גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט מדלגת על הקורונה: מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים; הזהב בשיא של 7 שנים

פרוטוקול הפד מהישיבה האחרונה של חברי ועדת השוק הפתוח חושף כי הריבית תישאר נמוכה זמן מה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הדאקס קפץ ב-0.76%, והפוטסי ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press
עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:01

המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ד') בעליות, כאשר מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו ב-0.9% וב-0.5% בהתאמה לשיא כל הזמנים. מדד דאו ג'ונס טיפס ביותר מ-100 נקודות. מניית טבע הישראלית זינקה ביותר מ-9% בהמשך למסיבת העיתונאים שערך המנכ"ל קאר שולץ הבוקר בתל אביב.

22:00

מחיר הזהב טיפס ב-0.5% ל-1,611.8 דולר לאונקייה, ובכך השלים רצף עליות זה היום החמישי ברציפות ונסגר בשיא של 7 שנים. זאת על רקע החיפוש אחר חוף מבטחים בצל החשש מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה.

21:00

פרוטוקול הפד מישיבתו האחרונה שפורסם הערב חושף את דיוני חברי הוועדה ולפיה הריבית בארה"ב צפויה להישאר ברמה הנמוכה לזמן מה. זאת, בעוד השוק מתמחר לפחות הורדת ריבית אחת, אם לא שתי הורדות, בשנה הקרובה. נזכיר כי בהודעת הריבית האחרונה  הפד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 1.5%-1.75%.

פרוטוקול הפד חושף כי חברי הוועדה דנו בהשלכות התפרצות נגיף הקורונה, ובמסיבת העיתונאים שלאחר הודעת הריבית האחרונה היו"ר פאואל אמר כי הפד עוקב מקרוב. בנוסף דנו חברי הוועדה במצב במזרח התיכון, נוכח חיסולו של קאסם סולימאני.

20:10

המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות בהמשך לאופטימיות מכיוון סין לאחר שהממשל הסיני הביע תמיכה בעסקים שנפגעו מהשיתוק נוכח התפשטות נגיף הקורונה. מספר הנדבקים מהנגיף עלה ל-75,216 איש ומספר הנפטרים מהנגיף עלה ל-2,011, כך לפי נתוני הממשל הסיני. 

מדד הנאסד"ק מזנק ב-1%, הדאו ג'ונס עולה ב-0.5% ומדד S&P 500 מוסיף 0.6% לערכו.

מניית טסלה  עולה בכ-9% ומשלימה מהלך עליות של יותר מ-120% מתחילת השנה.

18:40

בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת מניות הטכנולוגיה, כאשר במהלך המסחר מדד Stoxx 600 רשם שיא היסטורי וסיים את היום בעלייה של 0.8%. הסנטימנט החיובי מגיע על רקע האטה בקצב ההידבקות בנגיף הקורונה, כפי שעולה מהנתונים מעבר לים, ועל רקע הנכונות של הממשל הסיני לתמוך בעסקים שנפגעו בסין כתוצאה משיתוק הפעילות בחלק מהמחוזות.

מדד הדאקס קפץ ב-0.76%, הפוטסי זינק ביותר מ-1%, הקאק עלה ב-0.9%, ומדד יורוסטוקס 50 הוסיף 0.7% לערכו.

מנייתה של פומה  זינקה בכ-11% לאחר שחברת ההלבשה הגרמנית היכתה את התחזיות המוקדמות לרבעון הרביעי, גם ברווח וגם בהכנסות, ומסרה כי התחזיות לשנת 2020 ללא שינוי למרות הצפי לפגיעה בתוצאות הרבעון הראשון כתוצאה מהשלכות התפשטות נגיף הקורונה.

דויטשה טלקום  הציגה תחזית צמיחה מאכזבת של 3% ברווחים השנה לאחר רבעון רביעי חזק ב-2019. מפעילת הסלולר הגדולה באירופה צופה רווח (לפני מס) של 27.4 מיליארד דולר, מתחת לתחזיות השוק. 

 

18:10

גרופון  קורסת בכ-40% לאחר שהחברה פיספסה את התחזיות לרבעון הרביעי, גם ברווח וגם בהכנסות. הרווח למניה הסתכם ב-7 סנט לעומת התחזיות לרווח של 15 סנט למניה. גרופון רשמה הכנסות של 620 מיליון דולר, מתחת לתחזיות האנליסטים שצפו הכנסות של 709 מיליון דולר. החברה הודיעה על שינויים בהנהלה.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות, ובכך המדדים קוטעים רצף ירידות של שלושה ימים. בתוך כך, החשש מהתפשטות נגיף הקורונה מקפיץ את הזהב, שנחשב למקלט בעתות משבר, קרוב לשיא של 7 שנים ומעל ל-1,600 דולרים לאונקייה.

מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, מדד S&P 500 מטפס ב-0.26% ומדד הנאסד"ק עולה ב-0.5%. מדד הפחד (VIX ) מאבד 1.9%.

מניותיהן של Virgin Galactic Holdings וטסלה  מזנקות ביותר מ-6%. אפל  שמה מאחוריה את ההודעה מתחילת השבוע כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בשל הקורונה ומטפסת בכ-1%.

חברת אדידס  מסרה כי פעילותה בסין צומצמה ב-85% מאז חג הלונאר ב-25 לינואר, עקב השפעת נגיף הקורונה.

ישראליות בוול סטריט

יצרנית התרופות טבע  הישראלית קופצת בכ-4% בוול סטריט, וזאת בהמשך למסיבת העיתונאים שנערכה הבוקר בתל אביב בהשתתפות המנכ"ל קאר שולץ.

חברת פייבר  הישראלית מזנקת ביותר מ-8% לאחר שהחברה פרסמה דוחות וסיפקה תחזית טובה להמשך. בשנת 2020 החברה צופה הכנסות גבוהות יותר מתחזיות השוק, והיא מצפה לסיים את השנה עם צמיחה של 30%-32% לרמת הכנסות של 139-141 מיליון דולר, בעוד שהאנליסטים ציפו לכ-136 מיליון דולר.

חבראת סולאראדג'  הישראלית מזנקת בכ-12% לקראת פרסום הדוחות הכספיים לרבעון.

15:30

המדדים באירופה ממשיכים להיסחר בעליות שערים של 0.7%-0.5%. בוול סטריט מצביעים החוזים על עליות בפתיחת המסחר, שיקטעו רצף ירידות של שלושה ימים.

על רקע החיפוש אחר חוף מבטחים, מחיר הזהב מטפס מעל ל-1,600 דולרים, קרוב לשיא של 7 שנים.

מניית אפל מתחזקת במסחר המוקדם בכ-0.5%. טסלה מזנקת בכ-7% לאחר שאנליסט בפייפר סנדלר העלה את מחיר היעד שלו למניית יצרני הרכב החשמלי ל-928 דולר מ-729 דולר.

בארה"ב, התחלות הבנייה של בתים חדשים אמנם ירדה ב-3.6% בינואר לקצת של 1.55 מיליון בתים, אולם אישורי הבנייה עלו ביותר מ-9% בינואר לשיא של כמעט 13 שנים, מה שמאותת על עלייה בשיעור התחלות הבנייה באביב.

עוד בארה"ב, מדד המחירים ליצרן בינואר עלה ב-0.5%, לעומת התחזיות לעלייה של 0.1%.

12:30

נמשכות העליות באירופה ומדד סטוקס אירופה 600  מטפס בכ-0.6% ועליות בסדר גודל דומה נרשמות בבורסות המובילות.

מדד המחירים לצרכן בבריטניה עלה בינואר ב-1.8% לעומת שנה קודמת, לעומת תחזיות של 1.6% ולעומת 1.3% בדצמבר. במונחים חודשיים חלה ירידה של 0.3% בחודש שעבר לעומת צפי לירידה של 0.4% ולעומת יציבות בחודש דצמבר. 

תפוקת ענף הבנייה בגוש האירו ירדה ב-3.1% בדצמבר בהשוואה לעלייה של 0.74 בנובמבר. 

מניית פומה  מזנקת כ-9% לאחר שחברת הלבשת הספורט הגרמנית הכתה את תחזיות המכירות והרווחים לרבעון הרביעי של 2019.

מניית חברת ניהול ההשקעות הבריטית מאן גרופ  בולטת בעליות, בעוד שבתחתית המדד המוביל באירופה נרשמת ירידה של 5% במניית חברת הביטוח הבלגית Ageas לאחר שהחברה פספסה את תחזיות הרווח השנתי והזהירה מפני השפעות הקורונה.

Campari האיטלקית מאבדת יותר מ-2% לאחר שדיווחה על רווחים חלשים ברבעון הרביעי ועל תחזית חלשה ל-2020, בעוד שמניית רויאל מייל  צונחת 4% בעקבות הורדת מחיר היעד למניה.

10:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל היום בעליות שערים של כ-0.5%-0.3% במדדים המובילים, תוך שהמשקיעים עוקבים אחר התפשטות הקורונה ואחרי פרסום נתונים כלכליים.

רשויות הבריאות בסין מסרו כי נכון לאתמול (ג') בלילה אושרו 74,185 מקרים של חולים בווירוס הקורונה, ו-2004 מקרי מוות. האטה קלה בקצב המקרים החדשים שיפרה במעט את סנטימנט המשקיעים, בעוד שהשווקים עוקבים גם אחר ניסיונותיה של סין לשוב לייצור לאחר הפסקה ממושכת שהציתה חששות מפגיעה משרשרות האספקה הגלובליות.

חברת דויטשה טלקום , מפעילת המובייל הגדולה באירופה, צופה האטה בצמיחה ברווחי פעילות הליבה שלה השנה, לאחר רבעון רביעי חזק ב-2019. 

בבורסות אסיה ננעל המסחר בעליות שערים של 0.9% בבורסת טוקיו, 0.5% בהונג קונג ובסינגפור, 0.4 באוסטרליה ועלייה קלה בקוריאה. עם זאת, ירידות של 0.3% נרשמו בשנחאי ושל יותר מ-0.5 בשנזן. 

 

 

07:45

בורסות אסיה מתאוששות היום לאחר הצניחה שלהן אתמול, והמשקיעים עוקבים מקרוב אחר ההתקדמות של סין בתהליך החזרה לעבודה, תוך שהמדינה מתמודדת עם התפרצות וירוס הקורונה. מחיר הנפט מטפס אף הוא.

בבורסת הונג קונג נרשמות עליות של 0.4%. העיר דיווחה על מקרה מוות שני מווירוס הקורונה, שהוא מקרה המוות השישי מחוץ לסין היבשתית. בשנחאי נרשמות עליות של 0.4% ובורסת שנזן מתחזקת ב-0.7%.

מדד ניקיי בטוקיו מזנק בכ-1%, לאחר ירידה של יותר מ-1% אתמול. הנתונים שפורסמו ביום שני הצביעו על האטה גרועה בהרבה מהצפוי בצמיחת כלכלת יפן, שהתכווצה בקצב המהיר ביותר זה שש שנים. גם התחזית הושפעה מצפי לפגיעה של הקורונה בכלכלה.

היום התפרסמו ביפן נתוני הסחר לינואר, שהראו כי היצוא צנח ב-2.6% לעומת ינואר בשנה הקודמת, פחות מירידה של 6.9% שצפו הכלכלנים. בדצמבר נרשמה ירידה של 6.3% ביצוא.

מדד קוספי בקוריאה הדרומית רושם ירידות קלות.

באוסטרליה נרשמות עליות של כ-0.4% במדד ASX 200 , בהובלת זינוק במניות מגזר הזהב על רקע עלייה במחיר המתכת. הזהב חצה אמש את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103 ונסגר במחיר של 1,603.5 דולר לאונקיה. היום ממשיך מחיר הזהב לטפס אל מעל ל-1,605 דולר לאונקיה. מניות דומינו'ס פיצה הרשומות למסחר באוסטרליה מזנקות ביותר מ-10%, בעקבות דוחות טובים של הרשת.

בוול סטריט נרשמו אמש ירידות. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3% והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש. אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין. מנייתה איבדה כ-2% ומניות הספקיות שלה נפגעו גם הן.

עוד כתבות

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

קרנות הסיוע לעסקים במשבר: בבנקים מזהירים – לא נעמוד בקצב

בבנקים מחמיאים על הקמת הקרן שעשויה לעזור לרבים אבל אינה מתואמת עם לוח הזמנים של המערכת, שגם היא פועלת בימים אלה במתכונת קורונה ● גורם במערכת: הבנקים לא יכולים לתת מענה בזמן קצר ללקוחות של בנקים אחרים. האוצר לא מוכן להקל בנקודה זו"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: ברקליס, גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

הנשיא טראמפ נפגש עם מזכיר ההגנה, מארק אספר, על ספינה שהוסבה לבית חולים צף / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת בין מכחישי המגפה, מקריבי הזקנים ושונאי המומחים

הם מדלגים על שידורי החדשות הדיכאוניים, נחושים להמשיך לנהל את חייהם כפי שהתנהלו עד עתה ובטוחים שהתקשורת מגזימה כדי להפיל את הנשיא טראמפ במרוץ לנשיאות ● הקורונה פורמת את התפרים של המארג החברתי בארה"ב, שמעולם לא היו עבים דיים

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

האומץ לפרסם: החברות שהצליחו למנף את המשבר ועל הדרך קיבלו בונוס תדמיתי

חודש לפרוץ הקורונה לחיינו, אפשר להתחיל לבחון את המהלכים השיווקיים–פרסומיים לא רק בפריזמה של האם עושים אלא גם מה עושים ● דווקא בקטגוריות שהמצב לא פגע בהן כמו מזון ובנקאות, מפרסמים גדולים נכנסו לשיתוק והותירו את הזירה למיעוט שלא היסס ופעל בנחישות

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

חדשות מזויפות / צילום: שאטרסטוק

בודקי העובדות של פייסבוק עובדים שעות נוספות סביב פייק ניוז שמופץ על הקורונה

לפייסבוק יש יותר מ-60 מיזמים של בודקי עובדות ברשת שלה ברחבי העולם

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות, הדאו רשם את הרבעון הראשון הגרוע ביותר בהיסטוריה

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8%, מדד נאסד"ק נחלש ב-0.9% ומדד S&P 500 איבד 1.6% ● הזהב ירד למחיר של 1596.6 דולר לאונקיה ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה