גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

גרנד קניון באר שבע של מליסרון. השפעה מעורבת של אינפלציה שלילית / צילום: איל יצהר
גרנד קניון באר שבע של מליסרון. השפעה מעורבת של אינפלציה שלילית / צילום: איל יצהר

"למידה היסטורית היא תרופה חזקה לבורות מודרנית ומקור לענווה: לראות כיצד ההנחות קלות הדעת שלנו, שבעינינו הן מהפכניות ומשכנעות, נוסו בעבר לא פעם אחת, אלא פעמים רבות ובצורות שונות, ונמצא שאינן אלא הבלים" (פול ג'ונסון, סופר והיסטוריון אנגלי).

משבר הקורונה מהווה הזדמנות לדירקטורים, למנהלי חברות ולסמנכ"לי כספים ללמוד שיטות להתנהגות מימונית נכונה בתקופות של שפע. 12 שנים של ירידת ריבית וזמינות אשראי מפנות את הבמה, לפחות זמנית, לעולם מימוני חדש, שבו האשראי נדיר ויקר משמעותית. תהליך זה מציף את הצורך לבצע התאמות עסקיות כתוצאה מהתנהלות מימונית "שאננה", שהשלכותיה על רווחיות ושרידות החברות עלולות להיות קשות.

בעשור האחרון נהנו חברות רבות מנגישות קלה לשוק האשראי וממחירי מימון יורדים והולכים. חלק ניכר מהנהלות ומסמנכ"לי הכספים באותן חברות לא מכירים סביבה עסקית שונה ומאתגרת יותר, או לחילופין, כבר שכחו את הצלקות ממשבר 2008. התוצאה במקרים רבים היתה התנהלות מימונית קצרת טווח, מתוך הערכה כי שוק האשראי יהיה פתוח וזמין תמידית, ולכן אין צורך להיערך לאפשרויות אחרות.

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות, סיכון מחנק האשראי וסיכון הנזילות נזנחו - ועמם גם חלק מהחיסונים האפשריים בפני משבר. 

כדי להמחיש את הסוגיה, אנו מציגים בטבלה המצורפת לטור זה כמה מנתוני תשואות האג"ח של חברות מובילות בבורסת תל אביב, המייצגות את עלויות גיוס חוב נכון לתחילת השנה לעומת העלויות של אותן החברות כיום. לרוב תשואות האג"ח הן אינדיקציה טובה למחירי הגיוס של הפירמות, ולפיכך התמונה ברורה - המחירים עלו. אם מחירים אלה יישארו לאורך זמן, מדובר בשינוי שישפיע באופן דרמטי על תוצאותיהן ושוויין הכלכלי של החברות.

בשוק המימון המקומי נוצרו בשנים האחרונות מכשירים מימוניים, המאפשרים להתמודד עם סיכוני נזילות ומחנק אשראי, או לפחות להפחיתם באופן משמעותי. רובם ככולם באים להבטיח לחברות ודאות בקבלת מקורות מימון ארוכי טווח בעתיד.

מכשירים אלה כוללים הלוואות עתידיות, הרחבות עתידיות של אג"ח או פתיחת מסגרות אשראי שבהן נקבע מראש כי כל משיכה מתממשת להלוואה לזמן ארוך. הרעיון של מכשירים אלה הוא למצוא מממנים שיהיו מוכנים להבטיח כבר כיום להעמיד מקורות מימון במועד מסוים בעתיד ובתנאים שנקבעו מראש.

למה כדאי להשתמש בהלוואה עתידית?

מרבית החברות הגדולות בישראל ובעולם משתמשות במינוף לצורך יצירת ערך. מינוף זה הוא חלק קבוע מפעילות החברה, ואינו צפוי להיעלם, כך שהחברה פועלת תוך צורך תמידי במיחזור או בהגדלת החוב. לוודאות גיוס הכסף ועלותו משמעות עצומה לחברות אלה.

חברת החשמל, בזק, עזריאלי, פז, מליסרון, גזית גלוב וחברות רבות נוספות הן ממונפות, ותוכנית העבודה שלהן לשנים הקרובות כוללת גיוסי חוב משמעותיים. רווחיותן מושפעת במידה מהותית מעלות החוב המגויס, כשבמרבית המקרים לחברות אין יכולת להתאים את ההכנסות לתנודות במחיר החוב של החברה. חוסר ודאות זה עלול ליצור תנודות גדולות ברווחיות החברה. כמובן שלעלות החוב והמצב העסקי מתאם הפוך: ככל שמצב החברה משתפר, עלות החוב יורדת, אבל במשברים, כמו זה הנוכחי, המצב העסקי מורע - ועלות החוב מזנקת חדות עקב מחנק אשראי.

אחד האתגרים של סמנכ"ל כספים בחברה ממונפת הוא השגת ודאות למקורות מיחזור חוב ולעלותם. במהלך שנות פעילות החברה, סביר כי יהיו זמנים שבהם ייסגרו חלק או כל מקורות המימון, עלות המימון יכולה להשתנות בצורה שתפגע משמעותית בתוצאות, ובמקרי קיצון עלולים קשיי הנזילות להביא לפשיטת רגל.

ונביא דוגמה: נדמיין חברה טובה ומבוססת, שב-1 בינואר 2020 עמד מחיר החוב שלה ל-5 שנים על 2%, ובאותו מועד ביצעה הלוואה עתידית בסך 500 מיליון שקל, שתתבצע בעוד שנה, למח"מ (משך חיים ממוצע) של 5 שנים. על עסקה עתידית יש לשלם פרמיה מסוימת, ונניח שהפרמיה היא כ-0.4%. לפיכך, הגיוס התבצע במחיר של 2.5%.

זאת, לעומת מצב שבו החברה לא ביצעה עסקה עתידית, והיא נאלצת ב-1 בינואר 2021 לבצע את אותה עסקה במחירים של תקופת משבר, ונניח שהוא גבוה פי שלושה מהמחיר לפני המשבר - ויעמוד על 6% (כפי שניתן לראות בטבלה המוצגת עם טור זה, בחלק מהמקרים המצב אף חמור יותר). החברה שתבצע את העסקה העתידית, תחסוך עלויות מימון שנתיות של 17.5 מיליון שקל, ובסך הכל 87.5 מיליון שקל לאורך כל חיי ההלוואה.

בדוגמה שהבאנו, ההחלטה "לחסן" חלק מהמימון העתידי היתה משתלמת ביותר, ומנעה גידול עצום בעלויות המימון בתקופה שבה החברה סובלת גם מלחץ חיצוני.

יש חברות הפועלות תחת אסטרטגיית מימון שלה אנו קוראים "אסטרטגיית גיוס יתר". באסטרטגיה זו, בתקופות שבהן עלות הכסף נמוכה, מצטיידות החברות במסגרות אשראי או במזומנים רבים על ידי הגדלת החוב מעל לצורכיהן, וכך מייצרות לעצמן "כרית בטחון" לתקופות הקשות. החיסרון בגישה זו הוא שכאשר החברה יושבת על יתרות מזומנים גבוהות, פעמים רבות הפיתוי לעשות משהו עם הכסף גובר על הצורך לשמור אותו לזמנים קשים.

כיצד מייצגות תשואות האג"ח של חברות מובילות בבורסת ת"א את עלויות גיוס החוב

יתרונות משמעותיים בעסקות עתידיות

כאמור, מטרתן העיקרית של העסקות העתידיות היא לצמצם את סיכוני הנזילות ומחנק האשראי, ולקבע את עלויות המימון במצב הרווחי לחברה. ואולם, עסקות אלה טומנות בחובן יתרונות נוספים משמעותיים עבור החברות. נמנה כאן כמה מהם.

שיפור במחירי החוב: עסקות עתידיות מצמצמות את היקפי הגיוס בעתיד. צמצום ההיצע משמעו מחיר נמוך בגיוס עתידי.

הכנסת ידיים חזקות לחוב החברה: עסקות עתידיות מבוצעות מול הגופים המוסדיים המובילים במשק הישראלי (חסכון טווח ארוך). גופים אלה הם "ידיים חזקות", ובכניסתם לעסקה (בפרט הרחבה עתידית של אג"ח) הם לרוב יחזיקו את הנייר "לפדיון".

גיוון מקורות מימון: לחברות המובילות שלושה מקורות מימון עיקריים: שוק הלוואות פרטי (מוסדיים), אג"ח ציבורי (בורסה) ובנקים. תמהיל נכון של מקורות ומוצרי מימון שונים יוביל לאופטימיזציה של עלות החוב ולחסכון (לעתים עצום) בעלויות המימון של החברה.

הקטנת התלות במצב שוק ההון: הלוואה עתידית מאפשרת שליטה בעיתוי הגיוס וצמצום התלות במצבו של שוק ההון.

חיזוק אופק הדירוג בשל הקטנת סיכוני הנזילות: הבטחת מקורות עתידיים מאפשרת לחברות הדירוג ודאות ומקטינה את צורך החברה במסגרות.

הימנעות מניפוח המאזן וכן משימוש לא אופטימלי בכספים עודפים.

בימים סוערים אלה, מומלץ להנהלות ודירקטוריונים לבחון מכשירי מימון כאלה ולהתייחס אליהם כאל חלק בלתי נפרד מההתמודדות עם סיכוני המימון שניצבים בפני החברות. חשיבה מראש ושימוש מושכל במכשירים אלה יכולים לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא. 

הכותבים הם שותפים באופטימום קפיטל - בנקאות להשקעות. אין לראות באמור לעיל ייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה בניירות הערך או בנכסים הפיננסיים המאוזכרים בטור, או כשידול, במישרין או בעקיפין, לקנות, למכור או להחזיק את המוצרים הפיננסיים כאמור. אין באמור לעיל כדי להחליף שיקול דעת עצמאי או התייעצות עם יועץ מומחה בקשר לעובדות מקרה פרטניות לרבות שיקולי מס. לכותבים או לגורמים הקשורים עמם יש או יכולות להיות החזקות או עניין אחר במוצרים הפיננסיים המאוזכרים לעיל.

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ צדק? חורים במחקר נגד שימוש בתרופת המלריה לקורונה

האם זה אומר טראמפ צדק כשהחליט על דעת עצמו לקחת את התרופה למניעה? לא בהכרח ● מחקרים נוספים הראו כי תרופת ההידרוקסיכלורוקווין לא יעילה בטיפול בקורונה, ובימים אלה מתפרסם מחקר נוסף המעיד כי אין לה תועלת במניעה

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

עבודה מהבית מגדילה את אי השוויון

לא הכול ורוד: העבודה מהבית תפגע בעובדים החלשים ובמי שחייבים לשהות פיזית במקום העבודה

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות

גיל עומר / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

ועדת האיתור ממליצה להאריך את כהונתו של גיל עומר כיו"ר תאגיד השידור

ההמלצה הועברה לשר התקשורת ביחד עם המלצה על עוד חמישה חברי מועצה מכהנים ושלושה מומלצים נוספים ● האם יש מי שפועל לסכל את המינוי מאחורי הקלעים?

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

בדרך למיזוג אגוד במזרחי טפחות: פנינסולה במו"מ מתקדם לרכישת תיק האשראי ליהלומנים

אגוד ומזרחי טפחות חייבים למכור את התיק על מנת לקבל את אישור רשות התחרות למיזוג ● עם השלמת מיזוג אגוד בבנק מזרחי טפחות יהיו בישראל רק 6 קבוצות בנקאות מסחריות נפרדות

רוברט אנטקול / צילום: אפי שמח

פלייטיקה מתכוננת להנפקה בנאסד"ק לפי שווי של 10 מיליארד דולר

לפי דיווח ב"רויטרס", חברת משחקי המובייל מתכוונת לגייס סכום של כמיליארד דולר ● פלייטיקה שכרה את בנק ההשקעות מורגן סטנלי ובנקים נוספים כדי להתכונן להנפקה

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

שוב התפוצץ המו"מ בין הנהלת אל על לנציגי הטייסים

נציגי הטייסים טוענים שהפיצוץ במו"מ הגיע על רקע הסירוב של בעלי החברה להזרים הון לחברה לפי דרישות האוצר ● עוד נטען לאי נכונותם של בעלי החברה, משפחת בורוביץ המחזיקה בחברת כנפיים, לדון עם הטייסים על התמורה להשקעה הנדרשת מהם, כלומר מתווה של אופציות או חלוקה של רווחים עתידית

תוכנית עבודה / עיבוד: גלובס

איך משבר הקורונה שינה את עולם הסייבר? הצטרפו לשידור החי

האם תקיפות הסייבר גדלו בחודשים האחרונים, איך סטארט-אפים ישראליים מסוגלים למכור מרחוק, מה ניתן ללמוד ממתקפת הסייבר של איראן בישראל, ואיך אנחנו צריכים להגן על עצמנו? ● אימוץ טכנולוגיות: האתגרים הניהוליים

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

זו לא אשליה אופטית – המניות בארה"ב באמת יקרות

מדד S&P 500 נסחר כעת במכפיל רווחים עתידיים של 21.6, רמה שנראתה לאחרונה בבועת הדוט.קום בתחילת שנת 2000 ● המדד אומנם חזר לאחרונה לרמתו בסוף אוקטובר, אך אז ציפיות הרווחים ל-12 החודשים קדימה היו גבוהות בכ-25% מהציפיות כעת

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס  ERIN SCOTT

צוקרברג על ההחלטה להשאיר את הפוסט של טראמפ: "זו אינה החלטה עם תשובה שנכונה ב-100%"

"למה זה חייב להיות בינארי? למה זה חייב להיות להסיר או להשאיר?", שאל צוקרברג במסגרת שיחה בת 90 דקות שקיים עם עובדי פייסבוק ● עם זאת, כשנשאל כמה אנשים שחורים ומרקעים אתניים אחרים היו מעורבים בהחלטה על הפוסט של טראמפ, הוא לא ידע לענות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות: הנאסד"ק איבד 0.7%, אמריקן איירלינס המריאה בכ-40%

אמריקן איירליינס דיווחה על עלייה של 71% בכמות הנוסעים היומית במאי לעומת אפריל ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין ● חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור של לאס ווגאס סאנדס בבעלות שלדון אדלסון

ביתן של VMware בתערוכה בלאס וגאס / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

המעבר לסביבת הענן מחזק את מעמדה של VMware

חברת הטכנולוגיה האמריקאית מתאפיינת לא רק בצמיחה עקבית וברווחיות גבוהה, אלא גם במאזן פיננסי חזק מאוד ביחס לרמה BBB שבה מדורגות האג"ח שלה

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ה-IPO הטכנולוגית הגדולה ב-2020: זום אינפו נסקה ב-60% בנאסד"ק

חברת המודיעין העסקי זום אינפו שהוקמה על ידי היזם הישראלי יהונתן שטרן צלחה הערב הנפקה ראשונית בנאסד"ק לפי שווי חברה של יותר מ-8 מיליארד דולר

מחכים בתור לעלות לאוטובוס / צילום: בר לביא, גלובס

אפליקציית התשלומים החדשה של משרד התחבורה: עולים על אוטובוס או רכבת - ומגלים רק בסוף החודש כמה זה עלה

בסוף יוני יושקו אפליקציות תשלום בתחבורה הציבורית, שניתן יהיה להשתמש בהן לצד הרב-קו • החישוב על התשלום ייערך רק בסוף החודש, בהתאם לפרמטרים שונים כמו היקף השימוש ומרחק הנסיעה • מי ירוויח ומי יפסיד? הנוסעים באוטובוס או ברכבת יידעו רק בדיעבד

סניף של יינות ביתן / צילום: איל יצהר, גלובס

הסכם קיבוצי בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי מגה

בנוסף להסכם הקיבוצי הגיעו הצדדים להסכמות לגבי צעדי ההתייעלות בחברה ● בין צעדי ההתייעלות: סגירת המרלו"ג בקיבוץ אייל, כפי שנחשף לראשונה ב״גלובס״

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס רוכשת חברה מתחום מניעת הפשיעה הפיננסית

החברה מארה"ב, Guardian Analytics, מספקת פתרונות מבוססי AI בענן ● היקף הרכישה לא דווח