גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא מוותרות: כך רוסיה וסעודיה הכניסו את שוק הנפט למרוץ נגד הזמן

דחיית כינוס החירום של אופ"ק לא מבשרת טובות למפיקות הנפט, שנלחמות בקריסת מחירו ● בשעה שסעודיה ורוסיה ממשיכות להתכתש ביניהן, הצפת העולם בנפט גולמי מתרחבת

ולדימיר פוטין ומוחמד בין סלמאן / צילום: Natacha Pisarenko, AP
ולדימיר פוטין ומוחמד בין סלמאן / צילום: Natacha Pisarenko, AP

דחייתו של כינוס החירום של אופ"ק (OPEC), ארגון המדינות המייצאות נפט, שהיה אמור להתקיים היום (יום שני), בנוגע לקיצוצי תפוקה עולמיים - משמעותה שמפיקות הנפט צפויות להפסיד במרוץ. כשהיצואניות המובילות בעולם, סעודיה ורוסיה, ממשיכות להחליף האשמות הדדיות, הצפת העולם בנפט גולמי מתרחבת. בשעה זו מחיר הנפט צונח בכ-5% ונסחר סביב 27 דולרים לחבית.

מטוסי הנוסעים בעולם מקורקעים, הרחובות בערים ריקים והמפעלים סגורים. כל זה מצטבר לקריסה אדירה בביקוש לנפט, אבל המפיקות לא צמצמו את התפוקה שלהן ברוב המקרים. כעת חוששים משקיעים כי מקומות האחסון לעודפי נפט עלולים להיגמר בעוד כמה חודשים. מכליות נפט צפות בים, ואינן יכולות להפליג לשום מקום. חברות האנרגיה, שצברו חובות כוללים של מאות מיליארדי דולרים שעליהן לפרוע בשנים הקרובות, מתחילות לעתור לפשיטת רגל.

בעקבות דחיית הפסגה לדיון בקיצוצי התפוקה, הנפט העולמי מסוג ברנט פתח את המסחר הבוקר (ב') בירידה של כ-9% ל-31.05 דולר לחבית. אנליסטים צופים שהתנודתיות הנוכחית במחירים תימשך. שוק החוזים העתידיים, שייפתח אחר הצהריים (שעון ישראל), צפוי להיות תנודתי עוד יותר בגלל מחזורי מסחר נמוכים.

סוחרים רבים נשארו ספקנים לגבי ההערכה שמחירי הנפט יעלו אפילו אם סעודיה ורוסיה יסיימו את הסכסוך ביניהן, אבל משקיעים אומרים שתרחיש כזה יעצור לכל הפחות את הצניחה החופשית של המחירים. כאמצעי ראשון לטיפול בהשלכותיה של מגפת הקורונה על שוק הנפט, הם להוטים לראות קיצוצי תפוקה מאסיביים בעולם.

המחירים התאוששו במקצת בשבוע שעבר, אחרי שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, רמז שהסכסוך בין סעודיה לרוסיה עשוי להסתיים בקרוב. נציגי אופ"ק זימנו את פסגת המדינות המפיקות להיום, אך זו כאמור נדחתה בגלל המחלוקת בין סעודיה לרוסיה והיעדר מחויבות של חברות אנרגיה אמריקאיות להצטרף לקיצוצי התפוקה. כעת הפסגה אמורה להתקיים ביום חמישי הקרוב.

לדברי שון ריינולדס, מנהל תיקים ואסטרטג השקעות במשאבי טבע בחברת VanEck, הוא הפחית את ההשקעות במגזר האנרגיה להקצאה הקטנה ביותר שהיתה לו אי-פעם. "רק כדי להפסיק את השחיטה, צריך לראות קצת היגיון חוזר לשוק הזה. כולם פשוט נהרגים שם", אמר.

מחיר הנפט ירד במרץ ב-55%

מחיר הנפט מסוג ברנט סיים את השבוע שעבר ברמה של 34.11 דולר לחבית, אחרי שצנח ביום שלישי האחרון ל-22.74 דולר - הרמה הנמוכה ביותר מ-2002. באותו יום הוא סגר ירידה של 55% במרץ, שהיתה הירידה החודשית התלולה מאז 1988.

תת-מדד מניות האנרגיה של מדד 500 S&P צנח ב-51% ברבעון הראשון, הירידה הרבעונית החדה ביותר של מגזר כלשהו במדד S&P מאז 1989. המשקיעים מכרו גם אג"ח אנרגיה בתשואה גבוהה, ושיגרו את התשואות לנסיקה, בעוד סימן של מצוקה במגזר. מניות האנרגיה החזירו לעצמן חלק מהירידות בשבוע שעבר, שבו הן היו המגזר עם הביצועים הטובים ביותר בשוק המניות.

התמוססות שוק הנפט מסכנת כלכלות שתלויות בנפט גולמי מניגריה עד לוונצואלה, שאין להן את היכולת להעלות תפוקה כפי שעושה סעודיה. גם חברות קידוחי הפצלים בארה"ב מצויות במצב קשה. חברת וויטינג פטרוליום מדנבר, קולורדו, הגישה בקשת הגנה עקב פשיטת רגל בשבוע שעבר. מפיקות רבו אחרות, משברון עד דיאמונדבק אנרג'י, התחייבו להפחית הוצאות - מה שמוסיף ללחץ על כלכלת ארה"ב ממשבר הקורונה. חלקן אפילו קוראות לטקסס להגביל את תפוקת הנפט במדינה, לראשונה זה עשרות שנים.

אנליסטים אומרים שכל האמצעים הללו לא יתקרבו אפילו להורדת ההיצע לרמה של הביקוש המופחת, אבל הם יהיו צעדים ראשוניים חיוניים. הנשיא טראמפ שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה פוטין ויורש העצר הסעודי בן סלמן בשבוע שעבר, לפני שנועד בבית הלבן עם מנכ"לי חברות אנרגיה שביקשו סיוע.

"הנפט פחות ופחות בשימוש"

כמה משקיעים מקווים לפעולה מהירה של כל הצדדים, אחרי שעסקה בין אופ"ק לרוסיה לקיצוץ תפוקה נפלה בחודש שעבר בווינה, מטה אופ"ק. הפיצול בברית אופ"ק מסייע להציף את העולם בנפט זול, שאי-אפשר לצרוך בגלל הגבלות התנועה והתחבורה, שנועדו לעצור את נגיף הקורונה. אומדני הירידה בצריכת הנפט היומית בעולם כבר מגיעים לעשרות מיליוני חביות.

"ככל שאנחנו מקבלים נתונים, נראה שהנפט פחות ופחות בשימוש", אמר נואה בארט, אנליסט אנרגיה ביאנוס הנדרסון השקעות. "פשוט קשה מאוד להכניס את זה למודל".

נוסף על כך, אנליסטים מעריכים ש-70% ממאגרי הנפט המסחריים והאסטרטגיים כבר מלאים. כשחברות מנסות לאחסן את הנפט שלהן כדי לצלוח את המשבר, המאגרים עלולים להתמלא עד הסוף. מפיקות יצטרכו לשלם לקונים כדי שייקחו מהן את הנפט העודף.

אפשרות קשה זו מוסיפה ללחצים על המדינות והחברות המפיקות ומקבלי ההחלטות, לפעול בהקדם. "תחושת הדחיפות נבנית והולכת", אמר ג'ייסון בורדוף, יועץ אנרגיה לשעבר לממשל אובמה ומנהל המרכז למדיניות אנרגיה עולמית באוניברסיטת קולומביה. "אף אחד לא רוצה למצמץ ראשון במשחק הזה של מלחמת מחירים, אבל אני לא חושב שמישהו, כולל הסעודים והרוסים, שבע רצון ממצב השוק הנוכחי".

קרנות גידור ומשקיעים ספקולטיביים נוספים זהירים מאוד במחשבה על מפנה חיובי במחירים. הם הנמיכו את ההימורים על מחירי ברנט גבוהים יותר ב-80% בארבעת השבועות שהסתיימו ב-24 במרץ, לפי נתוני חברת הבורסות אינטרקונטיננטל. מפולת המחירים נקטעה לזמן קצר על ידי עליות חדות, רק כדי שהמחירים יחזרו לרדת. "כשזה נע, זה מתנהג כמו צונאמי", אמר דונלד מורטון, סגן נשיא בכיר בחברת Herbert J. Sims, שמנהל מסחר בחוזי אנרגיה במסצ'וסטס. הוא סוחר זה כ-40 שנה, וראה תנודות כאלו בשוק הנפט רק במלחמת המפרץ הראשונה ובתחילת שנות ה-90. "זה הוריקן", הוא אומר על שוק הנפט.

חברות אנרגיה אמריקאיות רבות נלכדו באמצע מאבק האיתנים בין סעודיה לרוסיה. "מה שמדהים הוא כמה מהר התמונה התקדרה", אמרה הלימה קרופט, אסטרטגית הקומודיטיז העולמית של RBC שוקי הון. היא ביקרה כמה פעמים בסעודיה בחודשים האחרונים, והיתה בווינה בתחילת מרץ כשסעודיה ורוסיה לא יכלו להסכים על קיצוצי התפוקה, וסיימו בכך ברית של ארבע שנים ביניהן. "לצפות בזה מקרוב היה בלתי ייאמן", אמרה. 

עוד כתבות

חיים כצמן / צילום: יח"צ

חיים כצמן: "היא מעלה בי ערגה לתקופה העברית הראשונה"

חיים כצמן, בעל השליטה ומנכ"ל גזית גלוב, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אשמורת" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

מוריס קאהן במצפה התת ימי באילת. "זה לא היה מפעל או 'עסק' רגיל"  
צילום: פרטי

"יצחק תשובה סיבן את הגופים המוסדיים": המיליארדר מוריס קאהן כפי שלא שמעתם

בשיחה מיוחדת לפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן מספר קאהן על פרויקט “בראשית” להנחתת חללית ישראלית על הירח, על החלומות בגיל 90, על הדרך שבה התעשר; וגם על ראש הממשלה

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

סיגל יעקובי / צילום: דוברות בתי המשפט

אוצר מלים: סיגל יעקבי חושבת שמי שחומל על פרח יחמול בוודאי על בני אדם

סיגל יעקבי, האפוטרופוס הכללי וכונסת הנכסים הרשמית, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חמלה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הנשיא טראמפ: הונג קונג לא תקבל יותר יחס מועדף; וול סטריט עברה לעליות

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין בשלושה נושאים: מדיניות הסחר של המדינה הקומוניסטית, הדרך שבה התנהלה בכל הקשור להתפשטות נגיף הקורונה ודריסת האוטונומיה של הונג קונג ● מדד פוטסי בלונדון הוביל את הסנטימנט השלילי בבורסות אירופה עם נפילה של 2.3%

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

בניית הסכר באתיופיה, אוקטובר 2019. הממשלה מבקשת לחבר את כל 
110 מיליון תושביה 'לאספקת חשמל סדירה
צילום: רויטרס

הוויכוח על מי הנילוס הכחול מצית אש ומלבה רוחות מלחמה בצפון אפריקה

התוכנית של אתיופיה להקמת סכר ענק על נהר הנילוס הכחול מאיים על שלום האזור כולו ● מצרים הודיעה כי ביטחון האזור כולו בסכנה אם יימנעו ממנה המים שמובטחים לה על פי הסכמים בינלאומיים ● "מיליונים יהיו נכונים לצאת למלחמה עם מצרים", הגיב ראש ממשלת אתיופיה שקיבל נובל לשלום באחרונה

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

תרבות G

ביכורים בתרבות: אלבומי בכורה ישראליים, סרטים, סדרה וספר

שלושה אלבומי בכורה חדשים של יוצרים מבטיחים, ספר ביכורים שבמיטבו כשאינו מנסה להצחיק, ארבע קומדיות קלאסיות שאפשר למצוא בנפטליקס וסדרת ביכורים אחת