גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיכאל לובושיץ, המנהל שמתמחה בחברות משפחתיות, מגיע לעשות סדר ביינות ביתן: כיצד תושפע הרשת?

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את קבוצת קמעונאות המזון, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר – מיכאל לובושיץ, שניהל בעיקר חברות משפחתיות כמו וילי פוד, סנו ושסטוביץ' ● האתגר הראשון של יינות ביתן: סגירת העסקה עם כלירמרק, שתזרים מאות מיליוני שקלים לחברה

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס
סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את יינות ביתן, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר לקבוצת קמעונאות המזון שבבעלותו - מיכאל לובושיץ, מנכ"ל וילי פוד היוצא. המהלך הזה מתרחש ימים בודדים לפני המועד שבו מקווה יינות ביתן לחתום על העסקה עם קרן כלירמרק, שתחלץ אותה מקשיי התזרים, אליהם נקלעה. לפי הערכות, הצעד הזה הוא השלמה של אחת הדרישות של הקרן למנות מנכ"ל שכיר ודירקטוריון לחברה.

לראשונה יידרש ביתן להעביר את המושכות למנכ"ל שכיר, שינהל עבורו את אימפריית הקמעונאות שהקים, שמונה כ-164 סניפים (בכפוף להשלמת העסקאות שדווחו), מחזור של כ-4 מיליארד שקל ואלפים רבים של עובדים.

לובושיץ ייכנס ליינות ביתן בתקופה הכי מורכבת שחוותה אי-פעם, וזאת מבלי שקיימת עדיין ודאות שקרן כלירמרק תחתום על העסקה, שתזרים לחברה את מאות מיליוני השקלים הדרושים לה, וזאת על-מנת לשלם את החובות של החברה לנאמני מגה - חוב שמוערך בכ-110 מיליון שקל; לבנקים - חוב שמוערך בכ-220 מיליון שקל; ולספקים - חוב שמוערך ביותר מ-150 מיליון שקל.

על-מנת לבצע את המהפך הנחוץ בקבוצה, לובושיץ יצטרך לא רק לדאוג לשיקום הפעילות השוטפת ברשת, כי אם גם להתמודד עם ועד העובדים הוותיק והדומיננטי של עובדי מגה ומול נחום ביתן עצמו. 

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נדרשות סמכויות אמיתיות

בשוק המזון נראה לעתים שבלתי אפשרי למצוא ספק מזון שלא יאמר מילים חמות על נחום ביתן האדם, ועם זאת כולם עוקבים בדאגה אחרי המציאות שאליה נקלעה הרשת שייסד.

יינות ביתן נחשבה ונחשבת גם היום לחברה משפחתית, שבניגוד למתחרות שלה עדיין מתנהלת ככזו: ללא דירקטוריון ועם מעורבות רבה של בני משפחה, חלקם בתפקידי מפתח וחלקם בתפקידים אחרים. אחת מדמויות המפתח הללו היא בנו של נחום, יוסי ביתן, המשמש כמשנה למנכ"ל, שעד היום היה אביו. ביתן האב וביתן הבן יידרשו כעת להתרגל לשינוי המציאות בשתי זירות - בזירת הבעלות, כשלראשונה גורם נוסף יהיה שותף פעיל בעסק; ובזירת הניהול - מנהל שכיר, שכדי לחולל שינוי יצטרך לקבל לידיו סמכויות אמיתיות שיאפשרו לו לקבל החלטות כואבות.

ואולם המורכבות הזו, של ניהול בתוך חברה עם משפחה שהיא בעלת השליטה בעסק, אינה זרה ללובושיץ. הוא כבר עשה זאת בימיו ביצרנית מוצרי הטואלטיקה והניקיון סנו שבבעלות משפחת לנדסברג, שם הוא שימש כסמנכ"ל התפעול והמכירות של הקבוצה.

לובושיץ המשיך לחברה נוספת שבה יש נוכחות משפחתית דומיננטית - שסטוביץ, שבה כיהן כסמנכ"ל הסחר והמכירות. גם בתפקידו האחרון והנוכחי - מנכ"ל יבואנית המזון הציבורית וילי פוד בשנתיים האחרונות - נדרש לובושיץ להתמודד עם בעלי השליטה, האחים יוסי וצביקה ויליגר, שתי דמויות שנחשבות לכאלה שמורכב להתנהל מולן, ושמספר יוצא דופן של מנהלים בכירים התחלפו תחת הבעלות שלהם.

לובושיץ נתפס בענף המזון כמנהל דומיננטי שעובד מסביב לשעון ולא מרפה, וגם כמי שמביא שיטות ניהול מסודרות, שיותר מאפיינות תאגיד לעומת חברה משפחתית. אלה כנראה בין התכונות שהביאו את החברה בניהולו, וילי פוד, לסכם את 2019 כספק הצומח ביותר בשוק המזון בישראל בשיעור של כ-30% (לפי נתוני סטורנקסט).

מאז כניסתו לתפקיד ועד להכרזה על פרישתו עלה שוויה של וילי פוד בכ-70%. בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הכנסות החברה עלו ב-15% ל-293 מיליון שקל, והרווח הנקי קפץ ב-31% ל-22 מיליון שקל. 

מיכאל לובושיץ / אינפוגרפיק: יח"צ

החברה נזקקת למימון

עם זאת, הדומיננטיות, העבודה מסביב לשעון וגם היכולת ליצר מערכת יחסים יציבה עם בעלים מעורבים, לא בהכרח יספיקו כדי להביא את קמעונאית המזון השנייה בגודלה מבחינת מספר החנויות ליציבות. מה שדרוש לה כעת באופן דחוף הוא מימון שיאפשר לה, ראשית, להתמודד עם החובות שהיא נושאת, ושנית, לבצע באופן מיידי שיפוצים בחנויות הפיזיות שלה.

במה מדובר? חלק ניכר מהחנויות שרכש ביתן ב-2016 מיידי מגה וחלק נוסף מאלה שרכש שנים ספורות קודם לכן מהאחים רני ועד צים (תחת הרשת כמעט חינם), דורשות שיפוצים מסיביים בעלויות גבוהות, שעשויות להסתכם במאות מיליוני שקלים, בהנחה שאכן יוחלט להביא את החנויות למצב טוב. בחלק ניכר מהחנויות של הקבוצה קיימות תשתיות ירודות או מקררים נוטים להתקלקל שלא הוחלפו לאורך שנים.

קבוצת יינות ביתן נשארה מאחור ביחס למתחרות שלה כמעט בכל פרמטר. על-מנת לחלץ אותה מהמציאות הזו נדרש לא רק לתקן את החולשות שלה, כי אם להצעיד אותה קדימה גם בעולמות שבהם המתחרות עוקפות אותה כל אחת בדרכה.

למשל, חוויית הקנייה ברשת יוחננוף, המחירים הנמוכים ברמי לוי או המותג הפרטי והאונליין המהוקצע בשופרסל הם חלק מהבידול שרשתות המזון המתחרות יצרו לעצמן לאורך השנים האחרונות, כששתיים מהן גם הגיעו באופן הזה לבורסה. יינות ביתן ומגה אומנם ניסו לאורך השנתיים האחרונות להטמיע טכנולוגיות כמו קופות אוטומטיות, אלא שגם אלה נתקלות בקשיים השוטפים עמם מתמודדת הרשת. לא יהיה קל לשנות את המציאות הזו.

מינויים נוספים בקבוצה

בנוסף למינוי המנכ"ל, מינתה הקבוצה גם סמנכ"ל כספים חדש, שגם הוא הגיע מוילי פוד. רו"ח אמיר קפלן מפנה את מקומו בוילי פוד ויעבור ליינות ביתן, כך שיצטרף לשדרת הניהול החדשה של הקבוצה לצד לובושיץ.

לפי הערכות, מזכר ההבנות שנחתם עם קרן כלירמרק בסוף החודש שעבר מתייחס להלוואה בהיקף של כחצי מיליארד שקל, שכוללת גם רכיב שניתן להמרה ל-30% ממניות הרשת. הריבית בהלוואה שמוערכת בשוק ב-7%-6%, כשהרמה שלה נגזרת גם מהבטוחות שהקרן מקבלת, בדמות שיעבוד כלל נכסי יינות ביתן לטובתה.

לפי אותן הערכות, ההסכם עם הקרן במתווה המקורי שלו אמור היה לכלול גם הכנסה של מנכ"ל חיצוני ונוכחות של נציגי הקרן בדירקטוריון החברה.

עם זאת, מוקדם יותר השבוע דווח ב"גלובס" כי לפי גורמים מעורים, מסתמן כי בקרן כלירמרק מבקשים לשנות את מתווה העסקה עליו דווח עד כה, שבמסגרתה הוסכם על ריבית של 6%-7%, לריבית גבוהה יותר בשיעור של כ-10%. ריבית בשיעור שכזה או דומה לו עשויה להכביד על החברה באופן משמעותי ולשפר את היכולת של הקרן להשתלט עליה בעתיד הנראה לעין.

עוד מעריכים אותם גורמים כי כלירמרק פועלת כדי להכניס עמה לעסקה גורמי מימון נוספים, וכי המימון שהקרן לבדה צפויה לתת יהיה נמוך מחצי מיליארד שקל.

לפי ההודעה על חתימת מזכר ההבנות בין כלירמרק ליינות ביתן שפרסמה הקבוצה ב-30 בינואר, השלמת בדיקת הנאותות והחתימה על העסקה אמורות להתבצע עד סוף החודש הנוכחי.

במקביל, גם שוק המזון ממשיך לעקוב בדריכות אחר התנהלות הקבוצה השנייה בגודלה בשוק המזון בישראל (במונחי פריסת סניפים), ובראשו הספקים הקטנים והבינוניים. בתחילת החודש הבא תידרש יינות ביתן להעביר תשלום נוסף עבור חודש דצמבר לאותם ספקים, שלפי שעה מתמודדים עם פיגורי תשלומים שמגיעים עד לפרק זמן של חודש וחצי על התשלום לחודש נובמבר. 

עוד כתבות

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

רחוב בתל אביב תחת הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מתנדב מד"א נפגע מאבנים שהושלכו במאה שערים; מספר המתים מהנגיף בישראל עלה ל-43

מספר החולים בארץ עומד על 7851 אנשים. מספר החולים במצב קשה עומד על 115, מתוכם 98 חולים מונשמים ● מספר הנדבקים בקורונה ברחבי העולם עומד על 1,141,425 איש. 61,205 מתו מהמחלה ● חולץ היום על ידי המשטרה מטייל ששבר את רגלו בעת טיול בנחל כזיב בניגוד להוראות, בכנרת נאלצו הפקחים להרחיק 50 איש שלא נשמעו להוראות הסגר

וואהן, השבוע / צילום: רויטרס - Aly Song

סין אחרי המלחמה: כך נראית החזרה לשגרה במקום שבו הכל התחיל

התושבים מסתובבים עם מסכות, הילדים עדיין לומדים מהבית, על תיירות אין מה לדבר והעסקים הקטנים לא מצליחים להרים את הראש. המסע הסיני לשגרה החל לפני חודשיים, וכבר אפשר לראות שגם כשאין יותר נדבקים בקורונה, החזרה לנורמליות איטית וארוכה

מרטין סורל מנכ"ל WPP/ צילום: רויטרס

תחרות הפרסום "אריות קאן" לא תתקיים השנה

לאחר התפרצות הקורונה הודיעו המארגנים על דחיית התחרות לאוקטובר - היום התקבלה הודעה על ביטולה הסופי

יוסי כהן, המוסד, איל וולדמן, מלאנוקס, אמיר גל אור, INNONATION, שי ויניגר,  למונייד / צילום: Gali Tibbon, AP, כדיה לוי, קובי קנטור, שלומי יוסף

מזוודות מלאות דולרים במזומן, שומרי ראש וניסיונות שוד: כך הופך שוק הציוד הרפואי לשוק שחור

אנשי הרכש הרפואי יושבים בדרך-כלל במשרד ומתמודדים עם טפסים ורגולציה, אבל ימי הקורונה שינו לחלוטין את המצב ● העסקאות מבוצעות במזומן, ומי שממצמץ מפסיד את הסחורה ● המרוץ הבינלאומי גורם לזינוק במחירים ולמרדף נואש אחרי מכונות הנשמה ומסכות

גייטס ומנדלה, לפני 17 שנה בפורום שעסק באיידס / צילום: Jeff Christensen, רויטרס

מפוליו ועד קורונה: ביל גייטס היה הראשון לזהות

כך הפך ביל גייטס לאביר המחלות הזיהומיות: מייסד מיקרוסופט היה מהראשונים לזהות שמחלות ויראליות הן אחת הבעיות המרכזיות של הכפר הגלובלי

10 יינות לפסח / צילומים: יח"צ, אלעד ברמי, אורי גרון, אייל קרן עומרי מירון

הצעה לסדר: עשרה יינות שיתאימו גם לארוחת החג בזום

אומנם השנה פסח יהיה במתכונת קצת שונה, אבל יש דברים שיהיו בו כמו תמיד - ארבע הכוסות ויין על שולחן הסדר, למשל ● קבלו עשרה מומלצים במיוחד שכדאי להזמין

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת יאפשר למוסדיים לדחות אג"ח ולהחליף חוב בקלות לחברות לוות שנקלעו למשבר

מנייר התייעצות שתפרסם רשות שוק ההון עולה כי התוכנית שלה לשיקום החברות הטובות שנקלעו לקשיי החזר באג"ח תכלול בין היתר דחייה של עד שנה בתמורה לתוספת בריבית של 0.55% ועד 3.5%, ללא תספורת בחוב 

קרנית פלוג / צילום: איל יצהר

קוראים לזה היסטרזיס: הקורונה תעבור, השאלה היא איזה נזק יישאר לכלכלה

קוראים לזה היסטרזיס: גם מיתון חולף יכול להשאיר חותם מתמשך בכלכלה ● האתגר הדחוף, כך מסבירה שורת כלכלנים, היא למנוע מהנזק הכלכלי להתמשך גם אחרי שמגפת הקורונה תחלוף

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

שעון החול הולך ואוזל: חברות התעופה זועקות לסיוע ממשלתי. מה עוצר אותו?

ממשלות שונות ברחבי העולם כבר העבירו סיוע כספי משמעותי לחברות התעופה שפועלות בארצן, אך בישראל הנושא עדיין נמצא בדיונים עם משרד האוצר ● בחברות התעופה הישראליות חוששים שעד שיתנו אור ירוק להלוואות, כבר לא יהיה למי לתת אותן

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

התוכנית הגרנדיוזית להקמת מעבדה שתבצע אלפי בדיקות קורונה ביום בישראל הותירה שובל של סימני שאלה

בתחילת השבוע הודיע הסטארט–אפ הישראלי מיי–הריטג’ כי יקים בשיתוף חברה סינית מעבדה שתבצע 10,000 בדיקות קורונה ביום • זמן קצר לאחר מכן הקפיא משרד הבריאות את המיזם ללא הסבר • בכירים במערכת הבריאות, בהייטק ובאקדמיה מעלים שורה של שאלות • מאחורי הקלעים של ההקפאה

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

דונלד טראמפ / צילום: Alex Brandon, Associated Press

דעה: המשל על הנמלה, הצרצר, המגפה והפדרל רזרב

הנמשל העולה מהמעשייה המפורסמת - האחריות האישית של כל אדם למעשיו –היה אחד מאבני היסוד של האבות המייסדים של אמריקה ● מאז קמה "אמריקה התאגידית", שבה חברות הענק ומנהליהן לא נדרשים לשאת באחריות לכישלונותיהם ● הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה שנייה בסדרה

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

סימני השאלה סביב בדיקות הקורונה וגיוס ההון החריג בזמן המשבר: השבוע בהייטק

המדינה עומדת להשיק תוכנית סיוע לתעשיית ההייטק - האם צריך לסייע לסטארט-אפים ברוטשילד? ● מה חושבים בקרן בלאמברג על תעשיית הפינטק בזמן המשבר, ולמה משרד הבריאות הקפיא את ההסכם עם מיי הריטג' ● מה קרה השבוע בהייטק

ישראל צריכה למנות צאר כלכלי חזק / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

פרשנות: קבלו צ'ק של 500 שקל - הנקודה שבה נתניהו צודק וכל הכלכלנים טועים

אף כלכלן סביר מהזרם המרכזי לא יסכים להגיד מילה טובה על מהלך של חלוקת צ'קים להמונים, אבל כוחו של המהלך שביצע נתניהו הוא בכך שיש לו הצדקה ערכית

“מליפיסנט: אדונית הרשע" /   צילום: באדיבות פורום פילם

מטיפולי פוריות ועד ניאו נאצים: 5 המלצות צפייה לעת בידוד ומגפה

המשפחתי, העילאי, הקשוח, האופטימי, וסרט הילדים. המלצות קולנועיות לתקופה הזו

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.