גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP
צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בחודש וחצי האחרונים גוגל ואפל עובדות על מערכת מעקב אחר התפשטות הקורונה דרך הסמארטפון, המבוססת על דיווח של אנשים - אם הם באים במגע עם מישהו שנושא את נגיף הקורונה, וזאת מבלי שיהיה צורך לשתף מידע על מיקום המשתמשים עם רשויות הממשלה. כעת, גורמים רשמיים במערכות הבריאות בארה"ב, באנגליה ובקנדה, טוענים שהמערכת תהיה חסרת תועלת.

שימוש באפליקציה מובנית של שתי החברות השולטות בשוק מערכות ההפעלה לטלפונים ניידים, אמור היה לפתוח יכולות מעקב וניטור משמעותיות עבור מקבלי ההחלטות, וכן לספק להם את האפשרות להגיע לכל סמארטפון במערב.

המערכת שלהן עובדת בגישה מבוזרת, במסגרתה המפגש בין שני אנשים שאחד מהם נשא קורונה מחושב ומתועד על מכשירי המשתמשים עצמם. המערכת עובדת על ידי החלפה של מפתח הצפנה פרטי בין סמארטפונים סמוכים באמצעות טכנולוגיית בלוטות', שמאפשר רישום בכל פעם שמשתמשים נמצאים בסמיכות זה לזה, מבלי לחשוף את פרטיהם או את מיקומם. כך, רק בעל המכשיר יקבל התראה אם יחשף לאדם אחר החולה בקורונה, ולא ממשלות, מערכות בריאות, או האקרים.

בשבוע שעבר, החברות עדכנו את מערכות ההפעלה שלהן כך שיתמכו בטכניקת שיתוף-המגע ויאפשרו פעולה של אפליקציות מעקב-מגע על בסיס ה-API שהשיקו, כלומר, מעין "שער" שמסוגל לקשר אפליקציות חיצוניות למערכת המעקב שפיתחו. אפל וגוגל הודיעו שבכל מדינה יתאפשר שימוש ב-API על ידי אפליקציה אחת בלבד, וכי היא חייבת להיות אפליקציה של גורם רשמי במדינה. בחודשים הבאים צפוי להתבצע עדכון נוסף בתוכנות ההפעלה, שיאפשר למערכת לפעול ללא צורך באפליקציה ספציפית.

למה זה בעייתי בעיני הממשלות

מעקב-מגע נחשב לאמצעי מרכזי המאפשר לאנשים לצאת מסגר ביתי, אולם קיימות בעיות משמעותיות של פרטיות הכרוכות בבקשה מאנשים לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף. המחשבה שמאחורי המערכת הייתה שאזרחים שמשתפים את מיקומם ממילא עם דואופול מפעילות הסמארטפונים, ישמחו על האפשרות לדווח להן על מיקומם בהקשר של הידבקויות בקורונה, מבלי לחשוף את מיקומם בפני הרשויות.

בשל הכללים הנוקשים שקבעו החברות, בכירים במערכות הבריאות הציבוריות טוענים כעת שהמערכת המוצעת תהיה חסרת תועלת. לפי הוושינגטון פוסט, גורמים בממשלות של מדינות מסויימות בארה"ב ביקשו משתי החברות לאפשר להן יותר שליטה על סוג המידע שהאפליקציות שלהן יכולות לאסוף - ונתקלו בסירוב.

למשל, גורמים במערכת הבריאות בארה"ב שביקשו גישה למידע על מיקום, כדי להבין כיצד הוירוס מתפשט באיזורים שונים ולאפשר הקלות במדיניות הסגר באיזורים בהם ההידבקויות הן מועטות יותר. לפי דיווחים, שתי החברות לא מוכנות לספק את המידע הזה לממשלות ולמערכות הבריאות לצורך מאבק במגיפה. זאת, למרות ששתיהן, ובעיקר גוגל, מאפשרת למפרסמים גישה למידע על מיקום במשך שנים.

בנוסף, רשויות הבריאות השונות בוחנות אפשרויות לבנייה של אפליקציות משלהן, אך נתקלות בהגבלות. למשל, אפל מגבילה את הגישה של מפתחי אפליקציות צד שלישי למידע על מיקום של משתמשים - מידע שהיא אוספת באופן קבוע. היא גם מגבילה את יכולותיהן להשתמש בטכנולוגיות בלוטות' למעקב ברקע, בטענה שהדבר מוביל לריקון הבטריה של מכשירי אייפון.

לפי דיווח ב-BBC, ממשלת אנגליה דחתה את המערכת של המוצעת של אפל וגוגל, ומשתמשת במערכת טכנולוגית אחרת למעקב אחרי הידבקויות במדינה. האפליקציה של מערכת הבריאות האנגלית הצליחה לעקוף את ההגבלה הזו, אך יש מדינות אחרות שלא. גם היא אנונימית ושומרת על זהות המשתמשים בסוד, אך ריכוזית - המידע אודות מיקומם מעובד בשרת מרכזי, שלממשלה יש גישה אליו, וכך היא יכולה לזהות מגמות התפשטות לפי מיקום.

הגבלות כאלה שאפל שמה על האפשרות של מפתחים להשתמש במידע על משתמשים מסייעת לשמירה על פרטיות במקרים רבים, אך גם מספקת לחברה יתרון תחרותי, עם פונקציונליות גבוהה יותר לאפליקציות שלה, על פני אפליקציות של מפתחי צד ג'.

כך למשל, מערכת מעקב ההדבקות של אפל וגוגל פועלת כל הזמן ברקע של המכשיר, ומבצעת מעקב שוטף אחרי מקרי הדבקה. לעומתה, עם גישה מוגבלת לבלוטות' אפליקציות של מערכות הבריאות צריכות להיות פתוחות על המסך כל הזמן, ולא יכולות לעבוד ברקע כשמשתמשים באפליקציה אחרת, או מכניסים את מכשיר הטלפון לכיס.

למה האנשים לא זורמים

לצד סימני השאלה על הפונקציונליות של המערכות הללו עבור ממשלות, עולים גם סימני שאלה לגבי ההתקבלות שלהן בקרב הציבור האמריקאי. בסקר שביצע הוושינגטון פוסט עם אוניברסיטת מרילנד, נמצא שמרבית אוכלוסיית ארה"ב לא מוכנים להשתמש באפליקציות של אפל וגוגל, או שאינם יכולים להשתמש בהן. הסקר מצא כי כמחצית אולוסיית ארה"ב מעל גיל 65 לא מחזיקה בסמארטפון - שזו האוכלוסייה בסיכון הגבוה ביותר מוירוס הקורונה.

מקרב מחזיקי הסמארטפונים, מחצית אמרו שישתמשו באפליקציה כזו, והמחציתהשנייה אמרו שלא. הנטייה להסכים לשימוש באפלקיציה היא גבוהה יותר בקרב דמוקרטים, והנטייה שלא להסכים בקרב רפובליקנים. 43% הביעו אמון בחברות טכנולוגיה, לעומת 57% שהביעו אמון במערכות הבריאות הציבוריות.

עוד כתבות

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הגרף היומי: כמה שנות חיים הציל הסגר וכמה זה עלה לנו?

כלכלנים ניסו לחשב כמה שנות חיים הרווחנו בסגר במרץ-מאי, מה הייתה העלות של כל שנת חיים שחסכנו והאם זה היה "כדאי" ● אז כמה חיים נחסכו?

קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני מוג׳י / צילום: שאטרסטוק

בצל הקורונה: קמעונאית המוצרים לבית Muji ארה״ב הגישה בקשה להגנה מפני נושים

בכך מצטרפת קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני לשורה של קמעונאיות שכבר עשו זאת, על רקע השפעות משבר הקורונה על הענף ברחבי העולם ● החברה: "מוג׳י קיבלה החלטה לבצע ארגון מחדש בעסקיה מתוך כוונה לשרת טוב יותר את הקהילה שלנו"

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

אנחנו במשבר הכלכלי החמור בתולדות ישראל (אבל יש גם חדשות טובות)

ההיסטוריה מראה כי לאורך השנים התמודדה הממשלה עם משברים גדולים שלוו באבטלה גבוהה, מיתון ואינפלציה תלת-ספרתית • האירוע הנוכחי הוא כנראה הגדול ביותר שידעה ישראל, אבל היא נכנסת אליו עם חוסן כלכלי שלא היה לה בעבר • "גלובס" חוזר למשברים הגדולים ולתוכניות החילוץ המוצלחות

לפעמים אילוץ דווקא נחוץ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מחקר אחד בשבוע: לפעמים אילוץ דווקא נחוץ

אריק, מנהל ייצור במפעל מכשור רפואי, חושש שעבודת הצוות נפגעת בגלל העבודה מרחוק ● אבל הוא טועה: מחקרים מראים שאילוצים הם דווקא טריגר ליצירתיות

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו

הכוח הגדול של העסקים הקטנים / איור: חן ליבמן

דווקא בעת משבר: הכוח הגדול של העסקים הקטנים

חדשנות, יצירתיות ותעוזה יכולות לסייע לעסקים קטנים לצלוח את משבר הקורונה ואפילו לצאת ממנו מחוזקים ● כך תעשו את זה נכון

הדמיה: המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם
 / צילום: גו נודלס

הריחוק החברתי מגיע לשוק המסעדות: נפתחת המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם

במסעדה החדשה של גו נודלס אין נותני שירות – לא מארחים ולא מלצרים ● הלקוח נדרש לבצע את ההזמנה באמצעות מסך מקוון, והוא אוסף אותה באמצעות סיסמה מאחד מ-24 הלוקרים שניצבים בחדר

נועם לוי / צילום: איל יצהר, גלובס

"יסגרו אותנו עד הקיץ הבא, וזאת מכת מוות"

שיחה אישית ומקצועית עם נועם לוי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות, על היתמות בגיל מוקדם, העבודה באולמות ונזקי הקורונה ● "אנחנו נמצאים במו"מ עם משרד האוצר על מתווה סיוע, ואם הוא לא יהיה הוגן, לא נוכל יותר להחזיק את החברים ונצא למלחמה"

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

זה היה סתם יום שני, אז למה דרור פויר כל כך מתגעגע אליו?

ממשלת ישראל התנהגה בכל הקשור לקורונה בדיוק כמו נבחרת ישראל בכדורגל בעשורים האחרונים: היא ניצחה במשחק הידידות הראשון ונכנסה לטריפ שהיא אלופת עולם - והתבוסה לא איחרה להגיע ● ובגלל זה אני מתגעגע ליום שני

אתי אנטה-שגב עם זהו זה / צילום: אלבום אישי אתי אנטה-שגב

ולא אחרת: כך הפכו חמישה גברים בני 70 לדבר הכי חם על המסך

סיום העונה הראשונה של "זהו זה 2020" (כאן 11) הוא הזמנה לפענח את סוד ההצלחה של החלק הכי מקסים בתוכנית – השירים ● "אתמול ברחוב, עצר אותי מישהו על קטנוע, הרים את הקסדה ואמר לי: 'אתם הביטלס'!"

אלכס איברהים, מנהל השווקים הבינלאומיים בבורסת ניו יורק / צילום: NYSE

להנפיק בעת משבר בבורסה הגדולה בעולם. ראיון עם אחד שיודע

אלכס איברהים, מנהל השווקים הבינלאומיים ב-NYSE, בורסת ניו יורק, מסביר מדוע התקופה הנוכחית נפלאה להנפקות, למה יותר חברות ישראליות התחילו להנפיק בניו יורק במקום בנאסד"ק ומדוע זה עדיף להן: "ראית איך למונייד כיכבה בכל הרשתות החברתיות אחרי ההנפקה"

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

בעקבות סערת פוקס: דיבידנדים בימים קשים

גם בימים כתיקונם נדרש הדירקטוריון למבט שקול קדימה, בעת שהוא מבקש לחלק דיבידנדים ● אם כן, כיצד עליו לנהוג בימים שבהם הראות קשה, הסיכונים גדלים וחוסר הוודאות שולטת?

אאודי RSQ3 / צילום: יח"צ

האאודי החדשה תעזור לכם לברוח מהמציאות

אין לנו מילה אחת רעה להגיד על אאודי RSQ3 ● אם יש לכם 460 אלף שקל תוכלו לקבל רכב פנאי משפחתי שמציע ביצועים של מכונית ספורט אקזוטית ● המכונית הזאת תגרום לכם להרגיש כמו סופרמן, אבל אל תתבלבלו: זה לא אתם, זאת היא

הסלעים המסתוריים של העיר הנבטית שבטה / צילום: יותם יעקבסון

הריחוק החברתי כבר בפנים: טיול לילי באזור פתחת ניצנה

אחת האטרקציות של הקיץ היא טיולי לילה וערב במדבר, בשעות בהן כבר לא כל-כך חם. זה יפה במיוחד בליל ירח מלא, כמו זה שזורח השבוע, שיספק אור גדול ובהיר לטיול רומנטי או משפחתי

עין הנצי"ב. מעיין בתוך קיבוץ / צילום: אורלי גנוסר

גם בלי להתקבל לחברות: ביקור במעיין שבתוך הקיבוץ

מעיין שבתוך קיבוץ וסדנת אמנות קצת אחרת

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

דונלד טראמפ נגד "האספסוף הזועם"

לנוכח סקרים מזעזעים, נשיא ארה"ב מגייס את קודמיו המתים למסע הבחירות שלו ● הוא מבטיח להציל אותם מידי "השמאל הפשיסטי" הזומם למחוק את ההיסטוריה ● האם זה יעזור לו? ספק

הלנה שלו וליאת רוזנפלד, בעלות הגן "יד ביד נצעד" בפתח תקווה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"הגנים הפרטיים ספגו מהלומה מאוד קשה"

הלנה שלו וליאת רוזנפלד הן בעלות גן "יד ביד נצעד" בפ"ת ● "מאז הקורונה נסגרו מעל 2,000 גנים פרטיים, והיד עוד נטויה" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

הקורונה מרוקנת את מנהטן, ושכר הדירה ברובע הניו יורקי נופל

שוק השכירות במנהטן מתחיל להראות סימני מצוקה על רקע עזיבה רחבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה בניו יורק ● שיעור הדירות הריקות ברובע בחודש יוני זינק לשיא של כל הזמנים ● שכר הדירה החציוני צנח ב-6.6% ל-3,242 דולר, הירידה הראשונה במחירי השכירות בשנה וחצי האחרונות

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מתניעה מחדש: אמזון חוזרת למכור סחורה לישראל בתעריפי שילוח זולים יותר

בתחילת מרץ, עם התפשטות מגפת הקורונה, הופסקו המשלוחים מאמזון ארה״ב ואירופה לישראל; לפני חודשיים הוחזרו המשלוחים בעלויות משלוח שהפכו את הקנייה לבלתי משתלמת ● אולם גם כעת, כנראה שתידרשו לחפש בפינצטה מוצרים עם מחירי שילוח אטרקטיביים