גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"

 

 

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

ושוב, וושינגטון כמרקחה. יום חדש, שערוריה חדשה. בשבוע שחלף, אולי יותר מאשר בכל אחד מהשבועות שקדמו לו בשלוש השנים האחרונות, היה הבית הלבן מבוע של סקנדלים שנגזרו מסירובו של דונלד טראמפ לתפקד בתוך הגבולות שתוחמים את חירות הפעולה של כל נשיא.

מבקריו של הנשיא הנוכחי אומרים, שהוא מפגין פעם אחר פעם בוז למסורות הדמוקרטיות שהפכו את ארה"ב מודל לחיקוי בעידן שלאחר מלחמת העולם השניה; שהוא הפך את מוסד הנשיאות למכשיר למימוש גחמות אישיות ולהסדרת חשבונות פוליטיים. יצר נקם שאינו יודע שובע נמצא ביסוד כמה מהחלטותיו החריגות ביותר בימים שחלפו, טוענים מותחי הביקורת.

תומכיו אומרים, ששיטת הממשל האמריקאית נותנת לנשיא - לכל נשיא - יד חופשית למשול כראות עיניו, כל עוד הוא אינו עובר במפורש על החוק. "מבחינות מסוימות, לנשיא ארה"ב יש יותר סמכויות מאשר למלך", אמר עורך-הדין אלן דרשוביץ, אחד מפרקליטי טראמפ במשפט האימפיצ'מנט בסנט. כך או כך, טראמפ מצטייר עתה כנשיא שלוח רסן, שמעז אפילו להתערב בהליכים פליליים לטובת ידידיו ולרעת מי שהוא רואה כאויביו.

המשפט בסנט, שהסתיים בזיכויו של טראמפ משני הסעיפים בכתב האישום שהגיש נגדו בית הנבחרים, פרץ את המחסום הדק של העכבות שעדיין נותרו בנשיא. הזיכוי - תולדה של שליטת הרפובליקאים בסנט, לא של הפרכת הראיות נגד הנאשם - שטף את הנשיא בגל של תחושת עוול עזה. הזיכוי איפשר לו להתקרבן, לצייר את עצמו כקדוש מעונה, שאך בזכות תעצומות נפשו הצליח, כמו תמיד, למחוץ את דורשי רעתו - ועכשיו, לדעתו, הגיעה השעה לגמול להם, לרמוס אותם במלוא העוצמה שמקנה לו מנגנון הממשל.

כך החל טראמפ לנתץ את אושיות הדמוקרטיה בארה"ב

נאום הניצחון שנשא טראמפ למחרת זיכויו, מתקפה חסרת תקדים נגד אויבים מדומים או אמיתיים, מתובלת בניבולי פה, היה אות לבאות, יריית הפתיחה של קמפיין נקמות וחיסול חשבונות שכמותו לא נראה מעולם בבית הלבן. יומיים לאחר נאומו על מצב האומה, נאום הניצחון היה נאום על מצב טראמפ: מתריס, זעום, כאוב, פגוע, וולגרי, נוקמני עם המון ניצוצות של שמחה לאיד. הוא יצא נגד "אנשים מרושעים מאוד וחולים מאוד", שסללו את הדרך להטבעת חותם האימפיצ'מנט על מצחו, כתם שלעולם לא יימחה מספרי ההיסטוריה. מבחינת האומה האמריקאית, זו הייתה הכתובת על הקיר: כך החל טראמפ לנתץ את אושיות הדמוקרטיה בארה"ב. וכך היה.

קצב צעדי הנקם של טראמפ לאחר נאומו, ב-6 בפברואר, היה תזזיתי. תחילה הוא פיטר את גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי, ואת אלכסנדר וינדמן, איש צבא שהושאל למועצה לביטחון לאומי בבית הלבן. שניהם נמנו עם העדים המרכזיים בשימועי בית-הנבחרים על האימפיצ'מנט. שניהם קיבלו צווי זימון מהבית ועל פי החוק הם היו חייבים להופיע. שניהם נשבעו לומר את האמת ועדויותיהם תרמו תרומה משמעותית למסכת הראיות נגד טראמפ בפרשת עיכוב הסיוע לאוקראינה. הנשיא לא שכח ולא סלח. וכדי שהנקמה תהיה מתוקה יותר, הוא פיטר על הדרך גם את אחיו התאום של וינדמן, אף הוא איש צבא בהשאלה לבית הלבן, שלא העיד נגד טראמפ ושאין לו כל קשר לפרשה.

