גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

נווה אילן / צילום: יח"צ
נווה אילן / צילום: יח"צ

האם הנהלת חדשות 13 מתעתדת לבצע הליך פיטורים בחודשים הקרובים? זאת אחת השאלות שמעסיקות בימים אלה את ועד עובדי חברת החדשות, זאת לאחר שבמסגרת המשא-ומתן שבין ההנהלה לוועד המתקיים בימים אלה סביב המעבר הצפוי לאולפן החדש בנווה אילן ולמשרדים ברמת החי"ל, סירבה ההנהלה להתחייב שלא תבצע פיטורים כאלה.

למעלה מ-100 עובדים בחברת חדשות 13 השתתפו היום (ב') באסיפת עובדים שנערכה ביוזמת הוועד כדי לעדכן אותם בנוגע למשא-ומתן המתנהל בשבועות האחרונים מול ההנהלה בנושא מעבר החברה למשרדים החדשים ברמת החי"ל ובנווה אילן.

כזכור, לפני ימים ספורים הכריז ועד עובדי חדשות 13 על סכסוך עבודה עם ההנהלה בשל אי-הסכמות לגבי התנאים הכרוכים במעבר לאולפן החדש בנווה אילן ולמשרדים ברמת החי"ל. ההכרזה על סכסוך העבודה נעשתה כדי שהעובדים לא יגיעו לנקודת המעבר ללא יכולת לנקוט צעדים ארגוניים.

על סוגיית החשש הפיטורים, כמו גם הבעיות שהתגלעו במסגרת המשא-ומתן, דיווח אתמול (א') הוועד במכתב לעובדים, שבו גם נמתחה ביקורת חריפה על אופן ההתנהלות של בעלי המניות כלפי העובדים בשנים האחרונות.

כידוע, מאז המיזוג של ערוץ עשר עם רשת, חברת חדשות 13 לא מצליחה לעמוד ביעד הרייטינג שהוצב על-ידי בעלי המניות בתוכנית העסקית של המיזוג, ושמועות על שינויים שעלולים להתרחש - בין היתר בכל הנוגע לכוח-האדם - מסתובבות באוויר כל העת.

במכתב מתייחס הוועד בעקיפין לנושא זה: "הגענו להסכמות חשובות שיבטיחו כי עובדים שלחברה יש טענות לגבי אופן ביצוע עבודתם, לא יפוטרו בטרם תינתן להם הזדמנות של ממש לשפר את ביצועיהם".

עם זאת, בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש".

כאמור, הוועד מטיח ביקורת חריפה בבעלי המניות על התייחסותם לעובדים, אם כי הם מביעים הבנה למצב הכלכלי המורכב. "מצבה הכלכלי של החברה נהיר ומוכר לנו", נכתב במכתב, "ואין לנו כל כוונה להעלות דרישות שיפגעו בחברת החדשות שחשובה כל-כך לכולנו".

עם זאת, בוועד סבורים כי לאחר כל האתגרים עימם התמודדו העובדים בשנים האחרונות - קיצוצים, שינויים מבניים ועוד - ועל רקע מעבר לנווה אילן שמהווה יעד מרוחק יותר עבור רובם, "הגיעה העת שהנהלת החברה תבין שעליה להשקיע גם במשאב האנושי".

לטענת הוועד, שנים מבקשים מהעובדים להתאזר בסבלנות: "שמענו בקשות דומות ביחס למיזוג, המתנו בסבלנות ואפשרנו לחברה להשלים את המהלך המורכב. גם כעת, על אף הדרישות הצנועות שהצגנו סביב סוגיית המעבר, אנו שומעים פעם נוספת את ההנהלה מבקשת מאיתנו 'להתאזר בסבלנות' ומבהירה כי 'זה לא הזמן'.

"גם כעת, נוכח המעבר המורכב, החלטנו להמתין מספר חודשים עם דיונים ודרישות להעלאות שכר שמגיעות כל-כך לעובדים המסורים של חדשות 13. אבל כשעובדים רבים נדרשים לעבור למקום עבודה מרוחק, באופן שיפגע בתנאי עבודתם ואף בסדר היום המשפחתי שקבעו לאורך שנים, אנחנו לא יכולים לעמוד בשקט".

בין ההנהלה לוועד מתקיים משא-ומתן כבר מספר שבועות, במסגרתו הגיעו להסכמות בחלק מהסוגיות הנוגעות לביטחון התעסוקתי של העובדים וכן להקמת "בנק ימי מחלה" שיעמוד לרשות עובדים שהם או קרובי משפחתם חלו במחלה קשה.

המחלוקות שנותרו עוסקות בדרישה שזמן הנסיעה מהמרכז לירושלים ייחשב לעובדים כזמן עבודה. "הנהלת החברה הסכימה לכך בהתחלה, אבל לצערנו בשבוע האחרון היא חזרה בה מהסכמות קודמות, בצעד שובר אמון, והתשובה שקיבלנו הייתה לא מוחלט", נכתב במכתב. 

לטענת הוועד, ההנהלה גם מסרבת לדרישה כי מי שייבחר לפרוש בגלל המעבר יקבל מענק פרישה. כך גם קיימת התנגדות לדרישה להשתתף בעלות הארוחות של העובדים בנווה אילן.

היום עדכן הוועד את העובדים כי ההנהלה מסרבת לעגן בהסכם קיבוצי מספר הטבות כלכליות עליהן הוחלט בהקשר למעבר, וכן ולא נענתה לבקשות אחרות שהוועד רואה בהן ניסיון לצמצם את הפגיעה בעובדים שעוברים. 

מחדשות 13 נמסר בתגובה: "לקראת המעבר לנווה אילן והשקת האולפנים החדשים, מתנהל משא-ומתן עם העובדים, בו אנו דנים יחדיו בכל הבקשות והעדכונים, במטרה להגיע להסכמות משותפות".

עוד כתבות

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר