גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחאת חדרי הכושר: "תאזקו אותי, תעצרו אותי. זהו. אני לא סוגר. זה מה יש"

ועד הפעולה של פורום חדרי הכושר הורה לחבריו לא להישמע להנחיות הממשלה שפורסמו היום, ולפתוח מחר את חדרי הכושר, חדרי האימון והסטודיו כרגיל ● על פי החלטת הממשלה ההגבלות אמורות להיכנס לתוקף היום, אך מאמני כושר, בעלי מועדונים וחדרי כושר מסרבים לסגור

חדר כושר של רשת SPACE  / צילום: שי בן נפתלי
חדר כושר של רשת SPACE / צילום: שי בן נפתלי

ועד הפעולה של פורום חדרי הכושר, שבו חברים מאות חדרי כושר וסטודיו לכושר, הורה לחבריו לא להישמע להנחיות הממשלה שפורסמו היום, ולפתוח מחר את חדרי הכושר, חדרי האימון והסטודיו כרגיל. עם זאת, חדרי הכושר שלא יעמדו בהנחיות הממשלה מסתכנים בסנקציות.

"אי אפשר לסגור אותנו שוב. הענף שלנו חטף חתיכת מכה בכל הראשון של הקורונה, והוא לא ישרוד מכה נוספת", אומרת סטלה ויינשטיין מבעלי רשת חדרי הכושר "לזוז" ויו"רית משותפת בפורום חדרי הכושר. "בקושי הצלחנו לשרוד את התקופה הראשונה, ועכשיו מנחיתים עלינו הנחיות גורפות לסגור, מבלי לדבר איתנו, ומבלי לומר לנו מי בדיוק צריך לסגור, מה לעשות עכשיו וכמה זמן זה ימשך. מה אני ורבים כמוני אמורים לעשות עם מיליוני השקלים של השכירויות שאמורים לרדת מהחשבון שלי בשבוע הבא על המועדונים?".

על פי החלטת הממשלה ההגבלות אמורות להיכנס לתוקף היום (ג') בשעה 14:00, אך מאמני כושר רבים, בעלי מועדונים וחדרי כושר מסרבים לסגור. ביניהם גם פיראס ג'אנקולה שפרסם פוסט בפייסבוק בו כתב: " תשלחו אליי פקחים. תשלחו אליי משטרה. תקנסו אותי, תאזקו אותי, תעצרו אותי. ואז כשאגיע לכותרות בכל כלי התקשורת, יעלה שר שקר כלשהו מהממשלה היפה שלנו ויבטיח לעזור לנו. זהו. אני לא סוגר. זה מה יש".

אחד הדברים שמקוממים את העובדים בענף הכושר הוא שלדבריהם הנתונים הסטטיסטיים מלמדים על כך שהם לא חלק משרשרת ההדבקה בנגיף הקורונה, ובכל זאת בכל פעם מחדש הם אלה שסופגים את המכה הכי קשה - ונסגרים ראשונים. הפורום אסף בעת האחרונה את נתוני ההדבקה והפיץ בין חבריו מסמך המלמד כי חדרי הכושר צריכים להיות האחרונים אליהם מופנית האצבע המאשימה בכל הנוגע להפצת המחלה.

המחקר המקיף ביותר שבוצע באירופה כדי לבחון את השפעת הפצת המחלה בפעילות במועדוני כושר ובחן קבוצה גדולה של 3764 נחקרים בגילאי 18-64 כאשר מחצית מהנחקרים התאמנו במועדוני כושר, ולמחצית באופן אקראי לא ניתנה האפשרות להתאמן, מצא כי לא היה כל הבדל בין הקבוצות בשיעורי ההדבקה. לטענת פורום חדרי הכושר, "המסקנה הברורה היא שמועדוני הכושר באירופה אינם מקור להדבקה והפצת הנגיף. נתונים אלו באים גם לביטוי במדינות אירופה השונות שפתחו את מועדוני הכושר לפני יותר מחודש והמצב לא יצר כל התפרצות בצרפת, איטליה, גרמניה, וספרד לדוגמה שבהם הנתונים בגל הראשון היו גבוהים בהרבה מישראל וכעת למעלה מחודש מפתיחת המועדונים הם בשליטה ובמדדים נמוכים בהרבה מישראל".

"לא קיבלנו שום מענה ושום יחס ממקבלי ההחלטות"

ויינשטיין מוסיפה כי "ככל הידוע לנו לא היה מקרה הדבקה אחד בחדרי הכושר. בכל המקרים שהגיעו חולים מאומתים בדיעבד אל חדרי הכושר שרשרת ההדבקה לא נמשכה בחדרי הכושר. חדרי הכושר ממש לא קשורים לשרשרת הדבקה. בשבוע האחרון של יוני יש מאות נדבקים באירועים, במסעדות ובישיבות ולמיטב ידיעתנו בחדרי הכושר הגיעו להתאמן בסך הכול 15 חולים מאומתים, כאשר יש מאות ואלפי חולים. ממחקרים שנערכו באירופה, בהם מחקר גדול בנורבגיה, עולה כי אין הדבקה בחדרי הכושר. המחקר הנורבגי מדבר על 3,000 חולים שהגיעו לחדרי כושר ואפס נדבקים. המחקר הוצג באתר משרד הבריאות בישראל. ויותר מזה, אם עוקבים אחרי נתוני ההדבקה - מ-7 במאי, אז נפתחו חדרי הכושר, לא הייתה עלייה בנתוני ההדבקה והיא החלה אך ורק שבועיים לאחר פתיחת הקפסולות בבתי הספר ובאולמות האירועים. ובינתיים, הורגים אותנו". 

כתבת "גלובס" שני אשכנזי פנתה למשרד הבריאות בשאלה כמה אנשים נדבקו בשבועות האחרונים בין היתר בחדרי הכושר, ונענתה כי "הנתונים אינם זמינים".

פורום חדרי הכושר הוקם לפני כחודשיים על רקע המשבר הכלכלי הקשה שפקד את ענף הכושר עם סגירתם של כל חדרי הכושר והמועדונים, ללא מועד פתיחה ידוע. ויינשטיין: "הענף נפגע משמעותית מאוד, ולא קיבל שום מענה ושום יחס ממקבלי ההחלטות. לא נפגשו איתנו עד היום, אף חבר ממשלה לא מתייחס אלינו, למעט ח"כ עודד פורר שמשתדל לשמור אתנו על קשר, אבל הוא לא יכול לסייע לנו הרבה, ולכן נאלצו להקים וועד פעולה שישמיע את הקול של ענף הכושר".

מאות חדרי כושר ובעלי סטודיו לכושר התאגדו, בהם "לזוז", "ספייס", "פרופיט", "הולמס פלייס", "בוטס פינטנס סנטר" של רוני דואני ועוד רבים אחרים, גדולים וקטנים. כולם מתכוונים להתעלם מהודעת הממשלה על סגירת חדרי הכושר, ולפתוח מחר כרגיל.

ויינשטיין: "למה שנסגור? לא קיבלנו שום הודעה מסודרת. אנחנו ניזונים ממידע מהחדשות. לא ברור לנו האם סוגרים או לא, מי בכלל צריך לסגור. אנחנו מנסים להבין מה קורה דרך ערוצי החדשות והודעות שר הבריאות אך מעבר להודעות כלליות לא ברור לנו מה משמעות החלטת הממשלה. האם אנחנו אמורים לחכות להחלטת ועדת הקורונה, האם סוגרים את הדלת עכשיו? אני אישית יצרתי קשר ודיברתי עם יועצים של חברי כנסת שלא התייחסו אלי ואמרו שזה לא בזירה שלהם, אבל בממשלה אף אחד לא מתייחס אלינו. לכן, אנחנו לא מתכוונים להתייחס להנחיות. מכיוון שאף אחד לא פנה אלינו בצורה רשמית ומסודרת אנחנו פותחים כרגיל".

חברי פורום חדרי הכושר מתקוממים על כך שהממשלה מקבלת החלטות הרות גורל לענף מבלי להיוועץ בגורמי המקצוע, ומבלי לדבר עם הוועד כלל. ויינשטיין: "יש דרך לפנות לעסקים. יש דרך לדבר. כשרוצים לגבות מיסים יודעים למצוא אותנו וליצור אתנו קשר. הם מודעים מאוד לוועד וליושבי ראש הוועד. אנחנו לא אמורים להתעדכן מהחדשות, אז עד שלא ישבו איתנו בצורה מסודרת אנחנו עובדים".

בנוסף, מבהירים חלק מהפועלים בענף כי בעקבות התפרצות הנגיף ודרישות הממשלה הם השקיעו כספים רבים בהתאמת חללי הכושר שלהם לכללי התו הסגול ולכללי הריחוק החברתי וההגיינה הנדרשים - וכעת שוב סוגרים אותם, חרף העובדה ששמרו על הכללים באדיקות.

תסיסה ומרד נגד ההחלטה הלא רציונלית

לדברי ניסים זוארץ, בעלים של "ניסים זוארץ סקול", בית ספר להכשרות כושר, ואחד מראשי מאבק העוסקים בענף הכושר, ההחלטה אינה רציונלית ואינה מידתית ועלולה לקבור את הענף. "לא ניתן להרוג את ענף הכושר. לא ייתכן כי ההחלטות מתקבלות מבלי לדון עם אנשי המקצוע ומבלי להבדיל בין חדר כושר לבין סטודיו או סטודיו לפילאטיס. סטודיו הוא קפסולה בטוחה של בין 15-20 אנשים ויש להתיר להם להתאמן כמו תפילות בבתי כנסת. סטודיו לפילאטיס הוא עד עשרה אנשים. בנוסף, חדרי הכושר ומועדוני הכושר, על אף ההפסדים הכבדים שספגו בתקופת הקורונה, השקיעו באמצעי מיגון ושמרו על כללים נוקשים על מנת למנוע הדבקה. לא ניתן להפיל על כתפי ענף הכושר את הגל השני, כאשר הוא שמר על הכללים בחומרה. אנשי משרד הבריאות ומקבלי ההחלטות לא מבינים את התחום ושולפים החלטות מהמותן. מתחת לפני השטח אני מרגיש תסיסה ואת תחילתו של מרד ענף הכושר בהחלטה הלא רציונאלית".

לדברי ויינשטין, "יש 5,000 עובדים ישירים בענף שבקושי רב הצליחו להחזיר את כל הלקוחות, וזה ללא המאמנים האישיים ועוד עוסקים במקצוע. מה אני צריכה לעשות עכשיו? לבטל מנויים? להחזיר כספים? להקפיא? איזה פיצוי אני אקבל מהמדינה? הרשת שלי ועוד הרבה מאוד מקומות חייבים מיליוני שקלים בשכירויות. מי יפצה אותי על זה ומי ידחה לי את זה? יש הלוואות וארנונה ועוד ועוד הוצאות שיורדות קבוע ואף אחד לא מדבר איתנו על מה יהיה, אף אחד לא נותן לנו הקלות ושום דבר לא ברור".

עוד כתבות

פורטנייט / צילום: shutterstock

"פורטנייט" נגד אפל וגוגל: תובעת את ענקיות הטק על שהסירו את המשחק מהחנויות שלהן

פורטנייט הציעה למשתמשיה שירות שיאפשר להם לשלם ישירות לחברה, תוך כדי מעקף של גוגל ואפל, ובתגובה החברות הורידו את המשחק מחנויות האפליקציות ● בתגובה, החברה יצאה לקמפיין ברשתות החברתיות ותובעת את ענקיות הטק

שביל הסלט / צילום: מיטל סטרז

רק החודש, הכול בעשר: פסטיבל תיירות בנגב, ברוח התקופה

סיורים חקלאיים וקטיף עצמי, סדנאות אצל אומנים, מרכזי מבקרים וחוות, פעילויות ספורט וטיולים מודרכים

יו"ר הרשות אבו מאזן וראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה/  צילום: רויטרס: Mohamad Torokman

נשארו מחוץ להסכם: הפלסטינים יאלצו לשנות פרדיגמה

המסר היוצא מוושינגטון הוא ברור: לא מספיק להטיל סנקציות כלכליות על איראן, אלא יש לבסס ולחזק את הציר בין ישראל למדינות ערביות מתונות וזאת כדי להחליש את ציר הקיצוניים ● בינתיים, הפלסטינים לומדים לקח כואב - העולם הערבי לא מחכה להם לעד

עו"ד ליאת בן־ארי / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

ה"בן-אריסטים" מאמצים את השיטות של ה"ביביסטים"

הם טוענים שהיא לא עשתה שום עבירה וסתם מתנכלים אליה, שהסיפור האמיתי הוא לא המעשה שלה אלא האינטרסים של מתנגדיה, ומזדעזעים מההפגנות נגדה ● כל הטענות שמחנה לוחמי השחיתות לעגו להן עד לפני רגע, מאומצות שם עכשיו בחום רב

בניין באור יהודה שבו יש דירות דיור ציבורי/ צילום: תמר מצפי

מחירי הדירות ירדו בחצי אחוז, אך הציבור רוכש נכסים זולים

ברבעון הראשון שלה בישראל, הקורונה הביאה לירידת מחירים של חצי אחוז, אך בלטה בעיקר בהשפעתה על מחירי העסקאות שירדו ב-6%; הדבר מעיד על כך שהרוכשים כיום מתרחקים מנכסים יקרים

הקיי־פופיסטית שירה סגל / צילום: איל יצהר

הם מעריצים פופ קוריאני, סיכלו עצרת בחירות של טראמפ, רוצים לעשות את העולם טוב יותר - והם רק ילדים

הם כבר הצליחו להפיל עצרת בחירות של טראמפ, השביתו את האפליקציה של משטרת דאלאס אחרי רצח ג'ורג' פלויד, ומתגייסים למען ילדים רעבים ברואנדה ופליטים מסוריה ●מעריצי הפופ קוריאני הם האקטיביסטים הגלובלים החדשים, והם עושים את זה בטיקטוק ובטוויטר

מסעדה בתל אביב. חלק ניכר ממקומות הישיבה בחוץ / צילום: Amir Cohen, רויטרס

הגבלות חדשות: עד 10 אנשים במסעדות קטנות

המגבלות החדשות מתירות התקהלויות של עד כ-30 אנשים במקומות פתוחים, ובמקומות סגורים הגדולים מ-80 מ"ר מגדילה את המגבלה מ-10 ל-20 בני אדם ● התקהלות במקומות קטנים שגודלם עד 80 מ"ר עדיין תוגבל ל-10 אנשים בלבד

ראש הממשלה בשיחת טלפון עם נשיא ארה"ב ועם יורש העצר של איחוד האמירויות / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרד החוץ של עומאן: מברכים על ההסכם בין ישראל לאמירויות

בהודעה שפורסמה בטוויטר, נכתב שהיא מקווה שהמהלך יוביל להסכם "מקיף, צודק ובר-קיימא ולשגשוג בכל המזרח התיכון" ●  בראיון לרשת ב' הודיע יועצו של מלך בחריין כי "עד סוף שנת 2020 יהיו עוד מדינה או שתיים שיחתמו על הסכמים על ישראל, וההסכם יוביל לאפקט דומינו"

האריס וביידן בעימות בין המתמודדים הדמוקרטים על מועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב / צילום: Paul Sancya, Associated Press

אם אנשי הקמפיין של ביידן לא יתעשתו, הוא עלול למצוא את עצמו בשידור חוזר

הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו בעוד שלושה חודשים, נצח במונחי בחירות, אך כבר עכשיו ניתן לזהות מגמות שונות בניהול הקמפיינים מצד שני המתמודדים ● למרות נקודת המוצא החלומית, ביידן עדיין בשלב למידת החומר ומולו פועלת מכונה משומנת

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

כשלוקחים ממך קוראים לזה ביטוח, כשנותנים - קוראים לזה סיוע

הדרמה הנוכחית על סוגיית התקציב מבהירה שזאת תמיד אותה שיטה: שנים שמכריחים אותנו להתנהג כפושטי יד מול הממשלה; גורמים לנו להיות חסרי ודאות, קצרי נשימה, להתחרות זה בזה על הפרוסה האחרונה ● דרור פויר קיבל כיסא חדש במתנה שגרם לו להרהר על השיטה

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

השופט מזוז, פלא סטטיסטי ואיוולת הימין

פסיקת בג"ץ שמנעה את הריסת בית המחבל הביאה את ראש הממשלה נתניהו לדרוש מהעליון דיון נוסף ועקרוני בנושא ● אלא שהדרישה הזו היא איוולת ● אם ראש הממשלה רוצה ללמוד כיצד מנתבים את הפסיקה לתוצאה הרצויה כדאי לו לתפוס את השופטת נאור לשיחה קצרה

הצעדה השבוע בוואדי עירון. מימין: ח"כ היבא יזבק, מונה אום חליל שבנה נרצח, ח"כ איימן עודה ונכדה של אום חליל  / צילום: איל יצהר, גלובס

מחיפה לירושלים: הצעדה למיגור האלימות בחברה הערבית יצאה לדרך

החום הכבד ומיעוט הצועדים לא הפחיתו מחשיבות המטרה והמוטיבציה של המשתתפים, שמקווים שבסוף השבוע המחאה תצבור תאוצה ● ביום א’ היא תגיע לבית הנשיא ● "זה אינטרס של כולנו"

קניון שבעת הכוכבים / צילום: איל יצהר

חיים בסרט: קניון שבעת הכוכבים דורש דמי שכירות מהקולנוע, שסגור כבר חצי שנה

חברת בתי הקולנוע רב-חן הודיעה להנהלת שבעת הכוכבים כי תעזוב את המתחם בסוף אוגוסט עם סיום החוזה שלה בשל מחלוקת על דמי השכירות ● גורמים המעורים בסכסוך טוענים כי בקניון דרשו כי בית הקולנוע ישלם דמי שכירות על ששת החודשים בהם נסגר בשל הנחיות הממשלה ● בחודש שעבר נקלע הקניון לסכסוך עם קבוצת קסטרו

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

משנים את הקודים / עיצוב: גלובס

משנים את הקודים: מצמיחים את ההייטק בחברה הערבית

שיעור עובדי ההייטק הערבים אמנם בעלייה, אבל עדיין נמוך ביחס לחלקם בשוק העבודה ● היכן מתחילים הפערים, ואיך נכון לטפל בהם? ● ועידת "גלובס" וארגון צופן תתקיים ב-24 באוגוסט ותועבר בשידור חי באתר ובעמוד הפייסבוק

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

דני רופ בקמפיין משרד האוצר / צילום: צילום מסך

על מה הולך הכסף? משרד האוצר - הקמפיין המושקע ביותר מבחינה תקציבית בשבוע החולף

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהודה ביותר בשבוע החולף היא של משרד הבריאות עם ישראל קטורזה ● מזגני טורנדו נותרת הזכורה

בונים מחדש האתגרים של ענף הנדלן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

הבעיות הבוערות של שוק הדיור: איך לטפל בתחום ההשכרה ומה עושים עם קרקעות חקלאיות

איך ייראו הבתים במציאות שבה אנשים רבים יעבדו מהבית, האם ההבטחות על קידום הפריפריה יהפכו למציאות ואיך ניתן להזרים מזומנים למשק בעזרת הגדלת מינוף ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה חמישית ואחרונה בסדרה

קניון TLV בתל אביב סגור בתקופת הקורונה. רבע מהמ”ר של מרכזי המסחר בישראל פתוח בשבת / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות חדשות על המסעדות, שטוענות מצדן ל"מחטף פוליטי"

על רקע ההודעה החדשה שתאפשר התקהלות של עד 10 אנשים בשטח של עד 80 מ"ר, המסעדנים זועמים וטוענים שלהחלטה אין דבר וחצי דבר עם שמירה על בריאות הציבור  ● "ההחלטה מנוגדת להסכמות שלנו עם פרופ׳ גמזו על מתווה שיגובש בשקיפות ותוך כדי התייעצות מולנו"