גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלכת בריטניה בנאום לאומה: "ימים טובים עוד מצפים לנו"

מלכת בריטניה אליזבת השנייה נשאה הערב נאום מיוחד לאומה הבריטית, בו שיבחה את הנחישות של תושבי הממלכה המאוחדת במאבק בהתפרצות נגיף הקורונה ● 674 בני אדם מתו ביממה האחרונה מקורונה בספרד ● היקף המתים בגרמניה נכון לעכשיו עומד על כ-1,400 בני אדם

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס
המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

22:15

מלכת בריטניה בנאום לאומה: "ימים טובים עוד מצפים לנו"

מלכת בריטניה אליזבת השנייה נשאה הערב נאום מיוחד לאומה הבריטית, בו שיבחה את הנחישות של תושבי הממלכה המאוחדת במאבק בהתפרצות נגיף הקורונה. היא הודתה במיוחד למערכת הבריאות הבריטית (NHS) ובנאומה שובצו קטעי וידיאו של תושבי בריטניה מוחאים כפיים בתודה למערכת הבריאות. כלי התקשורת דיווחו כי הנאום הוקלט על ידי צלם יחיד, שלבש חליפת וציוד הגנה. המלכה הבריטית פרשה לארמון ווינדזור כבר בתחילת משבר הקורונה.

"אני מקווה שבעתיד כולם יוכלו להתגאות בדרך שבה הגבנו למשבר הזה", אמרה המלכה בת ה-93, "ושמי שיבואו אחרינו יאמרו שהבריטים של הדור הנוכחי היו חזקים כמו כל הדורות האחרים". היא אמרה כי שידור זה "מזכיר לי את אחד השידורים הראשונים שעשיתי, ביחד עם אחותי, ב-1940". אז, קראו השתיים להתגבר על הקושי הנוצר בשל היפרדות משפחות בגלל מלחמת העולם השנייה. "גם היום", אמרה, "רבים יחושו תחושת פרידה מאהובים, אבל היום כמו אז - זה הדבר הנכון לעשות". זו היתה הפעם החמישית בלבד שהמלכה נושאת נאום שכזה לאומה. יותר מ-4,300 בריטים מתו עד כה מנגיף הקורונה. "ימים טובים יותר מצפים לנו", סיימה את נאומה.

21:00

היועצת הרפואית הבכירה בסקוטלנד עברה על כללי הבידוד שהיא יזמה

היועצת הרפואית הבכירה של הממשלה הסקוטית ננזפה היום על ידי משטרת בריטניה, אחרי שנתפסה כשהיא נוסעת לביתה השני, בניגוד להמלצות שהיא עצמה קראה לאמץ. קתרין קאלדרווד, שהופיעה בטלוויזיה בממלכה המאוחדת פעמים רבות בשבועות האחרונים, הודיעה כי לא תשתתף יותר בתדרוכים טלוויזיונים וכי היא מתנצלת. היא תועדה מבקרת לפחות פעמיים בבית קיט של המשפחה בעשרת הימים האחרונים. זאת, למרות שהיא עצמה קראה לציבור לא ללכת לבתי הקיץ וסופי השבוע שלהם, במאמץ למנוע את התפשטות המגיפה. "מה שעשיתי היה טעות", הודתה קאלדרווד, "אני מאוד מצטערת, זה לא יקרה שוב".

19:30

מספר חולי הקורונה החדשים המאושפזים באיטליה ירד בפעם הראשונה ביממה האחרונה מאז תחילת ההתפרצות במדינה לפני יותר מחודש; כך דיווחו היום כלי התקשורת באיטליה על סמך נתוני התחלואה והתמותה היומיים. גם מספר הקורבנות היומיים יורד מהדרגה, וביממה האחרונה נרשמו 525 מתים מקורונה, ו-4,316 נבדקים חדשים (גם מספר זה נמצא במגמת ירידה בשבוע האחרון). גם מספר מיטות טיפול הנמרץ המוקדשות לחולי קורונה ירד לראשונה. באיטליה מתו בהתפרצות הנוכחית קרוב ל-16 אלף בני אדם. הממשלה שבה והפצירה בתושבים להישאר בבית ולא לעבור לבתי קיץ או סוף שבוע בבעלותם בחופשת הפסחא המתקרבת. חלק מהמחוזות הטילו באופן עצמאי חובת לבישת מסיכה בזמן השהות בשטחים ציבוריים.

12:50

674 בני אדם מתו ביממה האחרונה מקורונה בספרד, במה שנראה כהמשך במגמת הירידה שהסתמנה ביומיים האחרונים. עד שלשום, מספר הקורבנות היומי חצה את ה-800 במשך כשבוע. מספר המתים הכולל במדינה מהמגפה עומד על 12.4 אלף בני אדם. מספר הנדבקים החדשים עומד על 6,023, כאשר שיעור הגידול לעומת השיעור אתמול עומד על 5% - הנמוך ביותר מאז פרוץ המשבר לפני כחודש. מצב החירום במדינה הוארך עד ל-26 באפריל לכל הפחות.

11:30

נשיאת הנציבות: תוכנית מרשל חדשה לאיחוד האירופי

נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון-דר-ליין קראה היום במאמר שפרסמה בעיתון גרמני לכונן "תוכנית מרשל חדשה לאירופה", כחלק מההתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה. קריאה דומה השמיע ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז, שארצו עברה את איטליה בסוף השבוע במספר מקרי הקורונה.

ספרד ואיטליה דוחפות את גוש האירו להנפקת "אג"ח קורונה" כדי לגייס מיליארדי אירו לממן תוכנית זו. צעד כזה לא ננקט במהלך המשבר הכלכלי של 2008, ומשמעותו היא אינטרגציה עמוקה מתמיד של כלכלות האיחוד. סנצ'ז הכריז כי על האיחוד לנהל "משק לשעת חירום", כפי שנעשה בעת מלחמה, והזהיר כי המשבר הנוכחי "מאיים על קיומו". יותר מ-12 אלף בני אדם מתו בספרד עד כה, בעוד בגרמניה נכון לעכשיו מתו כ-1,400 בני אדם.

ברלין: 2 מיליון מסיכות הגיעו מסין; כנסייה הגישה תביעה בדרישה לקיים תפילות

כנסייה קתולית בברלין הגישה תביעה בדרישה לאפשר למאמיניה להתכנס ולהתפלל יחד בתפילות חג הפסחא, כשהיא מתבססת על כך שהסופרמרקטים נשארו פתוחים, ומתחייבת ליישם את אותן ההגבלות שהם לקחו על עצמם. הכנסייה הקתולית בגרמניה מתנגדת למהלך, אולם הקהילה הקטנה מברלין עתרה לבית משפט מקומי.

היא טוענת כי תקפיד לשמור על מרחק של 1.5 מטר מהמתפללים וכן לאסוף את פרטיהם האישיים. בברלין עומד מספר המאובחנים עם קורונה על 3,600 בני אדם, ו-24 קורבנות נרשמו עד כה.

בתוך כך, מטוס של חברת "איירבאס" האירופית הביא מסין 2 מיליון מסיכות מגן. חלקן מיועדות לשימוש בגרמניה וחלקן בצרפת ובמדינות אחרות. בימים האחרונים התנהל קרב פומבי בין גרמניה לארה"ב על קניית מסיכות. הרשויות בברלין האשימו את האמריקאים ב"חטיפה" של מטען של מאות אלפי מסיכות במהלך מעבר בבנגקוק, על ידי כך ששילמו פי שלושה יותר ליצרנית המסכות ברגע האחרון.

בריטניה: המלכה הקליטה נאום מיוחד לאומה

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הקליטה נאום מיוחד לאומה הבריטית, שישודר היום בשמונה בערב (שעון בריטניה), בו היא משבחת את הנחישות של הממלכה המאוחדת במאבק בהתפרצות הנגיף. כלי התקשורת דיווחו כי הנאום הוקלט על ידי צלם יחיד, שלבש חליפת וציוד הגנה.

המלכה הבריטית פרשה לארמון ווינדזור כבר בתחילת משבר הקורונה. יורש העצר הנסיך צ'רלס דיווח כי החלים מהמחלה. "אני מקווה שבעתיד כולם יוכלו להתגאות בדרך שבה הגבנו למשבר הזה", אומרת המלכה בווידיאו, לפי הדיווחים, "ושמי שיבואו אחרינו יאמרו שהבריטים של הדור הנוכחי היו חזקים כמו כל הדורות האחרים". זוהי הפעם החמישית בלבד שהמלכה נושאת נאום שכזה לאומה. יותר מ-4,300 בריטים מתו עד כה מנגיף הקורונה.

עוד כתבות

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: במי מהבנקים נתן הציבור את אמונו במשבר

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

מפגינים נגד ההגבלות על החיים בגרמניה / צילום: Felix H'rhager, Associated Press

חגיגה פרטית במסעדה ותפילה בכנסייה: גרמניה חוששת לאחר שני מקרי התפרצות חדשים

המקרים, שאירעו אחרי הסרת הסגר, ממחישים לרבים בגרמניה את הסכנה המוגברת להידבק בנגיף הקורונה כתוצאה משהייה בחללים סגורים

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית