גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

שדה נפט / צילום: Todd Korol, רויטרס
שדה נפט / צילום: Todd Korol, רויטרס

מצוקת האחסון של הנפט במאי האחרון, לצד המחיר השלילי אליו הגיעו החוזים על הנפט, נראים רחוקים כעת נוכח ההתאוששות בחודש החולף. החזרה לפעילות חלקית לפחות אצל מרבית מהכלכלות בעולם, לצד הירידה במלאי הנפט בארה"ב זה השבוע השני ברציפות, דחפו את מחיר הנוזל השחור לעלייה בשיעור דו-ספרתי לעומת שפל של שלושה עשורים שנרשם בצל משבר הקורונה.

מעבר לכך, המהלך הגלובלי לצמצום היצע הנפט - כפי שהסכימו מפיקות הנפט הגדולות החברות בארגון אופ"ק בהובלת סעודיה, יחד עם המדינות מחוץ לארגון, בהובלת רוסיה - מספק רוח גבית לנפט, והיום הן צפויות להיפגש שוב ולדון על המשך צמצום ההפקה על מנת לתמוך במחיר הנפט.

החוזים על הנפט למסירה ביולי ממשיכים מגמה של התאוששות, כאשר האנליסטים בשוק צופים שמפיקות הנפט בהובלת סעודיה ורוסיה יאריכו את הגבלות התפוקה בתגובה למשבר בתעשיית האנרגיה.

צריך לציין כי ההשקעה בנפט נחשבת ספקולטיבית ונעשית לרוב דרך תעודות סל או קרנות ועל אלו חלות עליות גלגול של החוזים למסירה. לא ניתן לרכוש את הנפט באופן ישיר (את מחיר הספוט המיידי), אלא אם יש לכם מקום בבית לאחסון חבית, ולכן צריך לקחת בחשבון כי ההשקעה בתעודות למיניהן נושאות בצדן עלויות גלגול. הפער בין החוזים משקף את עלות האחסון של חבית נפט במשך אותו חודש. כך שכדי לגרוף רווחים, מחיר הנוזל השחור צריך להציג עלייה פנומנלית.

בדרך לעוד קיצוץ בתפוקה

מחירי חוזי הנפט הגולמי למסירה ביולי עולים לרמתם הגבוהה ביותר מאז מארס, אחרי שצנחו אל מתחת לאפס לראשונה בהיסטוריה ב-20 באפריל כתוצאה מהיעדר מתקני אחסון לעודפי הנפט. הנהגים שחוזרים לכבישים במדינות בארה"ב ובעולם, מזינים את המהפך הזה.

העליות הגיעו לאחר שקרטל אופ"ק ורוסיה הקדימו שיחת ועידה מתוכננת על קיצוצי תפוקה בעתיד מיום שלישי הבא להיום (ה'). הצדדים קרובים להארכת הקיצוצים הנוכחיים עד 1 בספטמבר, מהלך שלהערכת אנליסטים יתמוך במחירי הנפט על רקע הביקוש העולה.

עם זאת, המחירים נוטים להיות תנודתיים מאוד סביב דיונים של אופ"ק, וחלק אנליסטים מסופקים אם רוסיה וכמה ממדינות אופ"ק יצייתו לחלוטין להסכם קיצוצים כלשהו. לסעודיה ורוסיה היה סכסוך תפוקה מוקדם יותר השנה, שהעלה את התפוקה העולמית כאשר הביקוש קרס. הסכם שהושג באפריל לקיצוצי תפוקה, סיים את הסכסוך.

לדברי גיל בפמן מלאומי שוקי הון, "ההתאוששות הצפויה במחיר הנפט במהלך המחצית השנייה של 2020, עשוייה להוות סיכון להסכם מכסות הייצור של OPEC+ (הכוונה למדינות OPEC ומדינות מפיקות נוספות, בעיקר רוסיה) ובסיס למבחן למחויבות של חברי הארגון למכסות שהוטלו ושלא יתפתו להגביר את יצור הנפט בשל העלייה במחיר הנפט. בפרט על רקע הרצון הרוסי להפחית את מכסות הייצור עליהן סיכמו בארגון OPEC+.

"במידה שחלק מהמפיקים הגדולים בארגון OPEC+ ינצלו את מחירי הנפט הצפויים לעלות ולא יעמדו במכסות הייצור, אנו צפויים לראות חזרה למלחמת מחירים כפי שהייתה במהלך מרץ. אולם להערכתנו, לעת עתה, הסיכויים לחזרה למלחמת מחירים, בעוצמה שנראתה לאחרונה, נמוכים.

"להערכתנו, הקיצוץ בייצור הנפט של מדינות OPEC+ צפוי להמשיך להפחית את הלחץ על מקומות אחסון הנפט. במידה ולא יהיה גל הדבקה שני משמעותי של וירוס הקורונה והביקוש למוצרי נפט ימשיך לעלות בקצב הנוכחי וכן חברי OPEC+ יעמדו במכסות הייצור, אזי המאזן בשוק הנפט צפוי להשתנות ברבעון השלישי משוק עם עודף היצע גדול לשוק עם עודף ביקוש קטן. במידה שיתפרץ גל הדבקה שני משמעותי של וירוס הקורונה, הסגרים צפויים לחזור והביקוש לנפט צפוי לרדת חזרה", אמר בפמן.

במבט לסוף 2020, החוזים העתידיים מצפים לעליית מחירים לכ-39 דולרים לחבית BRENT ומחיר חבית נפט מסוג WTI צפוי להתייצב סביב 36 דולר. להערכת בפמן, לקראת סוף השנה, הצפי להתאוששות וצמיחה בפעילות הכלכלית צפוי לגרום למחיר הנפט לעלות". במידה והתפשטות וירוס הקורונה תיבלם עד סוף 2020 והמדינות החברות בארגון OPEC+ יעמדו במכסות, מחיר נפט מסוג BRENT צפוי לעלות במהלך 2021 לסביבות ה-50 דולר לחבית", מסכם בפמן.

בחלוקה למדינות, אומר פבמן כי "לגבי המרוויחות, זה יחסית החלק הקל, כי אלו הן יצרניות הנפט המייצאות. הדגש הוא על מדינות עם יכולת יצוא טובה, להבדיל ממדינות עם נפט, אך ללא יכולת לייצא עקב בעיות כמו אמברגו או מלחמת אזרחים (לוב, וונצואלה). במסגרת רשימת המדינות המייצאות הגדולות, יש את רוב מדינות המפרץ הפרסי (סעודיה, עיראק, איחוד האמירויות וכווית) , רוסיה וקנדה. עליית מחירי הנפט, אם תישמר, צפויה להיטיב עם סקטור מפיקי האנרגיה בארה"ב, זאת למרות שהיצוא של ארה"ב איננו גדול, אך ישנה צריכה מקומית גדולה יחסית.

"איראן יכולה לגרוף רווח אם היא תמשיך לייצא נפט לוונצואלה, למרות הסנקציות השונות. איראן יכולה להרוויח גם בהגדלה נוספת של מכירה בשוק שחור, כפי שהיא עושה מזה זמן, ולהציע הנחות מן המחיר הגבוה בשוק הנורמטיבי למי שיהיה מוכן לרכוש מאיראן בשוק השחור.

"לגבי המפסידות, זה מורכב יותר, כי זה תלוי גם במידת ההתאוששות של המדינות שרוכשות נפט. מפסידה מרכזית היא כנראה סין, אם היא תמשיך לייבא את הכמויות שהיא מייבאת על פי הסכמים רב-שנתיים, זאת בזמן שהביקוש למוצרי נפט המיוצרים בסין נמוך מן הרמות הנורמליות. המשמעות היא של המשך עליית מלאי נפט מאוחסן, אך במחירים הולכים וגדלים וצורך 'לשבת' על מלאי זה לאורך זמן. לגבי שאר המדינות, קצב המכירות של תזקיקים עדיין נמוך, בפרט בהודו, שם הייתה ירידה חדה בצריכת תזקיקי נפט. הודו היא יבואנית נפט מרכזית בעולם, אך חלה ירידה חריפה בביקוש שלה לדלק, והיא עדיין איננה צריכה לייבא כמויות גדולות במחירים הגבוהים יותר ויכולה להתבסס על המלאי הקודם שנרכש במחירים נמוכים יחסית".

הבארות בארה"ב ייפתחו שוב?

בינתיים, המשקיעים עוקבים מקרוב גם אחרי ההפקה בצפון אמריקה, שבה חברות רבות סגרו בארות קידוח בתגובה למחירי השפל. אם המחירים ימשיכו לטפס, הבארות הללו ייפתחו מחדש כנראה והתפוקה תעלה, ותשפיע אולי לרעה על המחירים.

"המשך של הגאות במחירי הנפט ברבעון השני עלול להתברר כהתפתחות שלילית", כתב אנליסט סחורות ב-UBS ניהול הון.

מהירות ההתאוששות של מחירי הנפט הפתיעה משקיפי שוק רבים. הביקוש חזר לעצמו במהירות בסין, הצרכנית הגדולה ביותר של חומרי גלם, והתנועה עולה בהדרגה בחלקים מארה"ב ואירופה.

אנליסטים רבים צופים שההבראה תהיה קופצנית. מחירי הנפט עלו מהר יותר ממחירי הבנזין, ולבתי הזיקוק שהופכים נפט למוצרי דלק, יש פחות תמריץ לקנות עוד נפט גולמי. בו זמנית, כמות גדולה של נפט סעודי עושה את דרכה לצרכנים גדולים כמו ארה"ב וסין.

עלייה ביבוא הנפט מסעודיה הובילה לגידול ניכר במאגרי הנפט הגולמי בארה"ב בשבוע שהסתיים ב-22 במאי. לפני כן נרשמה ירידה חדה במלאים, שהובילה לעלייה במחירים, כי היא אותתה שעודפי התפוקה העולמיים בירידה. 

אנליסטים עוקבים גם אחרי מסלול הסערה הטרופית כריסטובל במפרץ מקסיקו הדרומי. היא צפויה לנוע צפונה בימים הקרובים, וכל פגיעה בפעילות האנרגיה באזור זה, תגרום להקטנת ההיצע של הנפט. 

עוד כתבות

הפגנת העצמאים מול הכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקטסטרופה בדרך? הסיוע לעסקים מדשדש ביחס לעולם, ובממשלה מתכננים רק עוד מאותו דבר

שר האוצר ישראל כ"ץ הכריז חגיגית על גיבוש תוכנית סיוע חדשה למשק • אך תוכניות כאלה כבר גובשו ונזנחו, ועיקר הבעיה מתגלה ביישום בפועל של הבטחות המדינה • בארגוני העצמאים מזהירים: ללא שינוי בגישה הקטסטרופה בדרך

הפגנת העובדים הסוציאליים בנובמבר. / צילום: ראובן קסטרו, וואלה NEWS

החל ממחר: שביתה כללית בכל השירותים החברתיים

העובדות והעובדים הסוציאליים יחלו מחר בשביתה כללית, במחאה על תנאי העסקתם, העומס הרב והאלימות כלפיהם ● יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים: "פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ירידה של 37% בהיקף הנפקות האג"ח הקונצרניות בחודש יוני

מידרוג: חצי השנה הראשונה הסתיימה עם גיוסים בהיקף של כ-28 מיליארד שקל באמצעות הנפקות בשוק האג"ח הקונצרני, ירידה של כ-11% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

שי וינינגר (מימין) ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למונייד הצטרפה למועדון "מניות החלום" של ההייטק הישראלי: צמד המייסדים שווים ביחד מעל חצי מיליארד דולר

שווי חברת הביטוח הדיגיטלי, שעדיין רושמת גידול בהפסדיה, יותר מהוכפל ביום המסחר שלאחר ההנפקה, ל-3.8 מיליארד דולר ● נסיקתן של מניות ההייטק הישראליות, ולמונייד ביניהן, אינה מתבססת על התוצאות הפיננסיות שלהן, אלא משקפת בעיקר ציפיות משקיעים למימוש הפוטנציאל העסקי שלהן בעתיד

על עלייה בחולי הקורונה, מתי יהיה חיסון והאם לחטא מסכות במיקרוגל? שו"ת קורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי, אייל אונגר

הסיכונים, ההרגלים והדרכים לשמור על עצמכם: כל מה שצריך לדעת על החיים בצל הגל השני של הקורונה

השפעת הורגת יותר מאשר הקורונה? האם יתוש יכול להדביק בני אדם בנגיף? והאם  יש סיכון בהזמנת עוזר בית? ● השאלות שמלוות אותנו עם ההתפרצות הראשונה של מגפת הקורונה, והשאלות החדשות שצצו בעקבות הגל השני ● "גלובס" עושה סדר

שי וינינגר ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: בן קלמר

מניית למונייד זינקה ב-140% ביום המסחר הראשון? זה המודל שדפוק

יכול להיות שלמונייד באמת תעשה מהפכה ותכבוש את השוק ● אבל בינתיים חסרים מידע ונתונים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 3-4 ביוני

סופ"ש באיכילוב: 15 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הצעת חוק למחיקת מאגר נתוני האשראי שנאסף בימי הקורונה

ההצעה של הח"כים גפני ומקלב לתיקון את חוק נתוני האשראי קובעת כי בנק ישראל לא יכלול במאגר נתוני האשראי, המשמשים את המוסדות הפיננסיים, נתונים שנאספו בתקופת משבר הקורונה

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

ראש הממשלה נתניהו החליט להאריך את כהונת יוסי כהן כראש המוסד

כהן יכהן עד ליוני 2021 ● בהודעה ששלחה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הארכת הכהונה נעשית ״בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

איכוני השב"כ מפספסים בכחמישה אחוז מאז חמישי האחרון

הגורם שאליו פנינו אומר כי בין האפשרויות הנבדקות אי-התאמה במספרי הטלפון הסלולרי של נדבקים, או של האנשים שנמצאו לצידם, והאפשרות כי הטלפון רשום בחברות הסלולר על שם אדם אחר ● הוא לא שלל את האפשרות כי הכלי יעיל פחות במרחב מגורים צפוף, או באירועים הומי אדם

יואב קיש / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנוכחות באולמות, בתי כנסת, ברים ופאבים תוגבל לחמישים איש

ועדת הקורונה דנה הבוקר באישור הצו הממשלתי ובו הגבלות לגבי התקהלות ● ח"כ קיש אמר כי "אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים" ● נתניהו: "אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר"

מטבע כסף ייחודי של הבנק המרכזי הליטאי, שיהיה ניתן לרכישה תמורת סדרה של שישה מטבעות LBCoin  / צילום: רויטרס

הבנק המרכזי של ליטא מנפיק מטבע דיגיטלי לאספנים

ליטא עומדת להפוך השבוע למדינה הראשונה בגוש האירו שבה יונפק מטבע דיגיטלי על ידי בנק מרכזי ● מטבעות LBCoin מיועדים להפוך לפריט אספנים, ולא לשמש אמצעי תשלום

קובי מימון / צילום: תמונה פרטית

קובי מימון "יוצא לאור": לאחר ההשקעה בישראמקו, תורה של פוליגון

חודשים ספורים לאחר שאיש העסקים הצטרף רשמית לגרעין השליטה בשותפות "יחק להשקעות" הוא מבצר את שליטתו בחברת הנדל"ן הקטנה פוליגון בהשקעה של כ-2 מיליון שקל

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר  ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: יניב לוי ויותם בן יצחק, יח"צ

הערכות: ההסתדרות תסכים להקפאת שכר במגזר הציבורי

בהסתדרות מבקשים לחתום על הסכם שכר חדש לעובדי המגזר הצ יבורי לאחר שהסתיים הסכם המסגרת הקודם שנחתם ב-2016 על ידי שר האוצר כחלון ● במסגרת ההסכם הקודם, שחל בשנים 2015-2019 קיבלו עובדי המגזר הציבורי תוספות שכר בהיקף מצטבר של כ-8% לאורך תקופת ההסכם

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

טל גרנות גולדשטיין/ צילום: צילום: רפי דלויה

משרד התקשורת מקל על הוט: תוכל למכור חבילות אינטרנט

הוט התחייבה בתמורה להפחית מחירים בשוק הסיטונאי למפעילים הרוכבים עליה ● החברה תוכל למכור חבילות אינטרנט בחשבונית אחת הכוללת ספק ותשתית ● גם IBC קבלה היתר דומה

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix בשיא: שווי הטבת האופציות לעובדים - 1.75 מיליארד דולר

בשבוע שעבר עקפה Wix את שווי השוק של חברת התרופות טבע, ונכון להיום היא משקיפה מלמעלה על טבע ששווייה כ-12.7 מיליארד דולר

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי ועד היום בבוקר: 850 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון ביום חמישי 2.7.2020 בשעה 16:00 ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 466 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להערב, רשומים בשירות התעסוקה 847,207 דורשי עבודה, מהם 584,819 בחל"ת

סניף של דואר ישראל  / צילום: תמר מצפי

דואר ישראל ישווק חבילות סלולר ב-16 שקלים לחודש

החבילות ישווקו תחת הלוגו "פוסט מובייל" על גבי הרשת של גולן טלקום

באר יעקב / צילום: איל יצהר, גלובס

אושרה: תוכנית להתחדשות עירונית בשטח של 95 דונם בבאר יעקב

לפי התוכנית הבנייה תהיה לגבהים מקסימליים של 24 קומות ● כן כוללת התוכנית 30 דונם עבור מבני ציבור ו-40 דונם של שטחים פתוחים