החברות על כל נוסע: בצפון אמריקה מדובר ברווח של 16.81 דולר לנוסע - הרחק מכל שוק אחר. באירופה הרווח הנקי לכל נוסע הסתכם ב-2019 בממוצע של 5.21 דולר. בשווקי אסיה מדובר ברווח של פחות מ-3 דולר לנוסע ובשאר השווקים, כולל במזרח התיכון, הרווח לכל נוסע הוא שלילי.

חברות התעופה למדו להתייעל

הנתונים שהציגו חברות התעופה האמריקאיות היו למרות ועל אף קרקוע מטוסי הבואינג מקס 737-8 מאז חודש מרץ, בעקבות התאונות הקטלניות בהן היו מעורבים המטוסים. החברות בארה"ב היו הנפגעות העיקריות לאור היקף המטוסים המקורקעים בציים שלהן. עם זאת, המספרים מלמדים כי החברות הצליחו להתגבר על האירוע הלא מתוכנן הזה. לא זו בלבד, גדעון טהלר, מנכ"ל חברת טל תעופה המייצגת חברות תעופה בארץ ובעולם בהן גם את אמריקן איירליינס, מונה כמה סיבות להתחזקות ענף התעופה בארה"ב. ראשית לדבריו, "יש עלייה בעסקים בארה"ב. תדירות הנסיעות, בעיקר בטיסות פנים, גדלה והיא נתמכת גם ביציבות העסקית ובדולר שמתחזק בעולם (חוץ בישראל).

שנית, חברות התעופה עברו תהליך של התייעלות - הן למדו לצמצם הוצאות בטיסות הפנים ובבינלאומיות; הן מצליחות למלא קיבולת מלאה במטוסים והן למדו להרוויח מכל מיני שירותים נוספים בתשלום דוגמת כבודה או הושבה. ההתייעלות הזו שיפרה מאוד את ניהול התשואה (Revenue Management) והרחיבה להן את היכולת להציע מחירים טובים".

טהלר התייחס למערכת הרכבות בארה"ב ששונה מאוד מזו שבאירופה המהווה אלטרנטיבה לטיסות הפנים: "להוציא את נתיב הפרוזדור המזרחי, כלומר הרכבות המהירות שעוברות מבוסטון ועד וושינגטון שבהן נוסעים מיליונים - רוב הרכבות בארה"ב הן כלי תחבורה פחות פופולרי לאור המרחקים העצומים. הרכבות משמשות בעיקר את מי שרוצה לטייל ולראות את הנוף דרך חלונות הרכבת, ובסוף, מבחינת עלות - אי אפשר להשוות את מחיר הנסיעה ברכבת למחירי הטיסות שהם זולים משמעותית". באשר לאפשרות שהגל הסביבתי יגיע גם לארה"ב והאמריקאים יפחיתו את היקף הטיסות ממניע אקולוגי אומר טהלר: "מדברים על זה גם בארה"ב, אבל אני לא רואה בשלב זה שהנוסעים משנים הרגלים".

מבט על שמי ארה"ב ביום שגרתי. כך נראה השוק הצפוף בעולם / צילום: צילום מסך מאתר flightradar 24

הדוחות הכספיים של חברות התעופה האמריקאיות יכולים לעורר קנאה בחדרי ההנהלה של רוב חברות התעופה בעולם - חרף מטוסי הבואינג 737-8 המקורקעים וחרף ביטולים של אלפי טיסות. שנת 2019 אף הייתה שנת שיא: דלתא איירליינס סיכמה את השנה הטובה בתולדותיה במונחים כספיים ובהיקף פעילותה; החברה צמחה ב-7.5% למחזור בהיקף של 47 מיליארד דולר ולרווח של 4.7 מיליארד דולר. דלתא הצליחה להגדיל את הרווח לכל נוסע ולצמצם אירועים של ביטולי טיסות, החברה צמחה לשיעור תפוסה ממוצע של 86.3%. גם 90 אלף עובדי החברה ייצאו נשכרים מהגידול ברווחים כשיקבלו בונוסים בהיקף כולל של 1.6 מיליארד דולר. דלתא חוותה גידול של 6% במספר הנוסעים ב-2019 ביחס ל-2018 כשהיא הטיסה 204 מיליון נוסעים. את הגידול הזה היא זוקפת לביקוש אבל גם לשדרוג בטרמינלים בנמלי הבית שלה ובבחירת היעדים.

מקור הכנסה נוסף שתרם לגידול בהכנסות של דלתא הן מחלקות הפרימיום שמניבות צמיחה בהכנסות עבור חברות התעופה בארה"ב ובכלל. ואכן, מושבי הפרימיום - נושא שסקרנו במדור זה רק לאחרונה, הם יצור כלאיים בין מחלקת התיירים ובין מחלקת העסקים. הם מציעים נוחות ושירות מועדף בתוספת מחיר נמוכה משמעותית לעומת מושבי מחלקת העסקים. מחלקה זו מהווה פתרון טוב גם לנוסעים העסקיים והביקוש אליה עולה ככל שמשך הטיסה מתארך. לפי דיווחי דלתא היא הכניסה כ-15 מיליארד דולר ממוצרי הפרימיום שלה, מספר שמשקף עלייה של 9% לעומת שנה קודמת. דלתא בדומה לחברות תעופה אחרות בהן גם אל על תמשיך להגדיל את היצע מושבי הפרימיום שלה במטוסים חדשים וקיימים. לאחרונה השקיעה דלתא כ-2 מיליארד דולר בשיתוף פעולה עם חברת התעופה הדרום אמריקאית LATAM כשדרך רכישת 20% ממנה היא מתכוונת להעמיק את פעילותה בשוק המדינות האזור.

