גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פשרה בין גינדי החזקות לדורי בנייה: יימחקו תביעות חוב של גינדי בגובה 222 מיליון שקל

לפי הסדר הפשרה, שהושג לאחר שנים של סכסוכים ותביעות רבות שהגישו חברות הנדל"ן האחת נגד השנייה, יבוטלו גם הערבויות שמחזיקה גינדי אצל דורי בקשר לפרויקטים שביצעה, וקופת דורי המדוללת תזכה לכ-8 מיליון שקל – כפול מהסכום שנמצא בה כעת

עמוס לוזון / צילום: יוסי כהן
עמוס לוזון / צילום: יוסי כהן

הושג הסדר פשרה בין נאמני חברת הבנייה א.דורי בנייה לבין גינדי החזקות - לאחר סכסוכים אינסופיים ומספר רב של תביעות שהגישו חברות הנדל"ן האחת נגד השנייה, הודיעו השבוע לבית המשפט הנאמנים של דורי בנייה, עורכי הדין עופר שפירא ואיתי הס, כי הצליחו להגיע להסדר עם אחד מנושיה העיקריים של דורי שנמצאת בעיצומו של הליך חדלות פירעון שבמסגרתו הוגשו נגדה תביעות חוב בסך של 1.3 מיליארד שקל.

לפי ההסדר, יימחקו כל תביעות החוב שהגישה גינדי לנאמנים של דורי בנייה בגובה 222 מיליון שקל, יבוטלו הערבויות שמחזיקה  גינדי אצל דורי בנייה בקשר לפרויקטים שביצעה דורי, וקופת דורי המדוללת תזכה ל-8 מיליון שקל - כפול מהסכום שנמצא בה כעת.

ההסדר עדיין כפוף לאישורה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב הדנה בתיק, איריס לושי-עבודי, שביקשה מהממונה על חוק חדלות פירעון (לשעבר "הכנ"ר) להביע את עמדתו בנוגע להסדר.

מלחמת עולם

עם תחילת הליכי חדלות הפירעון של דורי, הוערכו חובות החברה בסכום של כ-800 מיליון שקל, רובם במסגרת של למעלה מ-130 הליכים משפטיים שלהם הייתה דורי צד. לאחר שהחלו את עבודתם, החלו לקבל הנאמנים עוד ועוד תביעות חוב, בעיקר ממוסדות פיננסיים וחברות נדל"ן, שהסתכמו בסכום של 1.3 מיליארד שקל.

לפי דיווחי הנאמנים לבית המשפט בעבר, כך החל להסתבר להם עומק חדלות הפירעון של החברה ומורכבותו, והתגלה בפניהם מצב של "מלחמת עולם של כולם מול כולם: יזמים שעיכבו ומעכבים תשלומים שלכאורה היו צריכים לשלם, יזמים המחזיקים במשך שנים רבות ערבויות שנטען שלא היו אמורות בכלל להיות כבר בידיהם, תביעות בסכומי עתק נגד החברה גם מצד יזמים וגם מצד קבלני משנה, טענות בסכומי עתק על ליקויים ובדק; וכאילו לא די בכך גם טענות ותביעות מצד החברה-האם של החברה, קבוצת לוזון, ומצד חברה-אחות של החברה, חברת 'רום גבס חיפוי וקירוי' שחלק מנושאי המשרה בהן הם גם נושאי משרה בחברה". כל זאת, בזמן שבקופת החברה נמצאים 4 מיליון שקל בלבד.

מערכת היחסים בין גינדי לדורי תפסה מקום נכבד במסגרת בקשת החברה להקפאת הליכים, בעיקר סביב הפרויקטים הבאים: "ויז'ן" ברחובות (98 יחידות דיור); "הלאום" ראשון-לציון (230 יחידות דיור); "מגדלי השופטים" בתל-אביב (37 יחידות דיור); "גינדי הייטס" ברמת גן (204 יחידות מגורים); "אוק" ברמת השרון (64 יחידות דיור); ו"המשתלה" בתל-אביב (232 יחידות דיור).

