גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בירידות שערים, בדומה לבורסות העולם. ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45%. מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1%.

15:00

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל בירידות שערים משמעותיות, אחרי יומיים בהם נרשמו שינויים מינוריים במדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב הצביעו על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר, שם נפתח השבוע באיחור אחרי שאתמול ציינו האמריקאים את יום הנשיא.

ברקע למסחר, שוב נרשמת עלייה במפלס חששות המשקיעים לגבי ההשלכות השליליות האפשריות של התפשטות וירוס הקורונה מסין על המשך הצמיחה הגלובלית. הפעם במוקד עומדת ענקית הטכנולוגיה אפל, שפרסמה אזהרה על כך שתחמיץ את תחזית ההכנסות הרבעונית שלה בעקבות השפעות הווירוס.

בבית ההשקעות אפסילון ציינו כי "למרות הכותרות הדרמטיות, השווקים מתייחסים לקורונה כאל בעיה סינית ולא כאל בעיה עולמית. מבחינת ההשפעות הכלכליות, ההערכות הן שהווירוס לא צפוי להישאר מעבר לרבעון הנוכחי".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית טאואר  צונחת בכ-5%-6% אחרי פרסום דוחותיה הכספיים לרבעון הרביעי ולשנת 2019.

עוד בין היורדות במדד המוביל, מניית בזן  נחלשת בכ-3%-4% בהמשך לירידה של יותר מ-3% שרשמה אתמול, אז עדכנה החברה על החלטת עיריית חיפה לא לחדש היתר זמני לצנרת בה היא משתמשת, שתוקפו עד סוף החודש הנוכחי, החלטה העלולה להשפיע באופן מהותי על חלק מפעילותה.

מניית בעלת השליטה בה, חברה לישראל , יורדת גם היא בכ-3%-4% אחרי ירידה של כ-4% אתמול, ומניית כיל , גם היא בשליטת החברה לישראל, מאבדת כ-2%-3% אחרי ירידה של כ-3% אתמול.

בצד החיובי של ת"א 35, מניית אלביט מערכות  מטפסת בכ-3%-4%. ברקע למסחר, הבוקר עדכנה החברה כי "זכתה בחוזה בהיקף של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה פסיפיק".

עוד במסחר, מניות חברות הסלולר ממשיכות ליהנות מסנטימנט חיובי על רקע העסקאות המתגבשות בשוק זה, הצפויות לכלול מיזוג של שתי חברות. מניית פרטנר  מטפסת בכ-3%, אחרי קפיצה של כ-5% אתמול, וזו של סלקום עולה בכ-5% אחרי עליות דומות אתמול ועל רקע דיווח לא רשמי כי סלקום רוכשת את גולן טלקום בכ-600 מיליון שקל.

בצד השלילי, מניית נייר חדרה  משילה מערכה כ-3%-4% אחרי צלילה של כ-6.5% שרשמה אתמול, ללא דיווח מצד החברה.

מניית סאמיט  מרכזת מחזור מסחר ער. ברקע למסחר החברה עדכנה על רכישת מניות נוספת של החברה הבת סאמיט גרמניה, במה שיעלה אותה להחזקה של כ-95%.

עוד מרכזות עניין מניות מבטח שמיר , שנסחרות בשינויים מתונים וקבוצת אשטרום , שעולה בכ-1%, וכן צמד מניות האנרגיה הירוקה אנלייט אנרגיה  ואנרג'יקס  שנחלשות בכ-0.5%-1.5%.

חברת רקח  דיווחה על קבלת "אישור משרד הבריאות לייצור ושיווק מוצרים למניעת זיהומים בבתי חולים", וכי היא נערכת לתחילת ייצור סדרתי, ומנייתה קופצת בכ-8%.

חברת פורסייט  עדכנה על קבלת הזמנה לאבטיפוס למערכת שהיא מייצרת "מיצרן רכב יפני מוביל", ומנייתה קופצת בכ-8%, ומניית אלקטריאון  בכ-11% על רקע העלאת מחיר היעד שלה במסגרת פרויקט האנליזה של הבורסה, אחרי שאתמול דיווחה על הצלחה בניסוי.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

12:20

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות, בדומה לסנטימנט מעבר לים. מדד ת"א 35 מאבד 1%, כך גם מדד ת"א 90 ומדד הבנקים. מניית טאואר  צוללת ב-9% לאחר שהחברה פרסמה דוחות והחמיצה את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק. 

אלקטריאון  ממשיכה במומנטום החיובי ומזנקת בעוד 7.6% בהמשך לקפיצה של 16% אתמול, על רקע עדכונים מפיתוח הכביש החשמלי בשוודיה.

אלביט מערכות  מזנקת ב-4% על רקע הדיווח על הסכם בגובה 670 מיליון דולר.

פורסייט  מזנקת על רקע הודעתה של החברה על מכירה נוספת של אבטיפוס למערכת הראייה הממוחשבת שלה, QuadSight, ליצרנית רכב יפנית ששמה לא נמסר בדיווח.

10:00

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בירידות חדות. ת"א-35 ות"א-125 מאבדים 1.2% ות"א-90 יורד ב-1.3%. ת"א-בנקים מאבד כ-1%.

מניית אלביט מערכות  היא היחידה שעולה בת"א-35 בשעה זו עם עלייה של 1.3%. חברה לישראל  מאבדת כ-2.8%, דלק קידוחים  וכיל  יורדות בכ-2%. לייבפרסון  מאבדת 2.4%. 

9:45

חברת אלביט מערכות  דיווחה על זכייה בחוזה בהיקף של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באזור אסיה-פסיפיק. 

שטראוס  דיווחה על רכישת חברת קפה בברזיל בתמורה לכ-167 מיליון שקל. חברת הבת, שטראוס קפה BV, רוכשת באמצעות המיזם C3 את חברת מיטצוי אלימנטוס. העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים בברזיל.

06:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח היום בהמשך לנעילה המעורבת אתמול ולקראת פתיחת שבוע המסחר בוול סטריט, שם הבורסות היו סגורות אתמול בשל יום הנשיא. 

נראה כי התפשטות נגיף הקורונה פוסחת על השווקים כאשר הבורסות תיקנו את מרבית הירידות שנרשמו בשיא הפאניקה. אתמול (ב') באירופה המדדים ננעלו בעליות, ובסין הבורסה זינקה בכ-2% לאחר הורדת הריבית והזרמות הון למערכת הפיננסית על ידי הממשל.

בנוגע להשפעה של נגיף הקורונה על החברות בשוק המקומי, גם קבוצת פוקס עדכנה אתמול לאחר סגירת המסחר כי אם יהיה צורך החברה תעבור לייצר בבנגלדש ובהודו נוכח האפשרות לקשיי עבודה סדירה בסין. בינתיים, מספר החברות שדיווחו על פגיעה ממשית או אפשרית בשל השפעות התפרצות הווירוס כבר עומד על יותר מ-20, והן מגיעות מענפי פעילות מגוונים, מאופנה, דרך תיירות, תעופה, מוצרי צריכה, תעשייה וטכנולוגיה. 

עונת הדוחות לרבעון הרביעי ולשנת 2019 כולה נמשכת, ובשוק המקומי יצרנית השבבים טאואר צפויה לפרסם היום את תוצאותיה הכספיות. 

מניות הביטוח ימשיכו לרכז עניין בהמשך להודעה של המפקח על הביטוח משה ברקת על דחיית יישום תקן 17. אתמול במסחר בתל אביב מניות הביטוח זינקו בעד 6%.

עוד כתבות

יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן (מימין) והמנכ"ל פרשר / צילום: איל יצהר

לא כמו בלאומי: דירקטוריון מזרחי טפחות לא ינקוט בהליכים נגד בכירים בבנק בגין הקנס ששולם לאמריקאים

הוועדה הבלתי תלויה שמינה הבנק לצורך סיום פרשת הסיוע להעלמות מס של לקוחות בארה"ב המליצה לא לנקוט בהליכים נגד דירקטורים ונושאי משרה בגין הפרת חובת אמונים או בגין הפרת חובת זהירות או בגין היבטים של "טובת הבנק"

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

הצרות של רשת 13: אלי עזור דורש החזר הלוואה בסך 10 מיליון שקל - וגל קיצוצים נוסף בדרך

הדרישה הכספית של עזור מתווספת לשלל הבעיות עמם מתמודד בימים אלה המנכ"ל הטרי אבי בן טל ● כעת מנסים ברשת ובחברת החדשות למזער נזקים ע"י קיצוצי כוח אדם והקדמת המעבר מבית הוורד למשרדי רשת

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

90% מדורשי האבטלה החדשים במרץ: עובדים בחל"ת

מאז אתמול ב-17:00 נרשמו 7,130 דורשי עבודה ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת, 6.4% פוטרו ● שיעור האבטלה עומד על 23.3%

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן

חדשות מזויפות / צילום: שאטרסטוק

בודקי העובדות של פייסבוק עובדים שעות נוספות סביב פייק ניוז שמופץ על הקורונה

לפייסבוק יש יותר מ-60 מיזמים של בודקי עובדות ברשת שלה ברחבי העולם

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

חנות של אפל בסין שנפתחה מחדש. החברה נפגעה במכירות המכשירים, אבל צומחת בשירותים   / צילום: רויטרס

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר עוצמתיות, אך תחת מתקפה רגולטורית. איך ייצאו ממנו?

המניות של חברות הענק אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל ופייסבוק נחתכו בחדות בשבועות האחרונים ● למרות השונות במודלים של ההכנסות ישנם קווי דמיון שעשויים לסייע לחברות במשבר ● בטווח הארוך כבר עולות שאלות יותר קשות על עתידן

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד המשפטים הקים ועדה לטיפול בסוגיית "כוח עליון" בחוזים שמופרים בתקופת הקורונה

זאת לאור ההערכה כי בתי המשפט צפויים לספוג גל של אלפי תביעות בין צדדים לחוזים שהופרו על רקע משבר הקורונה וההגבלות על המשק; וההבנה כי המדינה צריכה לגבש מדיניות ברורה לטיפול במקרים כאלה

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

מייסד ביו נקסוס משיב מלחמה: קרן השקעות בינלאומית היא שהביאה לקריסתנו

בתגובה לתביעת קרן ספרינגטייד בגין גניבה וזיוף, טוען בעל השליטה בחברת הסייבר הרפואי, ציקי-קורלנד פוקס, כי הקרן הביאה במו-ידיה לאובדן כל השקעתה בביו נקסוס

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

כריסטיאן דרוסטן / צילום: AXEL SCHMIDT, רויטרס

הווירולוג שמציע: כך אפשר להחזיר את בתי הספר

פרופ' כריסטיאן דרוסטן, וירולוג שמייעץ לקאנצלרית אנגלה מרקל, מדבר על היום שאחרי המגפה: "מעל להכול חייבים למצוא פתרון ללימודים בבתי הספר" ● קורונה – אסטרטגיית יציאה, מדור חדש