הישראלים מובילים בטיסות קונקשן

2019 היא שנת שיא גם עבור יונייטד איירלינס. החברה הציגה גידול של 41.8% בהכנסות (נטו) להיקף של 3 מיליארד דולר ו-162 מיליון נוסעים שהיא הטיסה. החברה גם פרסמה כי הצליחה להוריד את העלות שלה לכל מושב (CASM) מ-13.83 דולר ל-13.67 דולר. ובענף התעופה - כל סנט נחשב. יונייטד איירליינס הציעה ב-2019 כ-38.3 מיליון מושבים בטיסות בינלאומיות - והיא שנייה אחרי אמריקן איירליינס שהיצע המושבים שלה בקווים הבינלאומיים היה 41.8 מיליון ולפני דלתא שהציעה 34.4 מיליון מושבים בקווים הבינלאומיים. היצע המושבים הבינלאומיים של יונייטד תפס נפח של 19.4% מפעילותה - יותר מחצי מהמושבים חיברו בין ארה"ב ליעדים במערב אירופה. ויש גם קשר ישראלי למספרי השיא של יונייטד: כחצי מיליון נוסעים שטסו דרך יונייטד איירליינס עשו זאת בטיסות קונקשן, כלומר עם עצירה ביעד ביניים בדרך ליעד הסופי.

וכאן נכנסת ישראל לתמונה: מתל-אביב מפעילה יונייטד טיסות ישירות לניוארק, לסן פרנסיסקו ולוושינגטון. את רשימת 20 יעדי הקונקשן החזקים של דלתא מובילים הנוסעים מנתב"ג. לפי דירוג שפורסם ב-aero.Anna טיסות יונייטד מתל-אביב ללוס אנג'לס (עם עצירת ביניים באחד מנמלי הבית של יונייטד, בעיקר בסן פרנסיסקו) היה הקו החזק בטיסות הקונקשן שלה עם 36 אלף נוסעים ב-2019. לוס אנג'לס הוא אחד היעדים המבוקשים על ידי הנוסעים הישראלים ויונייטד מתחרה באל על שמציעה טיסות ישירות מתל-אביב.

"חברות התעופה בארצות מתייעלות כל הזמן כשבמקביל הן הגדילו את תדירויות טיסות הפנים בתוך ארה"ב", אומר אבי פרידמן, מנכ"ל יונייטד איירליינס בישראל, "המטוסים עובדים יותר. אם בעבר היו שלוש טיסות ביום מסן פרנסיסקו לאורלנדו היום יש טיסה בכל שעה. ההתייעלות כוללת גם שירותים בתשלום שהגדילו את ההכנסות. ההכנסות גדלו גם בעקבות מאמץ ענקי של עובדי החברה לתת שירות יותר טוב יותר, וזה אומר גם לשכלל את מוצרי פרימיום שמכוונים בעיקר לנוסעים העסקיים. גם ממוצרים אלה ההכנסות של החברה גדלות". פרידמן התייחס לקרקוע מטוסי הבואינג 737-8 מקס: "בואינג קיבלה מכה חזקה מאוד מהסיפור הזה, אבל גם החברות שמחזיקות במטוסים הללו נפגעו. בוטלו וצומצמו טיסות, כשבחלק מהמקרים האריכו את השימוש במטוסים ישנים יותר שצורכים יותר דלק. ולמרות זאת הדוחות שיקפו את המאמצים של כל העובדים".

בקרוב תיכנס ליונייטד מתחרה מסקרנת - אמריקן איירליינס שמחודש ספטמבר תפעיל טיסות בקו תל-אביב-דאלאס ותשים דגש על טיסות המשך בתוך ארה"ב. איך אתם נערכים לזה?

"יונייטד אוהבת תחרות. זה מגדיל את מספר הנוסעים ומכריח אותנו להיות עוד יותר טובים. יותר ממחצית הנוסעים שטסים עם יונייטד מתל-אביב ממשיכים לטיסות קונקשן ברחבי ארה"ב עם המתנה של פחות משעה בין טיסה לטיסה, לאור העובדה שיונייטד מחזיקה ב-7 נמלי בית. אני מאמין שנדע להתחרות שבמה שאמריקן תציע לקהל הישראלי".

גם אמריקן איירליינס, החברה הגדולה בארה"ב, חגגה את הדוחות האחרונים - החברה התמודדה לא רק עם גריעת מטוסי המקס 737-8 מהצי שלה, אלא גם עם ביטולים של אלפי טיסות בעקבות מחאות עובדים, ולמרות זאת היא הצליחה להגדיל את היקף ההכנסות שלה ב-19.4% ואת הרווח הנקי שלה מ-1.4 מיליארד דולר ב-2018 ל-1.6 מיליארד דולר. לאחרונה חתמה אמריקן איירליינס על הסכם פיצוי עם חברת בואינג. במסגרת ההסכם, שהיקפו לא פורסם, תוכל אמריקן איירליינס לחלק לעובדיה יותר מ-30 מיליון דולר כנתח מהפיצוי.

עוד כתבות

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"