גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

תפנית במסחר בוול סטריט בסמוך לנעילת המסחר. אחרי יום הפכפך ותנודתי במיוחד במדדים המובילים. יום המסחר האחרון לשבוע הנוכחי בבורסות לניירות ערך בניו יורק ננעל בעליות שערים. מדד הנאסד"ק טיפס היום ב-1.3%, כ-150 נקודות בלבד מהשיא, S&P 500 הוסיף 0.5% והדאו ג'ונס ננעל ביציבות עם תנודתיות שלילית. הסיבה לאנחת הרווחה בקרב המשקיעים הגיעה לאחר שטראמפ, נכון לעת הזו, לא הכריז על ביטול הסכם הסחר עם סין. 

כמו כן, מחיר הנפט גם הוא משנה כיוון כאשר מטפס בכ-5% עם מחיר של כ-35 דולר לחבית.

21:50

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין בשלושה נושאים: מדיניות הסחר של המדינה הקומוניסטית, הדרך שבה התנהלה בכל הקשור להתפשטות נגיף הקורונה ודריסת המעמד האוטונומי של הונג קונג. 

באשר  להונג קונג, טראמפ ציין כי ארה"ב לא תתייחס אליה כאל אוטונומיה עצמאית בכל הקשור לסחר ולמודיעין. טראמפ הוסיף כי הנחה את מחלקת המדינה להגביר את הפיקוח על הונג קונג. 

בסמוך לדברי הנשיא, המדדים המובילים בוול סטריט עברו להיסחר בעליות שערים. הדאו ג'ונס נסחר כעת ביציבות והמדדים S&P 500 ונאסד"ק עולים ב-0.35% וב-1% בהתאמה. שינוי המגמה בשווקים הפינסיים הגיע ככל הנראה לאור זה שהנשיא לא ביטל את שלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה.

19:30

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים חדות. הפוטסי הבריטי נפל בכ-2.3%, מדד הדאקס הגרמני והקאק הצרפתי איבדו אחד אחד כ-1.6%. 

18:50

נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאוול אמר כי ארגונו קרוב להוציא לפועל את תוכנית ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. 

תוכנית ההלוואות, "Main Street Lending Program", שעליה הכריז הפד בחודש שעבר מיועדת לעסקים עם בהיקף של עד 15 אלף עובדים. "אנחנו נמצאים ימים ספורים כדי להוציא לפועל את Main Street", אמר פאוול בשיחה עם כלכלנים מאוניברסיטת פרינסטון. לגבי היקף ההלוואות, שינועו בטווח של החל מעשרת אלפים דולר ועד ל-100 מיליון דולר, ציין הנגיד כי הפד יהיה פתוח לגמישות בשינוי היקף ההלוואות בכל אחד מהקצוות. 

דבריו של הנגיד מגיעים כשהמסחר בוול סטריט ממשיך לשנות מגמות בתדירות גבוהה. בעוד שמדד הנאסד"ק מוסיף כעת 0.2%, הדאו ג'ונס מאבד 0.8% ומדד S&P 500 יורד ב-0.4%. 

17:30

וול סטריט עברה לטריטוריה אדומה כאשר מדד דאו ג'ונס מוביל עם ירידות של חצי אחוז. מדד VIX  המכונה גם "מדד הפחד" מטפס כעת בכ-4% וזאת על רקע התזזיתיות בבורסות ניו יורק.

16:30

יום המסחר האחרון בבורסות לניירות ערך בניו יורק נפתח בירידות שערים. כך, מדד הדאו ג'ונס מאבד 0.5%, S&P 500 יורד ב-0.3% והנאסד"ק נסחר ביציבות עם תנודתיות חיובית. 

ענקיות המדיה החברתית טוויטר ופייסבוק מקבלות היום תשומת לב מיוחדת וזאת על רקע איומיו של נשיא ארה"ב כי יחיל הגבלות על הרשתות החברתיות מחשש לפגיעה בחופש הביטוי. מניית טוויטר  מאבדת 1.85% ומניית פייסבוק  יורדת ב-0.15%. 

הזהב עולה כעת ב-0.8%, כאשר מחירו לאונקיה עומד כעת על 1,744 דולר. בחודש האחרון מחיר הזהב עלה בכ-2.5%.

מחיר הנפט מסוג WTI (החוזים לחודש יוני) יורד כעת ב-2.2% ומחירו עומד על כ-33 דולר לחבית. 

16:00

הנשיא טראמפ פרסם לפני זמן קצר שורה של ציוצים שייתכן וישפיעו על הסנטימנט של הסוחרים עם פתיחת המסחר בוול סטריט. הציוצים מתייחסים הן לענקית המדיה החברתית טוויטר והן לעימות המתחדש עם סין. 

15:45

החוזים בוול סטריט מאותתים לפתיחה מעורבת כאשר המדדים דאו ג'ונס ו-S&P 500 מאותתים לירידות של כחצי אחוז ואילו הנאסד"ק יציב כעת עם תנודתיות שלילית.

יום המסחר האחרון לשבוע הנוכחי צפוי להיפתח על רקע נתוני מאקרו שפורסמו היום המעידים על אפשרות לשינוי בהרגלי הצריכה של האמריקאים.

לפי משרד המסחר בארה"ב, שיעור החסכונות הפרטיים של האמריקאים בחודש אפריל הרקיע שחקים כאשר הוא עמד על 33%. נתון זה, אשר מודד את שיעור חיסכון האמריקאים מסך ההכנסה הפנויה שלהם, הינו חריג ביותר בכלכלה האמריקאית שלמעשה לא הגיעה לשיעור כה גבוה מאז החלו המדידות בשנות ה-60 של המאה הקודמת.

נתון זה מצטרף לנתון נוסף שפרסם משרד המסחר כי הצריכה הפרטית של האמריקאים התכווצה בחודש אפריל ב-13.6%. 

13:50

התמתנו הירידות בבורסות אירופה בצל המתיחות ביחסי ארה"ב-סין. 

בורסת לונדון יורדת בכ-1%, בורסת גרמניה יורדת בכ-0.8%, פריז רושמת ירידות של 0.6%, בורסת מילאנו יורדת ב-0.19%.

צרפת אמורה להיכנס לשלב השני בהקלות לאחר הסגר שכפתה התפשטות מגפת הקורונה. המסעדות, הברים ובתי הקפה אמורים להיפתח מחדש ב-2 ביוני. בבריטניה, יותרו התכנסויות של עד שישה אנשים בגנים ובפארקים הציבוריים, זאת החל מיום שני, בתנאי שנשמר מרחק של 2 מטר זה מזה.

11:00

בורסות אירופה רושמות הבוקר ירידות, זאת על רקע ההסלמה ביחסים בין ארה"ב לסין, והשווקים נסוגו מההתאוששות שנרשמה במהלך הימים האחרונים. המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת.

ה-Stoxx 600 יורד ב -1.2%, בהובלת מניות הרכב שצנחו ב 2.7%. כל המגזרים והבורסות הגדולות נמצאות בטריטוריה שלילית.

בורסת לונדון יורדת בלמעלה מ-1%, בורסת גרמניה יורדת בכ-1.7%, פריז רושמת ירידות של 1.4%, בורסת מילאנו יורדת ב-0.9%.

הקרב בין הרשת החברתית טוויטר לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיע אמש והבוקר לשיאו. לאחר שטוויטר סימנה ציוץ של טראמפ כחשוד בפייק ניוז, מיהר הנשיא האמריקאי לחתום על צו נשיאותי שמטרתו פגיעה בהגנות מהן נהנות רשתות חברתיות ופלטפורמות אונליין נוספות. 

הצו הנשיאותי קובע כי הרשתות החברתיות יצטרכו לקחת אחריות על פגיעה בחופש הביטוי של המשתמשים, אם הם נעשים בלי הסבר מספק לכך. טראמפ אמר כי "הצעד הזה נועד להגן על חופש הביטוי מפני אחד האיומים הגדולים הנשקפים לו בהיסטוריה האמריקאית. קומץ של רשתות חברתיות מונופוליסטיות שולטת על כל התקשורת הציבורית והפרטית בארה"ב. היה להם כוח לא מפוקח לצנזר, להגביל, לערוך, לעצב, לשנות, כמעט כל צורת תקשורת בין אזרחים פרטיים לציבור גדול". עם זאת, לא בטוח כלל שלצו הנשיאותי יש את הסמכות לבצע את מה שטראמפ רוצה, ויכול להיות שהוא לא יעבור במבחן בית המשפט.

טוויטר החליטה להשיב מלחמה, והבוקר חסמו את האפשרות לשתף (ריטוויט) או לעשות לייק לציוץ נוסף של טראמפ, בטענה שהוא מפר את כללי הרשת החברתית בנושא "האדרת האלימות". הציוץ מוסתר, וניתן לראות אותו רק אם לוחצים עליו במיוחד אחרי שקוראים שהציוץ מפר את הכללים של טוויטר. 

אמש התהפכה המגמה בוול סטריט חצי שעה לפני נעילת המסחר: המדדים העיקריים נצבעו אדום לאחר יום מסחר שהתאפיין בעליות שהגיעו בשיאן לעלייה של כ-1% במדד הנאסד"ק, זאת בעקבות הודעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין וליחסים בין שתי המעצמות.

ההודעה הגיעה על רקע אישור חוק הביטחון של הונג קונג בפרלמנט הסיני.
אמש דיווח מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו לקונגרס כי הונג אינה אוטונומית מסין יותר. מהלך זה יכול לסכן את יחסי הסחר החיוביים בין ארה"ב לאזור הגיאוגרפי המיוחד בשליטת סין, מאחר שכעת מצופה מהממשל האמריקאי לנהוג בהונג קונג כפי שהוא נוהג בסין.

עוד כתבות

תחנת המטרו - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: נת"ע

עסקה ב-512 מיליון שקל בירושלים וקטטה על 18 מיליון בחיפה - כותרות הנדל"ן

קנדה ישראל רוכשת קרקע נחשקת בבירה, המנכ"ל הוותיק של אמות פורש, תקן החנייה בת"א מצטמצם, ירידה בהרוגים בתאונות עבודה בתחום הבנייה – בגלל הקורונה, או שדפוסי העבודה השתפרו ● וגם: כל מה שאפשר להגיד על "מס המטרו" החדש

משרדי לייטריקס. תפחית השנה בגיוס הג'וניורים (למצולמים אין קשר לכתבה) / צילום: איל יצהר, גלובס

ה"בוטקאמפים" של ההייטק עדיין מלאים. אבל איפה כולם יעבדו?

בכל שנה צעירים חסרי ניסיון ממלאים את ה"בוטקאמפים" - קורסים לתכנות - בשאיפה להשתלב בהייטק ● עובדים מנוסים פוטרו או הוצאו לחל"ת עקב המשבר, מה שמשנה את פני התעשייה • רונן ניר מויולה ונצ'רס: "השקעת משאבי המדינה בחינוך טכנולוגי, מייצרת ג'וניורים שלא ישתלבו בתעשייה"

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

עין הנצי"ב. מעיין בתוך קיבוץ / צילום: אורלי גנוסר

גם בלי להתקבל לחברות: ביקור במעיין שבתוך הקיבוץ

מעיין שבתוך קיבוץ וסדנת אמנות קצת אחרת

צוותים רפואיים בווהאן. רק ל־14% מהסינים יש מספיק חסכונות להתמודד עם מקרה חירום רפואי  / צילום: Ng Han Guan, Associated Press

בלי פרמיה חודשית: בסין מצאו חלופה אטרקטיבית לביטוח הרפואי

תוכניות עזרה הדדית של ענקיות כמו חברת המסחר המקוון עליבאבא ויצרנית הסמארטפונים שיאומי גייסו כבר 150 מיליון משתמשים בסין ● הרציונל: במקום תשלומים קבועים לקרן, החברים מכסים ישירות את ההוצאות הרפואיות של עמיתים שחלו במחלות קשות, כולל קורונה

הכוח הגדול של העסקים הקטנים / איור: חן ליבמן

דווקא בעת משבר: הכוח הגדול של העסקים הקטנים

חדשנות, יצירתיות ותעוזה יכולות לסייע לעסקים קטנים לצלוח את משבר הקורונה ואפילו לצאת ממנו מחוזקים ● כך תעשו את זה נכון

ליקר ביתי מדובדבנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

להכין ליקרים ביתיים מפירות העונה - הרבה יותר קל ממה שחשבתם

הכנת ליקר ביתי מדובדבנים, שזיפים ושאר פירות קיץ עושה קאמבק, קצת בחסות הקורונה וקצת מנוסטלגיה לטעם של פעם, כשסבים וסבתות מרומניה או מטוניסיה היו מכינים ליקרים מפירות העונה

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכל נמחק, כולם פוטרו": העצמאים הוציאו אלפים לרחובות

הקורונה הכלכלית איחדה את העצמאים להפגנת מחאה שהתקיימה הערב בכיכר רבין ● אתמול נפגשו נציגי העצמאים עם ראש הממשלה שהבטיח להיפגש עמם מעתה בכל יום שישי ● יוזמת ההפגנה: "רשות המסים שאומרת שרוב העסקים קיבלו מענק. זה בולשיט"

אאודי RSQ3 / צילום: יח"צ

האאודי החדשה תעזור לכם לברוח מהמציאות

אין לנו מילה אחת רעה להגיד על אאודי RSQ3 ● אם יש לכם 460 אלף שקל תוכלו לקבל רכב פנאי משפחתי שמציע ביצועים של מכונית ספורט אקזוטית ● המכונית הזאת תגרום לכם להרגיש כמו סופרמן, אבל אל תתבלבלו: זה לא אתם, זאת היא

בניין קשת / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעקבות הצניחה בהכנסות, קשת נערכת לצמצום של 15% בהוצאות

"נתוני מאי יוני מחייבים אותנו להסתכל נכוחה ובפיקחון על המצב", אומר ל"גלובס" בכיר בערוץ ● בנוסף, בוחנת החברה הקפאת הפקות חדשות המתוכננות ל-2021 ● בחברות המדיה טוענים: "הטלוויזיה היא הנפגעת הפחות משמעותית בענף"

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרן וקסנר: אהוד ברק קיבל מאיתנו 2.3 מיליון דולר

הקרן פרסמה היום הודעה בנוגע למהות העסקתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כיועץ בין השנים 2004-2006 ● לפי הקרן, היא שילמה לברק עבור שני מחקרים, אחד בנושא מנהיגות והשני בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● המחקר בנושא הסכסוך נכתב על פני 267 עמודים. המחקר בנושא מנהיגות לא הושלם

אמיר אורעד מנכ"ל סייסנס / צילום: יח"צ

"החלטנו להציע שימוש חינמי של הטכנולוגיה שלנו לכל ארגון שנלחם בקורונה"

אתגר המנכ"ל עם אמיר אורעד, מנכ"ל חברת הבינה העסקית סייסנס ● על התקשורת עם 800 עובדים ב-10 אתרים בעולם בימי קורונה, על ההחלטה לסייע בעזרת הטכנולוגיה של החברה במלחמה בנגיף ועל התמיכה בעובדים שהפגינו נגד האפליה הגזעית בארה"ב ● ויש גם המלצה על ספר

חניונים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה / הדמיה: אדריכל גיל קריבין, צוות אב לתחבורה

חניוני אוטובוסים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה

כך אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים ● המתחם (דפו) יכלול שני מפסים בקיבולת של 102 קרונות ● ביצוע הפרויקט יבוצע על ידי הזוכה במכרז לזכיינות לקו הכחול והשלישי של הרכבת הקלה בבירה שצפוי לפעול החל מסוף 2027

מלון ליר סנס. "יצרנו חבילות חדשות לכלות וחתנים"  / צילום: סימפלקס 360

"יולי היה יכול להיות פיצוץ, אבל המצב קטטוני": המלונות בפרברים מחפשים מודל עסקי חדש

מצליינים לסדנאות רוחניות, מאנשי הייטק לזוגות מתחתנים: המלונות שנפתחו במקומות שמחוץ לאתרי התיירות המרכזיים היו מלכתחילה צריכים להתאמץ יותר, ובעקבות הקורונה הם צריכים למצוא אפיקים חדשים לגמרי

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; נטפליקס הובילה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

תוצאות הניסוי של גיליאד מראים שהסיכון למוות בקרב חולים בנגיף הופחת בכ-62% בהשוואה לטיפול הסטנדרטי ● מספר מקרי הקורונה המאומתים בעולם הכפיל את עצמו בששת השבועות האחרונים ויו"ר ארגון הבריאות העולמי ציין כי "ניתן להשתלט על הווירוס, אך ברוב העולם הוא אינו תחת שליטה אלא מתחזק"

לפעמים אילוץ דווקא נחוץ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מחקר אחד בשבוע: לפעמים אילוץ דווקא נחוץ

אריק, מנהל ייצור במפעל מכשור רפואי, חושש שעבודת הצוות נפגעת בגלל העבודה מרחוק ● אבל הוא טועה: מחקרים מראים שאילוצים הם דווקא טריגר ליצירתיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה על הנחיות חדשות למשבר הקורונה / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

לו הייתי בנימין נתניהו: כך הייתי מסכם את מורשתי המשפטית

השבוע בו איכזב רבים במחנה השמרני הוא הזדמנות טובה לנסות ולדמיין כיצד היה מסכם ראש הממשלה בנימין נתניהו את מורשתו המשפטית ● מסמך 10 הנקודות שמעולם לא נכתב, אבל אולי עוד ייכתב

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

זה היה סתם יום שני, אז למה דרור פויר כל כך מתגעגע אליו?

ממשלת ישראל התנהגה בכל הקשור לקורונה בדיוק כמו נבחרת ישראל בכדורגל בעשורים האחרונים: היא ניצחה במשחק הידידות הראשון ונכנסה לטריפ שהיא אלופת עולם - והתבוסה לא איחרה להגיע ● ובגלל זה אני מתגעגע ליום שני

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקץ לדיונים בלי תוצאות? הקרב על עתיד הוותמ"ל מגיע לבג"ץ

הערכאה התכנונית הגבוהה בישראל, שאמורה לייעץ לממשלה כיצד לנהוג בעניין הוותמ"ל, סיימה דיון בנושא הרגיש ללא החלטה ● באדם טבע ודין הגישו עתירה נגד המועצה, תוך דרישה לקבל עמדה של המועצה בנושא ● ובינתיים סיעת כחול לבן החליטה להילחם אף היא בהארכת תוקף הוותמ"ל

הפגנה ליד הפסל של מרטין לות'ר קינג ביום ציון שחרור העבדות / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

למה המצב מדאיג ומתי המחאה תגיע לכאן: שלוש דעות על המהומות בארה"ב

מותו של ג'ורג' פלויד הצית גל מחאות רחב ברחבי ארה"ב והדיון הציבורי בסוגיה עדיין מתנהל ● האם הגזענות מתדלקת את ההפגנות ברחוב, מתי המחאה תגיע אלינו ולמה המצב בארה"ב מדאיג ● פרויקט מיוחד