גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה בכדורסל / צילום: סער יעקב, לע"מ
טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה בכדורסל / צילום: סער יעקב, לע"מ

בבית המשפט השלום בהרצליה נדונה תביעה חריגה בעניין זכויות יוצרים על תמונות היסטוריות. סעיף 56 לחוק זכויות יוצרים מאפשר לבעל הזכויות לתבוע "בשל כל הפרה, פיצויים בלא הוכחת נזק בסכום של עד 100,000 שקל".

תביעות כאלה נדונות מדי יום, אלא שבתביעה זו הצלם הגיש את התביעה נגד לא אחר מאשר טל ברודי, המצולם בתמונות, שהעלה אותן לדף הפייסבוק שלו ולאתר ששירת אותו לפני שנים. מדובר בתמונות המתעדות את זכייתה ההיסטורית של מכבי תל-אביב בגביע אירופה לאלופות בשנת 1977.

לטענת התובע, שמואל רחמני, "מדובר במקרה מובהק של פגיעה חסרת תום-לב בזכויות היוצרים של התובע. הנתבע מושא צילומיו של התובע פגע פגיעה קשה בזכויות היוצרים של התובע, עת הפיץ ברשת האינטרנט את תמונותיו של התובע, מבלי לשלם לו תמלוגים ומבלי לציין את שמו של התובע כיוצר היצירות".

לטענת רחמני, "הצילומים נשוא תובענה זו זכו לפרסום ולמוניטין חסר תקדים, והם הפכו לנכס צאן ברזל ולאייקון בתולדות הספורט הישראלי". מלבד הפיצוי בסך 100 אלף השקלים, רחמני אף דרש צו מניעה קבוע.

ברודי ניסה להגיע עם התובע להבנות, אולם לאחר שזה התעקש לנהל את המשפט, הוא הגיש כתב הגנה באמצעות עו"ד טל רוטמן המייצג את מכבי תל-אביב ואף כתב תביעה שכנגד. ברודי טען כי מדובר "בתביעת-סרק קנטרנית וסחטנית העושה שימוש לרעה בדיני זכויות יוצרים ובהליכי משפט". בכתב ההגנה נכתב כי "שלוש התמונות נשוא התובענה הן תמונות בהן מופיעה דמותו של טל עצמו במדי קבוצת הכדורסל מכבי תל-אביב, אשר צולמו לפני 40 (!) שנה ויותר".

לטענת ההגנה, "התביעה הנוכחית היא תביעה חצופה ומקוממת, שהיא בבחינת 'הרצחת וגם ירשת'. לא זו בלבד שהתובע מוכר את תמונתו של טל ועושה שימוש בדמותו ובזכות הפרסום של טל שלא כדין וללא כל הרשאה בכדי להפיק לעצמו רווחים שלא כדין - בחוצפתו חסרת הגבולות מעז התובע לתבוע מטל פיצויים בסכומי עתק על שטל עשה שימוש למטרות פרטיות וציבוריות בדמותו שלו עצמו".

כאמור, ברודי אף הגיש כתב תביעה שכנגד וטען כי רחמני עושה שימוש מסחרי בשמו, בדמותו ובתמונותיו, פוגע בקניינו ומתעשר שלא כדין על חשבונו. לטענת ברודי, "שמו, דמותו ותמונותיו הם קניינו הבלעדי, ורק הוא זכאי לעשות בהם שימוש מסחרי ולהפיק מהם רווחים".

לאחרונה התביעה הגיעה לשופט יעקב שקד, שניסה לגשר בין הצדדים ואף הבהיר כי התביעה שכנגד איננה מופרכת. לאחר דיון מחוץ לפרוטוקול הגיעו הצדדים להסכמה שקיבלה תוקף של פסק דין, לפיו שני הצדדים יהיו זכאים לעשות בתמונות שימוש אישי. "לסילוק הדדי של התביעות בהליך זה וכל טענה מכל מין וסוג שהוא באופן הדדי, מוסכם שהתביעות יידחו, התובע והנתבע יהיו רשאים לעשות באופן הדדי שימוש אישי בתמונות מושא ההליך, ללא כל תשלום האחד למשנהו".

השופט שקד החליט להשאיר את שאלת השימוש המסחרי ללא הכרעה שיפוטית. 

"תביעה קנטרנית" 

עו"ד ד"ר טל רוטמן ממשרד פרל כהן צדק לצר ברץ, בא-כוחו של ברודי, מסר: "מדובר בתביעה קנטרנית שלא הייתה צריכה להיות מוגשת מלכתחילה. אדם לא צריך להיתבע בבית משפט על כך שהוא עושה שימוש הוגן בתום-לב בתמונה שדמותו מופיעה בה, ובפרט כשהצלם נתן לו את התמונה לשימושו.

"לאחר שהתובע התעקש לנהל את התביעה נגד טל, הגשנו תביעה שכנגד, וטענו כי לצלם אסור לעשות שימוש מסחרי בדמותו של טל ברודי ללא הסכמתו. בית המשפט הביע את דעתו שלאור הטענות בתביעה שכנגד, לא כדאי לצלם להסתכן ולנהל את התביעה, ולשמחתנו, הצלם הסכים לוותר על התביעה ועל כל טענותיו נגד טל ברודי, ואף לתת לטל זכות שימוש פורמלית בתמונה.

"יש להניח כי התביעה לא הייתה מוגשת אלמלא קבע המחוקק פיצוי ללא הוכחת נזק של עד 100 אלף שקל בגין כל הפרת זכויות יוצרים. החוק מעודד הגשת תביעות קנטרניות ומופרכות, והמקרה של טל ברודי הוא דוגמה מצוינת לכך".

עוד כתבות

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מספר מקרי הקורונה עלה ל-5,358; 224 החלימו מהנגיף

גבר בן 90, אישה בת 90 ושתי נשים בנות כ-50 נפטרו היום מהמחלה - סך הכל 20 נפטרו עד כה בארץ ● שב"כ קיבל אישור לסייע במאמץ לצמצום התפשטות הנגיף בישראל ● ברחבי העולם יש מעל ל-800 אלף מקרי קורונה

מיניסו/ צילום: Goldpro76

אחרי שסגרה חנויות והוציאה 220 עובדים לחל"ת: מיניסו עולה עם אתר סחר מקוון

מערך המשלוחים של מיניסו יפעל בכל חלקי הארץ, ויספק הזמנות בתוך 3-5 ימי עסקים מרגע ביצוע ההזמנה באתר ● כמה יעלה משלוח בהזמנה מקוונת?

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

עלייה נוספת במספר המתים מהנגיף בצרפת, בלגיה והולנד

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבלנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מדד חדש של הפדרל ריזרב חוזה צמיחה שלילית של 3.97%

עורכי המדד החדש, המציע מיפוי בזמן אמת עם מבט לעבר ולעתיד, מסבירים שהוא מנסה להראות איך תיראה הפעילות הכלכלית לאורך רבעון אילו היא הייתה נמשכת שנה ● הקריאה הראשונה מצביעה על כך ש"התפתחויות בשבוע שחלף גרמו למדד לרדת לרמה שלא נראתה מאז 2008"

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד המשפטים הקים ועדה לטיפול בסוגיית "כוח עליון" בחוזים שמופרים בתקופת הקורונה

זאת לאור ההערכה כי בתי המשפט צפויים לספוג גל של אלפי תביעות בין צדדים לחוזים שהופרו על רקע משבר הקורונה וההגבלות על המשק; וההבנה כי המדינה צריכה לגבש מדיניות ברורה לטיפול במקרים כאלה

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

ערן יעקב /  צילום: יונתן בלום

תרגיל בפיצוי עצמאים: קחו מענק מהמדינה, שלמו עד 50% מס

המדינה תשית על מקבלי הסיוע לפי תוכנית הסיוע תשלום מס וביטוח לאומי, מה שמבטיח לה החזר של 30%–50% מכל מענק ● קבוצות שלא יקבלו מענק: צעירים, בעלי עסקים חדשים ומשקי בית שמרוויחים יותר מ–340 אלף שקל בשנה

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן (מימין) והמנכ"ל פרשר / צילום: איל יצהר

לא כמו בלאומי: דירקטוריון מזרחי טפחות לא ינקוט בהליכים נגד בכירים בבנק בגין הקנס ששולם לאמריקאים

הוועדה הבלתי תלויה שמינה הבנק לצורך סיום פרשת הסיוע להעלמות מס של לקוחות בארה"ב המליצה לא לנקוט בהליכים נגד דירקטורים ונושאי משרה בגין הפרת חובת אמונים או בגין הפרת חובת זהירות או בגין היבטים של "טובת הבנק"

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות, הדאו רשם את הרבעון הראשון הגרוע ביותר בהיסטוריה

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8%, מדד נאסד"ק נחלש ב-0.9% ומדד S&P 500 איבד 1.6% ● הזהב ירד למחיר של 1596.6 דולר לאונקיה ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

גבי רוטר / צילום: יאיר שגיא

קסטרו: "יש בידי הקבוצה די מקורות כספיים לחזור לפעילות סדירה עם תום המשבר"

קבוצת האופנה מסכמת את 2019 עם הכנסות של 1.73 מיליארד שקל, גידול של כ-39% לעומת 2018 - ואולם הגידול הזה נובע מהמיזוג שביצעה הקבוצה עם הודיס, כך שבפועל המגמה האמיתית שמאפיינת את תוצאות החברה דווקא מעידה על יציבות יחסית