גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2%, ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9%, ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אמש תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

האם התוכנית הכלכלית של הממשלה תענה על צורכי המשק, האם העליות בשווקים יימשכו ואיך נראה המירוץ אחר החיסון לקורונה מצד החברות הבורסאיות בעולם - הצטרפו לשידור החי

 

17:25

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בעליות חזקות. מדד ת"א 35 עלה ב -2.5%, מדד ת"א 125 הוסיף 2.2%, ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25%. מדד הביטוח טיפס ב-3.3%, מדד הנפט והגז זינק ב-4.9%, ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3%.

16:37

עליות בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 מנתר ב-1.5%, ת"א 90 עולה ב-2.25% ומדד הבנקים קופץ ב-2.4%. 

גזית גלוב מזנקת ב-6.8%, בזן ב-16%, טבע מזנקת ב-9.5%, לאומי עולה ב-2.8%, פתאל החזקות מזנקת ב-22%.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-2.33 מיליארד שקל.

15:15

יום המסחר השלישי לשבוע והאחרון לחודש מרץ מוסיף להתנהל בעליות שערים, אם כי אלו נחלשו לעומת שעות המסחר הקודמות. זאת בהמשך לכיוון המסחר בזירה המקומית אתמול, וכשהחוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על כיוון חיובי לקראת פתיחת המסחר שם, ועליות שערים נרשמות גם בבורסות המרכזיות באירופה.

ברקע לשינוי הכיוון בשווקים, בין היתר, עומד פרסום נתונים הקשורים לפעילות התעשייתית בסין, המעודדים את המשקיעים המוטרדים כבר שבועות ארוכים מההשלכות השליליות של התפשטות וירוס הקורונה על מצב הכלכלה הגלובלית.

בזירה המקומית, העליות ביומיים האחרונים מקזזות חלק מהירידות החדות שאפיינו את המסחר במהלך חודש מרץ, שבסיכומו איבד ת"א 35 - מדד הדגל של הבורסה - כמעט 20% מערכו.

בלאומי שוקי הון מעריכים כי "שוק המניות המקומי, בדומה לעמיתו האמריקאי, צפוי להמשיך את מגמת עליות השערים של הימים האחרונים. עליות השערים החדות הן דווקא על רקע התפשטות נגיף הקורונה, תוך קפיצה במספר דורשי העבודה. ההסבר לכך מצוי ככל הנראה בעובדה שהמשקיעים מביטים לאירופה, כאשר הם מזהים בחלק מהמדינות מגמת האטה בקצב ההתפשטות של הנגיף, כך שייתכן והם מניחים שגם בארה"ב תתרחש האטה דומה".

לפי לאומי שוקי הון, "כידוע, שוק המניות אינו מחכה לעובדות אלא מונע מציפיות. גם פרסום התוכנית הכלכלית אתמול והנתונים על ירידה בקצב ההדבקה, צפויים לתמוך בבורסה המקומית".

בצד החיובי של מדד ת"א 35, מניית בזן  ממשיכה לנסוק, עם עליות שעומדות כעת על כ-6% נוספים, המסכמות לה זינוק תלת-יומי של עשרות אחוזים. ברקע למסחר, החברה עדכנה בימים האחרונים על החלטת בימה"ש, ולפיה על עיריית חיפה לחדש את ההיתר הזמני לשינוע חומרים בצנרת של החברה הבת שלה גדיב. בבית ההשקעות אי.בי.אי פרסמו התייחסות למניה וציינו כי "גם ביחס להזדמנויות הרבות שנפתחו בשוק, אנו סבורים כי במחיר המניה הנוכחי בזן ממשיכה להיות קנייה אטרקטיבית".

עוד בבזן, היום עדכנה חברת S&P מעלות על הורדת דירוג האג"ח של החברה ל-A מינוס בתחזית שלילית בהשפעת משבר הקורונה והירידה במרווחי הזיקוק. סדרות האג"ח של בזן נסחרות בין עליות של כ-0.5% לירידות של כ-1.5%.

עוד בצד החיובי של ת"א 35, מניית פתאל החזקות  מטפסת בכ-9%, מה שלא עוזר לה להתחמק מצלילה חודשית של יותר מ-70%.

עוד בצד הירוק של המדד המוביל, מניות אנרג'יאן  , טבע  , מליסרון  וגזית גלוב  נהנות מעליות בטווח של כ-6%-3%.

במגזר הפיננסים בולטות בין היתר מניות אס.אר אקורד  בקפיצה של כ-17%, מניית מור השקעות  מטפסת 8% ומניית מנורה מבטחים  קופצת בכ-9%.

עוד במסחר, חברת פלוריסטם   דיווחה כי טיפלה בשלושה חולי קורונה בישראל "במסגרת טיפולי חמלה", ומנייתה קופצת בכ-25%.

כמה ממניות הקנאביס ממשיכות לבלוט בעליות חדות, בהן פנאקסיה ישראל  שמזנקת בכ-15% ואינטרקיור  שמטפסת בכ-4%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת נטייה שלילית.

13:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים בדומה לסנטימנט בעולם לאחר נתוני PMI טובים בסין שעשויים להצביע על התאוששות הפעילות הכלכלית בכלכלה השנייה בגודלה בעולם. 

מדד ת"א 35 קופץ ב-2.5%, מדד ת"א 90 עולה ב-3.7%, מדד הבנקים מזנק ב-3.3%. 

בסקטור הנדל"ן מניית גזית גלוב  נוסקת ב-7.2%, אלוני חץ  ב-5%, מליסרון  מזנקת ב-6.8% ואלקטרה  עולה ב-3%. בסקטור האנרגיה אנרג'יאן  קופצת ב-9.2%, בזן  מזנקת ב-13% ומניית דלק  עולה ב-5.2%.

מנייתה של טבע  מזנקת ביותר מ-8% בהמשך לדיווח על אישור ה-FDA  בסוף השבוע את השימוש בתרופות Chloroquine phosphate ו-hydroxylchloroquine sulfate כטיפול חירום בחולי COVID-19 (נגיף קורונה).

תיא השקעות  דיווחה על הקפאה של עבודה מול לקוחות בהיקף של 10 מיליון שקל כתוצאה ממשבר הקורונה. בנוסף דיווחה החברה על ירידת ערך בגובה של 12 מיליון שקל בניירות ההשקעה הסחירים של החברה בצל הנפילות בשווקים.

11:30

נמשכות העליות החדות בת"א, והמדדים המובילים מתחזקים ב-4%-3%. מניית בזן ממשיכה את הראלי מאתמול, שבו קפצה ב-24%, ומזנקת היום ב-13% נוספים. מניית אנרג'יאן מתחזקת ב-12% ושיכון ובינוי מוסיפה 10%. מליסרון וטבע בולטות אף הן בעליות ומתחזקות ביותר מ-7%. טבע הודיעה כי תרופה שלה למלריה וזאבת אושרה לטיפול חירום בחולי קורונה.

בצד השלילי בולטת איי.אפ.אפ שנחתכת יותר מ-3%, ונייס שמאבדת יותר מ-1%, והן שתי המניות היחידות במדד ת"א-35 שרושמות ירידות.

מדד הנפט והגז נוסק היום יותר מ-8%, על רקע העלייה החדה במחירי הנפט היום. תמר פטרוליום  מזנקת לאחר שהחברה פרסמה תוצאות לשנת 2019 והכריזה על תוכנית רכישה בחזרה של האג"ח שלה בסכום של עד 20 מיליון דולר. גם רציו פטרוליום  וקבוצת דלק בולטות בעליות חדות.

מדד הביטוח מזנק בקרוב ל-6%. מניית מנורה קופצת בכ-10%. מדד הבנקים ממשיך להתחזק וקופץ ב-4%. מניות פועלים, מזרחי טפחות ודיסקונט עולות ב-5%-4%.  

בשוק האג"ח נרשמות ירידות של כ-0.4% בשקליות הממשלתיות הארוכות ואילו מדדי התל בונד רושמים עליות של 1% עד 2.8%.

10:05

יום המסחר בבורסה של תל אביב נפתח הבוקר תוך המשך המגמה החיובית, לאחר עליות חדות בוול סטריט אתמול. עליות חדות נרשמות במניות טבע, בזן , מליסרון, מזרחי טפחות  והפועלים 

גם במניות פתאל החזקות , שיכון ובינוי  וישראל קנדה נרשמות עליות חדות. 

09:05

המסחר בשוק המטבעות נפתח תוך התחזקות של השקל, שרושם עלייה של כ-0.7% מול הדולר לרמה של כ-3.56 שקלים לדולר. מול האירו מתחזק השקל בכ-1% לרמה של 3.92 שקלים לאירו.

אייל דבי, מנהל דסק אנליזה בלאומי שוקי הון, מעריך הבוקר כי "שוק המניות המקומי, בדומה לעמיתו האמריקאי, צפוי להמשיך את מגמת עליות השערים של הימים האחרונים. את עליות השערים בישראל הובילו מניות הפיננסים - שתיקנו חלק מהירידות האלימות שהן רשמו בתחילת המשבר - כאשר סקטור הבנקים הוסיף לעצמו 25% במהלך השבוע, ומניות הביטוח אף הגדילו לעשות ונסקו בשיעורים של 50%-30%.

"בוול סטריט ננעלו גם אמש (ב') מדדי המניות בעליות חדות, כאשר כל אחד מהמדדים המובילים - דאו ג׳ונס, S&P 500 ונאסד"ק - זינקו בלמעלה מ-3%.

"עליות השערים החדות הן דווקא על רקע התפשטות נגיף הקורונה, תוך קפיצה חדה במספר דורשי העבודה. ההסבר לכך מצוי ככל הנראה בעובדה שהמשקיעים מביטים לאירופה, כאשר הם מזהים בחלק מהמדינות מגמת האטה בקצב ההתפשטות של הנגיף, כך שייתכן והם מניחים כי גם בארה"ב תתרחש האטה דומה במגמה - אבל בפיגור. שוק המניות אינו מחכה לעובדות אלא מונע מציפיות. גם פרסום התוכנית הכלכלית בישראל אתמול והנתונים על ירידה בקצב ההדבקה צפויים לתמוך בבורסה המקומית.

"בנוסף, ראוי לציין שהבוקר פורסם מדד מנהלי הרכש בסין, שהפתיע לטובה, כאשר המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית, מה שצפוי להקרין גם על יום המסחר בשוק המקומי".   

06:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לראלי שנרשם אמש בניו יורק, שם המדדים זינקו בכ-3% למרות העלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב. 

שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו הציגו אתמול את התוכנית הכלכלית למשק שהיקפה עומד על 80 מיליארד שקל - הגדולה בתולדות המדינה, וזאת על מנת להתמודד עם משבר הקורונה ושיעור האבטלה הגואה. מחצית מהיקף התוכנית יגיע מקופות המדינה. לפרוט התוכנית הכלכלית לחצו כאן.

המניות הדואליות צפיות לספק תמיכה, בהן טבע , אורמת  ופריגו שזינקו בחדות אמש בארה"ב.  אתמול באחוזת בית מדד ת"א 35 קפץ ב-2.3% וננעל בגבוה היומי, מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, ומדד הבנקים עלה ב-1%.

עוד כתבות

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר משיבה מלחמה: חסמה את האפשרות לשתף ציוץ של טראמפ "שמאדיר אלימות"

בעקבות מצב החירום שהוכרז במיניאפוליס, צייץ טראמפ בטוויטר את נקודת מבטו על המצב, שהסתיימה במילים "הירי מתחיל". הרשת החברתית חסמה את הציוץ, פחות מיממה לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

דפני ליף / צילום: אלעד מלכה

אוצר מלים: דפני ליף בטוחה שאפשר בדרך אחרת, מיטיבה

דפני ליף מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אפשר" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

תרבות G

ביכורים בתרבות: אלבומי בכורה ישראליים, סרטים, סדרה וספר

שלושה אלבומי בכורה חדשים של יוצרים מבטיחים, ספר ביכורים שבמיטבו כשאינו מנסה להצחיק, ארבע קומדיות קלאסיות שאפשר למצוא בנפטליקס וסדרת ביכורים אחת

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

נפלו ברשת: לן בלווטניק היה אמור להיות נמל המבטחים של ערוץ 13. אז מה השתבש בדרך?

בידיים של המיליארדר לן בלווטניק, ערוץ 13 היה אמור להגיע לחוף מבטחים. זה לא קרה ● עשרות שיחות עם אנשי תקשורת ועיתונאים חושפות את מסלול ההידרדרות: החילופים התכופים בצמרת, אובדן האמון בין ההנהלה לעיתונאים, הקרב האבוד על הרייטינג והמחנאות בקרב כתבי החדשות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

64 חולים חדשים ביממה האחרונה: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

עימות סקנדינבי: דנמרק פותחת את הגבולות לשכנותיה, אך לא לשבדיה

מנהיגת דנמרק הודיעה כי תיירים מגרמניה, איסלנד ונורבגיה יוכלו להיכנס למדינה, אך לא יורשו לישון בבירה קופנהגן; למרות לחצים כבדים, דנמרק תשמור את הגבול עם שבדיה סגור לכניסת תיירים בגלל מצב מגפת הקורונה במדינה