גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ ב-1.2%, טבע איבדה 5%

לייבפרסון צללה ב-21% לאחר שהעמיקה את ההפסד הרבעוני; סמנכ"ל הכספים של החברה פרש ● באפט חשף את השינוי בהחזקותיו במניית טבע ברבעון ● אלקטרה צריכה במו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום ● מחזור המסחר בשוק המניות הגיע ל-666 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה הירוקה ובמחזור של 666 מיליון שקל בשוק המניות. מניית לייבפרסון צללה ב-21.4% והכבידה על מדד ת"א 35 שננעל ללא שינוי. מדד ת"א 90 קפץ ב-1.17%, ת"א בנקים עלה ב-0.6% ומדד הביטוח טיפס ב-1.2%. 

מניית טבע צנחה ב-4.9% לאחר שחזרה מוול סטריט עם פערי ארביטרז' שליליים, ובהמשך לחשיפת "גלובס" על האפשרות כי תעמוד בפני תביעה של מיליארדי דולרים.

15:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל בשעות הצהריים במגמה חיובית. זאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בנטייה חיובית.

למרות שווירוס הקורונה מסין לא יורד מהכותרות, בשלב הנוכחי נראה כי חששות המשקיעים בנוגע להשפעות השליליות האפשריות של התפשטותו על הצמיחה הגלובלית קטנו, ובהתאם התמתנו הירידות החדות שאחזו בשווקים עם עליית חששות אלה.

כך, בסיכום שבוע המסחר החולף מדד ת"א 35 רשם שינויים קלים בשוויו, ומתחילת השנה השלים עלייה של כ-3%. בסיכום שבועי בולט לחיוב מדד הנדל"ן שהתחזק בכ-2%, בעוד מנגד מדד הבנקים איבד יותר מ-1.5% מערכו.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו בסקירתם השבועית למצב הכלכלה האמריקאית וציינו כי "בשבוע האחרון התפרסמו לא מעט נתונים בכלכלה האמריקאית, נתונים שציירו תמונה מאוד מעורבת בפתיחת שנת 2020".

לפי פסגות, "לפחות עד כה זה נראה שהצרכנים מתעלמים מאיום הקורונה, מהבחירות בארה"ב או מכל איום אחר. כל עוד שוק העבודה ושוק המניות מחזיקים מעמד, כך אמון הצרכנים (והצריכה הפרטית איתו) אמורים להחזיק מעמד".

עוד הוסיפו בפסגות לגבי הנתונים המתפרסמים בנוגע לשוק האמריקאי, כי "בעוד שהחולשה בתעשייה הייתה צפויה במידה רבה (בואינג), חולשת המכירות הקמעונאיות הייתה מפתיעה ומאותתת על-כך שההאטה בצריכה הפרטית נמשכה גם אל תוך שנת 2020".

לגבי השוק המקומי, בפסגות התייחסו למדד המחירים לצרכן שפורסם בסוף השבוע וציינו כי הוא "הפתיע ורשם ירידה חדה מעט יותר מהצפי (של 0.4% לעומת קונצנזוס חזאים של 0.3%)", מה שלפי בית ההשקעות "מצייר בסופו של דבר תמונה די ברורה של סביבת האינפלציה בישראל. סעיף הדיור הוא הסעיף המרכזי, אם לא הבלעדי, שתורם לאינפלציה במשק, כאשר מלבדו נרשמת אינפלציה חיובית אך מתונה מאוד בשירותים שונים כמו אחזקת דירה, חינוך ותרבות".

בצד החיובי של מדד ת"א 35, המניות הדואליות של נייס  ואיי.אפ.אפ  עולות בכ-3%-4%, ומניות אלקטרה  ואמות  בכ-3%.

מי שמושכת את המדד המוביל לכיוון השלילי היא מניית לייבפרסון, שצוללת ביותר מ-20% אחרי ירידות חדות שרשמה במסחר בארה"ב בעקבות פרסום דוחותיה הכספיים. מניית טבע  נחלשת בכ-3%-4%.

עוד במסחר, מניית ישראל קנדה  מטפסת בכ-4%-5%, כשברקע למסחר החברה עדכנה על הסכם לרכישת חברת מנרב פרויקטים , שעולה בכ-2% ועליות של כ-5% רשמה בעלת השליטה בה, מנרב אחזקות . מניות חברת התעשייה נייר חדרה  וחברת הנדל"ן מניבים ריט  מרכזות מחזורי מסחר ערים, בהם כל אחת מהן מתחזקת בכ-2%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבועי בוצעו שבע הנפקות אג"ח לציבור בהיקף מצרפי של כ-3.5 מיליארד שקל, בהן בלט גיוס החוב של חברת המים הממשלתית מקורות, בסכום של כ-1.15 מיליארד שקל, וכ-1.6 מיליארד שקל שגייסו חברת הנדל"ן המניב אמות והבנק הבינלאומי הראשון - כמחצית הסכום כל אחד.

13:00

עליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.3%, ת"א 90 ב-1.3%, מדד הבנקים עולה ב-0.88%, ת"א ביטוח מטפס ב-1.6%, ומדד ת"א SME150 מוסיף 1.3%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעדכנת למעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5%. יחד עם זאת נתוני הצמיחה המעודכנים הושפעו מאוד מהקדמת יבוא כלי רכב היברידיים בעקבות החלטת הממשלה להעלות את המיסוי על כלי רכב אלה החל מ-2020.

11:25

המסחר בבורסה בתל אביב עבר לעליות. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.3%, ת"א 90 עולה ב-1.1%.

בבית ההשקעות אופנהיימר הורידו את ההמלצה למניית לייבפרסון  והסירו את מחיר היעד של 50 דולרים למניה. ההמלצה הונמכה מ-Outperform ל-Perform בעקבות תחזית לרווחיות נמוכה שסיפקה החברה ל-2020 ועזיבת ה-CFO. "אנו סבורים כי השקעות כבדות בפיתוח מוצרים חדשים, זאת ללא האצה בקצב הצמיחה מעבר לצפי, מעלות שאלות בנוגע למימוש הפוטנציל בשוקי היעד של החברה והמינוף התפעולי העתידי", כתבו באופנהיימר.

חברת האם של גולן טלקום, אלקטרה מוצרי צריכה , מאשרת רשמית כי היא מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום. החברה מוסרת כי אין ודאות בשלב זה כי המגעים יבשילו לכדי עסקה. הדיווח של אלקטרה מגיע בעקבות שורה של פרסומים על כך ששתי החברות מנהלות מו"מ למיזוג ביניהן.

ישראל קנדה  מטפסת על רקע הדיווח על השלמת עסקת רכישת מנרב פרויקטים  עליה דווח לפני כחודשיים, במסגרתה מנרב פרויקטים תימחק מהמסחר. 

ברנמילר  דיווחה על הסכם עם חברה ברזילאית העוסקת בהפצה של ציוד וחומרים לסקטור המים והאנרגיה בברזיל תמורת 1.5 מיליון דולר.

ריט 1  צפויה לרשום רווחים מהותיים מהתאמת שווי הוגן של נדלן להשקעה בדוחות 2019 בהיקף 150 מיליון שקל, כך דיווחה החברה לבורסה.

10:07

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעיכוב - 'פתיחה אנגלית', בשל התנודה במניית לייבפרסון - וביציבות עם נטייה למגמה מעורבת במדדים המובילים. מדד ת"א 35 מאבד 0.16%, מנגד ת"א 90 עולה ב-0.5%. 

טבע  צונחת ב-4.7% לאחר שחזרה עם פער ארביטרז' שלילי מניו יורק. לייבפרסון  צוללת ב-23% בצל הדוחות הכספיים שפורסמו בשבוע שעבר וחשפו הפסד גבוה מהצפוי.

מניית פריון נטוורק  קופצת ב-5%, ליבנטל ב-4%, אנרג'יאן  מטפסת ביותר מ-3%, נייס  עולה ב-3.3%.

07:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך ליציבות שנרשמה ביום שישי האחרון בוול סטריט, ולאחר הירידות שנרשמו בתל אביב ביום המסחר האחרון בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה. לפי הדיווחים מעבר לים התפשטות המחלה נבלמה, אם כי בסין המצב חרום עודנו נמשך, בבריטניה דווח על מוות של תייר סיני ובמצרים דווח על חולה בנגיף.

ביום שישי האחרון בוול סטריט הדאו ג'ונס השיל 0.1%, הנאסד"ק הוסיף 0.2% לערכו וכך גם מדד S&P 500. ביום חמישי האחרון מדד ת"א 35 איבד 1.24%. 

בקרב המניות הדואליות, טבע הישראלית חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 5.3%. בסוף השבוע האחרון דווח כי חברת ההחזקות ברקשייר הת'וואיי של וורן באפט, גם ברבעון הרביעי של 2019 לא רשמה שינוי במספר המניות שהיא מחזיקה בטבע.

נייס חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי של 3.7%, איי.אפ.אפ עם פער חיובי של 2.9%, פריגו וטאואר חוזרות עם פער שלילי של כ-1%, אורמת עם פער חיובי של 1.4%, פריון חוזרת עם פער חיובי של 6%, פלוריסטם עם פער חיובי של 20% ומנגד מנייתה של לייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של 23%, וזאת לאחר שצללה בוול סטריט לאחר פרסום הדוחות. לייבפרסון העמיקה את ההפסד הרבעוני ל-27% מיליון דולר לעומת הפסד של כ-6 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, וסמנכ"ל הכספים של החברה פרש בצל הדוחות.

מדד המחירים לצרכן ירד בחודש ינואר ב-0.4%, כך פורסם ביום שישי האחרון. מדובר בנתון נמוך מהתחזיות המוקדמות של הכלכלנים.

עוד כתבות

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

3,619 נדבקים בקורונה בישראל; אזרח ישראלי נפטר באיטליה

מספר הנדבקים בעולם עומד על 645,606 איש, מתוכם, 139,552 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-29,971 ● 54 ישראלים במצב קשה, מתוכם 43 מונשמים

בנימין נתניהו נואם במטה הליכוד, לאחר פרסום תוצאות המדגמים, אמש / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ממשלת הימין המסתמנת: כ"ץ שר האוצר, ויכוח על שר המשפטים

מספר שרי הממשלה יעמוד בין 30 ל-34 איש ● חוסן לישראל תקבל את משרדי המשפטים, החץ והביטחון, והליכוד תקבל את  משרדי ביטחון הפנים והאוצר ● גנץ יגיע הערב לפגישה אישית עם נתניהו בבלפור

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

גומורה / צילום: באדיבות הוט

המאפיה האיטלקית, מלחמת וייטנאם והקומיקאי הגדול בארה"ב: חמש המלצות צפייה

המאסטר פיס, הישראלית, הדוקומנטרית, המרתקת והחשובה. המלצות בינג' מנחמות

ארונות קבורה קבוצתיים של קורבנות מגפת הקורונה ממתינים למשאיות שיעבירו אותם לבית קברות, ברגמו, איטליה. / צילום: Claudio Furlan, Associated Press

שוב עלה משמעותית מספר המתים מקורונה באיטליה: 969 ביממה

מספר מקרי הקורונה בעולם מתקרב ל-550 אלף ● כ-25 אלף איש מתו מהנגיף ברחבי העולם ● כ-128 אלף אנשים החלימו

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הערכה: הממשלה תושבע עוד בשבוע הבא; צפויה לכלול גם את עמיר פרץ

עקרונות ההסכם להקמתה של ממשלת האחדות קובעים כי היא מיועדת לכהן שלוש שנים, כשבחצי הראשון של כהונתה ימשיך נתניהו להיות ראש הממשלה, ויוחלף בספטמבר 2021 על ידי גנץ

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אל תשכחו את ה-QA: תקלה גם באפליקציית המגן של משרד הבריאות

אחרי שבבוקר דווח על תקלה בהעברת נתונים בבדיקות הקורונה, כעת נודע שישנה תקלה באפליקציה שאמורה לזהות שהות בקרבת חולי קורונה ● שלושה רופאים ממערך בריאות הנפש קיבלו הודעות שנחשפו לחולי קורונה, אך במיקום שבו לא ביקרו מעולם

מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה  / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

מחיר העלייה בקצב הבדיקות: תוצאות לא בטוחות ובדיקות אבודות

ל"גלובס" נודע כי כלל הנראה ישנן בדיקות נוספות שאבדו ● משרד הבריאות אישר כי התקבלו תוצאות סותרות בחלק מהבדיקות, אך טוען כי לא מדובר בתוצאות שכבר נמסרו לחולים ● אתמול בוצעו כ-6,000 בדיקות ברחבי הארץ, ובמשרד מקווים להגיע ל-10 אלף בדיקות יומיות בשבוע הבא

ניהול משק בית מרחוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: מי שהתכונן טכנולוגית, מוכן לתקופות משבר כמו מגפה עולמית

אפשר להניח שחברות שהטמיעו תהליכי חדשנות טכנולוגית מבעוד מועד, יצלחו את המשבר הזה בצורה מיטבית ואף ייהנו מיתרון יחסי בהשוואה לאחרות ● איך עושים זאת?

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

קבוצת ברצלונה חוגגת / צילום: ג'ואן מונפורט, AP

בלי משכורות מנופחות ועם פחות חסויות: הכדורגל האירופי כבר לא ייראה אותו דבר

בליגות הבכירות מחכים לחזור לשחק באצטדיונים מלאים, אבל גם כשהמשבר הבריאותי יסתיים בקבוצות יצטרכו להסתגל למציאות חדשה ● סביר להניח שכבר לא נראה סכומי העברה מופרזים על כוכבים ומשכורות מפוצצות כפי שהתרגלנו בשנים האחרונות ● וגם: החלופה המפתיעה שמצאו בתי ההימורים

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בזבוז בימי קורונה: כמה תעלה הממשלה הגדולה של נתניהו וגנץ?

במסגרת אישור תקציב המדינה 2019 קיבלה הממשלה החלטה לצמצם בהדרגה את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 החל משנת 2020 ● אך כעת מסתמן שכחלק ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ מספר המשרדים יזנק ל-30, ואיתו גם הגירעון, שיעלה ב-700 מיליון שקל

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי