גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נערכים לסגר מלא; ב-12:30 ישיבת ממשלה בנושא החמרת הסגר

נכון ליום חמישי בלילה טרם נפלה ההחלטה אם לצאת לסגר מלא, וסוף השבוע הנוכחי יאפשר למטה לבטחון לאומי פרק זמן נוסף לבחינת המצב ● החיילים, מבסיסי הכשרות הלוחמה ויחידות השדה, יחולקו למחוזות משטרתיים כאשר לכל מחוז תוקצה פלוגה אחת

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס
פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

נכון ליום חמישי בלילה טרם נפלה ההחלטה אם לצאת לסגר מלא, וסוף השבוע הנוכחי יאפשר למטה לבטחון לאומי פרק זמן נוסף לבחינת המצב והאם המשימה של השטחת עקומת החולים והמונשמים מושגת.

בשעה 12:30 תתכנס ישיבה של השרים הרלוונטים לנושא החמרת הסגר והידוק ההגבלות. בישיבה ישתתפו שר הבטחון נפתלי בנט, שר בטחון הפנים גלעד ארדן, שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבלט, נגיד בנק ישראל אמיר ירון, ראש רח"ל אל"מ נוחי מנדל וראש המל"ל יקב בן שבת. ש

הישיבה תיערך באמצעות שידור וידאו, משני מקומות, ירושלים ותל-אביב. הנושאים על סדר היום הם הצטיידות, היערכות ובחינת החמרת הגבלות התנועה וכן דיון כלכלי בנושא התכנית המקיפה לסיוע כלכלי למשק.

צה"ל מקצה 500 חיילים שיסייעו למשטרת ישראל

בתוך כך, ולמרות שאין עדיין החלטה, הרשויות נערכות למצב של סגר מלא ומכינות את האפשרות. צה"ל הודיע הבוקר (שישי) כי הקצה 500 חיילים שיסייעו למשטרת ישראל במשימות השיטור והטלת הסגר, לאור הנחיות הממשלה.

החיילים, מבסיסי הכשרות הלוחמה ויחידות השדה, יחולקו למחוזות משטרתיים כאשר לכל מחוז תוקצה פלוגה אחת. החיילים יחברו לשוטרים ובצוותים אחודים יסייעו במשימות סיור, בידוד שטחים ואבטחתם, חסימות צירים ועוד. לפי הודעת דובר צה"ל, החיילים יעברו הכשרה למשימתם והכנה לפעולה במרחב האזרחי. יצויין שמדובר במאות חיילים שיתייצבו למשימות כשהם חמושים.

גורמים הבקיאים בדיוני המטה למאבק בנגיף הקורונה אמרו אתמול ל"גלובס" כי המצב הבריאותי בסוף השבוע הנוכחי משקף את מצב התחלואה של לפני 14 ימים. כזכור, ביום א' 15 במרץ, שבועיים פחות יומיים הושבתו כל בתי הספר בישראל ומאותו השלב הורים רבים חדלו מלהגיע למקומות העבודה, אך המשק לא הושבת באופן כולל. יחד עם זאת, לפני כ-17 יום נחגגו במקומות רבים מסיבות פורים גדולות ובמהלכן, הופץ הוירוס בעוצמות גבוהות.

בימים הקרובים יבחן קצב הגידול במספר החולים ויוחלט אם המגבלות שהוטלו, קידמו את המאבק בנגיף או שעל הממשלה לקבל החלטה להחמיר את המגבלות.

אמנון בארי-סוליציאנו וד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"לי יוזמות אברהם, כבר פנו השבוע לרמטכ"ל בנושא זה. בפנייתם כתבו : "ידוע לכל כי יחסיהם של האזרחים הערבים עם גורמי הביטחון מורכבים וטעונים. לאור זאת, אנו פונים אליכם בבקשה שתפעלו לוודא כי פעילות גורמי צבא וביטחון ביישובים הערביים תיעשה ברגישות מירבית, תוך הסברה בנוגע לעבודתם ובתיאום מלא ומראש עם ראשי הציבור הערבי, על נבחריו ברמה הארצית והמקומית. תיאום כזה עשוי למנוע חיכוכים ועימותים מיותרים, במיוחד בתקופה רגישה זו. נוכחות חיילים ביישובים ערביים ללא תיאום היא מסוכנת - חייבים לשתף את הנהגה החברה הערבית בישראל".

במטה המאבק בנגיף הקורונה התחילו בהדרגה להעביר סמכויות מוגדרות לידי צה"ל

במטה המאבק בנגיף הקורונה, המובל על ידי המל"ל, התחילו בהדרגה להעביר סמכויות מוגדרות לידי צה"ל וגופים בטחוניים. הראשון שבהם היה אכלוס המלוניות, בהמשך הועבר כל נושא הרכש הרפואי לגורמים בטחוניים/צבאיים, כמו המוסד. סמכות נוספת שהועברה לידי גופים צבאיים הנה אבטחת מצבם של אוכלוסית הקשישים בישראל וטיפול ממוקד בנושא הישראלים החוזרים לישראל מחו"ל (העברתם למלוניות בידוד הישר משדה התעופה). היום נוספה הודעת צה"ל של גיוס 500 חיילים למשימת אכיפת הסגר האזרחי על כל הישראלים, אם כך יוחלט בסופו של דבר.

במטה לבטחון לאומי, המשמש כיום כמטה מאבק בנגיף יש 3 יעדים: יעד רפואי, בלימת התפשטות הנגיף; יעד כלכלי-חברתי להשיג תפקוד של המשק הישראלי הן בעת החירום והן מתוך מחשבה על החזרת המשק לעבודה כשימי האסון יסתיימו ויעד של אספקה שוטפת של מוצרים, הן רכש מכונות הנשמה וציוד הגנה לרופאים והן בהיבט של אספקת מצרכים סדירה לישראל.

אתמול, הועלה בפני המטה לבטחון לאומי בעיית החוסר בביצים ברשתות השיווק. הגורמים הרלוונטיים במטה, מתוך משרדי הבריאות, כלכלה, אוצר והמל"ל הנחו לפעול להגדלת ייבוא הביצים באופן מהיר וזאת מתוך הבנת הצרכים של חג הפסח המתקרב. משרד החקלאות נדרש לספק פתרון תקציבי מול משרד האוצר ולפעול לייבוא ביצים.

"אנחנו עובדים על מתן תשובות ככל שניתן בזמן אמת"

בהיבט ההסברתי עברו במטה לבטחון לאומי לניהול שונה, בהשוואה לתחילת המשבר. מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, הוא גוף המתאם את דוברי המשרדים השונים. בשלב זה, מופעלת קבוצת ווטסאפ של כל דוברי הממשלה והנוכחים שם מקבלים הנחיות אחידות. לפני כשבוע, הוקם צוות הסברה חרדי, כולל בשפה האיידיש וצוות הסברה למגזר הערבי. אל הצוות החרדי צורפה ביום ה׳ (26 במארס) מומחית לחברה החרדית, מאוניברסיטת בר-אילן.

המידעים של משרד הבריאות והמטה לבטחון לאומי מתורגמים בקצב מהיר יותר (בהשוואה לראשית המשבר) לרוסית, יידיש, צרפתית וערבית. מי שמוביל את צוותי ההסברה הוא מנהל מערך ההסברה האזרחית, פיני יצחקי.

במשרד ראש הממשלה מציינים שבשבוע האחרון הופקו ועלו לאוויר קמפיינים נרחבים, בכל תחנות הרדיו, ערוצי הטלוויזיה והעיתונים המלאים במידע בנוגע סיוע לקשישים, הנחיות בריאות, הוראות הסגר בבתים ועד סיוע לעסקים.

"אנחנו מתנהלים בתוך מלחמה. ומדי יום מגיעות אינספור שאלות מן הציבור, כמו מה להחליט בנוגע לזכויות של הורים גרושים, מה עושים עם אדם שבדיוק עובר דירה, היסעים, חינוך מיוחד ועוד, ואנחנו עובדים על מתן תשובות ככל שניתן בזמן אמת" אומר ל"גלובס" גורם במשרד ראש הממשלה.

באשר לשאלת הפוקוס הגיאוגרפי, גורמים הבקיאים בעבודת המטה מציינים שישראל היא מכלול אחד ואין כרגע משקל לאיזורים מסויימים בתוך המדינה מבחינת הפצת המחלה. לפיכך, אין צורך בכיתור איזורים מוגדרים ולכל היותר מתקבלות החלטות באשר להגעת ישראלים מאזורים נגועים במיוחד בחו"ל, כמו הקבוצה של הישראלים לשעבר שנחתה בישראל לפני כמה ימים מאזור ברוקלין בניו יורק ומרבית הנוסעים הגיעו חולים.

באשר ליו"ש ועזה, יצויין שבשלב הזה, ניתן לזהות שם תחלואה פחותה בהשוואה לישראל, אם כי במטה עוקבים בדאגה מתוך החשש שמדובר שם ב"תחלואה רדומה". נעשית עבודת מטה שקטה בין ישראל לרשות הפלסטינית בכל הנוגע לסיוע של ישראל, הן בהיבט של הגברת הבדיקות והן בהיבטים אחרים של מאבק במגיפה, מאחר ולכל הצדדים ברור כי שתי האוכלוסיות, הישראלית והפלסטינית, יסבלו מהפצת הוירוס.

בנט: מתנגד באופן עקרוני לסגר מלא

שר הבטחון נפתלי בנט ערך אתמול מסיבת עיתונאים בעמוד הפייסבוק שלו והשיב לשאלות עיתונאים ושאלות מן הציבור. הוא אמר שהוא מתנגד באופן עקרוני לסגר מלא. "אמרתי זאת באופן עקבי בכל הישיבות, תפריט הפעולות צריך להיות חינוך הציבור, מאסה של בדיקות, כללי מדידת חום וחיטוי מעליות. ואלה יכולים להוביל להימנעות מסגר מלא" אמר בנט.

באשר לאופן הצבת כוחות צה"ל אמר בנט כי צה"ל מוכן למשימה עם 7 גדודים. "אני לא מת על התמונות של חיילים מפעילים הסגר, אבל אם לא יהיה מנוס נעשה זאת. נשתדל לעשות זאת באופן סימפטי כצבא העם וכמתן מענה לשוטרים".

עוד כתבות

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

ד"ר אבשלום קור / צילום: איל יצהר

אבשלום קור נלחם על השפה העברית בכל החזיתות. וזה עוד לפני אלפי המסרונים שהוא מקבל מאיתנו

ד"ר אבשלום קור בשיחה אישית ומקצועית על השורשים שמהם צמח, על הסיבה שלא הצטרף לאקדמיה ללשון עברית, ועל 1,825 מסרונים שהוא מקבל בשנה בנושא השפה העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

תרבות G

ביכורים בתרבות: אלבומי בכורה ישראליים, סרטים, סדרה וספר

שלושה אלבומי בכורה חדשים של יוצרים מבטיחים, ספר ביכורים שבמיטבו כשאינו מנסה להצחיק, ארבע קומדיות קלאסיות שאפשר למצוא בנפטליקס וסדרת ביכורים אחת

מוריס קאהן במצפה התת ימי באילת. "זה לא היה מפעל או 'עסק' רגיל"  
צילום: פרטי

"יצחק תשובה סיבן את הגופים המוסדיים": המיליארדר מוריס קאהן כפי שלא שמעתם

בשיחה מיוחדת לפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן מספר קאהן על פרויקט “בראשית” להנחתת חללית ישראלית על הירח, על החלומות בגיל 90, על הדרך שבה התעשר; וגם על ראש הממשלה

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

איימן עודה / צילום: גיל אליהו, ג'יני

אוצר מלים: איימן עודה חושב שאת הדברים הטובים ביותר השגנו בעזרת מאבקים

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מאבק"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

רועי חסן / צילום: ינאי יחיאל

אוצר מלים: רועי חסן תוהה מה אם רבים לא יכבו את האהבה

המשורר רועי חסן מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מים" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ

דונלד טראמפ / רויטרס

פרשנות: טראמפ רוצה לשנות את האינטרנט כפי שהכרנו אותו. הוא צודק (וטועה)

טראמפ רוצה להטיל על הרשתות החברתיות אחריות גדולה יותר על סינון תכנים, ולשנות את החוק שמעניק להן כוח מוגזם ● במהות הוא צודק אבל לא בטוח שזו הדרך ● איך הפך ציוץ אחד של נשיא ארה״ב למסע נקמה ולמה בדרך הוא עשוי להבקיע גול עצמי