גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיכאל לובושיץ, המנהל שמתמחה בחברות משפחתיות, מגיע לעשות סדר ביינות ביתן: כיצד תושפע הרשת?

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את קבוצת קמעונאות המזון, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר – מיכאל לובושיץ, שניהל בעיקר חברות משפחתיות כמו וילי פוד, סנו ושסטוביץ' ● האתגר הראשון של יינות ביתן: סגירת העסקה עם כלירמרק, שתזרים מאות מיליוני שקלים לחברה

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס
סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את יינות ביתן, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר לקבוצת קמעונאות המזון שבבעלותו - מיכאל לובושיץ, מנכ"ל וילי פוד היוצא. המהלך הזה מתרחש ימים בודדים לפני המועד שבו מקווה יינות ביתן לחתום על העסקה עם קרן כלירמרק, שתחלץ אותה מקשיי התזרים, אליהם נקלעה. לפי הערכות, הצעד הזה הוא השלמה של אחת הדרישות של הקרן למנות מנכ"ל שכיר ודירקטוריון לחברה.

לראשונה יידרש ביתן להעביר את המושכות למנכ"ל שכיר, שינהל עבורו את אימפריית הקמעונאות שהקים, שמונה כ-164 סניפים (בכפוף להשלמת העסקאות שדווחו), מחזור של כ-4 מיליארד שקל ואלפים רבים של עובדים.

לובושיץ ייכנס ליינות ביתן בתקופה הכי מורכבת שחוותה אי-פעם, וזאת מבלי שקיימת עדיין ודאות שקרן כלירמרק תחתום על העסקה, שתזרים לחברה את מאות מיליוני השקלים הדרושים לה, וזאת על-מנת לשלם את החובות של החברה לנאמני מגה - חוב שמוערך בכ-110 מיליון שקל; לבנקים - חוב שמוערך בכ-220 מיליון שקל; ולספקים - חוב שמוערך ביותר מ-150 מיליון שקל.

על-מנת לבצע את המהפך הנחוץ בקבוצה, לובושיץ יצטרך לא רק לדאוג לשיקום הפעילות השוטפת ברשת, כי אם גם להתמודד עם ועד העובדים הוותיק והדומיננטי של עובדי מגה ומול נחום ביתן עצמו. 

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נדרשות סמכויות אמיתיות

בשוק המזון נראה לעתים שבלתי אפשרי למצוא ספק מזון שלא יאמר מילים חמות על נחום ביתן האדם, ועם זאת כולם עוקבים בדאגה אחרי המציאות שאליה נקלעה הרשת שייסד.

יינות ביתן נחשבה ונחשבת גם היום לחברה משפחתית, שבניגוד למתחרות שלה עדיין מתנהלת ככזו: ללא דירקטוריון ועם מעורבות רבה של בני משפחה, חלקם בתפקידי מפתח וחלקם בתפקידים אחרים. אחת מדמויות המפתח הללו היא בנו של נחום, יוסי ביתן, המשמש כמשנה למנכ"ל, שעד היום היה אביו. ביתן האב וביתן הבן יידרשו כעת להתרגל לשינוי המציאות בשתי זירות - בזירת הבעלות, כשלראשונה גורם נוסף יהיה שותף פעיל בעסק; ובזירת הניהול - מנהל שכיר, שכדי לחולל שינוי יצטרך לקבל לידיו סמכויות אמיתיות שיאפשרו לו לקבל החלטות כואבות.

ואולם המורכבות הזו, של ניהול בתוך חברה עם משפחה שהיא בעלת השליטה בעסק, אינה זרה ללובושיץ. הוא כבר עשה זאת בימיו ביצרנית מוצרי הטואלטיקה והניקיון סנו שבבעלות משפחת לנדסברג, שם הוא שימש כסמנכ"ל התפעול והמכירות של הקבוצה.

לובושיץ המשיך לחברה נוספת שבה יש נוכחות משפחתית דומיננטית - שסטוביץ, שבה כיהן כסמנכ"ל הסחר והמכירות. גם בתפקידו האחרון והנוכחי - מנכ"ל יבואנית המזון הציבורית וילי פוד בשנתיים האחרונות - נדרש לובושיץ להתמודד עם בעלי השליטה, האחים יוסי וצביקה ויליגר, שתי דמויות שנחשבות לכאלה שמורכב להתנהל מולן, ושמספר יוצא דופן של מנהלים בכירים התחלפו תחת הבעלות שלהם.

לובושיץ נתפס בענף המזון כמנהל דומיננטי שעובד מסביב לשעון ולא מרפה, וגם כמי שמביא שיטות ניהול מסודרות, שיותר מאפיינות תאגיד לעומת חברה משפחתית. אלה כנראה בין התכונות שהביאו את החברה בניהולו, וילי פוד, לסכם את 2019 כספק הצומח ביותר בשוק המזון בישראל בשיעור של כ-30% (לפי נתוני סטורנקסט).

מאז כניסתו לתפקיד ועד להכרזה על פרישתו עלה שוויה של וילי פוד בכ-70%. בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הכנסות החברה עלו ב-15% ל-293 מיליון שקל, והרווח הנקי קפץ ב-31% ל-22 מיליון שקל. 

מיכאל לובושיץ / אינפוגרפיק: יח"צ

החברה נזקקת למימון

עם זאת, הדומיננטיות, העבודה מסביב לשעון וגם היכולת ליצר מערכת יחסים יציבה עם בעלים מעורבים, לא בהכרח יספיקו כדי להביא את קמעונאית המזון השנייה בגודלה מבחינת מספר החנויות ליציבות. מה שדרוש לה כעת באופן דחוף הוא מימון שיאפשר לה, ראשית, להתמודד עם החובות שהיא נושאת, ושנית, לבצע באופן מיידי שיפוצים בחנויות הפיזיות שלה.

במה מדובר? חלק ניכר מהחנויות שרכש ביתן ב-2016 מיידי מגה וחלק נוסף מאלה שרכש שנים ספורות קודם לכן מהאחים רני ועד צים (תחת הרשת כמעט חינם), דורשות שיפוצים מסיביים בעלויות גבוהות, שעשויות להסתכם במאות מיליוני שקלים, בהנחה שאכן יוחלט להביא את החנויות למצב טוב. בחלק ניכר מהחנויות של הקבוצה קיימות תשתיות ירודות או מקררים נוטים להתקלקל שלא הוחלפו לאורך שנים.

קבוצת יינות ביתן נשארה מאחור ביחס למתחרות שלה כמעט בכל פרמטר. על-מנת לחלץ אותה מהמציאות הזו נדרש לא רק לתקן את החולשות שלה, כי אם להצעיד אותה קדימה גם בעולמות שבהם המתחרות עוקפות אותה כל אחת בדרכה.

למשל, חוויית הקנייה ברשת יוחננוף, המחירים הנמוכים ברמי לוי או המותג הפרטי והאונליין המהוקצע בשופרסל הם חלק מהבידול שרשתות המזון המתחרות יצרו לעצמן לאורך השנים האחרונות, כששתיים מהן גם הגיעו באופן הזה לבורסה. יינות ביתן ומגה אומנם ניסו לאורך השנתיים האחרונות להטמיע טכנולוגיות כמו קופות אוטומטיות, אלא שגם אלה נתקלות בקשיים השוטפים עמם מתמודדת הרשת. לא יהיה קל לשנות את המציאות הזו.

מינויים נוספים בקבוצה

בנוסף למינוי המנכ"ל, מינתה הקבוצה גם סמנכ"ל כספים חדש, שגם הוא הגיע מוילי פוד. רו"ח אמיר קפלן מפנה את מקומו בוילי פוד ויעבור ליינות ביתן, כך שיצטרף לשדרת הניהול החדשה של הקבוצה לצד לובושיץ.

לפי הערכות, מזכר ההבנות שנחתם עם קרן כלירמרק בסוף החודש שעבר מתייחס להלוואה בהיקף של כחצי מיליארד שקל, שכוללת גם רכיב שניתן להמרה ל-30% ממניות הרשת. הריבית בהלוואה שמוערכת בשוק ב-7%-6%, כשהרמה שלה נגזרת גם מהבטוחות שהקרן מקבלת, בדמות שיעבוד כלל נכסי יינות ביתן לטובתה.

לפי אותן הערכות, ההסכם עם הקרן במתווה המקורי שלו אמור היה לכלול גם הכנסה של מנכ"ל חיצוני ונוכחות של נציגי הקרן בדירקטוריון החברה.

עם זאת, מוקדם יותר השבוע דווח ב"גלובס" כי לפי גורמים מעורים, מסתמן כי בקרן כלירמרק מבקשים לשנות את מתווה העסקה עליו דווח עד כה, שבמסגרתה הוסכם על ריבית של 6%-7%, לריבית גבוהה יותר בשיעור של כ-10%. ריבית בשיעור שכזה או דומה לו עשויה להכביד על החברה באופן משמעותי ולשפר את היכולת של הקרן להשתלט עליה בעתיד הנראה לעין.

עוד מעריכים אותם גורמים כי כלירמרק פועלת כדי להכניס עמה לעסקה גורמי מימון נוספים, וכי המימון שהקרן לבדה צפויה לתת יהיה נמוך מחצי מיליארד שקל.

לפי ההודעה על חתימת מזכר ההבנות בין כלירמרק ליינות ביתן שפרסמה הקבוצה ב-30 בינואר, השלמת בדיקת הנאותות והחתימה על העסקה אמורות להתבצע עד סוף החודש הנוכחי.

במקביל, גם שוק המזון ממשיך לעקוב בדריכות אחר התנהלות הקבוצה השנייה בגודלה בשוק המזון בישראל (במונחי פריסת סניפים), ובראשו הספקים הקטנים והבינוניים. בתחילת החודש הבא תידרש יינות ביתן להעביר תשלום נוסף עבור חודש דצמבר לאותם ספקים, שלפי שעה מתמודדים עם פיגורי תשלומים שמגיעים עד לפרק זמן של חודש וחצי על התשלום לחודש נובמבר. 

עוד כתבות

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

ג'ו ביידן פותח את נשיאותו במשבר עמוק: איך להילחץ מאחיזתם של "השוליים המטורפים" ולמצוא הסכמה לאומית רחבה

ביידן, שהושבע השבוע, קיבל 7 מיליון קולות יותר מטראמפ, אך חבר האלקטורים הוכרע על־ידי כמה עשרות אלפי מצביעים ● הנוסחה השברירית הזו, בתוספת הפריצה המבעיתה לקפיטול, מבהירה: על כהונתו של ביידן מרחף משבר מערכתי, חברתי, תרבותי - אפילו קיומי

בצלאל (בוצי) מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות יח"צ

אלביט מערכות: החברה הבת באנגליה זכתה בחוזה בהיקף של כ-137 מיליון דולר

מדובר בחוזה שני בבריטניה שעליו אלביט מדווחת תוך ימים ספורים – הקודם היה בהיקף של 166 מיליון דולר, ובמסגרתו אלביט נבחרה לספק לחיל הים הבריטי מערכות סימולציה לאימון צוותי צוללות

ג'סטין בהר, מנכ"ל TRAX / צילום: TRAX

טראקס ממנה מנכ"ל אמריקאי במקום המייסד יואל בר-אל

בר-אל יהפוך ליו"ר הסטארט-אפ הסינגפורי-ישראלי. השינוי הניהולי בא בזמן שהחברה מתכוננת להפוך לציבורית ב-2021 ● אתמול נודע כי טראקס מפטרת 10% מכוח האדם בישראל

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

הבורר אורי גורן לביהמ"ש: חומר הבוררות בסכסוך גרטנר-גרטלר נגרס

גורן ציין זאת על-מנת להבהיר כי אין בכוונתו להמשיך בניהול הליך הבוררות בין האחים גרטנר ודן גרטלר לאחר שהתפטר מהייצוג, זאת בעקבות הגילוי כי האחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נווה מחברת CGI לאסוף מידע אודותיו

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל קפצה ב-6.5%, אפל ב-3.7%

סגירה מעורבת באירופה ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר בכ-900 אלף, לעומת צפי כלכלנים לכ-925 אלף ● בבית ההשקעות אופנהיימר מעריכים כי צ'קפוינט תציג הפתעה חיובית בדוחות

שורה תחתונה (מימין): עמרי שיינין מייסד שותף ומשנה למנכ"ל מיט-טק, דירק פון היינרישהורסט מייסד משותף בחברת Peace Of Meat; שורה עליונה (מימין) - דייויד ברנדס מייסד משותף בחברת Peace Of Meat, גיא חפר סמנכ"ל הכספים של מיט-טק / צילום: יח"צ

מיט-טק מדווחת על הצלחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור

חברת הבשר המתורבת דיווחה כי החברה הבת שלה הצליחה בגידול תאי עוף בביוריאקטור ● מניית מיט-טק עלתה בכ-5% במחסר בת"א

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ירידות בנעילה בת"א: צירון קפצה בכ-25%, פורסייט צנחה ב-11%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל ● יחס החוב-תוצר של הממשלה עלה ב-13% ב-2020 לעומת שנת 2019 ● ירידות בולטות רשמו מניות טבע, גילת, סלקום וקבוצת דלק

שלום חיים, יו”ר ובעלי טעמן, מבעלי השליטה בישראייר / צילום: איל יצהר

השותף של רמי לוי נחשף: "שילמנו ביוקר אבל אנחנו מצפים שישראייר תכפיל את השווי שלה"

איש העסקים שלום חיים נחשף לראשונה ומספר על העסקה שבה רכש יחד עם רמי לוי את השליטה בישראייר ● מה הוא חושב על הטענות ששילמו ביוקר, על ההתמחרות מול יגאל דמרי ומוטי בן משה והאם חברת התעופה תפסיק לטוס בשבת?

ג'ו ביידן חותם על שורת צווים עם כניסתו לבית הלבן / צילום: Associated Press, Evan Vucci

ביידן חתם על שורת צווים בנושא מסכות, צינור הנפט והסכם האקלים של פריז

נשיא ארה"ב הנכנס בילה את שעותיו הראשונות בתפקיד בנקיטת שורת פעולות הקשורות למגפת הקורונה, לאיכות סביבה ולהגירה

פרויקט "אונו סנטר" באור יהודה / הדמיה: סטודיו לומו

אלקטרה תבנה את "אונו סנטר" באור יהודה תמורת 386 מיליון שקל

תבצע את הפרויקט עבור "משכנות גשם הארץ" שבשליטת שמגר ואקנין ויוסי מזרחי

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תאונת בנייה בערערה: פועל נפל מגובה 4 מטרים ונהרג

ההרוג הוא מרוואן רדא כבהא, בן 51 מעין אל סהלה שבואדי ערה ● המשטרה פתחה בחקירה בעניין

שיעור העוני בקרב האוכלוסיה בישראל גדל בעקבות הקורונה הכלכלית / צילום: כדיה לוי, גלובס

ביטוח לאומי: העצמאים לא קיבלו דמי אבטלה, ושיעור העוני בקרבם עלה

מדוח העוני של ביטוח לאומי עולה כי הנפגעים העיקריים בתקופת המשבר הם עשירוני מעמד הביניים (עשירון 4-7), ואילו לעומתם, העשירון התחתון שיפר את מצבו בשל הסיוע הממשלתי ● יחד עם הסיוע הסוציאלי בתקופת הקורונה, רמת החיים לפי הכנסה פנויה ירדה ב-2020 ב-4.4%

חיים מר/ צילום: תמר מצפי

בעל מניות אקטיביסטי קורא להדיח את דירקטוריון MTS

המשקיע דיוויד אליוט לזר דורש מדירקטוריון MTS לכנס אסיפת בעלי מניות לצורך הדחת הדירקטורים המכהנים חיים מר, יצחק און וסקוט בארל ● במקומם, לזר מבקש למנות את עצמו ואת יורם דרוקר ואורי בן-אור

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

ועד עובדי סלקום מתכוון למנוע את העברת המידע שמבקש משרד התקשורת

ועד העובדים הודיע שלא ישתף פעולה עם דרישת המשרד למידע פולשני על הלקוחות וקורא לכל הוועדים שלא לתת יד למהלך שמהווה פגיעה בפרטיות

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות לוותה 250 מיליון שקל מג'יי.פי מורגן בעסקה מימונית

חברת עופר השקעות, שבשליטת ליאורה עופר, העבירה לידי בנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן 1.9 מיליון מניות של מליסרון בשווי שוק של כ-350 מיליון שקל ● עופר השקעות: "החברה נותרת בעלת השליטה במליסרון עם אחזקה של כ-51.5% מההון של מליסרון, זאת מתוך אמונה ביכולתה להמשיך ולהשביח את נכסי החברה"

אורן כהן-בוטנסקי, סמנכ"ל לקוחות ושירות באל על / צילום: תמונה פרטית

אורן כהן-בוטנסקי ימונה לסמנכ"ל לקוחות ושירות באל על

אורן כהן-בוטנסקי צפוי להיכנס לתפקידו בתחילת חודש מרץ, כשהוא שימש כסמנכ"ל השירות והמכירות של קבוצת ישראכרט ואמריקן אקספרס ובתפקידו האחרון שימש כממונה על אגף בנקאות ישירה וחווית הלקוח בבנק הפועלים

פרופ' חזי לוי - מנכל משרד הבריאות / צילום: דוברות בית חולים ברזילי

מנכ"ל משרד הבריאות: "לא נקבל מצב שבו מטופלים משמשים ככלי במו"מ"

מנכ"ל משרד הבריאות ביטל את הנחיית בתי החולים הציבורים למד"א שלא לשנע אליהם מטופלים החל מיום ראשון ואמר "ההוראה במכתב שהוצאתם למד"א חסרת תוקף ואינה עומדת בנהלי משרד הבריאות" ● בשלב זה, כלל לא בטוח האם הוראת מנכ"ל משרד הבריאות תיושם בשטח

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

סמל לליכוד ה"ישן": בני בגין מצטרף ל"התקווה החדשה" של גדעון סער

בני בגין, לשעבר חבר הליכוד ובנו של ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל, יוצב במקום גבוה ב"תקווה החדשה", ככל הנראה בחמישייה הראשונה, לא מעט בשל היותו סמל לליכוד הישן והאידאולוגי

תשואה / צילום: Shutterstock

סיכום השנה הטובה ביותר לקרנות הגידור המקומיות מאז 2013: אלה הקרנות הבולטות שמתמחות במניות

רוב הקרנות סיכמו את השנה החולפת עם תשואות דו-ספרתיות, הודות לגאות בשוקי ההון ולהזדמנות רכישה שיצר משבר הקורונה ● בשנה הטובה ביותר לשוק קרנות הגידור המקומי מאז 2013, בלטו בעיקר הקרנות הקטנות