גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המפעל הגדול בעולם שובת: מתי, איך וכמה נרגיש את גלי ההדף מסין

כ-5 מיליון חברות קשורות לשרשרת האספקה של המפעלים בסין - מתעשיית המסכים, האופנה, ענקיות הרכב האמריקאיות והגרמניות ועד השמפניה הצרפתית ● "גלובס" מנתח את השפעת הקורונה על התעשיות השונות בעולם, ההודעה הדרמטית של אפל ואת החששות כי המשבר יוביל למיתון גלובלי

אזרחית בסין מביטה בדאגה / צילום: Sam McNeil AP
אזרחית בסין מביטה בדאגה / צילום: Sam McNeil AP

מבט על מדדי המניות המובילים בימים האחרונים לא רומז על כך שהתפרצות וירוס הקורונה בסין היא משבר כלכלי המאיים על הסחר העולמי או על הצמיחה הגלובלית. המדד הסיני מחק את הירידות החדות של השבוע שעבר, ולמרות הודעות הרשויות בסין על כ-2,000 מקרים חדשים ויותר ממאה מקרי מוות ביום שני, כל המדדים המובילים בבורסות אירופה - מגרמניה ועד בריטניה, דרך צרפת ואיטליה - נצבעו ביום המסחר הראשון של השבוע בירוק. "השווקים החזיקו מעמד יפה עד כה, וההתפרצות לא הייתה הנושא הדומיננטי בהם", כתבה קבוצת המחקר BCG בסוף השבוע.

אבל המצב עשוי להשתנות במהירות. סין היא כיום הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, האחראית לכ-20% מהתמ"ג העולמי ונחשבת במקביל גם ל"מפעל עולמי" המייצר חלקים קריטיים בשרשראות אספקה גלובליות, וגם כמי שאחראית לצמיחה הצנועה באירופה, למשל, על ידי צריכה הולכת וגוברת של כלי רכב גרמניים, אופנה אירופית ושמפניה צרפתית.

במצב העניינים הנוכחי, שבו יותר מ-750 מיליון סינים נמצאים תחת הגבלה מסוימת מצד המשטר - בין שבידוד בדירות או שבאיסור תנועה למקומות העבודה; במצב שבו מפעלים רבים נשארים סגורים או מתפקדים בקושי בגלל מחסור בכוח אדם - המחלה הסינית עשויה להשפיע על השווקים במהירות.

מצד הייצור: האטה באפל, מכה לתעשיית הרכב

סימן ראשון לכך ניתן כאשר אפל פרסמה דיווח, שלפיו צפוי מחסור במכשירי אייפון בעקבות משבר הקורונה והאטת הייצור בסין. החברה ספגה הפסקת ייצור כפויה של כמה שבועות, וגם בימים אלה - שבהם המפעל של חברת פוקסקון המייצר בעבורה את רוב המכשירים חוזר לפעילות - היא הבהירה כי מדובר בחזרה חלקית בלבד. "אספקת האייפונים העולמית נפגעה באופן זמני. ועל אף שהשותפים שלנו בפעילות הייצור ממוקמים מחוץ למחוז חוביי ולמרות שהם חזרו לפעול, זה מתבצע בקצב איטי ממה שחשבנו שיהיה", הודיעה החברה, וציינה גם את הירידה התלולה במכירות בסין עצמה, שאחראיות ל-15% מההכנסות שלה.

אפל אינה לבדה. לפחות 51 אלף חברות ברחבי העולם - מהן 163 חברות מרשימת 1,000 החברות הגדולות של Fortune - תלויות באופן ישיר בספק כלשהו מסין, לפי מחקר של "דן אנד ברדסטריט" שנעשה אחרי ההתפרצות הנוכחית. כ-5 מיליון חברות בעולם - מהן 938 חברות מרשימת 1,000 הגדולות - תלויות במפעלים סיניים באופן עקיף.

העובדה שהייצור בסין רחוק מלחזור למצב שהיה לפני התפרצות הנגיף, גם במרכזים עסקיים כמו שנגחאי ובייג'ינג, "כבר יוצרת שיבושים המאיימים על שרשראות האספקה הבינלאומיות", הזהירו אנליסטים בימים האחרונים.

חברת פיאט-קרייזלר, למשל, הודיעה כי היא עוצרת באופן מיידי את הייצור במפעל כלי הרכב שלה בסרביה, משום שהיא "נאלצת להמתין לחלקים מסין". בנוסף, 21% מגלגלי ההגה המותקנים במכוניות אמריקאיות מגיעים מחוביי, מוקד ההתפרצות, וכעת ייצורם הופסק.

בבייג'ין ובשנגחאי דיווחו כ-78% מהמפעלים שפועלים עם חברות אמריקאיות, לפי סקר שהתקיים שלשום, על "מחסור חמור בכוח אדם", בעקבות הגבלות סיניות על תנועה של עובדים מרחבי סין, וההוראות לרבים להישאר בבידוד עצמי בבית.

במקומות אחרים באירופה ובעולם, יש מי שמזהיר מפני השלכות משבר נגיף הקורונה על תעשיית האלקטרוניקה, ובמיוחד על המוצרים המכילים מסכים. בפרובינציית חוביי שוכנות כמה מהחברות הסיניות המובילות בתחום מסכי ה-LCD, ה-OELD ואחרים, ביניהן BOE ו-TCL. באזור זה, ההגבלות שהטילו הרשויות על החיים היומיומיים הן החמורות ביותר, והמפעלים בו עשויים להיות משותקים עוד שבועות קדימה. נכון לעכשיו הודיעו הרשויות על איסור יציאה מהבתים לשבועיים הקרובים.

מכיוון שסין אחראית ל-55% משוק המסכים העולמי, העריכו אנליסטים בימים האחרונים כי הדבר עשוי להיתרגם למחסור צפוי במסכים או במוצרים הכוללים אותם. חברת הייעוץ הבריטית IHS Markit העריכה השבוע כי מחירי מחשבים, מסכי מחשב וטבלטים יעלו בקרוב, בגלל מחסור וקושי לייצור מסכים.

בנוסף לתחומים אלה, ישנו גם מחסור מסתמן במוצרי גלם לתעשיית הפארמה, שחלק גדול ממנה מבוסס על גידול צמחים בסין, ובאירופה כבר מדווחים על מחסור אפשרי באנטיביוטיקה בהמשך השנה בגלל בעיות בייצור.

מכולות

מצד הצריכה: לא טסים, לא קונים יהלומים

דאגה נוספת להשלכות כלכליות של המשבר נובעת מהירידה החדה החזויה בצריכה בסין. המדינה "החזיקה על גבה" חלק מהצמיחה העולמית, בוודאי חלק נכבד מהצמיחה האירופית, כשמעמד הביניים ההולך וגדל שלה היה אחראי כמעט בלעדית לתעשיית כלי הרכב הגרמנית, למשל, שמכירותיה מדשדשות באזורים אחרים.

לפיכך, אין פלא שחברת פולקסווגן הגרמנית דיווחה בימים האחרונים על ירידה חדה של 11% במכירות כלי רכב בסין בחודש ינואר, שבו המשבר רק התחיל להתגלגל. לפי הערכות סיניות רשמיות, שצוטטו בכלי תקשורת גרמניים, מספר מכירות כלי הרכב החדשים בפברואר אמור לצלול ב-30%, למספר הנמוך ביותר מאז 2012. כאשר מאות מיליוני סינים נמצאים בהסגר, כאשר הרחובות הופכים לשוממים ובחלק מהערים אסורה התנועה, קשה לדמיין שמדובר בהערכת-חסר.

תעשיית הרכב הגרמנית מייצרת ברובה את הרכיבים לעצמה, ולכן חוששים בה יותר מהשפעות הירידה החדה בצריכה הסינית וברכישת כלי רכב מאשר בפגיעה ברשתות האספקה שלה. "המפעל שלנו בסין עדיין לא פועל", הודה בסוף השבוע גם מנכ"ל חברת הרכב הבריטית-הודית יגואר, "אחרי הכול, מי מתעניין בימים אלה בסין ברכישת מכונית חדשה?". 

לפי העיתון הכלכלי "הנדלסבלאט", כל ירידה של 1% בצמיחה בסין מיתרגמת לירידה של 0.06% לפחות בצמיחה של גרמניה. כאשר גרמניה התחמקה רק בעשירית האחוז מהגדרה רשמית של מיתון ברבעון האחרון, ההשפעה של האטה בסין עשויה להיות משמעותית. "הכלכלה הגרמנית תוכל לצמוח מקסימום ב-1% השנה", העריכו השבוע כלכלנים ממכון IfW בקיל. אחרים ציינו את הצורך לשוב ולהכין את תעשיית כלי הרכב הגרמנית לצמצום פעילות - כולל עבודה במשמרות ספורות בלבד, במקום פיטורים - כפי שעשתה בימי המשבר של 2008.

תחום נוסף שעומד במרכז החששות הוא התעופה - בעקבות ביטול הטיסות אל ומחוץ לסין, ההרחבה המתגלגלת גם למדינות אחרות שבהן יש חשד להתפרצות וגלי ביטול טיסות ועצירות באסיה מחשש להידבקות. חברות אירופיות כמו לופטהאנזה, KLM ואייר פראנס, המפעילות צי מטוסים גדול על הקו שבין סין לאירופה - הפסיקו כליל את טיסותיהן, ואין עדיין תאריך יעד לחידושן. ארגון חברות התעופה הבינלאומי (IATA) העריך עוד בשבוע שעבר כי המשבר יגבה חמישה מיליארד אירו מחברות התעופה ברבעון הראשון של השנה.

השלכות בתחום הצריכה עשויות להשפיע על שלל מגזרים אחרים - מהמסחר ביהלומים, שבו השוק הסיני נחשב למרכזי, במיוחד סביב מכירות השנה החדשה, ועד לתחום האנרגיה, מכיוון שסין מייצרת כעת חשמל בפחות מחצי מהתפוקה הרגילה, בעקבות שיתוקם של מפעלים רבים.

מיתון גלובלי? מחיר השיבוש של שרשרת האספקה

התוצאה של שני התהליכים המקבילים הללו - פגיעה בייצור ושיבוש של שרשראות האספקה הגלובליות ביחד עם צניחה חדה בצריכה הסינית - עלולים ליצור מצב של מיתון גלובלי כבר בשנת 2020, מזהירים אנליסטים.

בשל הגידול המתמיד באוכלוסיית העולם, כל צמיחה גלובלית מתחת ל-3% נחשבת למיתון. קרן המטבע הבינלאומית (IMF) העריכה עוד לפני המשבר, שהצמיחה לשנת 2020 תהיה נמוכה יחסית - 3.3%. כעת, כאשר סין צפויה להוריד את תחזית הצמיחה שלה, כאשר אירופה רועדת מחשש להשלכות הכלכליות של המחלה הסינית, כמה גורמים בולטים סבורים כי הצמיחה הגלובלית תהיה מתחת לרף זה. סוכנות הדירוג "מודיז" הורידה את התחזית השנתית ל-2020 ב-0.2%.

"יש כבר הוכחות - למרות שהן אנקדוטליות - ששרשראות האספקה הגלובליות סובלות משיבושים, כולל מחוץ לסין", הודיעה אתמול סוכנות הדירוג "דן אנד ברדסטריט" בהודעה מיוחדת למשקיעים, "ההסגרים הממושכים בסין יהיו בעלי חשיבות והשפעה גלובלית, אם מביאים בחשבון את חשיבות המדינה והתלות ההדדית של הכלכלה העולמית". 

הדיווח המדאיג של אפל וההשלכות על תעשיית ההייטק | אורי ברקוביץ'

ההודעה של אפל שלפיה היא לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה, הייתה צפויה. אם לשפוט ממחקר שערכה חברת LLamasoft, שבדקה את הרגישות של שרשראות האספקה לתעשיות השונות בעולם - החשש כעת הוא שאפל היא רק הסנונית הראשונה. לעומת תעשיית כמו הקמעונאות, הרכב, הפארמה ואחרות, תעשיית ההייטק היא הרגישה מכולן. האבחנה הזו מבוססת על שילוב של שתי חולשות יחסיות של תעשייה זו לעומת התעשיות האחרות - זמינות המלאים, וקיומם של מקורות אספקה חלופיים.

לכן, העובדה שהידיעה המשמעותית הראשונה על פגיעה ממשית בכושר הייצור מגיעה מאפל - היא לא מבשרת טובות. העיכוב בפעילות ייתן את אותותיו - המלאים יתרוקנו, ועוד תעשיות יצטרפו אל מעגל הנפגעים.

העולם תלוי היום בייצור בסין יותר מאי פעם. המחוז שנפגע בסין משמעותי בייצור רכיבים חשובים לעולם הסמארטפונים - בעיקר זיכרונות, לעולם הטלקום - בעיקר סיבים אופטיים, ולעולם הרכב.

עם זאת, בצד "החיובי" יחסית, הרי שהתלות של תעשיית השבבים העולמית בסין לא גבוהה כפי שהיא תלויה במדינה כמו טיוואן - אולי המדינה החשובה ביותר בעולם בתחום ייצור השבבים. אם המשבר אכן יתפשט לטיוואן השכנה, ייתכן שהסיפור כבר יהיה אחר לגמרי, והעולם כולו יצטרך לחשב את מסלול הסחר העולמי מחדש.

עוד כתבות

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

הנשיא טראמפ נפגש עם מזכיר ההגנה, מארק אספר, על ספינה שהוסבה לבית חולים צף / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת בין מכחישי המגפה, מקריבי הזקנים ושונאי המומחים

הם מדלגים על שידורי החדשות הדיכאוניים, נחושים להמשיך לנהל את חייהם כפי שהתנהלו עד עתה ובטוחים שהתקשורת מגזימה כדי להפיל את הנשיא טראמפ במרוץ לנשיאות ● הקורונה פורמת את התפרים של המארג החברתי בארה"ב, שמעולם לא היו עבים דיים

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: ברקליס, גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבלנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות, הדאו רשם את הרבעון הראשון הגרוע ביותר בהיסטוריה

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8%, מדד נאסד"ק נחלש ב-0.9% ומדד S&P 500 איבד 1.6% ● הזהב ירד למחיר של 1596.6 דולר לאונקיה ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

חדשות מזויפות / צילום: שאטרסטוק

בודקי העובדות של פייסבוק עובדים שעות נוספות סביב פייק ניוז שמופץ על הקורונה

לפייסבוק יש יותר מ-60 מיזמים של בודקי עובדות ברשת שלה ברחבי העולם

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מדד חדש של הפדרל ריזרב חוזה צמיחה שלילית של 3.97%

עורכי המדד החדש, המציע מיפוי בזמן אמת עם מבט לעבר ולעתיד, מסבירים שהוא מנסה להראות איך תיראה הפעילות הכלכלית לאורך רבעון אילו היא הייתה נמשכת שנה ● הקריאה הראשונה מצביעה על כך ש"התפתחויות בשבוע שחלף גרמו למדד לרדת לרמה שלא נראתה מאז 2008"

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

הטבות נדל"ן בצל הקורונה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מוותרות על כספים ודוחות תשלומים: אלה ההטבות שמעניקות חברות הנדל"ן

משבר הקורונה משפיע על כל ענף הנדל"ן, ולכל החברות ברור שקשיים או קריסה של סקטורים מסוימים תשפיע עליהן במוקדם או במאוחר ● כמה חברות בענף כבר מציעות הטבות שונות ללקוחותיהן