"זה מסר גנגסטרי", כתב בעל הטור הימני מקס בוט. "אם תיהפך למלשין, המשפחה שלך תאכל אותה". אנליסטים אמרו, כי הפיטורים היו בעצם הדחת עדים לאחר מעשה, ומאמץ להפחיד עדים פוטנציאליים בעתיד. אך, כפי שלמדנו במשפט האימפיצ'מנט, כל עוד המפלגה הרפובליקאית מתייצבת מאחורי הנשיא, הוא נהנה מחסינות מלאה.

הבאה בתור הייתה התובעת הפדרלית במחוז קולומביה (וושינגטון הבירה), ג'סי ליו. היא פוטרה וקידומה למשרה בכירה במשרד האוצר - בוטל. חטאה: היא הייתה אחראית להגשת כתבי האישום נגד כמה מנאמני טראמפ, ובהם מייקל פלין, היועץ הראשון לביטחון לאומי בממשל טראמפ, ורוג'ר סטון, ידידו הוותיק של הנשיא. שניהם מסובכים בפרשת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016 .

על הכוונת: בכירה במשרד ההגנה, איליין מקאסקר, שמינויה למשרת מבקרת המערכת הפיננסית של משרד ההגנה כנראה בוטל לאחר שהעירה לבית הלבן שלטראמפ אין כל זכות לעכב כספי סיוע לאוקראינה, על פי דיווח ב"ניו יורק פוסט" (מקאסקר מכחישה).

הצימוק בעוגה העבשה

והנה הצימוק בעוגה העבשה הזו: בשבוע שעבר הורה שר המשפטים, וויליאם באר, שנחשב, ומתנהל, כעושה דברו של טראמפ, לבטל המלצה של תובעים במשרדו לבית-המשפט לגבי חומרת עונשו של רוג'ר סטון, שעומד עתה לדין בגין שורת עבירות, לרבות מתן עדות שקר בקונגרס ושיבוש הליכי חקירה פדרלית. במסמך המקורי ממליצה התביעה לגזור על סטון שבע עד תשע שנות מאסר. טראמפ הגיב בציוץ זועם: "... תשע שנים לרוג'ר סטון (שאפילו לא עבד בקמפיין שלי). באמת, ממש הוגן. אולי יש לנו עסק עם תובעים פורעי חוק? הביצה!".

כמה שעות לאחר מכן, בצעד נדיר, משך משרד המשפטים את ההמלצה המקורית והגיש לבית-המשפט המלצה חדשה: להסתפק במאסר על תנאי או, לכל היותר, עד שישה חודשי מאסר. ארבעת התובעים שניסחו את ההמלצה המקורית וליוו את התביעה מתחילתה נטשו את התיק במחאה ואחד מהם התפטר כליל ממשרד המשפטים.

טראמפ, לעומת זאת, הביע שביעות רצון בציוץ חדש: "ברכות לשר המשפטים ביל באר שנטל לידיו את התיק הזה, שיצא לגמרי מכלל שליטה ושאולי לא היה צריך להגיע כלל לבית המשפט. עכשיו הראיות מראות שהקנוניה של (התובע המיוחד) רוברט מולר היה נגועה מלכתחילה. (הכוונה לחקירה על מעורבות רוסיה בבחירות ב-2016 ר.ד.). אפילו בוב מולר שיקר לקונגרס".

האם טראמפ נתן הוראה ישירה לשר המשפטים להתערב בהליך פלילי ולהמתיק פוטנציאלית גזר דין על ידיד ותיק? לא היו דברים מיולם, טען באר בראיון נדיר ל-ABC. לדבריו, הוא לא היה מודע כלל לציוצים של טראמפ והגיע בכוחות עצמו למסקנה שההמלצה המקורית של התביעה מופרזת וקשה מדי. באר טוען, שהוא בכלל לא עוקב אחרי ציוצים אלא אם כן מישהו מביאם לתשומת לבו. אמין? הקורא ישפוט לבדו.

בכל זאת, בהמשך הראיון סיפק באר כותרות גדולות: הוא רמז לטראמפ להפסיק להשתולל בטוויטר. "אני חושב שהגיע הזמן להפסיק עם הציוצים על תיקים פליליים במשרד המשפטים... (ציוצים כאלה) על המשרד, על אנשים במשרד... על התיקים שתלויים ועומדים ועל השופטים שיפסקו בתיקים אלה הופכים את עבודתי פה לבלתי אפשרית".

זו קריאת תיגר חריגה בממשל שאמון על צייתנות ללא עוררין לבוס הגדול. והיא אינה היחידה. כמה שעות קודם לכן הודיע משרד המשפטים כי לא יוגש כתב אישום נגד אנדרו מקייב, לשעבר ראש FBI בפועל, שטראמפ רואה בו אחד האחראים ליוזמת החקירה בפרשת רוסיה. מזה שנים קורא הנשיא להעמיד לדין את מקייב ולהשליכו לכלא. במשך שנתיים חקר משרד המשפטים חשדות שמקייב הדליף מידע לעיתונאים ושהטעה חוקרים. עתה הוחלט לסגור את התיק. על פי כמה דיווחים, השתולל טראמפ מזעם לשמע הידיעה.

להיטהר מהבוץ הרוסי

אבל בה בעת, הודיע שר המשפטים, כי הורה לתובעים מבחוץ לבדוק מן היסוד כיצד בכלל החלו החקירה נגד טראמפ בפרשת המעורבות הרוסית. חקירה כזו עלולה לסבך את מקייב (מחדש) ואת ג'יימס קומי, ראש FBI לשעבר, ויש לה פוטנציאל להטיל ספקות בממצאי החקירה של רוברט מולר. זו אולי שאיפתו הגדולה ביותר של טראמפ: להיטהר מהבוץ הרוסי.

השופט הפדרלי רג'י וולטון, שטיפל בתיק של מקייב במשך שנתיים, אמר כבר בספטמבר אשתקד, כי בחישת בכירים (בתיק) מזכירה לו "רפובליקת בננות".

איך אפשר להסביר את ההתנהלות הבלתי עקבית של שר המשפטים מול טראמפ? לטיפה ועקיצה; סטירה ונשיקה. אין ספק, ששר המשפטים החל לחשוש שהמוניטין שלו הולכים ונשחקים בגין התפיסה בציבור שהוא כלבלב המחמד של הנשיא. הוא אף אינו יכול להתעלם מהתסיסה במשרדו. פרישתם של ארבעת התובעים מתיק סטון היא כנראה רק קצה הקרחון. יש דיווחים שבכירים רבים במשרד מחזיקים בכיס מכתבי התפטרות חתומים. באר מודע לנפיצותו של הנשיא, לעורו הדקיק ולאגו הפריך שלו והוא מנהל את התנגדותו בהתאם - צעד אחד קדימה ושניים אחורה.

נכון לעכשיו, את המילה האחרונה שמר לעצמו טראמפ. בציוץ מענה לראיון של באר ב-ABC אמר הנשיא, כי אכן מעולם לא ביקש משר המשפטים להתערב בתיק פלילי, "אבל אין פירוש של דבר שכנשיא אין לי הזכות החוקית לעשות זאת. פשוט בחרתי לא לנהוג כך".

נטיותיו האוטוקרטיות של טראמפ גלויות לעין כל כבר מימיו הראשונים בבית הלבן. העובדה שהוא מעדיף שליטים עריצים אינה סוד. אבל בחישתו הגסה בהתנהלות משרד המשפטים שנחשפה בשבועות שחלפו, מאמציו הגלויים לנצל את כוחו הממשלי כדי לכופף ידם של תובעים וממילא של שופטים, צריכה לעורר מחאה המונית. זה לא קורה.

הפילוסוף הצרפתי מונטסקיה כתב ב-1748: "משטר העריצות של נסיך באוליגרכיה לא כל-כך מסוכן לציבור כמו האדישות של האזרחים במשטר דמוקרטי". האמת היא שלאמריקאים (או יותר נכון, לרוב האמריקאים) לא אכפת.

"פסיביות ציבורית היא נשקו הסודי של טראמפ בעודו מיישם את האג'נדה האוטוקרטית שלו", כותב בעל הטור מקס בוט. "'יש לי הזכות לעשות מה שאני רוצה' אומר הנשיא. העדר התנגדות ציבורית מאשש את הערכתו".

עוד כתבות

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

90% מדורשי האבטלה החדשים במרץ: עובדים בחל"ת

מאז אתמול ב-17:00 נרשמו 7,130 דורשי עבודה ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת, 6.4% פוטרו ● שיעור האבטלה עומד על 23.3%

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

משבר הקורונה: גולף דוחה את פרסום דוחותיה השנתיים לאפריל

קבוצת האופנה הציבורית נעזרת בארכה שניתנה לתאגידים בנוגע לפרסום דוחותיהם השנתיים ● צפויה להציג ברבעון הראשון פגיעה ניכרת בתוצאותיה בשל משבר הקורונה והסגר שמונע את הפעלת חנויותיה ● עד כה בסקטור האופנה פרסמו דוחות שנתיים פוקס, קסטרו והמשביר לצרכן

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד המשפטים הקים ועדה לטיפול בסוגיית "כוח עליון" בחוזים שמופרים בתקופת הקורונה

זאת לאור ההערכה כי בתי המשפט צפויים לספוג גל של אלפי תביעות בין צדדים לחוזים שהופרו על רקע משבר הקורונה וההגבלות על המשק; וההבנה כי המדינה צריכה לגבש מדיניות ברורה לטיפול במקרים כאלה

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

 פרויקט מגורים בבנייה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בנק ישראל: התשואות על דירות נמוכות; מחירי הדירות גבוהים מדי

כך נכתב בפרק הדיור בדוח השנתי של בנק ישראל ● למרות זאת, בבנק המרכזי מתריעים כי עדיין קיים מחסור בהיצע דירות, בין היתר בגלל מימוש רק שליש מיעדי שיווקי הקרקעות בהסכמי הגג

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

הצרות של רשת 13: אלי עזור דורש החזר הלוואה בסך 10 מיליון שקל - וגל קיצוצים נוסף בדרך

הדרישה הכספית של עזור מתווספת לשלל הבעיות עמם מתמודד בימים אלה המנכ"ל הטרי אבי בן טל ● כעת מנסים ברשת ובחברת החדשות למזער נזקים ע"י קיצוצי כוח אדם והקדמת המעבר מבית הוורד למשרדי רשת

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מדד חדש של הפדרל ריזרב חוזה צמיחה שלילית של 3.97%

עורכי המדד החדש, המציע מיפוי בזמן אמת עם מבט לעבר ולעתיד, מסבירים שהוא מנסה להראות איך תיראה הפעילות הכלכלית לאורך רבעון אילו היא הייתה נמשכת שנה ● הקריאה הראשונה מצביעה על כך ש"התפתחויות בשבוע שחלף גרמו למדד לרדת לרמה שלא נראתה מאז 2008"

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

קרנות הסיוע לעסקים במשבר: בבנקים מזהירים – לא נעמוד בקצב

בבנקים מחמיאים על הקמת הקרן שעשויה לעזור לרבים אבל אינה מתואמת עם לוח הזמנים של המערכת, שגם היא פועלת בימים אלה במתכונת קורונה ● גורם במערכת: הבנקים לא יכולים לתת מענה בזמן קצר ללקוחות של בנקים אחרים. האוצר לא מוכן להקל בנקודה זו"

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

מייסד ביו נקסוס משיב מלחמה: קרן השקעות בינלאומית היא שהביאה לקריסתנו

בתגובה לתביעת קרן ספרינגטייד בגין גניבה וזיוף, טוען בעל השליטה בחברת הסייבר הרפואי, ציקי-קורלנד פוקס, כי הקרן הביאה במו-ידיה לאובדן כל השקעתה בביו נקסוס

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

כריסטיאן דרוסטן / צילום: AXEL SCHMIDT, רויטרס

הווירולוג שמציע: כך אפשר להחזיר את בתי הספר

פרופ' כריסטיאן דרוסטן, וירולוג שמייעץ לקאנצלרית אנגלה מרקל, מדבר על היום שאחרי המגפה: "מעל להכול חייבים למצוא פתרון ללימודים בבתי הספר" ● קורונה – אסטרטגיית יציאה, מדור חדש