גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו בטריטוריה אדומה היום (ו') וסגרו בירידות את שבוע המסחר, זאת לאור חששות המשקיעים מהתפשטות וירוס הקורונה והשפעותיו על הכלכלה העולמית.

הדאו ג'ונס נסגר בירידה של 284 נקודות. מדד S&P 500 ירד ב-1%, והנאסד"ק ירד ב-1.8%.

נציבות הבריאות הלאומית של סין דיווחה על יותר מ-75 אלף מקרי הידבקות בווירוס הקורונה, ולמעלה מ-2,000 מקרי מוות ביבשת. יותר מ- 800 מקרים חדשים דווחו בין לילה בסין. דרום קוריאה דיווחה גם על יותר ממאתיים מקרים.

20:45

הנאסד"ק יורד בשעה זו בכ-2%. ה-S&P 500 יורד בלמעלה מ-1%, הדאו רושם ירידות של כ-0.9%.

טבע פרסמה את הדוח המורחב שלה ל-2019. מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ, כצפוי, בשנת 2019 שבה הסתיימה תוכנית ההתייעלות שהציג המנכ"ל קאר שולץ בסוף 2017. מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה שבסוף השנה העסיקה טבע 40,039 עובדים, לעומת 42,535 עובדים שנה קודם לכן ו-51,792 שנתיים קודם לכן.

המשמעות היא צמצום של 22.7% תוך שנתיים - קרוב ל-12 אלף; המספר המשיך לרדת גם בתחילת 2020 משום שבמסיבת עיתונאים השבוע אמר שולץ שמספר העובדים ירד ב-13 אלף.

בישראל עמד מספר העובדים בסוף השנה על 3,961, צמצום של 36.7% בשנתיים - ירידה של 2,284 עובדים בשנתיים האחרונות, מתוכם 932 ב-2019.

טבע נסחרת בבורסות ניו יורק ותל אביב בשווי 14.3 מיליארד דולר.

19:00

מעמיקות הירידות בבורסות וול סטריט. הדאו נופל בלמעלה מ-250 נקודות. הנאסד"ק יורד בלמעלה מ-1%, ה-S&P 500 רושם ירידות של כמעט 0.9%.

הנאסד"ק ירד בכ-1.3% השבוע. מדדי הדאו וה-S&P 500 ירדו בשיעור של כ-1.3% במהלך השבוע.

מיקרוסופט ונייקי נפלו בלמעלה מ-2% כל אחת, ומשכו את הדאו למטה. ענף הטק רשם ירידה של 1.9%. ענקיות הטק פייסבוק, אמזון, נטפליקס, אלפבית ואפל נסחרות כולן בירידות של לפחות 0.7% ומושכות מטה את הנאסד"ק.

בורסות אירופה ננעלו בירידות בעקבות המגמה השלילית שנרשמת בוול סטריט. 

נציבות הבריאות הלאומית של סין דיווחה על יותר מ-75,00 מקרי הידבקות בווירוס הקורונה, ולמעלה מ-2,000 מקרי מוות ביבשת. יותר מ-800 חולים חדשים דווחו בין לילה בסין. דרום קוריאה דיווחה ביום חמישי על 52 מקרים חדשים, שהעלו את סך החולים בווירוס ל-150.

"אפילו אם ההתפרצות תיסוג, הצמיחה העולמית עדיין צפויה לרדת לאפס ברבעון הראשון", אמר פיטר ברזין, אסטרטג גלובלי ראשי ב-BCA. "לפיכך, פגיעה בטווח הארוך ברווחי הארגון נראית כעת בלתי נמנעת."

16:30

בורסות וול סטריט צונחות עם פתיחת המסחר, לאחר שמספר המקרים החדשים של ההידבקות בווירוס הקורונה עלה, והגביר את חששות המשקיעים.

נציבות הבריאות הלאומית של סין דיווחה על יותר מ-75,00 מקרי הידבקות בווירוס הקורונה, ולמעלה מ-2,000 מקרי מוות ביבשת. יותר מ-800 חולים חדשים דווחו בין לילה בסין. דרום קוריאה דיווחה ביום חמישי על 52 מקרים חדשים, שהעלו את סך החולים בווירוס ל-150.

"אפילו אם ההתפרצות תיסוג, הצמיחה העולמית עדיין צפויה לרדת לאפס ברבעון הראשון", אמר פיטר ברזין, אסטרטג גלובלי ראשי ב-BCA. "לפיכך, פגיעה בטווח הארוך ברווחי הארגון נראית כעת בלתי נמנעת."

התפשטות הנגיף גובה כבר את מחירה מהכלכלה הסינית. מנתוני איגוד הרכבים בסין עולה כי מכירות הרכב צנחו ב-92% בשבועיים הראשונים של פברואר. כמה חברות אמריקאיות, כולל אפל, פרסמו השבוע אזהרות משלהן.

15:30

המדדים העיקריים באירופה נמצאים בעיקר בטריטוריה אדומה היום, לאור חששות המשקיעים מהתפשטות וירוס הקורונה והשפעותיו על הכלכלה העולמית.

