גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שילוב אופטימלי של יכולות: אלביט מערכות הולכת נגד הרוח

השלכות הקורונה לא יותירו לממשלות ברירה: הן ייאלצו להסיט את תקציבי הביטחון לשיקום הכלכלה ● אלביט מערכות היא דוגמה מובהקת להתחזקות של חברות חזקות בזמן שהשווקים רועדים

מערכת JFMT של אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות, יח"צ
מערכת JFMT של אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

לרוב המשקיעים יש נטייה אנושית, בפרט בעתות משבר, לחפש מניות שנדמה כי הן "נגעו בתחתית". מעבר לעובדה המתסכלת, שמתחת לרצפה המדומה מתחבאת לרוב קומת מרתף נוספת, הרי שהשקעה במניות מסוג אלה נוטה להיות מתעתעת ומסוכנת.

כשמחלחלת ההבנה שהמונח "מחיר מציאה" הוא חמקמק, ולא אחת מתגלה כאשליה, גוברת הנכונות להשקיע במניות הנמצאות בצדה השני של המשוואה. למה הכוונה? למניות, שבניגוד להלך הרוח והמגמה, מחירן הנוכחי דווקא קרוב יותר לתקרה - ביחס לרמות ההיסטוריות שידעה המניה. דוגמאות? אגע באחת מהן, אלביט מערכות.

אלביט מערכות בהשוואה לחברות ביטחוניות

רוח גבית מתעשיית המלחמה

חברה עסקית אינה פועלת בוואקום, שהרי היא לא נמצאת על המגרש לבדה, כך שהתוצאות שלה תלויות מאוד בתנאי הסביבה. אז זאת בדיוק הנקודה, שאלביט מערכות, לכשעצמה, היא לא רק חברה חדשנית עם יכולת ביצוע אדירה, היא גם נהנית מרוח גבית של תעשיית המלחמה.

הביטו כיצד מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מחריפה והולכת, עד שנדמה כי מדובר בלא פחות ממלחמה קרה. העניין הוא שעכשיו עולה הטענה שהמסקנה הזו אינה תקפה, שכן השלכותיה הכלכליות של הקורונה לא יותירו לממשלות ברירה - הן ייאלצו להסיט את תקציבי הביטחון לשיקום הכלכלה והחברה.

בלי להיכנס לקשר ההיסטורי שבין משברים כלכליים למלחמות, אומר כי ממשלת הודו קיבלה באחרונה החלטה שיש בה כדי להעיד על התוצאה הצפויה: במקום לרכוש 114 מטוסי קרב ממדינות זרות, שזו הוצאה כספית אדירה, היא החליטה לעודד את הכלכלה המקומית ולייצר את המטוסים בעצמה. מה ניתן להסיק מאותה החלטה? שאף מדינה לא תמהר לוותר על מאזן האימה.

הייתי רוצה להאיר בעניין זה עוד נקודה, שגם אם היא עקיפה, היא נראית לי חשובה: העברת ייצור המטוסים להודו יכולה להוות הזדמנות לחברת אלביט מערכות, שכן מעורבותה בפרויקט בסדר גודל שכזה עשויה לגדול בכמה וכמה רמות.

שילוב אופטימלי של יכולות

מוצריה הטכנולוגיים של אלביט מערכות הם ללא ספק ברמה גבוהה, אבל אם נשליך מישראל, אז כשעולה הצורך בפתרון פורץ דרך, כדוגמת "כיפת ברזל", פונים בדרך כלל לחברת רפאל.

אם כך, נשאלת השאלה, מה הופך את אלביט מערכות לחברה מובילה בתחומה? השילוב המוצלח של היכולות - רמה טכנולוגית גבוהה, לצד יעילות ויכולת ביצוע אדירה - וכל זה, בחברה עסקית שמנהלת פרויקטים - מה שמבדיל בין רווח להפסד בשורה התחתונה.

אחד היתרונות הבולטים של אלביט מערכות הוא ההיקף של צבר ההזמנות. זה לא רק שהוא צומח בצורה מונוטונית מרשימה, תוך שהוא מקפל בתוכו פריסה גיאוגרפית רחבה, הוא גם מעניק לחברה יציבות ומספק לה אוויר לנשימה. בעת הנוכחית, זוהי נקודת זכות מהותית, שהרי אם משבר הקורונה יכניס כמה מהפרויקטים לסוג של הקפאה, אלביט לא תאבד כתוצאה מכך הכנסה - שכן זו פשוט תיפרס על פני תקופה ארוכה יותר.

המניה יקרה פחות מכפי שנראה

אתחיל מהסוף: אלביט מערכות היא לא מניה זולה, אבל היא יקרה פחות מכפי שנראה ורמת הסיכון בה נמוכה. אנסח זאת באופן הבא: ליציבות ולביטחון של אלביט יש מחיר, אבל יש גם תמורה.

אין חולק על כך שכאשר מביטים במכפיל הרווח הנקי של המניה, על בסיס רווחי השנה האחרונה, אז בהשוואה למתחרות, אלביט מזנקת לראש הטבלה. העניין הוא שיש כאן הטיה משמעותית וברורה, שכן תוצאות 2019 כוללות בתוכן את ביצועיה החלשים של התעשייה הצבאית שנרכשה.

שיעור הרווח התפעולי המאוחד של אלביט מערכות

אם לשפוט על פי יכולת ההטמעה ההיסטורית של החברה, לא ייקח זמן רב עד שהרווחיות שצנחה - תשוב לעצמה. האמת היא שכשמביטים בתוצאות הרבעונים האחרונים, רואים בבירור שהשיפור קורם עור וגידים.

לפיכך, אם בוחנים את התמחור על בסיס תחזית הרווח לשנה הקרובה, מקבלים שאלביט מערכות ממוקמת עמוק במרכז הטבלה. מובן, שככל שההשבחה של התעשייה הצבאית תתקדם, האטרקטיביות של מחיר המניה תתעצם ותלך.

שורה תחתונה: אלביט מערכות היא דוגמה מובהקת לאמירתו המוכרת של "האורקל מאומהה", וורן באפט: "לא חייבים לקנות חברה הוגנת במחיר מעולה - לפעמים עדיף חברה מעולה במחיר הוגן". זה נכון במיוחד כשהשווקים רועדים, שכן אז החזקים מתחזקים. 

הכותב הוא מנהל מחלקת מחקר מניות בלאומי שוקי הון, עובד בנק לאומי. הסקירה בוצעה על בסיס מידע ונתונים ציבוריים, המפורסמים לכלל המשקיעים, ועל בסיס זה בלבד. 

עוד כתבות

מטוסי דלתא חונים בשדה התעופה בקנזס סיטי, ארה"ב / צילום: Charlie Riedel, AP

דלתא איירליינס הפסידה 5.7 מיליארד דולר ברבעון השני של 2020

דלתא איירליינס מקצצת בחצי את מספר הטיסות שתכננה להוסיף בחודש הבא, בשל הירידה בביקושים עקב מגפת הקורונה ● ההכנסות ברבעון שהסתיים ביוני צנחו ב-88% ביחס לאשתקד והסתכמו ב-1.47 מליארד דולר

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

במקום אנרגיות מזהמות: ישראל צפויה להכניס מתקני אגירה למשק החשמל

רשות החשמל מודיעה על סיום מכרז להקמת מתקני אנרגיה מחודשת משולבי אגירה, שיאפשרו לצמצם את השימוש באנרגיות מזהמות ● התעריף שנקבע במכרז זול יותר מתעריף חברת החשמל

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

הנוער העובד והלומד - מחאת תנועות הנוער / צילום: הנוער העובד והלומד

מחאת תנועות הנוער עולה שלב: הפגנות במאות מוקדים ברחבי הארץ

בעקבות ההגבלות שהוטלו על היקף פעילותן של תנועות הנוער כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, יתקיימו הערב מחאות במאות מוקדים ברחבי הארץ בקריאה לממשלה להתיר את המשך פעילותן ● "דווקא פעילות מסודרת, עם מדריכים שדואגים לעמוד בהנחיות, זה מה שיצמצם הדבקה"

מפעל רכב של GM בסין. קאמבק במכירות / צילום: Yu fangping, רויטרס

האיחוד האירופי מגיב למהלך הסיני בהונג קונג: ויזות לאזרחי העיר ואיסור על ייצוא טכנולוגיות רגישות

לאחר שאותת בתחילה כי הוא יימנע מנקיטת צעדים בתגובה לפגיעה בזכויות אדם בהונג קונג, בכירים בבריסל אומרים עכשיו כי אסור שמהלכיה של סין יישארו ללא תגובה ● הממשלות בוחנות עתה את הצעדים שהוצעו במפגש שרי החוץ

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

התחום שלכם מושבת? בעולם מעודדים הסבה מקצועית, ישראל חותכת בדמי האבטלה למשתתפים בהכשרות

במדינות רבות מתמרצים את העובדים בתחומים שהושבתו לעבור הכשרות להחלפת מקצוע, אבל בישראל מי שפונה להכשרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה • המומחים מסכימים: כדי לעצור את הדימום בשוק התעסוקה, צריך לשלב ידיים עם המעסיקים, לממן את ההכשרות ולתגמל את העובדים

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

העליון דחה את ערעור פורום קהלת לביטול דמי החבר בהסתדרות

פורום קהלת ערער על דחיית בקשה לתביעה ייצוגית נגד ההסתדרות בסך 4.7 מיליארד שקל ● בפורום טענו כי ההסתדרות גבוה דמי חבר העולים על דמי החבר המרביים שרשאית אגודה עותמאנית לגבות מחבריה

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הרוכש הפוטנציאלי של אל על מחמם מנועים – שכר משרד יחסי ציבור

וגם: יש קונצנזוס להשקעה בביומד וגם חדשות טובות גם בימי קורונה

עוזרי מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב בשימוע על אחריות הבנקים למשבר הכלכלי ב־2008. 100% לבנים / צילום: AP - Tom Williams

וול סטריט, תסתכלי במראה: את יותר מדי לבנה

הם מינו אחראים על גיוון תעסוקתי, שינו את כללי חיפוש המועמדים, הציבו לעצמם יעדים כמותיים ובכל זאת: המרכז הפיננסי הגדול בעולם הוא עדיין מועדון סגור של גברים לבנים ● האם המהומות בארצות הברית סוף-סוף ישנו את המאזן?

חנות של טסלה בצרפת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

טסלה התנתקה מהמציאות ושווה פי 6 ממרצדס, מה זה אומר על שוק הרכב החשמלי?

שלושה עשורים של אקטיביזם סביבתי התגמדו בהשוואה להצלחה של טסלה, שזינקה בשנה האחרונה ב-600% מעל לשווי של 320 מיליארד דולר שנרשם אמש בשיא • מה אפשר ללמוד מההתנהלות של אלון מאסק, ואילו השפעות סותרות יש למשבר הקורונה על הרכב החשמלי • כתבה שנייה בסדרה

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

תקווה ישראלית? האוניברסיטה העברית מדווחת על תרופה "שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות"

התרופה, שנועדה במקור לטיפול בעודף שומנים בדם, פוגעת ביכולת של הוירוס להתרבות בתוך שומן בתאי הריאה ● ממצאיו של פרופ' יעקב נחמיאס עשויים להסביר את הקשר בין מחלות מטבוליות לבין פגיעה חמורה מן הוירוס

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

שר השיכון: "יש בפריפריה המון דירות ריקות - ניתן מענק לדירות יד שנייה בשווי של עד 700 אלף שקל"

ליצמן אמר בוועדת הכספים של הכנסת כי משרדו במגעים עם משרד האוצר על מנת לקדם את המהלך, אך לא ציין את גובה המענק והקריטריונים השונים לקבלתו ● עוד אמר השר: "אני לא עומד להזניח אף מגזר. יש גם תוכנית למגזר הערבי"

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

מנכ"ל ויקטורי תוקף את מיזם ההלוואות של המתחרה ויוצא עם תכנית "הלוואה" ללא ריבית

הרשת מציעה כרטיס לטעינת מזון עד 10,000 שקל ברשת ומבטיחה – ללא עמלת רישום וללא ריבית ● הכרטיס יוטען ב-12 תשלומים ללא ריבית כשהרשת סופגת עלויות אך גם מבטיחה לעצמה מחזור שנה קדימה ● אייל רביד: "כשאני רואה את המתחרים מציעים הלוואות לכל דורש אני פשוט נחרד"

לוי הלוי, אייל רביד, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף, איל יצהר  ויח"צ

אפקט הקורונה: רשתות המזון והגופים הפיננסיים מהדקים יחסים

כבר שנים רשתות המזון והגופים הפיננסיים מחפשים חיבור ● עכשיו זה קורה: שופרסל וכאל מוציאות לדרך מיזם הלוואות ● ויקטורי תוקפת עם פתרון משלה

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס - צלם פאביאן קולדורף / צילום: פאביאן קולדורף

הפניקס מעמידה רף שכר של 10 מיליון שקל למנכ"ל חברה הנסחרת בבורסת ת"א בלבד

עוד קובע הנוהל הפנימי החדש של הפניקס כי החברה תתנגד למנגנונים של "גלולת רעל" שיעכבו או ימנעו החלפת שליטה בחברות, וכי "יש לבחון את כדאיותו הכלכלית של ההסדר ביחס לחלופות אפשריות, לרבות פירוק החברה"

רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: בן סטנסל, AP

הקורונה באירופה: אוסטריה סוגרת גבולות חלקית ובריטניה מטילה חובת מסכה

ממשלת בריטניה החליטה לחייב את תושבי הממלכה ללבוש מסכות הגנה במקומות סגורים, ומאיימת בקנסות בשווי 100 ליש"ט למי שלא ימלא אחר ההוראה ● בספרד עוד ועוד מחוזות מחזירים את חובת לבישת המסכה, למרות הפגיעה האפשרית בתדמית המדינה, בעקבות יותר מ-100 מוקדי הדבקה

MY ONO  / הדמיה: 3division

האבסורד של כביש 461: היצע של מיליוני מ"ר משרדים בשוק מוכה אבטלה

לאורך כביש 461 לבדו, מצומת מסובים ועד יהוד, מתוכננים 2.5 מיליון מ”ר שטחי תעסוקה • היזמים בטוחים: "יהיה ביקוש. אנחנו מסתכלים 20 שנה קדימה" • האם כל בנייני המשרדים המתוכננים כעת באמת ייבנו? ● "גלובס" מנתח

נשיא דרום קוריאה, מון ג’אה־אין / צילום: Associated Press

דרום קוריאה תוציא 95 מיליארד דולר על "ניו דיל" להבראת הכלכלה

נשיא דרום קוריאה מון ג'אה־אין אמר בנאום כי המיזמים החדשים צפויים ליצור 1.9 מיליון מקומות עבודה חדשים עד 2025 ● "מגפת הקורונה אישרה שוב את הדחיפות של התגובה לשינויי האקלים", אמר

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לדירקטוריון כלל החזקות מסלים והרגולטור מאיים לקחת את היתר השליטה

לאחר שדירקטוריון כלל החזקות ביטוח הציבורית דחה ביקורת של הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ביחס לאי הזרמת כספי הנפקת המניות מאשתקד, כותב הרגולטור: "התנהלות זו יש בה כדי להשליך על מצבם של בעלי המניות של כלל החזקות באופן מהותי"