גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קהילת המפתחים של Waze נגד המייסד: "ניכס לעצמו פרויקט שלא היה שלו"

שניים מהשותפים בקהילת המפתחים הגישו תביעה נגד ווייז וגוגל ישראל לקבל את חלקם היחסי בקניין הרוחני של החברה • לטענתם, לפי הצהרותיו של המייסד אהוד שבתאי, הפרויקט FreeMap, ששינה מאוחר יותר את שמו לווייז, היה שייך לקהילה, והוא לא התכוון למסחר אותו

מייסדי ווייז, משמאל לימין: אהוד שבתאי, נועם ברדין ואורי לוין / צילום: קובי קנטור
מייסדי ווייז, משמאל לימין: אהוד שבתאי, נועם ברדין ואורי לוין / צילום: קובי קנטור

תביעת שותפות וזכויות יוצרים בסכום מוערך של מיליוני שקלים נגד אפליקציית הניווט הפופולרית ווייז (Waze) הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. התובעים, רועי גורודיש וברוך קרוטמן, טוענים באמצעות עו"ד יצחק אבירם כי אהוד שבתאי, ממייסדי ווייז, ניכס לעצמו את הפרויקט שמעולם לא היה שלו אלא של קהילת מפתחים ומשתמשים, שהתובעים היו חלק ממנה וקידמה את פרויקט FreeMap ב-2006. לטענת התובעים, הפרויקט, ששינה את שמו מאוחר יותר לווייז, הוצג על-ידי שבתאי כמיזם חברתי חופשי-שיתופי.

התובעים דורשים את חלקם היחסי בקניין הרוחני של האפליקציה מווייז מובייל ומגוגל ישראל, שרכשה מהמייסד שבתאי את האפליקציה ב-2013 תמורת קרוב למיליארד דולר.

עו"ד אבירם ניסה לנהל את התביעה במסגרת של תובענה ייצוגית בשם קהילת המשתמשים, אולם בית המשפט המחוזי קבע כי הואיל והתביעה איננה עוסקת ביחסי לקוח-עוסק או בעניין צרכני, המסגרת איננה יכולה להיות תובענה ייצוגית אלא תביעה אישית. לפני שנה בדיוק דחה בית המשפט העליון את הערעור של אבירם על פסיקת המחוזי, אך הבהיר כי הטענות לגופן אינן משוללות יסוד.  

הכול התחיל מטוקבק של המייסד

בשנת 2006 הקים שבתאי מיזם קהילתי בשם "FreeMap Israel - פרויקט המיפוי החופשי של ישראל". בתנאי השימוש של התוכנה ב-2006 נכתב כי "מטרת הפרויקט היא לייצר בעזרת קהילת המשתמשים בסיס נתונים דיגיטלי חופשי של מפת ארץ ישראל, ולהבטיח שימוש חופשי בתכנים, עדכונים והפצתם לשימוש לא מסחרי". שבתאי עצמו אמר ביוני 2006 כי "נזקקתי למפות משלי שישמשו בסיס לתוכנת הניווט הזו. לכן פניתי לקהילה וכך נולד הפרויקט... מעורב כאן גם תהליך פיתוח. אני מקווה שלאט לאט אנשים יוכלו לתרום גם פה".

חלק משמעותי מההוכחה של התובעים מתבסס על טוקבק של שבתאי לכתבה ממאי 2006. שבתאי כתב אז כי "אני רק יכול לומר שאין אני רואה את המפות כמשהו השייך לי אלא לקהילה, ולכן אני לא רואה מצב שבו אדרוש תשלום או תמלוגים על שימוש במידע... אין ספק שפתיחות היא דבר חשוב ואני מאמין גדול בכך, אך אם אשחרר את המפות ברישיון פתוח ולמחרת אסגור את הפרויקט, אני מניח שזה לא יעשה שירות גדול לקהילה... כולכם כמובן מוזמנים לתרום לפרויקט במיפוי הארץ ופיתוח תוכנת המיפוי/ניווט".

בפורום אחר באותה השנה כתב שבתאי כי "התברר לי שהדרך היחידה לפתח משהו חופשי הוא ע"י הקמת קהילה שתפתח מפות חופשיות בעצמה... אין כאן הרבה מחשבה מראש או תכנון קדימה, פשוט למדתי את הטכנולוגיות והתחלתי ליישם. ולכן גם אין רישיון ברור של מה מותר ומה אסור לעשות עם המידע". שבתאי הוסיף עוד כי "הפרויקט זקוק לקהילה בדיוק כמו שהקהילה זקוקה לפרויקט. לכן אם אני אעשה משהו שלא יהיה לרוח המשתמשים, הפרויקט לא יוכל להמשיך".

ראיות נוספות לכתב התביעה נלקחו מתוך פורום FreeMap, שהיה פעיל מאוד בשנת 2006. כך לדוגמה כתב שבתאי בפורום "לגבי עזרה בפיתוח, אני אשמח לקבל עזרה בפיתוח תוכנת המיפוי. יש לא מעט דברים שאפשר לשפר בה: תרגום לעברית, הוספת יכולת ניווט, שיפור הממשק וכו'".

מתוך ההודעות הרבות שכתב שבתאי בפורום, טוענים התובעים כי הוא עצמו היה מודע לחלוטין כי היצירה איננה שלו אלא של כלל המשתמשים. בחלק מההודעות, הדברים אף עלו במפורש. " הקרדיט שייך ל-ar0903 שעיצב את הפאנל החדש (כמו גם את כל האייקונים על המסך)", או בשרשור אחר שבו שבתאי אמר כי "התוכנה מסתמכת על המפה שאנו מייצרים ביחד", וכן "hilli הקליט עבורנו הוראות קוליות עבור הניווט. הוראות אלו מחליפות את מנוע ה-text to speech. נשמח לקבל עוד הקלטות ממשתמשים נוספים".

"שווי הקניין הרוחני: 880 מיליון דולר"

שבתאי אף מציין בחגיגיות את חלקה של הקהילה כאשר החליט לשנות את שם התוכנה מ-freemap ל-Waze. "זהו זה, סיימנו בהצלחה את שלב האלפא הודות לשיתוף-הפעולה המדהים שקיבלנו מכולכם. אנחנו מרגישים בשלב זה שהגרסה החדשה מספיק טובה על-מנת לשחרר אותה באופן חופשי כך שאין צורך להירשם מראש! פשוט הורידו והתקינו! לכבוד המאורע בחרנו שם לתוכנת הניווט: Waze". מתוך הפורום עולה כי כמה מהתוכנות הייחודיות של ווייז הוצעו על-ידי הגולשים ולא על-ידי שבתאי.

נוסף לכך, התובעים מציינים בתביעתם כי רם אריאל, מנהל ארצי בפרויקט, כתב כי "ישנה קבוצה גדולה של חברה שהתכנסו יחד למען פיתוח תוכנת ניווט חופשית ועדכנית. פיתוח התוכנה ומיפוי המדינה מצריכים הרבה עבודה וסבלנות. כל אחד יתרום כפי יכולתו וייהנה מפירות הכלל (הקומוניזם בהתגלמותו)".

עו"ד אבירם טוען בתביעה כי "אין מדובר בקהילה וירטואלית, אלא בסופו של יום מדובר באנשים בשר ודם. מדובר באנשים שפעלו פעולות של ממש, שראו עצמם כחלק מהפרויקט, ולקחו על עצמם להקים את הפרויקט מתוך ראייה כי מדובר בפרויקט שיתופי לצורך שימוש החופשי בכל מרכיבי הפרויקט".

על-פי הנטען בכתב התביעה, זכויות השימוש שונו ללא הסכמת קהילת המפתחים, שהם בעלי זכויות ביצירה. לאור כל זאת דורשים התובעים את חלקם היחסי בשווי הקניין הרוחני בפרויקט, אשר מוערך בסך של 880 מיליון דולר בעת מכירת ווייז לגוגל. "התובעים זכאים לחלק יחסי באמור, חלק שייקבע לפי מספר חברי הקהילה, מספר אשר ידוע בוודאות לנתבעים, אשר מוערך בשלב זה בלפחות 2.5 מיליון שקלים".

עו"ד אבירם מסר בתגובה כי "התביעה מבקשת לעשות צדק עם מי שהיו הפועלים מאחורי ווייז בעת הקמתה. ההתנהלות שהייתה תוך מתן הקרדיט והכספים לגורמים מסוימים בלבד הייתה התנהלות לא ראויה ואנו ובטוחים כי בית המשפט יקבע כך. כל הראיות מוכיחות כי ווייז הייתה תוצאת פעילות משותפת של אנשים רבים וזכויותיהם חייבות לקבל הכרה, גם אם באיחור".מווייז נמסר בתגובה כי "איננו מתייחסים לנושאים משפטיים בתקשורת, אלא בבית המשפט בלבד". 

עוד כתבות

נפתלי בנט / איל יצהר

האם נפתלי בנט באמת הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

רשת חברתית / שאטרסטוק

דעה: "אינני מטריל כי יש לי כוח להטריל, אני מטריל כי אין לי כוח לשתוק"

יש הרבה מגרעות בכניסה של העיתונאים לרשתות החברתיות, אבל דבר אחד חיובי יצא מכך: הציבור נחשף לדעות שלהם ● פרויקט מיוחד

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת ת"א את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון ע"י הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: מתווך שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

נשים בדירקטוריון - הוועדים המנהלים של האוניברסיטאות

באוניברסיטאות יש הרבה סטודנטיות - אך לא מספיק דירקטוריות

בעוד שנשים מהוות כ-60% מקרב הסטודנטים באוניברסיטאות, בוועדים המנהלים הן פחות מרבע

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

נוסע נצור בספינת השיט "נסיכת דיאמונד"  / צילום: Eugene Hoshiko, AP

משרד הבריאות: ישראלית נוספת בספינה ביפן נדבקה בקורונה

עד כה אובחנו 3 חולים ישראלים על הספינה "דיימונד פרינס" ● לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, הם יחזרו לישראל עד סוף השבוע הבא בטיסה מיוחדת

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

פרויקט תמ"א 38 בביצוע בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב

מעדיפים פינוי-בינוי? צריך לעבוד קשה בשביל זה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022, אבל בשביל שהחלופה, פינוי-בינוי, תתפוס תאוצה של ממש, דרושים כמה מהלכים הכרחיים

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים