גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חדרי הכושר סוגרים שעריהם בזה אחר זה: "לא בנויים לפתוח עם מינוס של חצי מיליון שקל"

למרות שהמדינה אפשרה לחדרי הכושר לפתוח את שעריהם ל"גלובס" נודע כי שורה של מכונים ובהם סווטשופ, דה רוק ופיור סוגרים את שעריהם ● במהלך דומה נקטה השבוע גם דליה מנטבר

חדר הכושר PURE ברחוב בן יהודה בת"א / צילום: הילה שיאון, גלובס
חדר הכושר PURE ברחוב בן יהודה בת"א / צילום: הילה שיאון, גלובס

משבר הקורונה דחף את עסקי חדרי הכושר לקצה גבול היכולת. שבוע אחרי שהמדינה אפשרה לחדרי כושר וחדרי סטודיו לחזור לפעילות תחת הקלות נוקשות, עסקים נותרו סגורים, לעיתים ללא מתן מענה ברור לעובדים וללקוחות. לידי "גלובס" הגיעו טענות של לקוחות ועובדים בחדרי כושר שונים, ביניהם מכון הכושר התל אביבי פיור, סטודיו האימונים סווטשופ בתל אביב, ומכון הכושר דה-רוק בגן יבנה, על כך שאלה לא חזרו לפעילות, והם לא היחידים. גורמים בענף הכושר מעריכים כי יש למעלה מעשרה עסקי כושר משמעותיים שלא יפתחו יותר את שעריהם. לפי שעה, מסתמן כי העסקים בתחום לא כלולים בקבוצות שזכאיות למענקים ולהטבות מצד המדינה, מה שלדברי בעלי העסקים, צפוי לחרוץ את גורלם.

כך, רשת סווטשופ התל אביבית שהפעילה שני סניפים - ברחוב פרישמן, וברמת אביב, בשטח של כ-350 מ"ר, ומעסיקה כ-40 עובדים, לא פתחה את שעריה עם החזרה לפעילות בשבוע שעברה, ולא ברור אם תוכל לחזור לכך. הרשת שבבעלות ג'ורדן גרובר ובניהול חנן סבר, פעלה על בסיס אימונים בקבוצות עם מספר מתאמנים קבוע, שקרוב לכפול מזה שמאפשרות המגבלות של משרד הבריאות.

בסווטשופ אומרים היום (ו') כי "לפי הוראות משרד הבריאות והתקנות לשעת חירום להפעלת חדרי סטודיו וכושר, חזרה לפעילות במתכונת זהה לא אפשרית כרגע, לאור גודלם של חדרי הסטודיו". הם מסבירים כי "לא ניתן לשוב לפעילות מבלי להקטין את מספר המתאמנות בשיעור, נושא שיחייב העלאת מחירים חדה ושינוי באופי המקום", ומציינים כי בשלב זה "אנחנו פועלים בכל דרך למציאת המתכונת הנכונה לחזרה לפעילות מבלי לפגוע בלקוחותינו".

במהלך חודש מרץ החברה סגרה את הסניף שלה ברמת אביב. בסווטשופ מציינים כי סגירתו של הסניף ברמת אביב בסוף מרץ הייתה מתוכננת שכן חוזה השכירות הסתיים שם, ו"לאור אי הוודאות והעדר יכולת בתקופת הקורונה לשפצו כראוי". וירוס הקורונה הקדים סגירתו במספר ימים.

בנוגע לחיובים כלפי הלקוחות מציינים בסווטשופ כי "החיובים של למעלה מ-90% מהלקוחות ממילא מתבצעים בחברה על בסיס חודשי, והחברה נתנה שירות מלא ברוב חודש מרץ - החודש האחרון שבו חוייבו הלקוחות". באפריל הפעילה הרשת שירות אונליין מלא של שלושה שיעורי אימון ביום, "במחיר מופחת למנויות להשלמת הימים בתקופת הסגירה הכפויה של חודש מרץ".

בסווטשופ מדגישים כי לחברה אין חובות לעובדיה או התחייבויות לא משולמות והיא אינה רוצה להיגרר למצב כזה, ולכן טרם החזירה לפעילות את הסניף ברחוב פרוג.

סווטשופ, כאמור, אינה היחידה. גם רשת חדרי הכושר התל אביבית הוותיקה פיור (PURE) שבבעלות גרי לוי שעוסק בתחום הנדל"ן, מתמודדת עם מציאות דומה. הרשת מפעילה שני סניפים, ברחוב בן יהודה בשטח של 1,000 מ"ר, וברחוב ברנר בשטח של כ-500 מ"ר, ומעסיקה כ-80 עובדים, מחציתם שכירים ומחציתם פרילנסרים. מדובר באחת מרשתות חדרי הכושר הוותיקות בתל-אביב, אשר קיימת 15 שנה.

ההודעה בכניסה לחדר הכושר PURE / צילום: הילה שיאון, גלובס

הרשת, בדומה לשאר הענף, סגרה את שעריה ב-15 במרץ והפסיקה את האימונים. "אם לא תהיה תמיכה של המדינה לא נפתח מחדש", מסר ל"גלובס" הבעלים. "ב-15 למרץ בלמנו את הגבייה מצידנו - מי ששילם עד מרץ לא יקבל את הכסף חזרה", הוא אומר.

לא תחזירו כסף לא המחצית השנייה של מרץ ללקוחות?

"לא. זה נבלע בהוצאות. יש הוצאות קבועות כך שאם פותחים 15 יום או 30 יום, ההוצאות לא נעצרות כמו ביטוחים ושכירות. אולי אם נצליח לחזור ניתן איזו הטבה למי שנפגע. בלמנו את גבייה ב-15 במרץ, ועשינו החלטה שלא גובים יותר".

אתה מאמין שתצליחו לחזור?

"כרגע לענף שלנו אין מתווה ייחודי. פנינו ושלחנו בקשות לאוצר כמו כולם. לפתוח את הדלתות עם מינוס של חצי מיליון שקל? אנחנו לא בנויים לזה. אם לא, לא נפתח פשוט. אי אפשר להביא יותר כסף מהבית".

לעובדים תוכלו לשלם?

"אני לא יודע כרגע. אנחנו מתמודדים עם בעיות. אולי בסוף השבוע הבא תהיה תשובה".

ומה אתם אומרים להם היום?

"אם אודיע היום על סגירה, העובדים גם יפסיקו לקבל חל"ת. אנו מקווים שבסוף השבוע נדע אם נקבל מענקים או לא. כרגע יש לי 400 אלף שקל לשלם ולכבות שריפות של ערבויות אישיות שאני מביא מהבית".

גם מכון הכושר דה רוק הפסיק את פעילותו ולא יפתח מחדש את שעריו. "חדר הכושר והחוגים נסגר גם בגלל משבר הקורונה. אין כוונה לפתוח שוב" אמר ל"גלובס" הבעלים דודי לוי. לדבריו, "במהלך המשבר לא חייבנו את המנויים כלל, החיוב הפסיק בתחילת חודש מרץ. שיטת החיוב שלנו היא חיוב חודשית, כך שאנחנו לא נדרשים להחזיר כסף ללקוחות. בתקופה שחדר הכושר היה סגור, לא בוצעו חיובים".

בשבוע האחרון גם דליה מנטבר, הבעלים של סטודיו לפילאטיס שנקרא על שמה הודיעה על סגירת העסק אחרי 44 שנה, עם 400 תלמידים, ו-22 עובדים. בראיון ל"גלובס" סיפרה השבוע: "כשאתה מגלגל עסק שאתה מרוויח ממנו בקטנה ופתאום בבת אחת ההכנסות השוטפות נעצרות, נוצר גרעון מיידי".

דה רוק, מנטבר, פיור וסווטשופ הן כנראה הראשונים, אך לא האחרונים. "המגבלות הקיימות מקשות עלינו כלכלית ופוגעות בחוויה של הצרכן" אומר ל"גלובס" מנכ"ל ובעלי רשת חדרי הכושר ספייס שמונה 20 חדרי כושר ו-70 אלף לקוחות, שדווקא חזרה לפעילות. הוא מתכוון לדרישות כמו איסור על שימוש במלתחות, מה שלטענתו פוגע בחזרה של לקוחות לשגרת אימונים.

לדבריו "כרגע 50% מהלקוחות חזרו להתאמן, ועדיין ממשיכים לטפל בנותרים במטרה להחזיר אותם. חלקם מבקשים הקפאה, וחלקם מבקשים ביטול. נוצר אבסורד שכדי להפעיל את חדרי הכושר לפי הדרישות והמגבלות נדרשנו לעבות את כוח האדם, אבל כמות הלקוחות הצטמצמה לחצי. הלקוחות גם מבולבלים ורוצים מידע, קיבלנו 27 אלף שיחות מלקוחות".

לדברי פרנקל, הענף כולו נואש לתמיכה מהמדינה. "עד לפתיחה כולם היו באפס הכנסה ואפס הוצאה. כעת ההוצאות חזרו, אבל עם סך הכנסות יותר קטן. זה ענף שמתח הרווחים עומד על 5%-15%. כרגע הירידה מתבטאת ב-50%, ואתה חוזר להפסדים גדולים. ברגע שעסקים פתחו שלא קיבלו שום סיוע - לא מענקי מדינה - וגם בגלל שהבנקים הגדירו את הענף כמסוכן, אף אחד לא קיבל מענקים מהקרן בערבות המדינה, ונכנסו לגירעון. יש כ-10 מועדוני כושר גדולים ברחבי הארץ עם מאות לקוחות שסגרו דלתות".

חנן סבר מנכ"ל סווטשופ מסר ל"גלובס" בתגובה: "סווטשופ פעלה שנים רבות במתכונת ייחודית, על בסיס אימונים בקבוצות, שמספר המשתתפים בהן כמעט קבוע, כחלק משיטת אימון מתודית ייחודית שפותחה בחברה. על החברה נכפתה סגירת פעילות קיצונית ואלימה של חודשיים בגין נגיף הקורונה.

"לפי הוראות משרד הבריאות והתקנות שעת חירום להפעלת חדרי סטודיו וכושר, חזרה לפעילות במתכונת זהה לא אפשרית כרגע, לאור גודלם של חדרי הסטודיו. לא ניתן לשוב לפעילות מבלי להקטין את מספר המתאמנות בשיעור, נושא שיחייב העלאת מחירים חדה ושינוי באופי המקום. בשלב זה אנחנו פועלים בכל דרך למציאת המתכונת הנכונה לחזרה לפעילות מבלי לפגוע בלקוחותינו.

"הסגירה והשינוי החד בבסיס העסקי נכפה עלינו כמו על כל מדינת ישראל. סגירתו של הסניף ברמת אביב בסוף מרץ הייתה מתוכננת שכן חוזה השכירות הסתיים שם, ולאור אי הוודאות והיעדר יכולת בתקופת הקורונה לשפצו כראוי. וירוס הקורונה הרדים את סגירתו במספר ימים.

"אם היו לקוחות בודדים שמשום מה חוייבו בהוראות קבע גם בגין חודש אפריל, הרי שהן בקשר ישיר עם מנכ"ל החברה ופרסמנו כיצד לפנות אלינו בעניין ושהנושא יטופל. לקוחותינו יעודכנו בכל התפתחות".

עוד כתבות

תור לכספומט / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העו"ש, החיסכון והקורונה: איך נכון להתמודד עם החשבון בתקופה הזו

הבנקים הגיעו מוכנים יותר לסגר הנוכחי, והם מציעים הקלות חדשות לצד ההקלות הקיימות • האם עדיין אפשר לדחות הלוואה, איך ליצור קשר עם הבנקאי, והאם יהיה מספיק כסף בכספומטים? • "גלובס" מציג: בנקאות בתקופת הסגר • כתבה ראשונה בסדרה

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press

עסקת ענק בשוק הגיימינג: מיקרוסופט רוכשת ב-7.5 מיליארד דולר את בת'סדה

בת'סדה מפתחת כמה מסדרות משחקי הווידיאו המצליחות בתעשייה, כמו דום ו-Fallout ● פעילות המשחקים של מיקרוסופט מ-15 בתי סטודיו כיום ל-23 אחרי סיום העסקה

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

עורכת חדשה לדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בלי תקציב ובלי פירוט על התוספת: 11 מיליארד שקל אושרו אך לא הועברו

מדובר בתקציב ההמשכי שאושר בהיעדר הסכמות פוליטיות על תקציב מדינה • עד כה באוצר סירבו לתת פירוט מלא של ההעברות המתוכננות ● הוועדה תתכנס ברביעי

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

סנגורי נתניהו מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון לקביעת הסדרים

הסנגורים מבקשים לקיים "במועד קרוב, דיון לשם קביעת הסדרים ומתן הוראות מתאימות על ידי בית המשפט" ● בית המשפט קיבל עמדת הפרקליטות בעניין סדר העדים

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

ה-CDC: הפרסום כי נגיף הקורונה מדבק ממרחק של 6 מטרים - בטעות

במרכז האמריקאי למניעת מחלות טוענים כי המסמך, שפורסם בשבוע שעבר, עלה לאתר בטעות ● במסמך נטען שהנגיף מדבק הרבה יותר ממה שחשבו החוקרים עד עכשיו

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

ביהמ"ש נגד פייסבוק: עמודים עסקיים יידונו לפי הדין הישראלי

תביעות של עסקים נגד פייסבוק התנהלו עד כה על פי דין קליפורניה, אך ביהמ"ש פסק כי לא צריך להבחין בינם לבין משתמשים פרטיים

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סגירה צורמת בת"א: אל על צנחה ב-7.5%, פתאל ב-5.5%

מדד ת"א 35 איבד 1.3%, מדד הבנקים ירד בשיעור דומה ● פוקס צנחה ב-6.15% בצל סגירת חנויות בסגר השני ● פריגו צנחה ב-6.5%, בזק ב-1.9% במחזור הגבוה בבורסה

בדיקה במתחם 'היבדק וסע' של מגן דוד אדום ומשרד הבריאות בחניון גני יהושוע בתל אביב  / צילום: דוברות מד"א

מסמך של משרד הבריאות: תמותה עודפת של 10% באוגוסט

לפי המסמך, שהוצג אתמול בפני קבינט הקורונה, יש עלייה בתמותה בעיקר בבני 65 ומעלה ● עד כה 1,273 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בישראל ● חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה מזהירים מפני עלייה חדה בתמותה מקורונה בחודשים הקרובים

הערכת מצב בנושא הטיפול בקורונה במערכת הביטחון / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

צה"ל נערך לפתיחת בתי חולים שדה בעקבות העומס במערכת הבריאות

בית החולים צפוי להכיל כ-200 מיטות ● צה"ל יקצה לשם כך את הרופאים, האחיות והפראמדיקים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות שערים בבורסה בתל אביב: "לכלכלה העולמית יש עתיד גם לאחר הקורונה"

לדברי אבנר חדד, מנהל דסק קרנות ו-ETF של קסם מבית אקסלנס: "יש המון אלמנטים על שולחן המשקיעים והמון אי וודאות. זו לא תהיה תקופה קלה אלא של חוסר יציבות, לשני הכיוונים" ● בורסות אירופה נסחרות בעליות, החוזים בניו יורק יציבים

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

לקראת החמרות בסגר: כ"ץ הורה להכין תוכנית להפעלה מצומצמת של הסקטור העסקי

התוכנית תוצג בפני רה"מ ותועלה לדיון בקבינט הקורונה ● השר כ"ץ הבהיר לרה"מ כי המגזר העיסקי הוא הלב הפועם של הכלכלה הישראלית ויש לעשות הכל כדי לשמר את פעילותו, תוך התנהלות נכונה

עבודות תשתית לסלילת כביש חשמלי בתל אביב / צילום: עיריית תל אביב, יח"צ

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

דפנה ג'קסון רות ביידר ומוריס קאהן / צילום: קרן גינת

שתי המשאלות שהגשים מוריס קהאן לרות ביידר גינסבורג

וגם: אורן מוסט, נשיא גולן טלקום, הודיע על פרישתו לאחר עשר שנים בתפקיד ● השיחה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

קבינט הקורונה יתכנס היום לדון בהמשך הסגר

עוד על הפרק בדיון שיתנהל בצל שיעורי התחלואה הגוברים: צמצום התפילות בתוך בתי הכנסת במהלך יום הכיפורים, סגירת השווקים הפתוחים וצמצום מקומות עבודה במגזר הפרטי ● כ"ץ יציג את תוכנית "הלב הפועם" לשימור המגזר העסקי הפרטי פתוח בתקופת הסגר

טים קוק / צילום: AP - Jeff Chiu

עדכון הגרסה של אפל מסעיר את עולם הפרסום? חכו לחידוש של גוגל

המהלך המתוכנן של אפל להגברת הפרטיות עורר גלים בקרב השחקנים בעולם הדיגיטלי, בהם פייסבוק, שביקרה אותו בחריפות מחשש שיפגע בהכנסות ● אבל הדרמה האמיתית בענף נמצאת מעבר לפינה עם הכוונה של גוגל שלא לאפשר העברת מידע לטכנולוגיות הקוקיז של גולשי הכרום

אחמד אל-חבטור (קבוצת "אמפא" בדובאי) ושלומי פוגל  / צילום: יח"צ

עוד קבוצת ענק מדובאי בדרך לארץ: קונגלומרט המלונאות והנדל"ן אל-חבטור יפתח משרד בישראל

היקף נכסיה של קבוצת אל-חבטור נאמד בלמעלה מ-8.5 מיליארד דולר ● בנוסף, הודיעה הקבוצה בניהולו של חאלד אל-חבטור כי החלה במגעים עם חברת "ישראייר" על פתיחת קו טיסות סדיר

צוותי מד"א מצפים לנוסעי "ספינת הקורונה" / צילום: מד"א

מערכת בקריסה? חדרי המיון מסרבים לקבל חולים בגלל העומס; מד"א: נפנה אותם אליכם בכל זאת

צוותי מד"א מסרבים לעשות סיבובים של שעות בין בתי החולים עד שיתפנו, ודורשים להשאיר את החולים בחדרי המיון של בית החולים הקרוב ביותר, גם אם סירב לקבלם ● בתגובה, חלק מבתי החולים מסרבים לאפשר לאמבולנסים להיכנס מלכתחילה