גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בהלת הקניות במשבר הקורונה ובחג הפסח הזניקה את רווחי שופרסל ב-88%

שופרסל נהנתה גם מצמיחה מואצת בפעילות האונליין שלה בשל נסיבות המשבר ● הגם שמדובר בצמיחה מרשימה מאוד, הרי שחלק משמעותי ממנה הוא בצמיחה ייחודית לתקופה, שלא ברור כמה ממנה יישאר בעתיד עם שינוי הרגלי הצריכה של הציבור

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף
מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

ההסתערות של הציבור על רשתות קמעונאות המזון בשל משבר הקורונה והסגר שנכפה בגינו, כמו גם בשל עיתוי חג הפסח שהרכישות לקראתו קרו השנה עוד במהלך מרץ ולא באפריל, הביאו לזינוק של 18% בהכנסות שופרסל  ברבעון הראשון של 2020, לסך של כ-3.73 מיליארד שקל. הזינוק האמור הורגש גם בשורה התחתונה של רשת הקמעונאות הגדולה בשוק, כשהרווח זינק ב-88% לעומת הרבעון הראשון ב-2019 ועמד על 90 מיליון שקל.

הגם שמדובר בצמיחה מרשימה מאוד, הרי שחלק משמעותי ממנה הוא בצמיחה ייחודית לתקופה, שלא ברור כמה ממנה ייוותר גם בעתיד עם שינוי הרגלי הצריכה של הציבור, אם בכלל. זאת מאחר שהצמיחה במכירות ברבעון נובעת מהמציאות הייחודית שנוצרה ברבעון, ותשליך לחיוב גם על תוצאות המחצית הראשונה של 2020 כולה, בחנויות הפיזיות ובאונליין. כלומר, כעת נשאלת השאלה האם החברה תצליח לשמור על חלק מהמומנטום הזה להצמחת פעילות האונליין שלה באופן קבוע, ובאיזה שיעור. 

צמיחה יוצאת דופן ברווח הגולמי

שופרסל, בניהולו של איציק אברכהן, מציגה צמיחה יוצאת דופן גם בשורת הרווח הגולמי, שצמח ב-16% לכמעט מיליארד שקל. עם זאת, שיעור הרווח הגולמי ירד ב-0.5% לרמה של 26.8%. בשופרסל מסבירים את הירידה בעיקר ב"שינוי תמהיל מכירות הקבוצה". ככל הנראה השינוי האמור בתמהיל המכירות מיוחס לקנייה מוגברת של מוצרי בסיס כמו פסטה ואורז וקופסאות שימורים, ולא של מוצרי פרימיום בהם שיעור הרווחיות גבוה יותר, בין היתר על רקע היציאה של ציבור גדול בישראל לחופשה ללא תשלום. עוד נציין כי הרווח התפעולי של החברה זינק ב-33% והסתכם ב-171 מיליון שקל בשנה.

שופרסל מעריכה כי הזינוק הניכר שנרשם במכירות מגזר הקמעונאות מיוחס למשבר הקורונה, ומפרטת כי סכום של 320-360 מיליון שקל מיוחס להכנסות עודפות בתקופת המשבר ברבעון. הכנסות מגזר הקמעונאות זינקו 18.4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כשבשופרסל מעריכים כי תרומת משבר הקורונה לגידול הזה נעה בין 11% ל-12%.

בשופרסל מעריכים כי מגמת הגידול בהכנסות מגזר הקמעונאות נמשך גם בחודש אפריל, אך בקצב גידול נמוך יותר, וזאת בהיות המסעדות ובתי הקפה סגורים במהלך התקופה. על הרקע הזה מעריכה רשת המזון כי חל גידול של 50-60 מיליון שקל בהכנסות מגזר הקמעונאות במהלך אפריל 2020 לעומת אפריל 2019, אשר מיוחס להכנסות עודפות בתקופת המשבר שמשמעותן גידול של 4%-5%.

המשבר ועיתוי חג הפסח, שהשנה נחגג בתחילת אפריל ולא בסופו, כך שהרכישות לקראתו נעשו גם עוד במהלך מרץ, תמכו גם הם בעליית המכירות בחנויות הזהות של שופרסל ברבעון הראשון, שרשמו צמיחה של 17.6%, כשהמכירות למ"ר גדלו ב-16.8%. 

כמו כן, הביקושים האדירים ברשתות בתקופת שיא משבר הקורונה הביאו את שופרסל להגדיל את מצבת כוח-האדם שלה, מה שהביא לגידול של 28 מיליון שקל בהוצאות השכר וכוח-האדם במהלך תקופת הרבעון.

שופרסל מגלה כי במהלך תקופת המשבר ברבעון ובמהלך אפריל, כ-1,000 מעובדי החברה נאלצו לשהות בבידוד עקב הנחיות משרד הבריאות, מה שהגדיל את הוצאות החברה "באופן שאינו מהותי". לאור זאת ולאור הביקושים למזון גייסה שופרסל כ-3,500 עובדים זמניים במהלך תקופת המשבר ברבעון. שופרסל מציינת כי בסוף אפריל היא הפחיתה את מספר העובדים הזמניים בכ-1,000 עובדים, מגמה שנמשכת גם בימים אלה. 

צמיחה מואצת בפעילות האונליין

שופרסל נהנתה מצמיחה מואצת גם בפעילות האונליין שלה בשל נסיבות המשבר - הציבור הרחב היה סגור בבתים בשל הנחיות הממשלה והמגבלות על תנועה וריחוק חברתי. שיעור מכירות האונליין מתוך סך המכירות במהלך תקופת המשבר ברבעון הגיע לשיא של 18.1%, כשבסיכום הרבעון עמד על 17.5% מהמכירות, לעומת 16% מהמכירות ברבעון המקביל אשתקד. החברה מעריכה כי שיעור מכירות האונליין עמד באפריל של 19.7% מהיקף המכירות, נתון אשר משקף את המשך מגמת גידול הצריכה באמצעות האונליין.

באותם ימים שופרסל לא הצליחה לעמוד בביקוש האדיר של הציבור לקניות, כשזמן האספקה שלה למשלוחים עמד על קרוב לשלושה שבועות באזורים מסוימים. ניתן להעריך כי הגידול התאפשר לאחר ששופרסל הגדילה באופן ניכר את מערכי המכירה המקוונת שלה, עיבתה את כוח-האדם באונליין, הגדילה את המשמרות והסבה באופן זמני שלושה סניפים שישמשו כמרכזי שילוח לאונליין, מה שאיפשר לספק את הביקושים החדשים שנוצרו על רקע המשבר. אגב, נכון למועד הדוח שופרסל בוחנת את הסבתן חזרה של חנויות אלה לסניפים הפתוחים לקהל, כשאחת מהן, החנות בהרצליה, כבר הוסבה חזרה לסניף פתוח.

עוד עולה מדוחות שופרסל כי נתח מכירות המותג הפרטי ברבעון עמד על כ-25.5% מסך מכירות קמעונאות המזון, שחיקה קלה לעומת כ-25.1% ברבעון המקביל אשתקד.

בנוגע למגזר הנדל"ן, שופרסל מפרטת כי הוא לא הושפע באופן מהותי מהמשבר, ומציינת כי העניקה הקלות לשוכרים של שטחים במהלך התקופה. הכנסות המגזר הסתכמו ב-44 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל אשתקד. 

גידול במכירות רשת Be 

מגזר Be, רשת הפארם שבבעלות שופרסל, רשם גידול במכירות של 23.3% שהסתכמו ב-201 מיליון שקל, אשר נבע בעיקר מפתיחת סניפים חדשים ומהשפעות המשבר שהביאו לצמיחה במכירות המקוונות של הרשת.

החברה מציינת כי רשת הפארם ממשיכה בתוכניות העבודה, וצופה כי ברבעון הרביעי השנה המגזר יהיה מאוזן תפעולית. מגזר Be רשם הפסד תפעולי של 8 מיליון שקל, וזאת בהשוואה להפסד תפעולי כפול ברבעון המקביל אשתקד.

בשופרסל מציינים כי הקיטון בהפסד נבע מהגידול בהכנסות וכן מהקיטון בשיעור הוצאות המכירה, שיווק, הנהלה וכלליות מסך ההכנסות, הנובע, בין היתר, מהתייעלות תפעולית והעמקת הסינרגיה התפעולית עם החברה. 

נערכת למיתון

שופרסל נערכת לתרחיש של מיתון במשק הישראלי, כשהיא מצהירה כי "משבר הקורונה עלול להשפיע לרעה על פעילותה של הקבוצה ועל תוצאותיה הכספיות, וזאת בין היתר עקב אפשרות של מעבר המשק להאטה ולמיתון, כמו גם התפרצות נוספת של הנגיף".

יחד עם פרסום התוצאות מפרטת שופרסל כי פריסת הסניפים שלה התרחבה בחמש חנויות חדשות - האחת של שופרסל דיל בקריית מוצקין ועוד ארבע חנויות חדשות של פורמט שופרסל אקספרס: עפולה ברחוב יזרעאל, כפר-סבא ברחוב הגליל, רחובות ברחוב אפשטיין ופתח-תקווה ברחוב סוקולוב.

שופרסל, רשת קמעונאות המזון הגדולה בישראל, מפעילה 296 סניפים בפריסה ארצית. רשת הפארם שבבעלותה, Be, מונה 81 סניפים, אחד מהם נפתח ברבעון האחרון בגבעתיים. שטחי המסחר של סניפים שופרסל מסתכמים ב-504 אלף מ"ר. 

עוד כתבות

מחפשי עבודה בלשכת תעסוקה במדינת ארקנסו, ארה”ב / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

הגירעון הפדרלי בארה"ב: קרוב ל-3 טריליון דולר, 14% מהתמ"ג, שיא של 75 שנה

הגירעון הפדרלי צפוי השנה להיות הגדול ביותר במונחי תמ"ג מאז מלחמת העולם השנייה ● הגירעון עלול להתרחב עוד יותר אם הקונגרס והבית הלבן יסכימו בהמשך חודש זה לעוד סבב של הוצאה לשעת חירום

וירג'ין אטלנטיק / צילום: יחצ

דיווחים: הסכם-מימון בשווי 1.2 מיליארד ליש"ט יציל את וירג'ין מפשיטת רגל

שורה של גופי השקעות יתמכו בחברה, והדבר ימנע פיטורים של אלפי בני אדם בבריטניה, כך על פי רשת "SKY" הבריטית ● בעלי החברה סר ריצ'רד ברנסון יזרים כ-200 מיליון ליש"ט

מפעל רכב של GM בסין. קאמבק במכירות / צילום: Yu fangping, רויטרס

האיחוד האירופי מגיב למהלך הסיני בהונג קונג: ויזות לאזרחי העיר ואיסור על ייצוא טכנולוגיות רגישות

לאחר שאותת בתחילה כי הוא יימנע מנקיטת צעדים בתגובה לפגיעה בזכויות אדם בהונג קונג, בכירים בבריסל אומרים עכשיו כי אסור שמהלכיה של סין יישארו ללא תגובה ● הממשלות בוחנות עתה את הצעדים שהוצעו במפגש שרי החוץ

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

פייפאל חושפת: החברה "מפתחת יכולות" בתחום מטבעות הקריפטו

ענקית הפינטק האמריקאית הציגה לראשונה את פעילותה בתחום במכתב ששלחה לנציבות האירופית ● בחודש שעבר דווח כי פייפאל עשויה לאפשר קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים ליותר מ-300 מיליון משתמשי השירותים שלה בעולם

הפגנת העצמאים על מתווה הסיוע הממשלתי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דמי אבטלה לעצמאים בדרך לחקיקה, השאלה היא למי יילך הקרדיט

להצלחה הזאת יש הרבה אבות: ראש הממשלה נתניהו, השרים כ"ץ, פרץ ושמולי ואפילו ההסתדרות שבקושי מייצגת עצמאים מעורבת ● בינתיים מתרבים הסימנים שהפעם המהלך באמת יקרה

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

שר השיכון: "יש בפריפריה המון דירות ריקות - ניתן מענק לדירות יד שנייה בשווי של עד 700 אלף שקל"

ליצמן אמר בוועדת הכספים של הכנסת כי משרדו במגעים עם משרד האוצר על מנת לקדם את המהלך, אך לא ציין את גובה המענק והקריטריונים השונים לקבלתו ● עוד אמר השר: "אני לא עומד להזניח אף מגזר. יש גם תוכנית למגזר הערבי"

 מרכזי פיתוח-ביוטק-טכנולוגיה/ קרדיט: שאטרסטוק

גיוס של 25 מיליון דולר והסכם מסחור בסין לחברת פי-קרדיה מקבוצת כת"ב

פי-קרדיה מקבוצת כת"ב מפתחת טכנולוגיה לתיקון מסתמי לב ללא החלפתם ● המשקיעה היא חברת ונוס מדטק הסינית הנסחרת הבורסה של הונג קונג לפי שווי של ארבעה מיליארד דולר

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הרבה שאלות פתוחות, ותשובה אחת ברורה: עיכוב שדרוג מהירות הגלישה ברשת של בזק עלה לכולנו ביוקר

אילו השירות היה מושק בזמן ניתן היה לדרוש מבזק לספקו ליותר מעשירית מבתי האב ● כעת, הסוסים ברחו מהאורווה ולבזק כבר לא כדאי להשקיע בו מעבר להשקעה שכבר עשתה היות והיא נכנסת להשקעה בפרויקט הסיבים האופטיים

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

בדיקה גנומית מסייעת לטיפול בסרטן/ צילום: יח"צ

חברת הסרטן נקטין ת'רפיוטיקס השלימה סגירה ראשונה של גיוס בהובלת קרן aMoon

היקף הגיוס הכולל צפוי להגיע לכ-15 מיליון דולר

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס

גילעד אלטשולר קונה: "הבנו שיש 'אובר שוטינג' במניות הנדל"ן המניב והבנקים"

לאחר שמימש נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות נדל"ן הנסחרות בת"א, חזר אלטשולר שחם לבצע השקעות של מאות מיליוני שקלים ● גילעד אלטשולר: "אפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות במרכזים המסחריים ובמשרדים, החברות האלה מעניינות להשקעה"

נשיא דרום קוריאה, מון ג’אה־אין / צילום: Associated Press

דרום קוריאה תוציא 95 מיליארד דולר על "ניו דיל" להבראת הכלכלה

נשיא דרום קוריאה מון ג'אה־אין אמר בנאום כי המיזמים החדשים צפויים ליצור 1.9 מיליון מקומות עבודה חדשים עד 2025 ● "מגפת הקורונה אישרה שוב את הדחיפות של התגובה לשינויי האקלים", אמר

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לדירקטוריון כלל החזקות מסלים והרגולטור מאיים לקחת את היתר השליטה

לאחר שדירקטוריון כלל החזקות ביטוח הציבורית דחה ביקורת של הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ביחס לאי הזרמת כספי הנפקת המניות מאשתקד, כותב הרגולטור: "התנהלות זו יש בה כדי להשליך על מצבם של בעלי המניות של כלל החזקות באופן מהותי"

דורון ברזילי - ראש לשכת עורכי הדין לשעבר / צילום: שלומי יוסף

לשכת עוה"ד פרסמה את מועמדיה לוועדה לבחירת שופטים

חמשת המועמדים הם עורכי הדין יצחק נטוביץ, יצחק גורדון, מוחמד נעאמנה, דורון ברזילי וערן גולן ● המועצה הארצית של לשכת עוה"ד תיבחר באחד מהם לתפקיד

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאז אתמול ועד היום בבוקר: 3,986 דורשי עבודה חדשים

בשירות התעסוקה רשומים 851,945 דורשי עבודה, מהם 574,549 בחל"ת ● מהדיווח האחרון אתמול ועד היום ב-7:00, התקבלו דיווחים על 1,789 עובדים שחזרו לעבוד

עוזרי מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב בשימוע על אחריות הבנקים למשבר הכלכלי ב־2008. 100% לבנים / צילום: AP - Tom Williams

וול סטריט, תסתכלי במראה: את יותר מדי לבנה

הם מינו אחראים על גיוון תעסוקתי, שינו את כללי חיפוש המועמדים, הציבו לעצמם יעדים כמותיים ובכל זאת: המרכז הפיננסי הגדול בעולם הוא עדיין מועדון סגור של גברים לבנים ● האם המהומות בארצות הברית סוף-סוף ישנו את המאזן?

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

דיון פורום הקורונה של נתניהו הסתיים ללא קבלת כל החלטה

עם זאת, הובהר בדיון כי יש לקבוע רף נדבקים וחולים במצב קשה שיחייב את הצעדים החריפים, עד הטלה של סגר מלא

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ירוק בוול סטריט: הדאו קפץ 2.1%; עליות קלות בנפט

הזהב ננעל ביציבות ● ג'י.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק ● וולס פארגו הפסיד 2.4 מיליארד דולר ברבעון והמניה צונחת ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב התאושש לאחר שלושה חודשי ירידות ● מדד דאקס איבד 0.9%, מדד פוטסי 100 עלה ב-0.1% ומדד קאק 40 נחלש ב-1%

רוי בוי / צילום: אילן בשור

רוי בוי הוא רק קצה הקרחון: התקשורת הישראלית מדירה ומפלה בדואים - ועכשיו זה מוכח

ההתנשאות על החברה הבדואית והקטלוג שלהם באופן מסוים רחוק מלהיות רק מנת חלקם של מיעוט, ולתקשורת הישראלית יש חלק משמעותי בקיבוע תפיסות אלה ● החלק הארי של סיקור הבדואים בנגב הוא שלילי לחלוטין