גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלי תאוות-בצע על חשבון הציבור: כך יכולים ענפי התיירות והתעופה לצאת נשכרים מהקורונה

אחד הענפים הנפגעים במיוחד מהתפרצות נגיף הקורונה ואי-הוודאות שהוא מביא עמו, הוא ענף התעופה והתיירות ● מה המדינה יכולה לעשות כדי לסייע, ומדוע זו גם הזדמנות למלונאים המקומיים?

חוף הים באילת / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
חוף הים באילת / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

כדור השלג ושמו נגיף הקורונה ממשיך להתגלגל ולרמוס תחתיו את ענף התעופה וה תיירות. המשבר התחיל לפני כחודש, וסיומו אינו נראה באופק. חברות התעופה בחלקן מדווחות על הפסדים המוערכים במאות מיליוני דולרים (דוגמת דיווח של אייר פראנס KLM ושל חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס), רשתות בתי המלון צופות הפסדים עם ביטול של עשרות תערוכות וכנסים בינלאומיים, והכאוס נמצא בשיאו. להלן כמה תובנות מהמצב:

1. המדינה הבטיחה לתמוך (גם) בחברות התעופה. כיצד? בשלב ראשון המדינה יכולה לוותר על גבייה של מסים לרשות שדות התעופה. מדינות שונות, בהן סינגפור ודרום קוריאה, הכריזו על מענקים של עשרות ומאות מיליוני דולרים לחברות התעופה המקומיות שלהן שניזוקו דרמטית מהפסקה של מאות אלפי קווי תעופה - רובם ליעדים במזרח הרחוק.

עוד הכריזו הממשלות הללו כי יקלו על חברות התעופה המקומיות דרך ויתור על גביית מסים ברשויות התעופה. מדובר לא רק במסי נמל אלא במסים שונים דוגמת מס סבלים (על מזוודות) שמשלמות חברות התעופה לנמלי התעופה.

ברוח הבחירות או שלא - שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הכריז כי המדינה תהיה חייבת להכניס יד לכיס ולתמוך בחברות התעופה הישראליות שמתמודדות עם השלכות וירוס הקורונה, דבר המצטרף להתמודדות היומיומית של החברות במציאות התחרותית שמשרד התחבורה עצמו יצר עם פתיחת השמיים לחברות תעופה רבות ובעיקר לואו קוסט, בתמיכת משרד התיירות, עם מענקים של מאות אלפי אירו לחברות תעופה זרות.

גם המדינה תרמה לקיפוח של החברות הישראליות - בדגש על חברת אל על, עם האפשרות שניתנה לאייר אינדיה לטוס מעל שמי ערב הסעודית (ופיצוי שהובטח לאל על אולם מעולם לא הועבר לה), ועם האפשרות לטוס מעל סודן - אפשרות שסגורה בפני אל על. עכשיו המדינה רוצה לסייע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בדברי שר התחבורה, אלא שעד שזה יקרה, אם בכלל, המדינה יכולה כבר עתה לוותר על גביית המסים מהחברות הישראליות - כמחווה וכהקלה כלכלית מיידית.

"גלובס" פנה בנושא זה למשרד התחבורה, ונענה כי "ראש הממשלה הורה על הקמת ועדה בראשות המל"ל, שתבחן הענקת סיוע לחברות התעופה הישראליות שהושפעו מההנחיות הנוגעות לנגיף הקורונה".

2. הקורונה באיטליה היא גיים צ'יינגר? ביומיים האחרונים זינקה איטליה בטבלת המדינות שבהן אובחנו חולי קורונה בקצב מדאיג. נכון להיום בארץ המגף יש 157 חולים, וזה כבר לא "שם", במזרח הרחוק, אלא ממש "כאן". גם ביטול קרנבל המסכות בוונציה הוא אמירה. המשמעות היא מכה נוספת ומשמעותית במחלקת ההזמנות של סוכנויות התיירות בישראל והתלבטות נוספת לפני הזמנה לפסח או לקיץ.

"מי יודע לאן זה יגיע", אמרה לנו ל', ששקלה להזמין חופשה משפחתית ביוון בפסח והחליטה לסגת מהרעיון. "אם זה היום באיטליה, בעוד שבוע זה יכול להגיע ליוון. לא ניקח סיכון, נישאר בבית וזהו", אמרה. יש להניח שעם הגישה הזו מסכימים לא מעט מהצרכנים הישראלים.

האם ההיסטריה מוצדקת? כל אחד יעשה עם עצמו את החשבון האם הוא יכול לנפוש בצורה נינוחה תחת עננת פחד, או שהוא ממשיך לחיות כרגיל, כי אי-אפשר לעצור את החיים. תאונות דרכים, למשל, גובות בשגרה לא מעט קורבנות.

3. אפשרות לביטולים חינם - האם זה גיים צ'יינג'ר? עוד ועוד חברות מבקשות להסיר את חסם אי-הוודאות באמצעות האפשרות לבטל חינם טיסות שיוזמנו בטווח הקרוב. "פרות קדושות של הענף נשחטו", אומר סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר, גיל סתיו. ישראייר הייתה הראשונה לצאת במבצע של ביטול חינם (בטווח של שבוע לפני מועד הטיסה). "בכל הנוגע לשינוי או לביטול של טיסות, הענף היה מאוד קשוח, וברור שהיה נגד. היום אנחנו רואים שדברים משתנים כתוצאה מהלחץ שרובץ מעל הענף".

במהלך השבוע העמיקה ישראייר את המבצע עם טיסות ב-99 דולר ליעדים שונים (טנריף, סוצ'י, באקו, מדריד) - כולל ביטול חינם. "ראינו התעוררות במחלקת ההזמנות", אומר סתיו, שמאושש את הסברה כי מחיר טוב והאפשרות לבטל הם כנראה המתכון שיגרום לצרכנים להתעורר ולהזמין חופשה.

באיסתא מאפשרים ביטול חינם ומספרים כי האפשרות הזו מעירה בעיקר את ההזמנות לקיץ - באותה הנשימה הוציאה החברה הודעה לבורסה בה היא מעריכה הפסד של 4-6 מיליון שקל לרבעון הראשון של השנה.

גם אל על מאפשרת לבטל חינם כרטיסי טיסה לאירופה בטווח של עד 6 שעות לפני הטיסה, וגם היא תנסה למזער נזקים עם הפסדים צורמים שהיא כבר רשמה במשבר הנוכחי.

למרות המבצעים - מאות עובדים בסוכנויות הנסיעות ייאלצו לצאת לחופשה ללא תשלום בקרוב - כך שאומנם הביטול החינמי מעיר את השוק, אבל במידה מאוד מדודה ולא ברמה של זריקת האדרנלין שהענף זקוק לה יותר מתמיד.

לנוסעים נזכיר לבדוק אם אופציית הביטול החינמי לפני ההזמנה. בחלק מהמקומות ההחזר הוא מלא (בישראייר, באל על ובארקיע) ובחלקן הוא בשיעור של 80% (בסמארט אייר, MSC) זאת בכפוף לפוליסות ביטוח. האפשרות לבטח ביטול נסיעה באופן עצמאי אינה קיימת כיום.

4. למה לא כדאי למלונאים בארץ להעלות מחירים בצורה מוגזמת? כלל בסיסי הוא שביקוש גבוה מאפשר להעלות מחירים. נראה כי החשש לצאת לחופשה בחו"ל גרם לרבים לשקול להמיר חופשה ביוון או ביעד פופולרי אחר, בחופשה בארץ. בשנים האחרונות המספרים מדברים בעד עצמם - סטגנציה בלינות של ישראלים בבתי מלון בישראל לעומת גידול בלינות של תיירים. מנגד נרשם גידול דו-ספרתי מדי שנה בכמות הישראלים היוצאים לנפוש מעבר לים.

רבים יגידו כי הגורם העיקרי לכך הוא המחיר והפער שרק גדל בין עלות של חופשה בישראל לבין חופשה בחו"ל; פחות משנה היכן, משנה כמה היא עלתה. החשש מהקורונה משנה כעת את החשיבה הזו, ורבים שעדיין רוצים לנפוש בפסח או בקיץ, מגששים אחר חופשה בישראל. אם מדובר על פסח למשל - הם נתקלים במחירים של אלפי שקלים למשפחה.

אם יש מישהו שיכול להרוויח ממשבר הקורונה, אנחנו בעד, אבל הראייה צריכה להיות לטווח הרחוק. גם אם השוק מאפשר (לפי היצע וביקוש) לגבות מחיר אסטרונומי (ונכון שזה חג פסח, המהווה ממילא עונת שיא), אפשר למתן את הפרמיה ולנסות ולזכות בקהל הישראלי בחזרה, ולא רק בטווח המיידי.

התיירים - נזכיר למלונאים - מצמצמים הגעה לישראל; הכניסה לקבוצות - הלחם והחמאה של רבים מהמלונות - הולכת ונסגרת בהנחיה של משרד הבריאות; ובמסגרת הפגיעה העולמית בתיירות - גם תיירים במסגרת עצמאית ולא מאורגנת נמנעים מנסיעות.

בעתות משבר ידוע שהמלונאים והעוסקים בענף נסמכים על תיירות הפנים, ולכן ניצול המצב לגזירת קופון מהווה ראייה קצרת-טווח שלא בכדי תותיר טעם רע מהחופשה. במקום לחשוב על הקופון הזה, ההצעה היא לחשוב על שיפור החוויה והמוצר שבו יפגשו אותם ישראלים שמלכתחילה שקלו לנפוש בחו"ל. יש כאן הזדמנות שהיא הרבה מעבר לחופשת ברירת מחדל בישראל.

5. לפרסם, לא לפרסם, ומה לפרסם? "אז איך היה בטורקיה? וואו". סרטון הפרסומת של טורקיש אייליינס, שממשיך ומשודר גם בימים אלה, מזמין את הנוסעים להתרשם מטורקיה על נופיה המרשימים. בימים כתיקונם אפשר היה להסתכל על הסרטון הזה ברוח תמימה יותר, אבל כיום יש נוסעים בעוצר, בהלם, וחלקם אף עסוק באגירת שימורים ומזון בבית. לפרסם, גם בימים אלה, זה מותר ואף רצוי. אבל האם אפשר להיות מנותקים מהמתרחש?

מנגד, אל על, באופן המחויב מהמציאות, עלתה עם סרטון פרסומת שמקדם את המבצע המאפשר לבטל חינם טיסות: "אנחנו באל על מבינים שגם בתקופה כזאת אתם רוצים להרגיש בטוחים כשאתם מזמינים טיסה", נאמר בפרסומת. גם ישראייר עלתה עם קמפיין ברוח התקופה, במטרה לקדם את מבצע הביטול חינם שהיא מציעה ואת הדגש על כך שהיא טסה הרחק מהמזרח הרחוק. בפרסומת הזו מטוס ישראייר אף חובש מסכה סטרילית.

אז מה נכון - פרסומים ברוח "עסקים כרגיל" או פרסומים ברוח הקורונה? גורם בענף הפרסום השיב לשאלת "גלובס": "הנכון הוא להמשיך לפרסם, אבל לעשות את זה ברגישות ולהתייחס ישירות למצב בשטח ולחשש של הנוסעים".

עוד כתבות

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה מעל ל-200 אלף

ארה"ב: מספר המקרים הפעילים במדינת ניו יורק עקף את מחוז חובאיי ● בריטניה: 563 קורבנות חדשים ביממה האחרונה ● ספרד: יום חמישי ברציפות עם מעל 800 קורבנות קורונה ● צרפת: חולים קשים מפונים מפריז בגלל מצוקת מקום בביה"ח ● גרמניה: גיל הקורבנות הממוצע של החולים – 80

דודי עזרא, בעל השליטה בחברת נטו / צילום: יח"צ

ההנפקה בוטלה, העסקה נפלה: דודי עזרא נשאר עם 50% משיווק הפירות והירקות של ביכורי השדה

נטו אחזקות, שהייתה אמורה למכור לביכורי השדה את חלקה בחברה-הבת המשותפת תמורת כ-300 מיליון שקל: "החברה בוחנת אפשרויות שונות ביחס להחזקותיה"

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

ניו יורק בודקת האם אמזון פיטרה עובד שארגן מחאה עקב מחסור בציוד מיגון מהקורונה

נציב זכויות האדם של ניו יורק יפתח בחקירה נגד אמזון בשל פיטורי העובד ● אמזון טוענת שהעובד פוטר מכיוון שלא שמר על הנחיות הבידוד

מגרש מכוניות של אלבר / צילום: איל יצהר

שוק הרכב מציג: תאונת דרכים בהילוך איטי

עננים קודרים מרחפים מעל ענף הרכב הישראלי ● התחזית האופטימית מדברת על ירידה של כ-20% במכירות השנה ועל צמצום משמעותי באשראי הצרכני לרכישת רכב ● התחזית הפסימית חוזה תגובת שרשרת שעלולה למוטט הר אשראי בגובה של יותר מ-20 מיליארד שקל

מימין: גיא לויתן, דור קרובינר ועומרי ליטבק, מייסדי הוטלמייז / צילום: גיא כושי, יח"צ

דווקא עכשיו: עליבאבא משקיעה בסטארט-אפ הטרוול-טק הישראלי הוטלמייז

הגיוס נעשה בהובלת קרן ההשקעות של עליבאבא והקרן הישראלית בריליאנס ונצ'רס ● הוטלמייז מפתחת טכנולוגיית אופטימיזציית רווח וחיזוי מחירים מבוססות בינה מלאכותית לתעשיית הזמנת בתי המלון

אריאל קלנר / צילום: מתוך יוטיוב

אריאל קלנר הגיש תביעת לשון הרע ב-420 אלף שקל נגד תנועת "דרכנו"

קלנר, חבר הכנסת ה-21 ופעיל הליכוד, תבע את "דרכנו" לאחר שבמספר פרסומים יוחסו לו אמירות קיצוניות שכלל לא אמר ● בתגובה לפניית "גלובס" הודתה "דרכנו" בטעותה וביקשה להתנצל בפני קלנר

עגלת קניות/ צילום: עינת לברון

משרד הכלכלה מעודד לקנות ברשתות הגדולות: גיבש סל קבוע למזמינים אונליין

המשרד גיבש סל קניות קבוע ברשתות שופרסל ורמי לוי כדי לייעל את תהליך ההזמנה באינטרנט ולספק את המשלוח תוך 72 שעות ● הסל מכיל שלל מוצרים של המותג הפרטי ברשתות ושל היצרניות הגדולות, והוא אינו ניתן לשינוי ● ומה עם פרגון ליצרנים הקטנים?

פגישת הנשיא ריבלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמש בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

המו"מ הפוליטי תקוע: חילוקי דעות על אדלשטיין ועל מינויים משפטיים

בלשכת ראש הממשלה מתעקשים על זכות וטו (או חובת הסכמה הדדית) בנושא מינוי פרקליט המדינה הבא והיועץ המשפטי לממשלה הבא ● בכחול לבן לא מעוניינים בחזרתו של אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידות חדות בנעילה בת"א; מניות הבנקים והביטוח צנחו

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● מדדי הבנקים והביטוח רשמו ירידות של יותר מ-4% ● מיטב דש: קופות הגמל הכלליות רשמו תשואה שלילית ממוצעת של כ-9.3% בחודש מרץ

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

מסעדה בשטוקהולם, בשבוע שעבר. מותר להגיש רק לאנשים יושבים  / צילום: David Keyton, Associated Press

ללא בידוד חברתי או הסגר: בשבדיה בונים על רצונם הטוב של התושבים ועל המון תקווה

בממשלה בונים על אמון הציבור ועל גילויי האחריות והבגרות של השבדים ● בעוד כשבועיים נדע אם החלטתה לדבוק בשיטה דומה ל"חיסון העדר", שבריטניה זנחה, הייתה חכמה

טל גרנות־גולדשטיין, מנכ”לית הוט, כפיר אלמסי, יו”ר ועד עובדי הוט / צילום: יח"צ

הוט מתחייבים: לא מפטרים ולא מוציאים את העובדים לחל"ת

וגם: חיים כצמן תורם לבית החולים איכילוב 75 אלף דולר ● השיחה

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מנסה לקושש מזומנים: קבוצת חג'ג' תרכוש שני מגרשים בפארק בבלי ב-400 מיליון שקל

קבוצת חג'ג' חתמה על מזכר הבנות, בכפוף לאישור דירקטוריון ● על המגרשים קיימת תוכנית מאושרת להקמת 2 מגדלים של 44 קומות, ובהם 380 דירות ● בחודש שעבר חתם תשובה על הסכם למכירת חברת הנדל"ן אלעד מגורים החדשה לישראל קנדה

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

בפרטנר חששו ממכירת הסיבים האופטיים: מה קרה בדרך לביטול העסקה עם הוט

בפרטנר חששו שרשות התחרות תדרוש מהם למכור את פעילות הסיבים האופטיים ● הוט העריכה כי העסקה תאושר מפני שלא תייצר פגיעה בתחרות בשום מקטע בשוק התקשורת ולא תביא לעליית מחירים ● "גלובס" מביא פרטים נוספים על הנעשה מאחורי הקלעים בדרך לביטול העסקה

שחר דניאל מנכל סייפטי / צילום: יחצ

הישראלית שזינקה ביותר מ-100% בעקבות קפיצה בהכנסות

את הרבעון הרביעי סיימה סייפ-טי עם הכנסות של כ-1.1 מיליון דולר, עלייה של 141% לעומת הכנסות בסך 463,000 דולר ברבעון המקביל ב-2018

פינוי בינוי בנוה שאנן בחיפה /   קרדיט: חברת פרשקובסקי

משבר הקורונה מתגלגל לנדל"ן: ירידה חדה במסירת דירות של פרשקובסקי

חברת הנדל"ן הבורסאית פרשקובסקי מדווחת על מכירה של 6 יחידות דיור בחודש מרץ ● בדצמבר מכרה החברה 42 יחידות באותם פרויקטים

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מענקים בסך 500 שקל לכל ילד, מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

הצעדים החדשים של ראש הממשלה כוללים מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה ● עוד יוטלו הגבלות תנועה על בני ברק וממנה, ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי והחלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית

סוגת קמח חיטה

אפקט הקורונה: הקמח בישראל עומד להתייקר

מחירי קמח החיטה יעלו ב-7%, כשההתייקרות תיכנס לתוקף ב-8 באפריל; ואילו מחירי קמחים העשויים מכוסמין עומדים לעלות ב-25% החל מ-1 במאי

ברוקר בבורסה בניו יורק / צילום: Richard Drew, Associated Press

סיטי: זה מה שצריך לעשות כדי להציל את הכלכלה והבורסות

בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה ● עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים

עץ הסיגלון מרחוב פרופסור שור 5–7 ניצל, בינתיים / צילום: יח"צ

עץ הסיגלון מרחוב פרופסור שור 5-7 בצפון תל אביב ניצל, בינתיים

פרוייקט תמ"א 38/2 בצפון תל אביב, שקודם עד לרמת היתר בנייה, נעצר עקב החלטת פקיד היערות הארצי לשמור עץ בן 65 שנים, הממוקם בחזית הבניין