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ב-118 ל-2,236 איש.

בינתיים, משרד הסחר בסין הודיע כי הוא צופה שקצב הצמיחה של הייבוא והייצוא של חודשים ינואר-פברואר יירד בחדות בגלל כשלים לוגיסטיים, עיכובים בחידוש העבודה וגורמים נוספים כמו חג ראש השנה.

מנהיגי 27 המדינות החברות באיחוד האירופאי לא הצליחו להתקדם בשיחות התקציב. לאחר פרישתה של בריטניה מהגוש האירופי בחודש שעבר, יישאר בור בסך 71.3 מיליארד דולר בקופת האיחוד האירופי בשבע השנים הבאות.

אליאנז דיווחה על עלייה ברווח הנקי של 9.5% ל-2.01 מיליארד דולר - תוצאה טובה יותר מהצפוי עבור ענקית הביטוח הגרמנית. עם זאת, המניה ירדה ב-0.9% בטרום המסחר.

רנו נפלה 2.8% לאחר שדיווחה כי ניסן מתכננת לעכב את ההפעלה מחדש של חלק מפעילותה הסינית לאחר ה-24 בפברואר. המניה התאוששה ובשעה זו יורדת 0.4%.

 

11:00

אירופה אדומה: ירידות שערים ברחבי היבשת, החל מכ-0.1% בגרמניה, ועד ל-0.4% בצרפת ו-0.5% בבריטניה.

אסיה נסגרה בהמשך למגמת המעורבת: בעוד ששנחאי ננעלה בעליות שערים של 0.3%, הונג קונג ננעלה בירידה של כ-1.2% ויפן בירידה של כ-0.4%. 

08:30

המסחר באסיה מתנהל במגמה מעורבת. בעוד שבשנחאי ישנם עליות של 0.15% לאור דיווחי הממשל הסיני על התגברות הקצב של חזרה לעבודה, המסחר ביפן והונג קונג נמצא בירידה, כאשר בהונג קונג מדובר על ירידה של כ-1%. ביפן מדובר בירידה של 0.4%.

המסחר בניו יורק ננעל אתמול בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגו מהשיא שנרשם אמש. הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.7% ומדד S&P 500 ירד בכ-0.5%. אפל , מיקרוסופט   ואינטל  בלטו בירידות.

קשה היה להצביע על הטריגר שהביא למימושים שנראו במהלך חד בחלוף השעה הראשונה למסחר, אם כי חלק מהסוחרים מפנים אצבע לפרסום ב"גלובל טיימס" הסיני, שם נכתב כי נרשמה עלייה חדה במספר מקרי ההידבקות בנגיף הקורונה בבית החולים בבייג'ין.

באירופה הבורסות ננעלו בירידות. מדד הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ומדד הקאק ירד ב-0.8%.

פרוקטר אנד גמבל (Procter & Gamble) הזהירה כי תוצאותיה לרבעון הראשון של 2020 יפגעו כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. עם זאת, החברה לא שינתה את התחזית לשנה כולה.

סולאראדג'  הישראלית זינקה לרמת שיא לאחר הדוחות.

עוד כתבות

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

הנשיא טראמפ נפגש עם מזכיר ההגנה, מארק אספר, על ספינה שהוסבה לבית חולים צף / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת בין מכחישי המגפה, מקריבי הזקנים ושונאי המומחים

הם מדלגים על שידורי החדשות הדיכאוניים, נחושים להמשיך לנהל את חייהם כפי שהתנהלו עד עתה ובטוחים שהתקשורת מגזימה כדי להפיל את הנשיא טראמפ במרוץ לנשיאות ● הקורונה פורמת את התפרים של המארג החברתי בארה"ב, שמעולם לא היו עבים דיים

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות, הדאו רשם את הרבעון הראשון הגרוע ביותר בהיסטוריה

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8%, מדד נאסד"ק נחלש ב-0.9% ומדד S&P 500 איבד 1.6% ● הזהב ירד למחיר של 1596.6 דולר לאונקיה ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מספר מקרי הקורונה עלה ל-5,358; 224 החלימו מהנגיף

גבר בן 90, אישה בת 90 ושתי נשים בנות כ-50 נפטרו היום מהמחלה - סך הכל 20 נפטרו עד כה בארץ ● שב"כ קיבל אישור לסייע במאמץ לצמצום התפשטות הנגיף בישראל ● ברחבי העולם יש מעל ל-800 אלף מקרי קורונה

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

 פרויקט מגורים בבנייה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בנק ישראל: התשואות על דירות נמוכות; מחירי הדירות גבוהים מדי

כך נכתב בפרק הדיור בדוח השנתי של בנק ישראל ● למרות זאת, בבנק המרכזי מתריעים כי עדיין קיים מחסור בהיצע דירות, בין היתר בגלל מימוש רק שליש מיעדי שיווקי הקרקעות בהסכמי הגג

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם