גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס
סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מניית לייבפרסון  צונחת היום (א') במהלך המסחר בתל אביב ביותר מ-20%, לאחר שביום שישי מנייתה נפלה בנאסד"ק ב-24.5% במחזור מסחר גדול מאוד, בעקבות הדוחות הכספיים שפרסמה החברה ביום חמישי לאחר סיום המסחר. שווי השוק של החברה לאחר הנפילה עומד על כ-2.2 מיליארד דולר, כ-700 מיליון דולר פחות משווי החברה לפני פרסום הדוחות. לייבפרסון הציגה בדוחות הפסד נקי גבוה מתחזיות האנליסטים, ובמקביל הודיעה גם על החלפת סמנכ"ל הכספים.

לייבפרסון הוקמה ומנוהלת על-ידי רוברט לוקאסיו, והיא מספקת פתרונות SaaS (תוכנה כשירות), המאפשרים ניהול של קשר בין ארגונים לבין הצרכנים שלהם. ברבעון הרביעי של 2019 הציגה החברה הכנסות של 79.1 מיליון דולר, צמיחה של 20.3% לעומת הרבעון המקביל, ובסיכום שנתי ההכנסות צמחו ב-16.7% לכ-292 מיליון דולר. החברה אינה רווחית, ולפי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP), ההפסד הרבעוני גדל ביותר מפי ארבעה ל-27.3 מיליון דולר, כך שבשנה כולה ההפסד הסתכם ב-96.1 מיליון דולר, לעומת 25 מיליון דולר ב-2018. ה-EBITDA המתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) הגיע ברבעון הרביעי ל-1.2 מיליון דולר, ירידה מ-5.3 מיליון דולר ברבעון המקביל, וב-2019 הוא היה שלילי, בגובה 13.6 מיליון דולר, לעומת EBITDA מתואם חיובי ב-2018.

מניות שנפלו אחרי הדוחות

במבט קדימה, בלייבפרסון מציבים יעד צמיחה של 20% לפחות ב-2020, כלומר קצב צמיחה שנתי גבוה יותר מהשנתיים האחרונות. ברבעון הראשון הצפי הוא לצמיחה של 17%-18% וקצב הצמיחה יואץ במחצית השנייה של השנה. בהקשר של הרווחיות, החברה מציינת שבכוונתה להתמקד השנה באוטומציה פנימית ובבינה מלאכותית כדי להגביר את היעילות, והיא מצפה שב-2020 ה-EBITDA המתואם ינוע בטווח שבין EBITDA שלילי בסך 3 מיליון דולר לבין חיובי בסך 3 מיליון דולר.

ב-Roth Capital נשארים אופטימיים בנוגע למניית לייבפרסון וההמלצה נשארת "קנייה" במחיר יעד של 53 דולר, שלאחר הנפילה גבוה ב-56% ממחיר המניה. האנליסט ריצ'רד באלדרי כתב שהאצת צמיחת ההכנסות עובדת היטב, וציין שהחברה מתכננת לממן את הגדלת הוצאות המו"פ שלה באמצעות ההתייעלות הפנימית.

מנגד, באופנהיימר הורידו את המלצתם למניה מ"תשואת יתר" ל"תשואת שוק" ללא מחיר יעד, וציינו שהשקעות כבדות בפיתוח מוצרים חדשים, ללא האצה בקצב הצמיחה מעבר לצפי, מעלות שאלות בנוגע למימוש הפוטנציאל בשוקי היעד והמינוף התפעולי העתידי.

אבן קיסר: הצמיחה תצטרך לחכות ל-2020

חברה נוספת שפרסמה דוחות בשבוע שעבר ומנייתה הגיבה בירידות היא אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ ומנוהלת על-ידי יובל דגים. הדוחות פורסמו ביום רביעי והמניה איבדה בימי המסחר שלאחר מכן 16.1% מערכה, כך ששווי השוק של אבן קיסר כיום הוא כ-400 מיליון דולר. למרות שבתחילת 2019 ציפו בחברה לחזור לצמיחה בשנה זו, הצמיחה תיאלץ לחכות ל-2020. שנת 2019 הסתיימה עם ירידה של 5.2% בהכנסות ל-546 מיליון דולר, מתוכם כ-134 מיליון דולר נרשמו ברבעון הרביעי, נמוך מתחזיות האנליסטים. לפי כללי GAAP, הרבעון אף הסתיים עם הפסד קטן של 275 אלף דולר, אך בשנה כולה החברה רווחית, עם רווח של 12.9 מיליון דולר - נמוך ב-47.6% מהרווח שנרשם ב-2018.

בנטרול סעיפים חשבונאיים שונים, הרווח הנקי Non-GAAP היה 5.5 מיליון דולר ברבעון, ו-26.7 מיליון דולר בשנה כולה, ירידה ביחס לרבעון המקביל ול-2018.