לטענת דורי, גינדי נותרה חייבת לה סכומים שונים במסגרת הפרויקטים השונים, חילטה שלא כדין ערבויות בנקאיות ועוד. מנגד, גינדי, דיירי הפרויקטים השונים וספקים שביצעו עבודות שונות בפרויקטים אלה שטענו כי לא קיבלו את כספם, הגישו מספר רב של תביעות נגד דורי. "אם ספרנו נכון, מספר ההליכים המשפטיים התלויים ועומדים נכון להיום בקשר עם פרויקטים של גינדי הוא לא פחות מ-18 הליכים שונים, ואף זאת לאחר שחלק מההליכים המשפטיים הסתיימו בפסק דין או בפסק דין חלקי נגד החברה, אשר החברה אינה מסוגלת לבצע מחמת חדלות פירעון שלה", ציינו הנאמנים בבקשה לאישור הסדר הפשרה. נוסף לכך, הגישה גינדי לנאמנים תביעות חוב בסך של כ-222 מיליון שקל.

זניחת הטענות

במסגרת ההסדר זנח כל אחד מהצדדים את טענותיו, בתמורה למה שכינו הנאמנים בבקשתם "ודאות, יעילות ובהירות, תוך צמצום העלויות המיותרות". עיקרי ההסדר כוללים תשלום של גינדי לקופת הנאמנים על-סך 8.2 מיליון שקל בגין תמורה שהייתה אמורה לשלם גינדי לשלם לדורי בפרויקטים השונים, שחרור ערבויות בנקאיות על-סך 11 מיליון שקל שמחזיקה גינדי והחזרתן לידי הנאמנים, ויתור על כל תביעות החוב וזניחת כל הטענות שהעלתה גינדי כלפי דורי בנושא בדק ואחריות. האחריות על הטיפול באחריות הבדק בפרויקטים השונים תעבור לידי גינדי.

דורי מצידה, תמחה לגינדי - שיוצגה במסגרת ההליך על-ידי עורכי הדין שולי גולדבלט ואהוד גינדס - את כל זכויותיה כלפי קבלני משנה וספקים שעבדו וסיפקו מוצרים בפרויקטים האמורים. דורי גם תמחק את תביעתה נגד גינדי על-סך 23 מיליון שקל, וגינדי תוכל לחלט חלק מהערבויות הבנקאיות שהיא מחזיקה בקשר לפרויקטים.

אולם, נראה כי הרווח המרכזי שעולה לגינדי בעקבות הסדר הפשרה הוא שהם יקבלו לידיהם את המושכות ויוכלו לנהל בעצמם ולבדם את כל ההליכים המשפטיים שהוגשו בקשר לפרויקטים. בכך, יוכלו לשלוט בעצמם על גורל ההליכים האמורים, ובעיקר - לנתק כל מגע עם דורי, אחרי שנים של קשיים ומאבקים בין החברות.

עוד כחלק מההסדר, הסכימו הבנק הבינלאומי ובנק מרכנתיל דיסקונט לוותר על מיליון שקל מהחובות כלפיהם הקשורים בפרויקטים שבמחלוקת. הבינלאומי, נושה מובטח של דורי בשל שעבודים ספציפיים שמגיעים לחברה על תקבולים מפרויקטי "אוק" ו"המשתלה", יפחית מתביעת החוב שלו כחצי מיליון שקל בתמורה לפירעון הלוואה שנתן לפרויקט על-סך 3.4 מיליון שקל. מרכנתיל, גם הוא נושה מובטח בעל שעבוד ספיצפי על התקבולים שיתקבלו מפרויקט "ויז'ן", ויתר על סכום דומה מתביעת החוב שלו בתמורה לתקבולים שיתקבלו מגינדי בקשר לפרויקט על-סך 700 אלף שקל.

עוד הסדרים בדרך

ל"גלובס" נודע, כי הסכם הפשרה עם גינדי החזקות הוא רק אחד מהמהלכים עליהם עומלים הנאמנים של א. דורי בנייה בימים אלה, שמקווים להגיע להסדרים דומים עם חברות נדל"ן נוספות שהגישו להם תביעות חוב. כפי שגם הצהירו הנאמנים מספר פעמים בעבר בפני בית המשפט, גם בבקשה לאישור הסדר הפשרה שהגישו השבוע, הם שבו ושלחו מסר לנושים ולבית המשפט, שלפיו לא תצמח לנושים כל תועלת מעמידה דווקנית על זכויותיהם. "באופן תיאורטי לחלוטין, כמובן שניתן לשלוח את הנאמנים להקים 'צבא' לשם כניסה למלחמת העולם הנ"ל שבה כולם נלחמים עם כולם. למעשה, בתקשורת שהייתה עם חלק ממנפיקי הערבויות בפרויקטים של גינדי היה נשמע כי זו אפילו הייתה ציפייתם. אלא שכמובן שציפייה כזו אינה קשורה למציאות", כתבו הנאמנים.

"עמידה של כל צד על מלוא טענותיו ודרישתו למיצוי הליכים משפטיים על כל אבק של זכות - יביא לכך שהצדדים השונים יבלו שנים רבות בבתי המשפט, ולמרבה הצער רובם כנראה יתאכזבו בסופו של דבר מהתוצאות. שלא לדבר על כך שזכייה של נושה לא-מובטח בהליכים ארוכים רק תביא אותו לפסק דין, אך לא תביא לפירעון בפועל כל עוד לא יהיו בקופה כספים בסכומים משמעותיים לכיסוי היקף החובות הנטען", חזרו הנאמנים על עמדתם, ואף הוסיפו כי "בירור חלק משמעותי ביותר של הטענות המושמעות על-ידי נושים לא-מובטחים הן טענות הדורשות בדיקות פרטניות של מומחה - בדיקות שיועילו אולי לשם בירור תביעות של נושים מסוימים, אך עלותן המצטברת תהיה עצומה וכמובן שלא יהיה בה כדי להגדיל את מקורות החלוקה לכלל הנושים אלא רק להפך".

עופר שפירא / צילום: תומר שלום, יח"צ

6 נושים מובטחים

לפי עדכונים קודמים שהגישו הנאמנים לבית המשפט, בראש הנושים של דורי ניצבים 6 נושים מובטחים: הבנקים - מרכנתיל, לאומי, והבינלאומי; מנורה, קבוצת לוזון, והחברה האחות רום גבס. לאלה חייבת דורי, לשיטת הנאמנים כ-170 מיליון שקל, מתוכן כ-118 מיליון שקל מיוחסים ללוזון ולרום גבס. בנוסף, קיימים לחברה נושים בדין קדימה, שכוללים גם תביעת חוב מצד רשות המסים, ושלוש תביעות חוב של עובדים בסכום של כ-12 מיליון שקל. בתחתית מדרג הנשייה של דורי, ניצבים 60 נושים כלליים שהגישו תביעות חוב בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל.

תביעת החוב של גינדי שתמחק בעקבות ההסדר הייתה התביעה השנייה בגודלה שהוגשה נגד דורי. התביעה הגבוהה ביותר נגד דורי היא זו שהגישה חברת ברגרואין, יזמית פרויקט מאייר ברוטשילד, בגובה 290 מיליון שקל. בנוסף, הוגשה נגד דורי תביעת חוב של 206 מיליון שקל מטעם קבוצת הרכישה ב"מגדלי הצעירים".

עוד כתבות

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: שלאגר מדיה, יח"צ

המדינה עותרת נגד פתיחת איקאה אשתאול: "תוכנית שחוסר החוקיות שלה חמור"

מתכננת מחוז ירושלים טוענת לחריגות בנייה קשות, שאושרו ע"י הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ואושרו בדיעבד ע"י ועדת הערר המחוזית ● איקאה בתגובה: "איקאה היא לא הבעלים של הנכס אלא שוכרת אותו"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

שוב התפוצץ המו"מ בין הנהלת אל על לנציגי הטייסים

נציגי הטייסים טוענים שהפיצוץ במו"מ הגיע על רקע הסירוב של בעלי החברה להזרים הון לחברה לפי דרישות האוצר ● עוד נטען לאי נכונותם של בעלי החברה, משפחת בורוביץ המחזיקה בחברת כנפיים, לדון עם הטייסים על התמורה להשקעה הנדרשת מהם, כלומר מתווה של אופציות או חלוקה של רווחים עתידית

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות

ביתן של VMware בתערוכה בלאס וגאס / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

המעבר לסביבת הענן מחזק את מעמדה של VMware

חברת הטכנולוגיה האמריקאית מתאפיינת לא רק בצמיחה עקבית וברווחיות גבוהה, אלא גם במאזן פיננסי חזק מאוד ביחס לרמה BBB שבה מדורגות האג"ח שלה

רוברט אנטקול / צילום: אפי שמח

פלייטיקה מתכוננת להנפקה בנאסד"ק לפי שווי של 10 מיליארד דולר

לפי דיווח ב"רויטרס", חברת משחקי המובייל מתכוונת לגייס סכום של כמיליארד דולר ● פלייטיקה שכרה את בנק ההשקעות מורגן סטנלי ובנקים נוספים כדי להתכונן להנפקה

