גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת ת"א נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

מרוויחות מהקורונה בבורסה / צילום: עינת לברון
מרוויחות מהקורונה בבורסה / צילום: עינת לברון

בהלת הקורונה, שהובילה החודש לקריסת שוקי ההון בישראל ובעולם, פגעה באופן רוחבי בפעילות של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב. הנפגעות המיידיות הגיעו מתחומי המלונאות, התיירות והתעופה, אבל הקיפאון הכמעט מוחלט בפעילות הכלכלית פגע באופן משמעותי, ולעתים באופן קשה במיוחד, בענפים רבים נוספים, ובהם הנפט והגז, הביטוח והפיננסים, האופנה, המסחר, הנדל"ן המניב - ורבים נוספים.

מול כל אלה, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב, בתחומים שחלקם מוגדרים כחיוניים למשק, ובשל כך ממשיכים לפעול כבשגרה. בהתאם לכך, ביצועי מניותיהן של אותן חברות, שחלקן מציגות עליות נאות בתקופה האחרונה, בולטים לחיוב ביחס לירידות החדות שספגו רוב המניות הנסחרות בתל אביב בחודש החולף. 

הנה כמה מהענפים המפגינים חסינות מול משבר הקורונה, והחברות הבולטות בכל אחד מהם.

ביצועי המניות החסינות למשבר הקורונה

יצרניות מגבונים: עלבד וספאנטק

בגל העדכונים אודות ההשלכות השליליות של התפשטות הווירוס הסיני המסתורי על פעילות החברות, בלט זה שפרסמה במהלך מרץ חברת ספאנטק, שהיתה אחת הראשונות לדווח על השפעות חיוביות שהיא צופה מהמצב הנוכחי. 

בספאנטק, שבשליטה בה מחזיק יחזקאל ניסן באמצעות חברת ניסן, זיהו "מגמה של גידול בביקוש למוצריה בכלל, ולמוצריה המיועדים לייצור מטליות המשמשות לחיטוי בפרט" - עניין שבא לידי ביטוי גם בבקשה מצד לקוחות החברה להקדמת הזמנות קיימות, וגם בעלייה בהזמנות חדשות. בהתאם לכך, העריכה ספאנטק כי לעלייה בביקושים "עשויה להיות השפעה חיובית על פעילותה העסקית", ומנגד ציינה גם, כי בטווח הבינוני היא עשויה להיפגע מההגבלות שנוקטת ממשלת ישראל וממשלות בעולם, מירידה בזמינות עובדים ועוד.

מאז הדיווח בעניין זה, קפצה מניית ספאנטק בכ-20% - קפיצה שהשלימה לה טיפוס של כ-30% מתחילת מרץ. מניית בעלת השליטה בספאנטק, ניסן, מציגה זינוק מרשים של כ-90% ממועד הדיווח של החברה הבת. 

עוד בין יצרניות המטליות הלחות והבדים הלא-ארוגים, בלטה היום מניית המתחרה על-בד בקפיצה של 10% ויותר, אחרי שאמש, לצד תוצאות כספיות גרועות שהציגה בדוחותיה הכספיים לסיכום שנת 2019, סיפקה התייחסות לגבי ההשפעות החיוביות של המצב על פעילותה. העליות היום השלימו למניה זינוק של יותר מ-30% בחודש האחרון, ועלייה של כ-15% מתחילת השנה.

על-בד, שנמצאת בשליטת מושב משואות יצחק, ציינה בדיווח שלה כי "בכל אתרי החברה יש ביקושים גדולים, הנובעים גם מתופעת האגירה וגם מגידול בביקושים למוצרי ניקיון וחיטוי", וכי "החברה עושה מאמצים לעמוד בביקושים על ידי עבודה בסופי שבוע באתרים בחו"ל ותיגבור משמרות בארץ". זאת, בזמן ש"כל אתרי הייצור של החברה בארץ ובעולם עובדים בתפוקה מלאה, לאחר שקיבלו מעמד של 'מפעל חיוני'".

בסיכום 2019 נשחקו הכנסותיה של על-בד ב-6% ל-1.4 מיליארד שקל, והפסדיה יותר מהוכפלו - והצטברו לסכום של 69 מיליון שקל.

יצרניות מוצרי ניקוי: שניב וסנו

גם  חברת שניב סיפקה עדכון חיובי לגבי פעילותה בדוחותיה הכספיים ל-2019, שפורסמו בסוף השבוע האחרון. שניב מחלקת את פעילותה לשני מגזרים - ייצור ושיווק מוצרי ניקיון, טואלטיקה וקוסמטיקה, וייצור ושיווק מוצרי נייר, ובהם גם נייר טואלט - אחד המוצרים המזוהים יותר מכל עם מגמת הצריכה המוגברת הנרשמת בישראל בשבועות האחרונים.

בדוחותיה מציינת שניב כי "מתחילת שנת 2020 ועד ליום הדוח, ממוצע ההזמנות של מוצרי תחום הפעילות היה בהיקף גבוה יותר מהממוצע החודשי בשנת 2019, זאת בעיקר בשל עלייה משמעותית בביקוש למוצרי ניקוי וחיטוי בחודש מרץ בעקבות התפרצות וירוס הקורונה".

עוד הוסיפה החברה, שנמצאת בשליטת משפחת ברנט, כי אין לה "יכולת להעריך אם קצב הזמנות זה יימשך גם במהלך החודשים הבאים של השנה". מנייתה של שניב מציגה תשואות חיוביות בסיכום חודשי וגם מתחילת השנה.

לעומתה, חברת סנו, יצרנית ומשווקת מוצרי צריכה ביתיים שאינם מזון (Non Food), ציינה מוקדם יותר החודש בהתייחסות למצב, כי בשלב הנוכחי, "לא ניכרת השפעה מהותית של התפשטות וירוס הקורונה על פעילות החברה, יכולותיה או איתנותה הפיננסית".

עוד עולה מהדוחות של סנו כי ירידות השערים הנרשמות בשווקים ייצרו לחברה הפסד של כ-7 מיליון שקל מהשקעות בניירות ערך מתחילת השנה ועד למועד פרסום הדוח לפני פחות משבועיים.

סנו, הנמצאת בשליטת אלכס לנדסברג ואיה שחר, מחלקת את פעילותה לארבעה תחומים עיקריים: מוצרי ניקוי והחזקת הבית, מוצרי נייר, מוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה, ומוצרי ניקוי והחזקה אחרים.

מניית סנו, שנהנתה היום מעליות כחלק מכיוון המסחר הכללי, מפגינה חוסן מול משבר הקורונה - ולא רשמה שינויים מהותיים מתחילת החודש ומתחילת השנה.

רשתות מזון: ויקטורי ופרשמרקט

כמגמה, רשתות קמעונות המזון הבורסאיות, הפועלות גם הן בענף המוגדר כ"חיוני", הן בין הנהנות העיקריות מהמצב הנוכחי, המוביל לעלייה משמעותית במכירותיהן.

בין מניות הענף בולטות אלה של ויקטורי  ופרשמרקט , עם עליות של 10%-15% שהן מציגות בסיכום חודש מרץ, אחרי שגם החברות האלה סיפקו סימנים לאופטימיות לגבי השפעות המצב על תוצאותיהן הכספיות.

פרשמרקט, שנמצאת בשליטת האחים יוסי ושלומי אמיר, ציינה בדוחותיה מהימים האחרונים כי "פעילות החברה (הן בסניפים והן במטה החברה) לא נפגעה עקב המגיפה, ובתקופה שמאז התפרצות נגיף הקורונה ועד למועד הדוח, קיים גידול במכירות החברה, בין השאר, עקב הצטיידות הציבור במוצרי מזון ומוצרי היגיינה שונים".

בפרשמרקט מעריכים כי לחברה ישנה "היכולת לספק את הביקושים החריגים של הציבור", וכי היא "נערכת להמשך התמודדות עם המשבר בדרכים שונות, לרבות המשך פעילות סדירה של החנויות, החזקת מלאי בכמות מספקת", ועוד. מנגד, הוסיפו בחברה כי המשבר "עשוי להשפיע לרעה על פעילות החברה ועל תוצאותיה הכספיות, וזאת, בין היתר, בשל קשיים באספקת מוצרים או בהפעלת הסניפים או בשל פגיעה ביכולת הקנייה הכללית של המשק הצרכני בישראל".

עוד לפני פרשמרקט, ציינה המתחרה ויקטורי בדוחותיה הכספיים ל-2019 כי "הצריכה השוטפת עקב הבהלה של הציבור עולה באופן ניכר", וכי "ישנו סיכוי רב שעקב המצב החברה תגדיל באופן ניכר את מכירותיה".

ויקטורי, שנמצאת בשליטת משפחת רביד, הוסיפה לגבי היערכותה להתמודדות עם המצב כי "עם פרוץ משבר הקורונה התחילה החברה להיערך מול הספקים להגדלת כמות האספקות ולהגברת תדירות האספקות, וזאת על מנת לעמוד בביקושים הגדלים". זאת, אחרי ש"נערכה מבעוד מועד לגידול בצריכה למשך תקופה לא קצרה, דרך התאמת המלאים בחנויות ובמחסן המרכזי של החברה וכן על ידי היערכות מתאימה בתחום המקוון".

שירותי בריאות ותרופות: נובולוג ורקח

חברת נובולוג , העוסקת במתן שירותי טיפול ואישפוז ביתי (Home Care), הפצה ושירותים לוגיסטיים מתקדמים (בעיקר של תרופות וציוד רפואי מתכלה), ושירותים לוגיסטיים לניסויים קליניים, צופה למשבר הקורונה השפעות אפשריות דו-כיווניות על פעילותה. לפי נובולוג, שנמצאת בשליטת אודי פוזיס, "להתפשטות נגיף הקורונה עשויות להיות השפעות מעורבות על פעילותה העסקית".

מהצד החיובי, המשך התפשטות הנגיף "עשויה להוביל לגידול בביקוש להפצת תרופות ואביזרים רפואיים, וכן לגידול בביקוש לשירותי רפואה עד הבית, הניתנים במסגרת תחום פעילות טיפול ביתי, כמו גם להאצת תהליכי אימוץ שירותי רפואה מרחוק (Telemedicine)".

מנגד, לפי נובולוג, הפגיעה במצב הכלכלי בעקבות התפשטות הווירוס עלולה להיות בעלת השפעה שלילית על פעילותה, "שתתבטא, בין היתר, בירידה בזמינות עובדים בשל שהיית עובדים בבידוד בהתאם להוראות משרד הבריאות או מגבלות רגולטוריות אחרות בישראל - מה שעלול להוביל להפחתה בהיקפי השירותים השונים שיכולה החברה לספק".

חברת רקח , העוסקת בייצור ושיווק תרופות, מוצרי קוסמטיקה ותוספי מזון, לא פרסמה עד כה התייחסויות להשפעות אפשריות של המשבר על פעילותה. תוך כדי הידרדרות מצב השווקים, במהלך פברואר, עדכנה החברה, שנמצאת בשליטת קרן פימי, על קבלת אישור משרד הבריאות לייצור ושיווק מוצרים למניעת זיהומים בבתי חולים ותחילת ייצור סדרתי.

פיננסים: הבורסה לניירות ערך בת"א

מחזורי המסחר הגדלים על רקע "בהלת הקורונה" צפויים לתמוך בתוצאותיה הכספיות של הבורסה לניירות ערך בתל אביב, הנהנית מעמלות מסחר וסליקה בעסקאות המתבצעות בה, בלי תלות בכיוון השוק. עם זאת, הימשכות המשבר עלולה לפגוע בחלקים אחרים בפעילותה של הבורסה .

לפי הנתונים שהבורסה מציגה בדוחותיה, מחזורי המסחר גם בשוק המניות וגם בשוק האג"ח זינקו בשיעורים דו-ספרתיים בסיכום הרבעון הראשון של השנה - והגיעו לשיא בסיכום מרץ. בהתאם, בדוחותיה הכספיים, שפורסמו בימים האחרונים, ציינה הבורסה כי "בטווח הקצר לא ניתן לעמוד על השלכות שליליות משמעותיות של המגיפה על תוצאות פעילותה של החברה, שבעיקרה אינה מושפעת במישרין מרמתם של שערי ני"ע, אלא ממחזורי המסר והסליקה בני"ע ובנגזרים".

