גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסכים אדומים בבורסה: מדד ת"א 35 צנח ב-3.3% בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-820 מיליון שקל ● מדד הבנקים צנח ב-4.3% ● בנק ישראל יפרסם מחר את הריבית ליולי ואת תחזית מחלקת המחקר; הראל: "בנק ישראל יעדכן מטה את תחזית הצמיחה"

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס
מגדלי עזריאלי והסביבה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

החששות מגל שני מפילים את המדדים בבורסה; וגם, האם בנק ישראל יוריד מחר את הריבית לאפס? דוח השווקים עם גיא בן סימון, הצטרפו לשידור החי

15:50

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות חדות. מדד ת"א 35 צנח בכ-3.3%, ומדד הבנקים צנח ב-4.3%.  מחזור המסחר הסתכם בכ-820 מיליון שקל.

עליות בולטות נרשמו במניות באטמ , אופקו, דור אלון  ורציו. 

בקרב המניות הקטנות בלטו בעליות מניות על בד  ואוגווינד. 

14:50

מעמיקות הירידות בבורסה בצל החשש מהתפשטות הקורונה בישראל. המדדים ת"א 35 ות"א 90 צונחים בכ-3%, מדד הבנקים נופל ביותר מ-4%.

מניות הנדל"ן המניב בולטות בירידות. עזריאלי  ומליסרון  צונחות ביותר מ-6%, גזית גלוב  צונחת ב-5.1%, חברה לישראל  ביותר מ-4%, פתאל החזקות  צונחת ביותר מ-6%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-633 מיליון שקל.

13:00

המסחר בתל אביב מתנהל בירידות חדות בצל החשש מהשתת סגר נוסף על רקע העלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה.

מדד ת"א 35 מאבד 2.6%, ת"א 90 צונח ב-3% ומדד הבנקים צונח ב-4%.  

בזן  בולטת בירידה חדה של יותר מ -7%, ביג  צונחת ב-4.4%, אמות  ב-5%, פתאל  צונחת ב-7%. מנגד, דור אלון  קופצת ב-4%, ובזק  מטפסת קלות.

בשעה זו מחזור המסחר מסתכם בכ-400 מיליון שקל.

בנק ישראל יפרסם את החלטתו על גובה הריבית במשק מחר בשעה 16:00. הקונצנזוס בשוק עומד על הותרת הריבית על כנה לרמה של 0.1% לחודש הקרוב, אולם מוקד העניין העיקרי יהיה הטון שבנק ישראל ישתמש בו בהודעת הריבית כדי לנתח את האירועים האחרונים.

לדברי אוריאל מדר, סוחר אג"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים: "מאז פרסום פרוטוקול דיוני הוועדה המוניטרית שפורסם בתחילת יוני, שבהם רק חבר ועדה אחד מתוך שישה הצביע בעד הורדת הריבית, משבר הקורונה בישראל החריף ונכנס לתוך גל שני עם עלייה ניכרת של נדבקים מידי יום ועם היקפי השבתה במשק שעשויים לעלות בהתאם. אפילו הפד האמריקאי הדגיש ביום רביעי האחרון בפרסום דיוני הריבית האחרונים שאופציית הטלת סגר נוסף מונחת יותר מתמיד על השולחן ברמה עולמית, וזה כמובן עשוי לכווץ עוד יותר את תחזיות הצמיחה.

"בנק ישראל קשוב לנתונים השליליים שצפים לאחרונה (ירידה במדד המחירים שנתי בשיעור של -1.6%, שיעור אבטלה גבוה, והעובדה שהשקל נמצא בשיא מול סל המטבעות), כך שגם אם הריבית לא תרד באופן מיידי לרמה של 0%, הוא עשוי לרמוז על אפשרות שהיא תרד בתקופה הקרובה. לראיה, בשוק המק"ם הסדרה ל-3 חודשים קדימה נסחרת כבר בתשואה שנעה בן 0.05% ל 0.00% כך שהציפיות בשוק מגלמות הסתברות של לא פחות מ 50% להורדת ריבית נוספת ברבעון הקרוב. לקראת האטה נוספת שעלולה להתרחש בפעילות המשק ייתכן ונראה בקרוב את הבנק המרכזי נוקט בצעדים נוספים על מנת לתמוך בשווקים", אמר מדר.

11:35

ירידות חדות בבורסה על רקע החשש מסגר נוסף נוכח העלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל. בעולם נרשם שיא שלילי נוסף עם יותר מ-220 אלף נדבקים ביום.

מדד ת"א 35 צונח ב-2.6%. ירידות בולטות נרשמות במניות בזן, פתאל החזקות , אזורים , ביג , גב ים ופרטנר. 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ואסטרטג הריביות דודי רזניק מעריכים בסקירת הריביות והמאקרו השבועית שלהם כי "המשך העלייה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה והחשש כי המשק ימשיך לצאת באיטיות מהמשבר צפויים להביא השבוע לעדכון כלפי מטה של תחזיות הצמיחה של בנק ישראל ולצד זה צפויה עלייה בתחזית לגבי רמת האבטלה במשק. ככלל, נראה כי ההודעה צפויה להיות פסימית יותר וייתכן ותכלול GUIDANCE יוני יותר לגבי המשך הפעילות המוניטארית של בנק ישראל בתקופה הקרובה כולל כאמור האפשרות להורדת ריבית נוספת".