אבן קיסר ציינה כי ב-2019 החלה החברה בתוכנית להאצת הצמיחה ולהתייעלות תפעולית, בין היתר באמצעות התמקדות במאמצי מכירה בשווקים מסוימים, שיפור היעילות בשרשרת האספקה ועוד. החברה מצפה להציג ב-2020 הכנסות של 550-570 מיליון דולר, צמיחה של 0.7%-4.4% לעומת 2019. ה-EBITDA השנתי צפוי להסתכם ב-69-75 מיליון דולר. בחברה מציינים כי צפויים תנאי שוק חלשים וסביבה תחרותית בשווקים רבים שבהם היא פועלת בשנה זו.

באופנהיימר כתבו כי התחזית ל-2020 חלשה, ומעידה על רמת הוצאות גבוהה יותר, מתוך כוונה להניע את קצב הצמיחה. "בעוד שאנו רואים יותר מרכיבים שליליים מאשר חיוביים בתוצאות, נציין שתי נקודות אור", כתבו כלכלני אופנהיימר והזכירו את המשך הצמיחה החד-ספרתית הגבוהה בארה"ב ואת החדרת מוצרי החברה ל-Home Depot. "בעיות שליטה על המרווח הגולמי מקזזות התפתחויות חיוביות אלה, והשקעות גבוהות יותר ב-2020 יעיקו גם על יצירת תזרים מזומנים חופשי - לאחר שנת 2019 חזקה מאוד, שבה עמד התזרים על 59.5 מיליון דולר", מציינים באופנהיימר. להערכתם, המניה זולה ויש בה אפסייד אם התוצאות יתייצבו וישתפרו, אך יידרשו מספר רבעונים יציבים לפני כן.

סייברארק: דוחות חזקים - תחזיות חלשות

ישראלית נוספת שפרסמה דוחות ביום רביעי ומנייתה ירדה מאז ב-14.2% (לאחר התאוששות מסוימת במניה ביום שישי) היא סייברארק, שהוקמה ומנוהלת על-ידי אודי מוקדי, ומתמחה בניטור, בניהול ובאבטחת חשבונות מועדפים במערכות מחשוב ארגוניות. הדוחות היו חזקים ועקפו את תחזיות האנליסטים, אך התחזית לרבעון הראשון ותחזית הרווח השנתית היו נמוכות מהציפיות. הירידות לאחר פרסום הדוחות מגיעות גם אחרי עליות דו-ספרתיות במחיר המניה בשנים 2018-2019, וכן מתחילת 2020 ועד מועד הדיווח. שווי השוק הנוכחי של סייברארק הוא 4.5 מיליארד דולר.

סייברארק סיימה את 2019 עם הכנסות של 434 מיליון דולר, צמיחה של 26.4% לעומת 2018, מתוכם כ-130 מיליון דולר נרשמו ברבעון הרביעי, בעוד שהאנליסטים ציפו לכ-126 מיליון דולר. הרווח הנקי השנתי לפי כללי GAAP היה 63 מיליון דולר, והרבעוני עמד על 20.7 מיליון דולר, כשעל בסיס Non-GAAP הרווח הנקי היה כ-108 מיליון דולר בשנה וכ-37.8 מיליון דולר ברבעון.

סייברארק צופה ברבעון הראשון הכנסות של 106-110 מיליון דולר, נמוך מתחזיות האנליסטים שעמדו על כ-114 מיליון דולר, והרווח הנקי Non-GAAP ברבעון זה יהיה 35-41 סנט למניה (13.9-16.2 מיליון דולר), בעוד שבשוק ציפו ל-56 סנט למניה. ברמה השנתית, התחזית היא להכנסות של 511-519 מיליון דולר, צמיחה של 18%-20% וגבוה מתחזיות האנליסטים, אך תחזית הרווח נמוכה מתחזיות האנליסטים והיא עומדת על 2.26-2.38 דולרים למניה, שהם 89.9-94.7 מיליון דולר.

רדוור: תחזיות האנליסטים היו גבוהות יותר

גם רדוור, המספקת פתרונות לזמינות, ביצועים גבוהים ואבטחה, פרסמה דוחות ביום רביעי שעבר ואיבדה מאז 13.6% מערכה (אם כי ביום שישי היא נסחרה בעליות), לשווי נוכחי של כ-1.1 מיליארד דולר. רדוור פרסמה תוצאות נמוכות רק מעט מתחזיות השוק ברבעון הרביעי, אך נראה שהירידות הגיעו על רקע אכזבה מהתחזית לרבעון הראשון ולשנת 2020, משום שתחזיות האנליסטים היו גבוהות יותר בשני המקרים.

