גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות: גל חרדה מציף את הדמוקרטים: האם אפשר בכלל לבלום את טראמפ?

ברני סנדרס שזכה אמש בפריימריס בניו־המפשיר, מסתמן כמשיח פוטנציאלי, אך פלח גדול במפלגה הדמוקרטית רואה בו אסון ● אי נחת מהיצע המתמודדים הדמוקרטים מכרסם במפלגה: תקופת כהונה נוספת לנשיא "פורע חוק" מתחילה להצטייר כאפשרות ריאלית

ברני סנדרס / צילום: רויטרס Lucas Jackson
ברני סנדרס / צילום: רויטרס Lucas Jackson

אלה ימים רעים לדמוקרטים בארה"ב. מול התפתחויות שמאותתות על התחזקותו של דונלד טראמפ, התפתחויות שהנשיא מנצלן במיומנות לבניית תנופה נוספת, ולנוכח התלכדות חסרת תקדים, כמעט נטולת סדקים, של המפלגה הרפובליקאית סביב טראמפ, מצטיירת המפלגה הדמוקרטית כגוף מפולג, חסר כיוון ומדיניות עקבית, נטול הנהגה חזקה אך משופע במנהיגים בעיני עצמם. תארו לעצמכם תמנון רב זרועות אך כרות ראש שנערך להתמודדות עם כריש ענקי.

הנה כמה עובדות שמסבירות את הדכדוך הדמוקרטי: הזיכוי (הצפוי אך עדיין מכאיב) של טראמפ בסנט מכתב האישום שהגיש נגדו בית-הנבחרים, זיכוי שנעשה כלי שימושי בידי הנשיא לרימום עצמי; הצטמקות משמעותית של האבטלה ועליות חדות בבורסות, למרות מועקת המגיפה הסינית; כשלון שלומיאלי של מנגנון המפלגה הדמוקרטית במניין קולות הבוחרים בסבב הראשון של הבחירות המקדימות במפלגה, ה"אסיפות" במדינת אייווה; ובעיקר - אי נחת מהיצע המתמודדים על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות.

טרם מסתמן כוכב-על דמוקרטי בקבוצת המתמודדים: יש בהם פוליטיקאים משופשפים ומיליארדרים ששופכים כספים כמו מים; יש קשישים וצעירים; יש מתונים (שמאל-מרכז) ויש רדיקלים (שמאלנים ללא התנצלויות); יש נואמים כריזמטים וכאלה שקצת פחות רהוטים. אבל אובמה מס' 2 עדיין אין (אם כי, למען ההגינות, כוכבו של הנשיא הנערץ הזה החל לדרוך רק חודשים ספורים לפני בחירתו).

במילים אחרות: הדמוקרטים מנסים למצוא את המשיח שיגאל אותם ואת ארצם מייסורי ממשל סמכותני של נשיא שבעיניהם הוא וולגרי, פלגני, פזיז, בור, פורע חוק ושוחר נקם. הסיכוי לארבע שנים נוספות של ממשל טראמפ מדיר שינה מעיניהם. כמו הנסיך שניסה למצוא את סינדרלה בעזרת הסנדל שיתאים רק לכף רגלה, מנסה המפלגה הדמוקרטית לאתר בקדחתנות מועמד בעל יכולת היבחרות (electability), אותה סגולה קשת הגדרה שאלוהי הבחירות מאציל על מי שהוא חפץ ביקרו/ה.

ברני סנדרס - "ג'רמי קורבין האמריקאי", כהגדרת מתנגדיו - מצטייר כמשיח פוטנציאלי בעקבות זכייתו אמש בפריימריס של המפלגה הדמוקרטית בניו-המפשיר. אך הניצחון הזה מלחיץ פלח משמעותי במפלגה. האם סנדרס הקשיש, בעל חזון האוטופיה הסוציאליסטית, אכן יוכל לעקור את טראמפ מהלשכה הסגלגלה, או שהעתיד שייך דווקא לאחד משני המתמודדים המתונים והפרגמטיים, שזכו במקום השני והשלישי בניו-המפשיר, פיט בוטג'ג' ואיימי קלובאצ'ר? לפנינו שני קטבים: שמאל צרוף מול פרגמטיזם שנשען על מסד קפיטליסטי חנון; קשיחות אידיאולוגית מול גמישות סתגלתנית. המתמודדים המובילים האחרים מתפלגים בין שני המחנות: אליזבת וורן מצטרפת לסנדרס במחנה ה"רדיקלי"; ג'ו ביידן, שכוכבו מתחיל להתעמעם, ובוודאי המיליארדרים מייק בלומברג וטום סטיאר נמנים עם המחנה ה"מתון" או ה"קפיטליסטי".

"ברני סנדרס אינו דמוקרט, הוא אידיאולוג" 

זה קו השסע בין שני הפלגים העוינים במפלגה הדמוקרטית (והמילה "עוינים" היא מכוונת). כל צד משוכנע שמועמד דמוקרטי לנשיאות שיבוא מהצד האחר ימיט על ארה"ב את האסון הנורא מכל: תקופת כהונה נוספת של דונלד טראמפ. כרגע אין דרך לאחות את הקרע - והוא מאיים באמת ובתמים על סיכויי המפלגה הדמוקרטית לחזור לבית הלבן. זוכרים את הסכסוך החריף בין הילארי קלינטון לברני סנדרס בבחירות המקדימות של הדמוקרטים ב-2016? חסידי סנדרס לא מחלו לקלינטון על תבוסת מנהיגם. לא מעטים מהם לא הצביעו בבחירות לנשיאות באותה שנה, ויש הערכות שהעדרם מהקלפיות תרם לנצחונו של דונלד טראמפ.

אחד מהדוברים הבוטים של המחנה ה"מתון" נגד הפלג ה"רדיקלי" הוא ג'יימס קארוויל, הטקטיקן הדמוקרטי הוותיק שהוביל את הקמפיין המוצלח של ביל קלינטון נגד ג'ורג' בוש האב ב-1992. הוא טוען, כי בחירתו של סנדרס כמועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות תוביל לסופה של המפלגה. בראיון ב-MSNBC אמר קארוויל שהדמוקרטים חייבים להביס את טראמפ בנובמבר. אם לא כך יהיה, ארה"ב כולה תלך לאבדון. אבל, לדבריו, רבים מהמתמודדים עתה, ובמיוחד סנדרס, אינם פופולריים בקרב ציבור הבוחרים הכללי, לרבות הפלח האפריקאי-אמריקאי.

קארוויל משווה את סנדרס לג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, שספג תבוסה קשה בבחירות בנובמבר. "הדבר היחיד שמפריד בין ארה"ב לבין השאול הוא המפלגה הדמוקרטית", הוא אומר. "אם נלך בדרכה של מפלגת הלייבור הבריטית , אם נמנה ג'רמי קורבין (כלומר את סנדרס - ר.ד.) זה יהיה סוף העולם. זה מפחיד אותי עד מוות".

לדברי קארוויל, הבוחרים השחורים בארה"ב אינם מעוניינים בסוציאליזם ובמהפכות וב"כל השטויות שאנו שומעים (מפי הרדיקלים)". הם רוצים לשמוע את החזוון הדמוקרטי על הדרך שבה ניתן לשלבם בחברה האמריקאית.

קארוויל אומר, ששורש הרע הוא שהמחנה השמאלני של המפלגה הדמוקרטית מאמץ עמדות ליברליות קיצוניות, כגון "מתן זכות הצבעה לאסירים בבתי-הכלא, וכל הדיבורים על מחיקת קו הגבול". הוא טוען, שהעמדות הליברליות הקיצוניות של הפלג ה"רדיקלי" במפלגה על הגירה (למשל: חציית הגבול ללא ניירות לא תיחשב עוד עבירה פלילית) ועל ביטוח רפואי (ביטול הביטוח הרפואי הפרטי וסגירת כל חברות הביטוח הרפואי הפרטיות) פשוט אינן נהנת מתמיכת הרוב בארה"ב.

"ברני סנדרס אינו דמוקרט", מכריז קארוויל. "הוא אף פעם לא היה דמוקרט. הוא אידיאולוג".

"יש לנו רק צו מוסרי אחד - להביס את טראמפ"

"יש חוגים במפלגה הדמוקרטית שרוצים להפוך את המפלגה לכת של פולחן אישיות", הוא הוסיף. "אני לא מעוניין להיות חבר בכת".

"אנשים מסוימים משתוקקים להפיכה שמאלנית בארץ הזו", אמר עוד קארוויל. "לדעתם, אם רק נפנה לאנשים שחושבים כך, מספר התומכים ברעיון ילך ויגדל ואנו נזכה. אבל יש מילה שאנשים רבים שונאים ואני אוהב: 'פוליטיקה'. משמעותה היא בניית קואליציות כדי לזכות בבחירות. לפעמים צריך לשבת ולהקשיב לאחרים ולנסח את המסר שלך בהתאם".

"יש לנו רק צו מוסרי אחד - להביס את טראמפ", הוא מצהיר. "גורלו של העולם תלוי עתה ביכולתה של המפלגה הדמוקרטית לפתור את המחלוקות הפנימיות שלה ולזכות בנובמבר".

הילארי קלינטון עצמה יצאה באחרונה נגד סנדרס. "אף אחד לא אוהב אותו", היא אמרה. "בכל הקריירה הארוכה שלו כמחוקק הוא לא הצליח לעשות שום דבר".

אחד מתומכיו המובהקים של סנדרס הוא במאי הסרטים הדוקומנטריים מייקל מור, שמזה שנים מנסה לשנות את דעת הקהל האמריקאית על סוציאליזם, או לפחות, על גרסת סנדרס - סוציאליזם דמוקרטי. "מה זה סוציאליזם דמוקרטי? המשמעות היא דמוקרטיה אמיתית שבה לכל אחד יש גישה לשולחן. לכל אחד יש קול. לא רק לעשירים".

מכל מקום, פעילים דמוקרטים רבים קובלים על כך שהמלחמות הפנימיות מפחיתות את הלחץ הדמוקרטי על טראמפ, שבלאו הכי אינו צריך להתמודד עם בחירות מקדימות מפני שלא קם נגדו שום מתחרה. "אנו מניחים לטראמפ לקבוע את סדר היום בעוד שאנו שקועים בתסבוכת למציאת המועמד שיוכל להפיל אותו", אמרה ג'ניפר פאלמיירי, שהיתה יועצת בקמפיין של הילארי קלינטון לנשיאות ב-2016.

במענה לקובלנה הזו, החליטה ננסי פלוסי, יו"ר בית-הנבחרים, לשנות את דינמיקת המאבק הדמוקרטי ולהתרומם מעל זירת ההתכתשויות הפנימיות. במאמר דעה חריף נגד טראמפ והמפלגה הרפובליקאית ב"וושינגטון פוסט", היא כתבה: "לרוע המזל, לאור העובדה שהסנט הרפובליקאי בגד בחוקה, נשיא ארה"ב מוסיף להיות איום מתמשך על הדמוקרטיה האמריקאית. הוא מתעקש על כך שהוא אינו צריך לתת דין וחשבון לאף אחד ושיעלה בידו להכתים בשחיתות את מערכת הבחירות הבאה לנשיאות, אם רק ירצה בכך. הצירים בבית-הנבחרים יוסיפו להגן על הדמוקרטיה למען העם האמריקאי... ותמיד נעמוד על כך שבארה"ב איש אינו נמצא מעל החוק".

עוד כתבות

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: למה כולם מדברים על אסטרטגיית יציאה ומה אפשר ללמוד ממלחמת העולם השנייה

איך נחזור לשגרה ומה כבר בטוח לא נעשה ● כיצד ישפיע השיבוש של הקורונה על אורח החיים שסיגלנו ועל הכלכלה הגלובלית ● מי ישלם את החוב אחרי המשבר, ולמה כדאי לזכור את מה שקרה אחרי מלחמת העולם השנייה ● שש הערות על מה שניתן לראות גם בתוך ערפל אי הוודאות

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"