"נראה כי ההאטה צפויה להתארך יותר מהצפוי, בעיקר גם על רקע ההרחבה הפיסקאלית הבלתי מספקת עד כה . גם עוצמת ההתאוששות הצפויה של המשק, בעיקר בשנת 2021, נראית כרגע בסימן שאלה גדול. בתרחיש זה, ההולך ועולה מבחינת הסתברות, נראה כי בנק ישראל עשוי להוריד את הריבית לאפס באחת מההחלטות הקרובות, אם כי, ככל הנראה, לא בהחלטה הקרובה מחר . נראה כי ההרחבות המוניטאריות הקיימות יימשכו, ובעיקר דרך ההתערבות בשוק המט"ח, זאת, לצד המשך תוכנית רכישות איגרות החוב הממשלתיות. ייתכן ובנק ישראל יכוון בהודעת הריבית השבוע לעלייה בכמות ההרחבות שהוא מבצע דרך רכישות אג"ח ממשלתי ומט"ח" , הם מציינים.

10:00

המסחר בבורסה נפתח בירידות חדות בצל החששות מהתפשטות הקורונה שעלולה להביא לסגר נוסף של המשק. מדד ת"א 35 מאבד 1.9%, ת"א 90 יורד ב-0.7% ומדד בנקים צונח ב-2.8%.

פתאל החזקות צונחת ב-5.5%, אלביט מערכות ב-2%, דיסקונט מאבדת 3%.

בזק עולה בכ-2% בניגוד למגמה בהמשך לדיווח ב"גלובס", כי משרד התקשורת מתכוון ביחד עם משרד האוצר להוביל מהלך לביטול הפיצול הנהוג בישראל בין תשתית לבין ספק.

07:15

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בצל החשש מסגר נוסף נוכח התפשטות מגיפת הקורונה בישראל, לצד העלייה במספר הנדבקים בארה"ב. ביום המסחר האחרון בארה"ב המדדים עלו והנאסד"ק רשם שיא, וזאת בהמשך לנתונים טובים לגבי תוספת המשרות בחודש יוני. ביום שישי לא התקיים מסחר בארה"ב על רקע יום העצמאות.

המניות פריגו ולייבפרסון חוזרות עם פערים שליליים של 1.3%, טבע חוזרת עם פער שלילי של 2.5%, אלביט מערכות חוזרת עם פער שלילי של 2.3%, ומנייתה טאואר חוזרת עם פער שלילי של 1.4%. הפער המשוקלל על ת"א 35 לקראת הפתיחה הוא מינוס 0.48%.

בנק ישראל יפרסם מחר את החלטת הריבית לחודש יולי, כאשר העיניים מופנות לתחזית של הבנק להמשך בצל החשש מגל שני והטלת סגר נוסף על הכלכלה. "אנו מצפים שביום שני חטיבת המחקר של בנק ישראל תעדכן את תחזית הצמיחה כלפי מטה (ממינוס 4.5%). במקביל, אנו צופים שהבנק יותיר את המדיניות המרחיבה שלו ללא שינוי (ריבית ותוכנית רכישות), אך במידה ונראה החלה מחודשת של הגבלות על הפעילות במשק אנו צופים הגברת הצעדים ע"י הבנק", כתב עפר קליין מהראל בסקירתו השבועית.

אל על תמשיך לרכז עניין בצל שיתוק החברה בצל הקורונה שהביאה את החברה לשוקט שבורה, לצד מאבק בין הטייסים להנהלה.

גילת תיסחר בהמשך להודעה מהשבור שעבר על עזיבת המנכ"ל יונה עובדיה במפתיע. 

חברת פרטנר לקראת שינוי ארגוני. ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל החברה איציק בנבנישתי, הודיע כי בכוונתו לאחד את חטיבות השיווק והשירות.

יום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב ננעל בעליות נאות ברקע לעדכון המדדים החצי שנתי. מדד ת"א 35 עלה ב-1.76%, ת"א 90 טיפס ב-1.2% ומדד הבנקים קפץ ב-2.8%.

בסיכום שבועי: מדד ת"א-35 עלה השבוע ב-3.1%, ומתחילת השנה ירד ב-16.5%; מדד 444ת"א-90 עלה השבוע ב-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-11.2%.

עוד כתבות

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

חילי טרופר, כחול לבן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם בענף התרבות משתכרים 3,000 שקל פחות מהממוצע?

המחאה של אנשי התרבות לא באה מעשירים מפונקים, אומר השר ● ומה אומרים הנתונים? ● המשרוקית של "גלובס"

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נעילה מעורבת בוול סטריט: מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה ב-14.4%

לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● מדד הפוטסי הבריטי הוביל את הירידות באירופה ● סיסקו צנחה ב-11.5% לאחר הדוחות בשל תחזית מאכזבת ● אפל קפצה לרמת שיא, אמזון מחקה את העליות

בונים מחדש: איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

תמריצים ושינויי חקיקה: איך משקמים את תחום הדיור המוגן מהריסות הקורונה?

בימי הקורונה הפכו תמריצים כלכליים ושינויי חקיקה להכרחיים בתחום הדיור המוגן, טוענים הבכירים בענף ● למבוגרים עצמם חשוב לשמר את השגרה שלפני המגפה, על מנת לתרום לבריאותם הנפשית והפיזית ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה רביעית בסדרה

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בנק אגוד הקטין את ההוצאות בגין הפסדי אשראי ושיפר את הרווח הרבעוני

בדרך למיזוגו בתוך במזרחי טפחות ובמקביל להימשכות משבר הקורונה מציג אגוד גידול של 41% ברווח הרבעוני כשהוא נהנה מהכנסות בגין הפרשות קבוצתיות לצד רווח "משמעותי" בתיק ההשקעות שלו ● בשל ההפסד ברבעון הראשון הרווח במחצית הצטמק ב-94%

ישראל כץ / צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הבנקים הגדולים מנסים לעכב את התחרות בצל משבר הקורונה, מה יעשה משרד האוצר?

הפועלים ולאומי נדרשים לצמצם את המסגרות בכרטיסי אשראי עד סוף ינואר ומבקשים דחייה • חברות כרטיסי האשראי, שהפכו למתחרות בבנקים, חוששות מפגיעה בגיוס לקוחות ומתנגדות

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מירי רגב: "הצלחנו בעבודה מאומצת לאפשר לישראלים להיכנס לשתיים וחצי מדינות"

רגב התייחסה למתווה הראשוני של פתיחת השמיים, ואמרה "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה, ולכן רוב המדינות הירוקות לא ששות לקבל אותנו" ● ישראל מתכננת להפעיל טיסות לבולגריה, קרואטיה וחלקים מיוון כבר ב-18 באוגוסט

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

פיתוח תשתיות עבור הקו הסגול של הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א / צילום: כדיה לוי

תוכנית התשתיות הלאומיות 2020: עלות הקו הסגול בתל-אביב זינקה ב-2.4 מיליארד שקל

כך עולה מהדוח השנתי על תוכנית התשתיות הלאומית ● התחבורה צפויה למשוך את מירב ההשקעות בתשתיות בשנים הקרובות ● העלות הכוללת של התוכנית: 230 מיליארד שקל

ממתינים / צילום: כדיה לוי, גלובס

בריאותית ותעסוקתית: בני ה-50 פלוס נפגעים פעמיים מהקורונה

העובדים המבוגרים שפוטרו או הוצאו לחל"ת עלולים להיפלט ממעגל העבודה מוקדם מדי • מומחים טוענים שההכשרות המקצועיות לא מכוונות לפלח האוכלוסייה הזה, והתיוג שלהם כ"קבוצת סיכון" מרתיע מעסיקים • "המבוגרים, לא הצעירים, עלולים להיות הבעיה שנגרור אחרי שנצא מהמשבר"

ליאון רקנאטי / צילום: תמר מצפי

יצרנית המנועים של ליאון רקנאטי ומריוס נכט בדרך להנפקה לפי שווי של מיליארד שקל

החברה שבין בעלי המניות שלה נמנים מריוס נכט וליאון רקנאטי, פועלת בפיתוח מנועים חסכוניים ויעילים

דני רופ בקמפיין משרד האוצר / צילום: צילום מסך

על מה הולך הכסף? משרד האוצר - הקמפיין המושקע ביותר מבחינה תקציבית בשבוע החולף

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהודה ביותר בשבוע החולף היא של משרד הבריאות עם ישראל קטורזה ● מזגני טורנדו נותרת הזכורה

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב מהפך: פחות חוזרים לעבודה מנפלטים מהשוק

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי, גלובס

תם ונשלם: אושרה עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום

שר התקשורת יועז הנדל אישר את העסקה בתנאים שישאירו את גולן טלקום כמפעיל וירטואלי

ח"כ תהילה פרידמן / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"צאו לכמה בחירות שתרצו - אף אחד לא יעלם": נאום הבכורה שמסעיר את הכנסת והרשת

"יש בעולם שלי המון אמת ויופי. אבל לא כל האמת. לא כל היופי. אני לא רוצה שכולם יהפכו להיות אני" ● תהלה פרידמן, ח"כ מכחול לבן, נשאה השבוע במשך 11 דקות נאום בכורה יוצא דופן בכנסת שכולו בעד קירוב לבבות ואחדות ● למעלה ממיליון איש כבר צפו

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד ● אלו המדינות שמהן לא תחול חובת הבידוד לשבים ארצה