החברה בניהולו של רועי זיסאפל הציגה ברבעון הרביעי הכנסות של 67.4 מיליון דולר, וצמחה ב-2019 ב-7.5% לרמת הכנסות של 252 מיליון דולר. הרווח GAAP אמנם ירד ברבעון ביחס לרבעון המקביל, ב-7.7%, ל-7.3 מיליון דולר, אך ברמה השנתית הוא גדל ב-92.3% ל-22.6 מיליון דולר. הרווח הנקי Non-GAAP הסתכם ברבעון ב-10.9 מיליון דולר שהם 23 סנט למניה, סנט אחד פחות מתחזיות האנליסטים, ובשנה כולה הוא היה 40.6 מיליון דולר שהם 84 סנט למניה.

רדוור צופה ברבעון הראשון הכנסות של 62-64 מיליון דולר עם רווח נקי של 14-15 סנט למניה, בעוד שאנליסטים ציפו להכנסות של 64.9 מיליון דולר ורווח של 19 סנט למניה. ב-2020 ההכנסות יהיו 270 מיליון דולר לעומת תחזית האנליסטים לכ-276 מיליון דולר. הרווח הנקי למניה יהיה דומה ל-2019, כ-84 סנט, לעומת 94 סנט שצפו האנליסטים. 

עוד כתבות

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבלנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

קרנות הסיוע לעסקים במשבר: בבנקים מזהירים – לא נעמוד בקצב

בבנקים מחמיאים על הקמת הקרן שעשויה לעזור לרבים אבל אינה מתואמת עם לוח הזמנים של המערכת, שגם היא פועלת בימים אלה במתכונת קורונה ● גורם במערכת: הבנקים לא יכולים לתת מענה בזמן קצר ללקוחות של בנקים אחרים. האוצר לא מוכן להקל בנקודה זו"

ערן יעקב / צילום: יונתן בלום, גלובס

אתר רשות המסים קורס לאחר שנפתחה האפשרות לקבלת סיוע לעצמאים

חלק מבעלי העסקים והמייצגים שמנסים להיכנס לאתר מצליחים לאחר כ-2-3 דקות המתנה, ובהמשך האתר עובד לאט אך הם מצליחים להשלים את הליך הרישום, ואחרים כלל לא מצליחים להיכנס או שנתקעים במהלך מילוי הטפסים באתר

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מדד חדש של הפדרל ריזרב חוזה צמיחה שלילית של 3.97%

עורכי המדד החדש, המציע מיפוי בזמן אמת עם מבט לעבר ולעתיד, מסבירים שהוא מנסה להראות איך תיראה הפעילות הכלכלית לאורך רבעון אילו היא הייתה נמשכת שנה ● הקריאה הראשונה מצביעה על כך ש"התפתחויות בשבוע שחלף גרמו למדד לרדת לרמה שלא נראתה מאז 2008"

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

האומץ לפרסם: החברות שהצליחו למנף את המשבר ועל הדרך קיבלו בונוס תדמיתי

חודש לפרוץ הקורונה לחיינו, אפשר להתחיל לבחון את המהלכים השיווקיים–פרסומיים לא רק בפריזמה של האם עושים אלא גם מה עושים ● דווקא בקטגוריות שהמצב לא פגע בהן כמו מזון ובנקאות, מפרסמים גדולים נכנסו לשיתוק והותירו את הזירה למיעוט שלא היסס ופעל בנחישות

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן (מימין) והמנכ"ל פרשר / צילום: איל יצהר

לא כמו בלאומי: דירקטוריון מזרחי טפחות לא ינקוט בהליכים נגד בכירים בבנק בגין הקנס ששולם לאמריקאים

הוועדה הבלתי תלויה שמינה הבנק לצורך סיום פרשת הסיוע להעלמות מס של לקוחות בארה"ב המליצה לא לנקוט בהליכים נגד דירקטורים ונושאי משרה בגין הפרת חובת אמונים או בגין הפרת חובת זהירות או בגין היבטים של "טובת הבנק"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

עלייה נוספת במספר המתים מהנגיף בצרפת, בלגיה והולנד

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי, גלובס

תרופה של טבע למלריה וזאבת אושרה לטיפול חירום בחולי קורונה

בתגובה זינקה מניית החברה בכ-12% ● זינוק של 120% במניית חברת הטכנולוגיה סופרקום, המספקת פתרונות בתחומי בריאות הציבור והפקת תעודות חכמות

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

הנשיא טראמפ נפגש עם מזכיר ההגנה, מארק אספר, על ספינה שהוסבה לבית חולים צף / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת בין מכחישי המגפה, מקריבי הזקנים ושונאי המומחים

הם מדלגים על שידורי החדשות הדיכאוניים, נחושים להמשיך לנהל את חייהם כפי שהתנהלו עד עתה ובטוחים שהתקשורת מגזימה כדי להפיל את הנשיא טראמפ במרוץ לנשיאות ● הקורונה פורמת את התפרים של המארג החברתי בארה"ב, שמעולם לא היו עבים דיים

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה