גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס
בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בטון צורם בצל הנפילות בשווקים מעבר לים נוכח התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין.

מדד ת"א 35 צלל ב-4.5%, ת"א 90 איבד 0.3%, מדד הבנקים נפל ב-2.95%. מדד ת"א ביומד נפל ב-6.8%, מדד ת"א נפט גז 5.2%, ת"א גלובל בלו טק נפל ב-4.5%.

בסיכום שבועי, מדד ת"א 35 צלל ב-7.1%, ומתחילת השנה ירד ב-4.8%; ת"א 90 נפל ב-8.1%, ומתחילת השנה ירד ב-4.3%; מדד ת"א נפט-גז איבד השבוע 13.8%, ומתחילת השנה צלל ב-30%.

כל מניות מדד ת"א 35, מלבד אורמת , נצבעו באדום בוהק. אל על  התרסקה ב-7.5%, דלק  נפלה ב-7.9%, פריגו  קרסה ב-17%. לייבפרסון  נפלה ב-8.6%, גזית גלוב  צללה ב-7%, עזריאלי  ביותר מ-5%, מליסרון  בכ-5%, אנרג'יאן  איבד כ-3%.

16:16

חברת התעופה אל על  הודיעה כי היא צופה פגיעה של 50-70 מיליון דולר בהכנסות כתוצאה מהשלכות נגיף הורונה. בנוסף החברה מבטלת את הטיסות לאיטליה למשך שבועיים (מילאנו, ונציה, רומא וכן נאפולי בטיסות סאן דור) החל ממחר, יום שישי 28/2/20 ועד לתאריך 14/3/20. גם הטיסות לבנגקוק יבוטלו: מיום שני 2/3/20 ועד 27/3/20 (המראה אחרונה לבנגקוק ביום ראשון, 1/3/20 ומבנגקוק לת"א ביום שלישי, 3/3/20). כצפוי אל על נאלצת לדחות את פתיחת הקו שלה לטוקיו.

15:15

הירידות בבורסת ת"א מתחזקות ושלושת המדדים המובילים מאבדים קרוב ל-3%. אחרי יומיים של רגיעה יחסית שבו ירידות השערים החדות ביום המסחר החמישי והאחרון לשבוע, והאחרון לחודש פברואר.

החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם ומגמה שלילית מאפיינת את המסחר גם בבורסות בולטות רבות נוספות ברחבי הגלובוס.

ברקע לכיוון השלילי המאפיין שוב את המסחר, שוב חלה עלייה בחששות המשקיעים מהמשך התפשטות וירוס הקורונה מסין, ומהשלכותיו על המשך הצמיחה הגלובלית.

מגמה שלילית נרשמת גם במסחר באג"ח הקונצרניות ובאפיק החוב הממשלתי כיוון המסחר חיובי.

כאמור, הירידות היום מגיעות אחרי יומיים של רגיעה ברף חששות המשקיעים מהווירוס הסיני, שנרשמה אחרי פתיחת שבוע דרמטית שהתאפיינה בירידות שערים חדות.

כך, בסיכום שבוע המסחר הנוכחי על רקע "בהלת הקורונה", הבורסה בתל-אביב נחלשת בכ-5%, ומתחילת השנה היא מציגה ירידה של כ-3%.

בלאומי שוקי הון העריכו היום, כי "בימים הקרובים המסחר התנודתי והעצבני יימשך ואולי אף יתגבר. זאת, לאור העובדה שחברות מתחילות לפרסם אזהרות רווח והכנסות כפי שהזהירה אתמול בלילה חברת מיקרוסופט".

יחד עם זאת, בלאומי שוקי הון הוסיפו, כי "נראה כי אם גם בעולם המערבי המגפה תיעצר בשלב מסוים, כפי שנראה המצב בסין, ייתרן שנראה התייצבות בשווקים. יש לזכור כי רמת הנזילות בעולם גבוהה מאוד והורדות ריבית בארה"ב, לצד ירידת התשואות החדה, יחזירו בשלב כלשהו את האטרקטיביות היחסית של שוקי המניות".

לפי לאומי שוקי הון, "התפשטות נגיף הקורונה בעולם המערבי צפויה להמשיך את התנודתיות והעצבנות בשווקים. עם זאת, נראה כי ירידות השערים בשוקי המניות בסופו של דבר ייצרו הזדמנויות השקעה על רקע העובדה כי לא צפוי מיתון בעולם".

הירידות שנרשמות היום הן רוחביות, ושוב עם המדדים שבולטים בצד השלילי נמנים הנפט והגז והביטוח, שיורדים ביותר מ-3.5%, עם ירידות של יותר מ-6% ביחידות ההשתתפות של נאוויטס פטרוליום , תמר פטרוליום  ורציו פטרוליום , וירידות של כ-5% במניות הראל השקעות  ושל 3.5% באלטשולר שחם גמל . עם הירידות היום, משלים מדד הנפט והגז צניחה של קרוב ל-30% מתחילת השנה, ואילו מדד הביטוח "מסתפק" בירידה של כ-13% מתחילת 2020.

בצד השלילי של מדד ת"א 35, המניות הדואליות של לייבפרסון   ופריגו   צונחות בכ-7%-6%, ומניות קבוצת דלק  ובזן  משילות מערכן כ-5%-4%.

מניית אורמת טכנולוגיות   נסחרת בעליות של כ-0.5%, אחרי צלילה של כ-13% שהציגה אתמול על רקע פרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2019.

מניית אל על  מאבדת 7%, לאחר שהחברה דיווחה היום כי נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסותיה.  

עוד במסחר, מניית דלתא  ממשיכה לאבד גובה על רקע החששות מהשפעות וירוס הקורונה על תוצאותיה הכספיות השנה, והיום היא יורדה בכ-5% אחרי שאתמול צנחה ב-9% לאחר פרסום דוחותיה הכספיים עם התייחסות להשפעות התפשטות הווירוס על פעילותה.

חברת באטמ   דיווחה היום, כי "פיתחה ערכת דיאגנוסטיקה לווירוס הקורונה", ומנייתה מגיבה לעדכון בזינוק של יותר מ-25%, במחזור מסחר גדול מהרגיל.

13:30

ירידות השערים מחריפות והמדדים המרכזיים מאבדים כ-2%. מניית אורמת   בולטת נגד המגמה ועולה ביותר מ-1%, לאחר שאתמול התרסקה בעקבות פרסום דוחות ועזיבת המנכ"ל.

בצד השלילי ממשיכה מניית לייבפרסון   להיחתך, ומאבדת יותר מ-7%. החברה לישראל  מאבדת 4.5%, בזן  יורדת ב-3.5% וירידה דומה נרשמת במניית מליסרון , שפרסמה אתמול דוחות

מניית חברת הביטוח מגדל מאבדת כ-2%. היום פורסם כי גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות בקבוצה.

מניית באטמ   מרכזת מחזור חריג וטסה ב-25% לאחר שפרסמה כי פיתחה ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון קורונה.

מדד הנפט והגז מאבד 3%, ומדד הבנקים יורד בכ-2% בהובלת צניחה של כמעט 3% במניית לאומי . אתמול פרסם הבנק את הדוחות השנתיים שלו.

מניית מידאס צונחת ב-7%, לאחר שנסקה אתמול ב-60% בעקבות עסקה עם רני צים.

11:00

ירידות שערים חדות של יותר מ-1.5% בשלושת המדדים המובילים בת"א. מדד הנפט והגז מאבד 2.5%. מניית לייבפרסון   מובילה את הירידות וצוללת בכ-6%, וכ-120 מתוך מניות מדד ת"א-125 נסחרות באדום. נגד המגמה בולטת מניית באטמ   שנוסקת בכ-16%, לאחר שהחברה הודיעה על פיתוח ערכה לאבחון קורונה. אופקו   רושמת אף היא עליות קלות.

בין היורדות הגדולות בולטות גם מניות אנרג'יאן   ופתאל .

10:00

המסחר בבורסת ת"א נפתח בירידות חדות של כ-1.2% במדדים. 

06:00

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח היום (ה') בהמשך לנעילה המעורבת אמש בוול סטריט, ובהמשך מגמה המעורבת שנרשמה אתמול במסחר בתל אביב. 

בינתיים, התפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין ממשיכה להדיר שינה מעיני המשקיעים. אתמול (ד') דווח על הצטרפותן של נורבגיה, צרפת, אוסטריה וארה"ב לרשימת המדינות בהן דווח על נדבקים בקורונה. יו"ר רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) הזהיר מפני התפשטות הנגיף ואף אמר כי אנחנו על הסף לקבוע כי מדובר במגפה.

עונת הדוחות לרבעון הרביעי של השנה ושל 2019 כולה נמשכת. אורמת תמשיך לרכז עניין לאחר התרסקות של כ-13% אתמול עם פרסום הדוחות, לצד עזיבת המנכ"ל. מידאס תמשיך לעורר עניין לאחר שזינקה ב-61% אתמול על רקע ההודעה של רני צים על מזכר עקרונות לרכישת מניות השליטה בחברת הנדל"ן המקרטעת.

גם חלל תקשורת תרכז עניין לאחר זינוק חד אתמול כשהחברה עדכנה על הסכם שנחתם בינה לבין חברת yes "למתן שירותי תקשורת לוויינית", ועל מימוש אופציה להארכת הסכם שירותי תקשורת מהלוויין "עמוס 7".

אמש בניו יורק מדד הדאו ג'ונס איבד 0.45%, או 100 נקודות, מדד הנאסד"ק עלה בכ-0.2%. הבוקר, החוזים העתידיים בניו יורק יורדים ב-1.4%.

אתמול בבורסה מדד ת"א 35 עלה ב-0.25%, ת"א 90 איבד 0.4%, ומדד הבנקים קפץ ב-1.5%. 

עוד כתבות

מאיר בן שבת, משה בר סימן טוב, בנימין נתניהו ושי באב"ד / צילום: צילום מסך

הגבלות התנועה יתגברו; נתניהו: אם לא יהיה שינוי בשיעור הנדבקים, אין מנוס מסגר

בתום ישיבת ממשלה על משבר הקורונה, סוכם על היערכות להידוק משמעותי של הגבלות התנועה באופן שיצמצם אף יותר את מספר השוהים מחוץ לבית, כדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה ● משרד האוצר יגבש מתווה לצמצום נוסף של העבודה במשק

“אריק איינשטיין - אוהב להיות בבית" / צילום: עטיפת האלבום

שירים מימים אחרים: 3 אלבומים למשבר הקורונה

הביתי, המשוררי והמנוכר. תזכורת ל–3 אלבומים שהגיע הזמן לחזור אליהם

איש צוות רפואי בודק פועל פלסטיני, שחזר מישראל לשטחי יו"ש, להימצאות נגיף הקורונה / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ענף הנדל"ן מתקרב לשיתוק: ההגבלות צפויות לכלול החזרת פועלים לשטחים

בישיבה שהתקיימה במועצה לבטחון לאומי טרם כניסת השבת, נכללו מספר הגבלות נוספות בניסיון להתמודד עם נגיף הקורונה ● אחת מהן היא החזרת הפועלים הפלסטינים לבתיהם, דבר שעלול לפגוע במרבית אתרי הבנייה בישראל ● ההחמרה צפויה לעלות להצבעה בישיבת הממשלה מחר

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

שר האוצר סטיבן מנושין מציג לאשתו לואיס לייטון, דף של שטרות טריים / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

הקורונה והכלכלה: השיעור שלא נלמד מ־1920

האם חבילות הסיוע והתמריצים של הפדרל רזרב והממשל האמריקאי באמת יסייעו לאמריקה לצאת מהשפל הגדול אליו היא דוהרת? ● בסדרת כתבות נסביר מדוע הם רק שלב נוסף בתהליך מקולקל שעתיד להגיע לתחנתו הסופית בעשור הקרוב ● "הקורונה והכלכלה - מה הלאה?", כתבה ראשונה

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

 בית האבות קירקלנד, וושינגטון. סקטור הדיור המוגן כבר היה נתון ללחצים עוד לפני המגפה  / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

בשוק הדיור המוגן בארה"ב חוששים שדיירים חדשים יפחדו להגיע

מגפת הקורונה פוגעת במניות המוסדות לטיפול בקשישים, על רקע החשש ממקרי הידבקות נוספים שיובלו לירידה בשיעורי התפוסה במוסדות

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בזבוז בימי קורונה: כמה תעלה הממשלה הגדולה של נתניהו וגנץ?

במסגרת אישור תקציב המדינה 2019 קיבלה הממשלה החלטה לצמצם בהדרגה את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 החל משנת 2020 ● אך כעת מסתמן שכחלק ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ מספר המשרדים יזנק ל-30, ואיתו גם הגירעון, שיעלה ב-700 מיליון שקל

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

חיטוי נגד קורונה בהודו / צילום: Rajesh Kumar Singh, AP

בהודו בודקים שיטה מפתיעה כדי להתמודד עם המחסור במיטות בביה"ח

אם האב טיפוס יוכתר כהצלחה, חברת הרכבות מתכננת כי בכל אזור בהודו יוסבו עשרה קרונות שינה בשבוע בניסיון להתמודד עם המגפה העולמית ● השבוע הודיע רה"מ מודי כי 1.3 מיליארד תושבי המדינה ייכנסו לסגר כללי שיימשך 21 ימים

היסטוריה של 4 מיליארד שנים מציעה צד אחר של סיפור המגפה / צילום: Dean Lewins, רויטרס

לא רק מעבירי מחלות: הווירוסים שמעצבים את הדנ"א שלנו

איך קשורים נגיפים להתפתחות הזיכרון ואיזה תפקיד יש להם בהתפתחות היריון? הביולוג פרופ' ניל שובין הסביר במאמר במיוחד ל"וול סטריט ג'ורנל" מדוע וירוסים הם לא רק מעבירי מחלות אלא הכרחיים להתפתחות האבולוציונית שלנו

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

קניות בסופרמרקט בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהי המנה הקריטית של הווירוס שתדביק אותנו

חוקרים זיהו עבור וירוסים רבים את מה שמכונה "המנה המזהמת" - כלומר שאם ניחשף לכמות קטנה יותר, כנראה שלא נידבק ● הקורונה כנראה לא שונה מווירוסים אחרים בהקשר זה

מורה בבית ספר יסודי בארה"ב מעבירה שיעור באפליקציית זום / צילום: Amanda Inscore, רויטרס

כך תתחברו לאפליקציית זום

נעמי בת ה-14, בתה של הלית ינאי–לויזון, עורכת מוסף הנדל"ן של גלובס עם מדריך קצר ופשוט לכל המשפחה

ניהול משק בית מרחוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: מי שהתכונן טכנולוגית, מוכן לתקופות משבר כמו מגפה עולמית

אפשר להניח שחברות שהטמיעו תהליכי חדשנות טכנולוגית מבעוד מועד, יצלחו את המשבר הזה בצורה מיטבית ואף ייהנו מיתרון יחסי בהשוואה לאחרות ● איך עושים זאת?

מגדל פאנקייקס / צילום: שאטרסטוק | א.ס.א.פ קריאייטיב

להמתיק את הגלולה של ההסגר: זה הזמן לקינוח

הסגר, הבידוד והימים הארוכים בסמיכות למקרר מוציאים מאנשים תשוקות חבויות, אבל דומה שדבר אחד מאחד את כולם: הכמיהה למתוק

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הערכה: הממשלה תושבע עוד בשבוע הבא; צפויה לכלול גם את עמיר פרץ

עקרונות ההסכם להקמתה של ממשלת האחדות קובעים כי היא מיועדת לכהן שלוש שנים, כשבחצי הראשון של כהונתה ימשיך נתניהו להיות ראש הממשלה, ויוחלף בספטמבר 2021 על ידי גנץ

גומורה / צילום: באדיבות הוט

המאפיה האיטלקית, מלחמת וייטנאם והקומיקאי הגדול בארה"ב: חמש המלצות צפייה

המאסטר פיס, הישראלית, הדוקומנטרית, המרתקת והחשובה. המלצות בינג' מנחמות

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס, לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"