גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" של תאגיד השידור הציבורי / צילום: מתוך יוטיוב
מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" של תאגיד השידור הציבורי / צילום: מתוך יוטיוב

תאגיד השידור הציבורי "כאן" פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס - כך נודע ל"גלובס". בתאגיד יגבילו את שידור התכנים לנטפליקס ישראל בלבד, והם לא יהיו פתוחים לצפייה בחו"ל.

אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום עבור התוכן, זאת למרות שנטפליקס הוא גוף מסחרי שגובה תשלום עבור השימוש בתכנים שלו. במקרה שהתכנים של התאגיד אכן ישודרו בנטפליקס, החברה תצטרף לגופים מסחריים נוספים שמקבלים מהתאגיד תוכן חינם, ביניהם הוט, yes, סלקום, פרטנר ויוטיוב.

תאגיד השידור נוקט אסטרטגיית הפצת תוכן שנובעת מהתפיסה כי מדובר בתוכן ציבורי שממומן על-ידי הציבור ונוצר למענו, ולכן יש להנגיש אותו לצופה בכל ערוץ אפשרי. 

נזכיר כי התאגיד לא נדרש להתקיים מפרסום או ממכירת מינויים. זהו שידור ציבורי המתוקצב על-ידי המדינה מתוקף חוק, והוא מחויב להוציא בכל שנה סכומי כסף גדולים לצורך הפקות מקור. לכן, בניגוד לגופים מסחריים, האינטרס של התאגיד הוא הפצת התוכן, ולא יצירת רווח ממנו. 

אלא שאסטרטגיית הפצת התוכן של התאגיד מתנגשת בתפיסה אחרת - תמיכה ביצירה הישראלית, שכן העברת התוכן לגורם מסחרי ללא תשלום מחזקת גורמים כמו סלקום, הוט ויוטיוב, שלא רק שאינם משקיעים כסף בהפקות מקור, אלא הם גם "לוקחים" עיניים צופות מגופים שמחויבים להשקיע בתוכן מקומי. "נדידת העיניים" פוגעת בקשת ורשת, שכמות העיניים הצופות בהן (דהיינו, רייטינג) מהוות את הבסיס עליו משלמים להן על פרסומות; ופוגעת בהוט ו-yes, שהיקף ההשקעה שלהן בתוכן נגזר על-פי חוק מהיקף ההכנסות שלהם. באופן טבעי, ככל שיותר עיניים נודדות לפלטפורמות אחרות, כך קטנה ההכנסה שלהן, וכך גם המחויבות להשקעה בתוכן יורדת.

המפיקים מבקשים זכויות יוצרים

הבעיה השנייה שנוצרת נוגעת לזכויות יוצרים. על-פי החוק, התאגיד אינו יכול להחזיק בכל זכויות היוצרים של התוכן המופק עבורו, ומי שמחזיק בחלק האחר של זכויות ההפקה אלה חברות ההפקה והמפיקים שעבורם מופק התוכן.

לכל ארגוני היוצרים האחרים שלוקחים חלק בהפקות אין בעיה של תשלום על תוכן שמופץ בפלטפורמות אחרות, כי לרובם יש הסכמי תמלוגים המגדירים גם סיטואציות כאלה. אבל מאחר שלמפיקים יש זכויות יוצרים, הם מקבלים תשלום רק במקרה שבו היצירה נמכרת לגוף מסחרי.

מאחר שבתאגיד בוחרים לתת את התוכן בחינם, אין מצב של מכירה, ולכן הם לכאורה לא זכאים לתשלום. במקרה של פלטפורמה כמו יוטיוב הבעיה אפילו חמורה יותר - התוכן ביוטיוב ניתן בחינם, וניתן לצפות בו מכל מקום בעולם. לכן הדבר עלול להגביל את האפשרות של מפיקים למכור את התוכן לגורמים בינלאומיים - כי אם התוכן מוגש חינם, אין לכאורה סיבה שגוף אחר יהיה מוכן לשלם עבורו.

באיגוד מפיקי הקולנוע והטלוויזיה לא ממהרים להתנגח בגלוי בתאגיד השידור. אחרי הכול, התאגיד הוא ספק עבודה משמעותי לחברות ההפקה שבבעלותם. צביקה גוטליב, מנכ"ל האיגוד, אמר ל"גלובס" בתגובה: "איגוד המפיקים קיבל פניות רבות ממפיקים הנמצאים לפני חתימה עם התאגיד ונתקלו בסעיפים ודרישות הפוגעות במפיק ובאפשרות לייצר תוכן טלוויזיוני איכותי. בין היתר, העברת התכנים לפלטפורמות שונות. נדגיש כי חוקיותן של חלק מהדרישות והתנאים של התאגיד מוטלות בספק, ואנו בוחנים אותן".

לדבריו, "כדי להמשיך לייצר תוכן איכותי לציבור הצופים, אנו מצפים כי התאגיד, כגוף ציבורי, יפעל בשקיפות, כחוק ובדומה לנורמות המקובלות בשוק ביחס להפקת תכנים בגופי השידור האחרים. האיגוד פועל לשמירה על היצירה המקורית ועל המפיקים וזכויותיהם, וכך נעשה גם בנושא התאגיד".

שי נשר, המייצג רק את מפיקי הטלוויזיה, מציג גישה קרבית יותר: לדבריו, "תאגיד השידור נתן במתנה את תכניו האיכותיים בהפקתם של מפיקי הטלוויזיה לשידור ללא תמורה כל שהיא ל-yes, הוט, פרטנר וסלקום - גופים מסחריים שקיבלו תכנים בשווי של מיליוני שקלים לשימושם. שידור תכנים אלה בגופים הנ"ל הוא הפרת הסכמים, לכאורה, עם המפיקים השותפים איתם בבעלות על קניין רוחני, בהתאם להסכמים חתומים בינם לבין התאגיד.

"בנוסף, התאגיד משדר את תכניו ביוטיוב עבור תמורה שאנו, מפיקי הטלוויזיה השותפים של התאגיד בשימוש מסחרי של התכנים בהפקותינו, לא מודעים לה, לא מקבלים דוחות הכנסה, לא מקבלים את חלקם בתמורה, ומדובר על עשרות אם לא מאות מיליונים של צפיות ביוטיוב. מדובר לא רק בהפרת הסכם עם המפיקים אלא בהעמדת רכוש הציבור חינם לרשות גופים מסחריים. אין צורך 'להעשיר את העשירים'. לכן פנינו לתאגיד וביקשנו לקיים פגישה דחופה לדון בנושאים אלה".

מהתאגיד נמסר בתגובה כי "תוכן ציבורי שייך לציבור, ובהתאם לכך אסטרטגיית התאגיד היא חשיפת התוכן בחינם, בכל מקום ובכל זמן". 

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: תמונה פרטית

נתניהו נפגש עם בר-דוד ברקע המשבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד

בזמן שבין בר דוד ושר האוצר ישראל כ"ץ לא נערכה פגישה בשל המתיחות בין השניים, נפגש היום יו"ר ההסתדרות עם ראש הממשלה ● בין הנושאים שעלו בפגישה התמקדו השניים גם בצורך בחיזוק התעשייה הישראלית

דליפה במיכל דלק של קצא"א / צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון

דליפה במיכל דלק של קצא"א: תושבי אשקלון הונחו להישאר בבתים

דליפה בגג מיכל דלק בנפח של 100 אלף קו"ב של חברת קצא"א, שהכיל דלק גולמי וחומרים נדיפים, העירה את תושבי אשדוד ואשקלון עם ריחות כבדים של דלק ואף דיווחים על מיחושים פיזיים

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

תמכו בסין בשעתה הקשה, וקיבלו אות הערכה

וגם: הקריה האקדמית אונו מינתה את פרופ' יובל אלבשן, לתפקיד דיקן הקמפוסים הרב תרבותיים בירושלים ● השיחה

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

מדינות אירופה לא ידחפו את ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן

ישנו חשש גובר לגבי המחקר הגרעיני של הרפובליקה האיסלמית, אך דיפלומטים מהאיחוד האירופי אומרים שלא יאיצו בנשיא הנבחר לחזור להסכם ממנו נסוגה ארה"ב בשנת 2018 כלשונו

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"

אלון מאסק / צילום: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קרב המיליארדרים: האם אלון מאסק הוא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם?

המגזין "פורבס" צינן את ההתלהבות לגבי ההכרזה של המתחרים מ"בלומברג" ● בטור שכותרתו "לא, מאסק הוא לא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם, והנה מדוע", מפרטת כתבת המגזין מדוע מייסד טסלה הוא רק שלישי בדירוג העולמי

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

התאחדות התעשיינים: האוצר מנסה לעקוף את חובת העדפת כחול-לבן באמצעות תרגילים אסורים

בימים הקרובים יכריע רה"מ במחלוקת בין התעשיינים לאוצר על הרחבת העדפת תוצרת הארץ במכרזים ממשלתיים, אך בינתיים ניטשה מחלוקת חדשה בין האוצר, התאחדות התעשיינים וחברת טלדור סביב מכרז לציוד ושירותי תקשורת ● התאחדות התעשיינים: "האוצר המציא תרגיל חדש ומנסה לא לקיים את החוק" ● האוצר: "הטענות אינן נכונות"

כרמלה מנשה / עוזר צלמת: אריאל בלאק

תא"ל מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד "כאן" וכרמלה מנשה

טוען כי עם תחילת חקירתו פרסמה מנשה בשידורי התאגיד כתבות בהן הוצגו החשדות נגדו כעובדות, וגם כאשר הסתבר כי "ההר הוליד עכבר", לא פורסמה התנצלות

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

הכנסת פשוט ויתרה על האחריות שלה לפיקוח על התקציב

יש בכל זאת סוגיה אחת מהותית שה"כאילו-תקציב" שאושר בכנסת באוגוסט לא מסוגל להסדיר: המעבר לשנת 2021 ● מאחר שגם שנה זו תפתח בתקציב המשכי תהיה לממשלה בעיה גדולה להעביר עודפים משנת 2020, אם לא יאושר לשנה זו תקציב "אמיתי"

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

הקאנצלרית אנגלה מרקל והשרה לענייני משפחה, פרנציסקה גיפי   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

"פריצת דרך היסטורית": גרמניה תחייב חברות גדולות למנות נשים להנהלה

ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים ● לצד תמיכה במהלך, פוליטיקאים והמגזר העסקי טוענים כי זו "התערבות בוטה בחופש של החברות"

דואר ישראל. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקורונה פגעה קשה בדואר ישראל: הפסד של 68 מיליון שקל ברבעון

הכנסות ברבעון השלישי ירדו ב-11% ● ההפסד בתשעת החודשים הראשונים הסתכם ב-230.7 מיליון שקל, לעומת רווח בתקופה המקבילה ● היו"ר חזי צאיג: "רואים התחלה של התאוששות בעקבות התגברות הקניות אונליין"

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחיר הפעלת "ידיעות תקשורת": 25 מפוטרים ו-25 עובדים לחל"ת של חצי שנה

בקבוצת "ידיעות" מוכנים להשאיר את רשת המקומונים בחיים, אך נוקבים במחיר כואב בתמורה ● עפ"י תוכנית ההנהלה שהוצגה לארגון העיתונאים, העיתונים יופעלו בכוח-אדם מינימלי, והחומרים המערכתיים יילקחו בחלקם מהתוכן הכללי של "ידיעות אחרונות"

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

תיקון חד: מחיר הביטקוין צנח בכ-3,000 דולר בתוך יממה אחת

ביממה האחרונה נרשמו מימושים גדולים של החזקות ביטקוין בבורסות הקריפטו, ומחיר המטבע הדיגיטלי ירד בכ-12% ● אתמול הגיע הביטקוין עד לרמה של כ-19,390 דולר - מחירו הגבוה מאז דצמבר 2017, וקרוב לשיא של כל הזמנים

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

חברת טבע / צילום: רויטרס

האיחוד האירופי קנס את טבע ב-60.5 מיליון אירו בשל פגיעה בתחרות

האיחוד קנס את חברת התרופות בשל הסכם שחתמה עם חברת ספלון לפני רכישתה, שהוביל לעיכוב בכניסת תחרות גנרית