ניצן אנגלנדר, יועץ תיירות ומתכנן טיולים / צילום: תמונה פרטית

"בעוד ארבעה חודשים אני מתחתן. החמצן שלנו הולך ואוזל"

ניצן אנגלנדר הוא יועץ תיירות ומתכנן טיולים בהתאמה אישית לאוסטרליה וניו זילנד ● "ההפסד הכספי המיידי הוא עשרות ואולי אף מאות אלפי שקלים" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

לגו / צילום: דוברות הכנסת

לגו בעד המפגינים: מסירה פרסום של צעצועים שמכילים שוטרים, כבאים ורכבי חירום

חברת הצעצועים שעומדת מאחורי זיכיון הסרטים המצליח של סרטי לגו לא עצרה רק במתן תרומה אלא הודיעה כי תוריד כל פרסום לסטים של לגו הכוללים דמויות של שוטרים

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל לבנקים: אפשרו לחברות כרטיסי האשראי לסלוק במס"ב

בבנק המרכזי רוצים להביא לכך שהיכולת להתממשק למערכות הסליקה של הבנקים תיפתח מיידית לחברות כרטיסי האשראי ובעתיד ליתר חברות נותנות שירותי אשראי ופינטק

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

300 אלף איש יושבים בבית. החל מעוד שבועיים הם לא יקבלו יותר דמי אבטלה

מאות אלפים כבר חזרו מהחל"ת לשוק העבודה, אבל מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר עדיין פסימי ומפנה אצבע מאשימה: "העלינו כל מיני רעיונות כדי לדרבן את החזרה לשוק העבודה, וכדרכו, אגף התקציבים סירב לכולם"

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

סניף של יינות ביתן / צילום: איל יצהר, גלובס

הסכם קיבוצי בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי מגה

בנוסף להסכם הקיבוצי הגיעו הצדדים להסכמות לגבי צעדי ההתייעלות בחברה ● בין צעדי ההתייעלות: סגירת המרלו"ג בקיבוץ אייל, כפי שנחשף לראשונה ב״גלובס״

המדריך לזיהוי פייק ניוז / צילום: אפרת לוי, גלובס

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ובפייסבוק?

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ופייסבוק, האם לאנשי ציבור מגיע יחס מיוחד, ואיך בודקים עובדות? ● נעה ברק, מנהלת הפיתוח של "המשרוקית", ועמרי זרחוביץ', עורך מדור ההייטק של "גלובס", הגיעו לעשות קצת סדר

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות: הנאסד"ק איבד 0.7%, אמריקן איירלינס המריאה בכ-40%

אמריקן איירליינס דיווחה על עלייה של 71% בכמות הנוסעים היומית במאי לעומת אפריל ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין ● חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור של לאס ווגאס סאנדס בבעלות שלדון אדלסון

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

ישראכרט: ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו פי 4, והרווח הצטמק ב-86%

ישראכרט מדווחת כי עד 19 באפריל היה קיטון חד של 48.2% במחזור העסקאות באמצעות כרטיסיה, כאשר מאותו מועד ועד סוף מאי ישנה התאוששות, אך עדיין לא מדובר על חזרה לשגרה

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

נתוני מאסצ'לנג': חברות המאיץ שהתבססו בירושלים גייסו 80 מיליון דולר

50% מהחברות הללו מנוהלות על ידי נשים והן מעסיקות באופן ישיר או עקיף 3,000 עובדים בירושלים

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

נועה קירל בפרסומת של YES  / צילום: צילום מסך

נועה תנוע: הפרסומת ל-yes עם נועה קירל ממשיכה להוביל את הדירוג

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת גם השבוע הפרסומת של yes+ בכיכובה של נועה קירל ● הפרסומת של מכבי שירותי בריאות עם אדיר מילר – עדיין האהודה ביותר

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

גל העזיבות בעדיקה: גם סמנכ"ל הכספים יסיים את תפקידו בחברה

סמנכ"ל הכספים של קמעונאית האופנה, ישי שמע, יסיים את תפקידו "בהסכמת הצדדים", כך עולה מדיווח שמסרה החברה לבורסה ● שמע שימש כסמנכ"ל הכספים של עדיקה מאז אוקטובר 2017, והוא צפוי לסיים את כהונתו בתחילת באוגוסט