במבט לטווח רחוק יותר הוסיפו בבורסה כי "התמשכותו והחרפתו של משבר גלובלי חסר תקדים זה עלולות להשפיע לרעה על היקפי פעילות ההשקעה והמסחר בני"ע, באופן ובהיקף שאינם ניתנים בשלב זה להערכה ולכימות". בבורסה מעריכים כי "במצב חוסר הוודאות הנוכחי, תחול ירידה בהיקפי הפעילות בשוק הראשוני (הון וחוב גם יחד), שתגרור הפחתה בשיעור ההכנסות מדמי בדיקה ורישום למסחר של ני"ע חדשים".

עוד מעריכים בבורסת תל אביב כי המשך ירידות השערים, אם יירשמו, יגרור פגיעה בהכנסות מפעילות המשמורת, הנגזרת משווי הני"ע, וכן כי החברה עלולה להיפגע מירידה בגביית דמי האגרות מחברות. מניית הבורסה מפגינה מאז תחילת השנה ביצועים עודפים על מניות הפיננסים שספגו ירידות חדות, עם ירידה מתונה של כ-3% בלבד. 

לאחר שנמחקה מהבורסה: פלייט מדיקל מוצפת בהזמנות למנשמים

כשהחברה הבת של אילקס מדיקל, מדטכניקה , רכשה את מניות חברת פלייט מדיקל מהציבור ומחקה אותה מהבורסה בנובמבר 2019, איש לא יכול היה לדמיין כי מכונות הנשמה ניידות יהיו אחד המוצרים המבוקשים של השנה הבאה.

בשנה שעברה רשמה פלייט הכנסות של 10 מיליון שקל ממכונות הנשמה ניידות, ועוד כ-7 מיליון מרכיבים מתכלים למכונות קיימות - ירידה של 30% לעומת 2018. החברה הפסידה 4 מיליון שקל ב-2019, לעומת הפסד של 1.6 מיליון בשנת 2018. בדוחות מדטכניקה ל-2019 נמסר כי נכון לסוף השנה, החברה אינה יכולה לעמוד בהתחייבויותה השוטפות ללא גיוס הון חיצוני.

ואז הגיע נגיף הקורונה, ומשרד הבריאות הזרים בקשות לאלפי מכונות הנשמה ניידות מפלייט, וגם הביקושים מחו"ל גברו. צבר ההזמנות של פלייט עומד בסוף הרבעון הראשון של 2020 על 5.4 מיליון שקל - פי חמישה מאשר ברבעון הקודם - אבל היכולת של החברה לספק את הביקוש תלוי ביכולת להשיג את הרכיבים להרכבת המנשם.

פלייט מתחרה על רכישת הרכיבים עם חברות אחרות בעולם, ובהן גם חברות ענקיות, שגם אצלן הביקוש למכשירים עלה. פלייט לא יכולה להציע את היקפי העסקאות שמציעות חברות אלה, וגם לא להסתכן בעסקאות מקוונות מול עסקים לא מוכרים, שנהפכו לנפוצות בשוק הציוד הרפואי המושפע מהקורונה. לפיכך, השוק של פלייט בהחלט נהיה מעניין, אבל לא בטוח שהיא תוכל ליהנות ממלוא העלייה בביקושים בו.

מניית אילקס מדיקל  זינקה בשבועיים האחרונים ב-50%, על רקע הביקושים למוצרי פלייט ולמוצריה, והחברה נסחרת כיום בשווי של כמיליארד שקל. בדוחות הכספיים שפרסמה אתמול לשנת 2019, ציינה אילקס כי מוצריה לתחום בדיקות הדם משמשים כבר כיום גם לבדיקות קורונה בישראל ובדרום אפריקה. "החברה עושה לילות כימים להתקנת מכשירי דיאגנוסטיקה לאבחון הנגיף", נמסר. ואולם, גם במקרה הזה, הביקוש הגבוה עלול להיות חרב פיפיות. "החברה מתמודדת עם מחסור בריאגנטים לגילוי נגיף הקורונה בקרב חלק מספקיה, וכן בקשיים לוגיסטיים עקב ירידת פעילות בשוק התעופה, ופועלת ללא לאות על מנת לתת מענה הולם ללקוחותיה", דיווחה אילקס.

"בדרום אפריקה התפרצות הנגיף התחילה כמה שבועות לאחר ההתפרצות בישראל, והחברה הצליחה להתארגן מבעוד מועד עם בדיקות לאבחון נגיף הקורונה ומלאי ביטחון", מסרה אילקס. "במקביל, החברה חתמה על הסכם הפצה עם חברת GENESYSTEMS הדרום קוריאנית להפצה של ערכות לבדיקת נגיף הקורונה בישראל, בדרום אפריקה ובמדינות הסאב-סהרה". 

גלי וינרב

עוד כתבות

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהיה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם ● מאוחר יותר הובהר לחלק מהעובדים - הבכירים שביניהם - ששכרם לא יקוצץ

תרבות G

ביכורים בתרבות: אלבומי בכורה ישראליים, סרטים, סדרה וספר

שלושה אלבומי בכורה חדשים של יוצרים מבטיחים, ספר ביכורים שבמיטבו כשאינו מנסה להצחיק, ארבע קומדיות קלאסיות שאפשר למצוא בנפטליקס וסדרת ביכורים אחת

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

בניית הסכר באתיופיה, אוקטובר 2019. הממשלה מבקשת לחבר את כל 
110 מיליון תושביה 'לאספקת חשמל סדירה
צילום: רויטרס

הוויכוח על מי הנילוס הכחול מצית אש ומלבה רוחות מלחמה בצפון אפריקה

התוכנית של אתיופיה להקמת סכר ענק על נהר הנילוס הכחול מאיים על שלום האזור כולו ● מצרים הודיעה כי ביטחון האזור כולו בסכנה אם יימנעו ממנה המים שמובטחים לה על פי הסכמים בינלאומיים ● "מיליונים יהיו נכונים לצאת למלחמה עם מצרים", הגיב ראש ממשלת אתיופיה שקיבל נובל לשלום באחרונה

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● מדד פוטסי בלונדון הוביל את הסנטימנט השלילי בבורסות אירופה עם נפילה של 2.3%

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

עימות סקנדינבי: דנמרק פותחת את הגבולות לשכנותיה, אך לא לשבדיה

מנהיגת דנמרק הודיעה כי תיירים מגרמניה, איסלנד ונורבגיה יוכלו להיכנס למדינה, אך לא יורשו לישון בבירה קופנהגן; למרות לחצים כבדים, דנמרק תשמור את הגבול עם שבדיה סגור לכניסת תיירים בגלל מצב מגפת הקורונה במדינה

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דוד טרטקובר  / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

דונלד טראמפ / רויטרס

פרשנות: טראמפ רוצה לשנות את האינטרנט כפי שהכרנו אותו. הוא צודק (וטועה)

טראמפ רוצה להטיל על הרשתות החברתיות אחריות גדולה יותר על סינון תכנים, ולשנות את החוק שמעניק להן כוח מוגזם ● במהות הוא צודק אבל לא בטוח שזו הדרך ● איך הפך ציוץ אחד של נשיא ארה״ב למסע נקמה ולמה בדרך הוא עשוי להבקיע גול עצמי

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

מרגרטה וסטאייר / צילום: רויטרס - Eric Vidal

תום תקופת הקורונה ותחילת עונת החילוצים באיחוד האירופי

החילוצים מעלים שאלות מהותיות מבחינת התחרות באיחוד האירופי ● "יש סכנה לעיוות התחרות ההוגנת, והאטת ההתאוששות הכלכלית ביבשת" אמרה נציבת התחרות באיחוד

רועי חסן / צילום: ינאי יחיאל

אוצר מלים: רועי חסן תוהה מה אם רבים לא יכבו את האהבה

המשורר רועי חסן מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מים" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית