גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק בריאות והייטק: המלצות ההשקעה של האנליסטים של הפועלים

ביחידת המחקר של בנק הפועלים ממליצים להתמקד (בבורסות של ארה"ב) בהשקעה  במגזרי הטכנולוגיה, בריאות, שירותי תקשורת, צריכה מחזורית וצריכה בסיסית ●  האנליסטים של הפועלים פחות מתלהבים ממגזרי התעשייה, תשתיות, אנרגיה,  נדל"ן מניב וחומרי יסוד

וולס פארגו/  צילום: רויטרס
וולס פארגו/ צילום: רויטרס

למרות החששות הגלובליים מהמשך התפשטות מגפת הקורונה, שוקי ההון בעולם, ובעיקר בארה"ב, ממשיכים במגמת התאוששות. מדד ה-S&P 500 רשם עלייה של כ-42% מרמת השפל שנרשמה ב-23 במרץ, וחרף העלייה ברמת החששות בשבועות האחרונים, הוא נמצא כעת במרחק של כ-1.6% בלבד מרמתו בתחילת השנה. מדד הנאסד"ק, הכולל בעיקר חברות מסקטור הטכנולוגיה והתקשורת, רשם התאוששות חדה אף יותר, של 53% מנקודת השפל, ומאז תחילת השנה עלה בכ-17%, והוא מבין המדדים הבודדים הנמצאים בטריטוריה החיובית.

בשבועות האחרונים חלה התמתנות מסויימת במגמה החיובית שאפיינה את שוק המניות האמריקאי מאז חודש אפריל. עם זאת, התיקון החד שנרשם במדדים מאז סוף מרץ התרחש חרף התאוששות הדרגתית בלבד של הכלכלה הריאלית תוך עלייה חדה באבטלה.

כלכלני יחידת המחקר של בנק הפועלים מציינים, בסקירה שפרסמו בימים האחרונים ושהגיעה לידי "גלובס", כי "את הפער בין ביצועי המניות לבין הכלכלה הריאלית ניתן להסביר באמצעות הפער הקיים בין צעדי התמיכה המוניטרית המתוזמנת היטב וחסרת התקדים של הבנקים המרכזיים בעולם, בראשם הפד האמריקאי, בשוקי האשראי, בסקטור הפרטי והעסקי ובשווקים הפיננסים, והתמיכה הפיסקאלית בהיקפים רחבים של ממשלות ברחבי העולם, תוך הכרזה על פרויקטים רבים בתחום התשתיות".

גם ההסרה ההדרגתית של הסגר ברחבי העולם היוותה גורם תומך לשווקים, אם כי חששות מפני התפרצות נוספת של המגפה ועלייה מחודשת במספר הנדבקים בעולם ציננו מעט את השווקים לאחרונה, מציינים מחברי הסקירה, האנליסטים אילן גרינברג, שי צסלר ויקירה קוניצ'זסקי.

ברמה הסקטוריאלית, הם מציינים, קיימת שונות גבוהה בביצועים מתחילת השנה: הסקטורים בארה"ב שהוכיחו עמידות גבוהה להשלכות המשבר הם לאו דווקא הסקטורים הדפנסיביים, כפי שהיינו מצפים בשעת משבר, אלא דווקא הסקטורים שהשכילו לתת מענה מדויק למציאות הקיצונית שהתהוותה כתוצאה מהסגר: סקטור הטכנולוגיה שהיה ערוך באופן מיטבי להשלכות הריחוק החברתי (עבודה, לימודים ותקשורת חברתית) וסיפק שירותים ותמיכה בתחום, סקטור הבריאות שנתן מענה ישיר לאתגר הבריאותי הקשור במגיפה ופיתוח חיסון לנגיף, סקטור התקשורת שסיפק שירותי סטרימינג וגיימינג למיליוני משתמשים ברחבי בעולם שהיו נתונים בסגר, וסקטורי הצריכה הבסיסית והמשתנה ששיקפו את נטיית הצרכנים ברחבי העולם להמשיך לצרוך (מוצרי בסיס בשיא המשבר ובהדרגה גם מוצרי מותרות).

מנגד, "סקטורים אחרים נותרו מאחור והפגיעה בהם עדיין ניכרת, על רקע אי וודאות לגבי קצב ההתאוששות שלהם, כדוגמת: סקטור האנרגיה, תעשייה, תעופה, תיירות, נדל"ן משרדי, תשתיות וכו'".

מעלים דירוג המלצה ל-5 הבנקים הגדולים

אז מה צפוי בהמשך ? למרות העליות החדות של החודשים האחרונים, כלכלני הפועלים מוסיפים להמליץ על מגזרי הטכנולוגיה, הבריאות ושירותי התקשורת בוול סטריט ב"תשואת יתר", "על רקע הערכות כי חברות אלו יוסיפו ליהנות מהמגמות המאפיינות את השווקים בחודשים האחרונים".

בתוך המגזרים האלה, תתי הסקטורים המומלצים להשקעה הם תוכנה, מיקור חוץ, ייעוץ IT, ציוד תקשורת, חומרה ואחסון (בתוך סקטור ההייטק);  ציוד, שירותים וביטוח, פארמה, מדעי החיים (בסקטור הבריאות);  מדיה אינטראקטיבית, סרטים ובידור (בשירותי תקשורת). 

עוד הם ממליצים "תשואת יתר" על סקטור הצריכה הבסיסית , "בעיקר בשל אופיו הדפנסיבי ויכולתו לאזן את רמות הסיכון בתיקי ההשקעות (בעיקר אם יתממש תרחיש גל שני), אם כי אנו מדגישים כי סקטור זה צפוי להציג ביצועי חסר במקרה של התאוששות מהירה מהצפוי של הכלכלה". בתוך הסקטור הזה מומלץ להתמקד בחברות המשקאות הקלים, מוצרי צריכה לבית ומרכזי קניות. 

האנליסטים גם מעלים את ההמלצה לסקטור הצריכה המחזורית ל"תשואת יתר", על רקע "רוח גבית חיובית הודות לפתיחה ההדרגתית של הכלכלה, חזרה של חלק משוק העבודה לפעילות, ושיפור הדרגתי בסנטימנט הצרכנים. גם ההסטה המתמשכת למכירות ברשת, על חשבון חנויות פיזיות, שקיבלה תמיכה משמעותית במהלך מגפת הקורונה, צפויה לאפשר בטווח הארוך שיפור בשולי הרווח, תוך הפחתת התלות בפעילות מרכזי הקניות". בתוך הסקטור הזה הם ממליצים להתמקד במניות של חברות השיווק ברשת, הנעלה, הלבשה, שיפור הבית וחנויות קמעונאות.

בנוסף, הם מעלים את ההמלצה ל-5 הבנקים הגדולים בארה"ב ל"תשואת יתר" ( וולס פארגו, סיטיגרופ, בנק אוף אמריקה, ג'יי.פי.מורגן ו-US Bancorp ). זאת, בעיקר על רקע תמחור נוח (רמת מכפיל ההון הממוצעת של הבנקים הגדולים עומדת כעת על כ-0.9, לעומת 1.4 בתחילת השנה, ולעומת 1.17 ממוצע היסטורי ב-5 השנים האחרונות). זאת, תוך שימת דגש על רמת הסיכון הגבוהה המגלמת חששות מפני גל שני, התאוששות איטית של הכלכלה ורמת תשואות נמוכה הפוגעת ברווחיות הבנקים גם בטווח הבינוני והארוך. עם זאת, "השקעה זו מתאפיינת בתנודתיות גבוהה ומגלמת צפי להתאוששות מהירה של הכלכלה, שבמידה ויתבדה, הדבר עלול לבוא לידי ביטוי בתשואות", הם מציינים. 

האנליסטים של הפועלים פחות מתלהבים ( המלצת "תשואת שוק" ) ממגזרי התעשייה ( פגיעה קשה בייצור ובתפוקה, לצד ירידת מחירים), תשתיות ( ירידה בביקושים לחשמל, עלייה הדרגתית במחירי התשומות) , אנרגיה ( מצב פיננסי רעוע, תנודתיות חדה ואי ודאות לגבי מחיר הנפט ), נדל"ן מניב (מיקוד בטכנולוגיה ומסחר באינטרנט לצד הימנעות מישיבה במשרדים ותיירות) , וחומרי יסוד ( ירידה במחיר חומרי הגלם וגיוון מחייב בחירה ממוקדת).

 

*** הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

הדמייה של המגדל ברחוב הירקון 33-37 / צילום: יח"צ ישראל קנדה

אושרה תוכנית להקמת מגדל מלונאות ומגורים חדש בירקון בתל אביב

התוכנית ברחוב הירקון 33-37 כוללת מגדל בגובה 21 קומות עם 263 חדרי מלון לצד 78 יח"ד

משרדים בתל אביב. "בשוק הטכנולוגי הביקוש גדל" / צילום: Shutterstock

שוק המשרדים מתאושש: המחירים בתל אביב חוזרים לרמה של לפני הקורונה

סקר שעשתה חברת CBRE ישראל מראה כי דמי השכירות למשרדים בתל אביב עלו ברבעון שעבר ב-4% והגיעו ל-110 שקל למ"ר בממוצע • מחירי הנדל"ן המסחרי עדיין יורדים, אבל בקצב איטי יותר מאשר בעבר

לשכת תעסוקה ראשל"צ / צילום: אביבה גנצר

בקרוב נדע מה עשתה ההחלטה הדרמטית של ליברמן לשוק העבודה

האבטלה נמצאת במגמת ירידה ובסוף חודש יוני הגיעה ל-8.8%, והיא צפויה לרדת עוד יותר לקראת נתוני חודש יולי, אז מודל החל"ת הגיע לסיומו ● עפ"י דוח התעסוקה של ה-OECD, שוק העבודה הישראלי צפוי להיות האחרון להתאושש מבין המדינות שחברות בארגון

בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

זה המטבע שהתחזק בשיעור החד ביותר בשבוע שעבר. ולא כולם מרוצים

בבנק המרכזי רוצים למתן את התחזקותו, היצואנים לא אוהבים אותו חזק מדי, אבל המטבע המקומי לא נח לרגע

בית ספר באזור המרכז. לשקול שדרוג בהסדר העתידי / צילום: Shutterstock

עוד מכה לרמת גן: ועדת ערר קבעה כי מחסור בתשתיות אינו עילה לדחיית פרויקט תמ”א 38

ועדת הערר במחוז תל אביב אישרה פרויקט תמ"א 38 למרות החלטה הפוכה של עיריית רמת גן ● "המחסור המסוים בשטחי ציבור אינו מהווה שיקול יחיד המצדיק סירוב לבקשה להיתר"

אודי, שהשקיעה בחברה של בן ארי ואיבדה את כספה / צילום: איל יצהר

"אין לי כסף לחיות": סיפורה של משקיעה של מייק בן ארי שנותרה מחוסרת כל

אודי בת ה-61 השקיעה יותר ממיליון שקל אצל מייק בן ארי ● היא מכרה את דירתה והפקידה את כל כספה אצלו - וכעת הגיעה לפת לחם ● בראיון לגלובס היא מספרת בכאב: "אין לי כלום. בחיים שלי לא הייתי במצב כל-כך שפל. אני צריכה לקחת תרופות יקרות, ואין לי כסף לקנות אותן"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בירידות; אורמד זינקה 14% והרימה את מדד הביומד

ת"א-35 ירד ב-0.2%, ת"א-90 איבד 0.6% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל ● הבורסות בסין והונג קונג איבדו מעל 2% על רקע החמרת הרגולציה ● עונת הדוחות בוול סטריט: טסלה תפרסם תוצאות ● שיעור האבטלה לחודש יוני עמד על 8.8%

חסאן טואפרה / צילום: תמונה פרטית

"מהפכת הסיבים האופטיים תרחיב את הפערים בחברה הערבית"

ראש הרשות לפיתוח כלכלי של החברה הערבית, חסאן טואפרה, מותח ביקורת חריפה על משרד התקשורת ועל מהפכת הסיבים האופטיים: "אם תוצאות הרפורמה היא לא שוויונית, היא לא רפורמה טובה; צריך לעשות בה תיקונים, ועוד לא מאוחר"

מוסך צמיגים / צילום: תמר מצפי

רשות התחרות מפרסמת את ממצאי הבדיקה שערכה בענף החלפים לרכב

הרשות ממליצה ללקוחות לקחת בחשבון את עלות החלפים לאורך חיי הרכב כשיקול לפני הקנייה

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

בתי המלון באילת ממשיכים להתחזק, המלונות בשאר הארץ בבעיה

עפ"י דוח הלינות והתפוסות במלונות בארץ שמפרסמת התאחדות המלונות לחודש יוני 2021 ולחציון הראשון של השנה, אילת וים המלח נהנות מתיירי הפנים, ומנגד בבתי המלון בירושלים ובנצרת נרשמות תפוסות נמוכות מאוד

רן הר נבו / צילום: אופיר קדמי

הרוכש התחרט, המשקיעים לא קיבלו החזר, ולעובדים נשבר הלב: הווידוי של היזם רן הר-נבו

אסטרטגיית הקהילות החדשה וההצפה בשוק חברות הסטארט-אפ בתחום זה הביאו לאובדן היתרון התחרותי של הומיז, חברת סטארט-אפ ניו יורקית שהוקמה על ידי רן הר-נבו וחנן לשובר ● השניים החליטו לסגור את החברה בשבוע שעבר ● אתמול, הסביר לראשונה הר-נבו בעמוד הפייסבוק שלו מה הוביל להחלטה הקשה

בורסת מומבאי / צילום: Associated Press, Rafiq Maqbool

בום של הנפקות מגיע להודו, שעשירה בחברות חד-קרן רבות

חברות מסחר מקוון רבות שגשגו על אף מגפת הקורונה ונהנות מכך שהמותגים שלהן מוכרים באופן נרחב

השבבים שבלב מערכת הסיוע לנהג של אאודי / צילום: יח"צ אאודי

המחסור בשבבים פוגע באספקת רכבים חדשים. איך מתמודדים היבואנים?

המחסור העולמי המתמשך בשבבים פוגע משמעותית באספקת הרכב החדש לישראל, שחווה ביקוש שיא • האם ומתי נתחיל לראות הקלה, ואילו דפוסי התמודדות מאמצים הצרכנים, חברות הליסינג והיבואנים כדי להתמודד עם המשבר

רוני דניאל / צילום: איל יצהר

העיתונאי רוני דניאל הלך לעולמו בגיל 73

דניאל היה הכתב לענייני צבא וביטחון של חדשות 12 מאז שנת 1993

הקניון בלימסול, קפריסין. 130 נקודות מכירה על פני 3 קומות / צילום: מצגת החברה

קניון בקפריסין עומד למכירה, ויש לא מעט ישראלים שמתעניינים

בעלי מול הים וחברת דורסל הם בין המתמודדים על רכישת קניון בקפריסין, לפי שווי של כ-80 מיליון אירו ● מכירת הקניון שהיה בבעלות ב.ס.ר אירופה שקרסה, צפויה להשיב חלק משמעותי מחוב האג"ח שהותירה החברה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: Reuters, NIR ELIAS

"כל הקשישים יהיו מעל קו העוני": האוצר מעלה את הקצבה לגמלאים

שר האוצר הודיע היום כי יקדם העלאת קצבת השלמת הכנסה לגמלאים ל-70% משכר המינימום ● המשמעות: אדם מעל גיל פרישה יקבל מדי חודש 3,710-3,783 שקל בהתאם לגילו ● ההחלטה צפויה להיכנס לתוקף בינואר 2022

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

עליות קלות בארה"ב; טסלה עולה לקראת הדוחות, הסיניות צונחות

S&P 500 והדאו ג'ונס התחזקו קלות בעוד הנאסד"ק נותר ללא שינוי ● נעילה מעורבת בבורסות אירופה ● המדדים בסין נפלו במעל ל-2%, ובהונג קונג הירידות התקרבו ל-4% ● ביפן נרשמו עליות שערים ● הביטקוין נוסק מעל 39 אלף דולר

עורכי הדין עפר בר-און ורון צין ביחד עם חלק מהצוות המצטרף למשרד תדמור לוי / צילום: תומר יעקבסון

20 עורכי דין ושותפים משביט בר און גלאון צין מתמזגים למשרד תדמור לוי

עורכי הדין עפר בר-און ורון צין, מייסדי משרד שביט בר-און גלאון צין, וצוותיהם מצטרפים למשרד תדמור לוי; מדובר ב-20 עורכי דין, בהם 10 שותפים ● עו"ד יובל גלאון, גם הוא ממייסדי המשרד, מקים ביחד עם צוותו פרקטיקה עצמאית

דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים / צילום: איל יצהר

"צמיחה גבוהה ב-2022 לא מובטחת. צריך לדאוג להגדלת פריון הייצור"

כך אמר היום מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר בכנס Gexcutives בהשתתפות המנהלות והמנהלים הבכירים במשק ● "אני סבור שאם ייתכנו 'צלקות' ממשבר הקורונה, העיקריות בהן יהיו בשוק העבודה. כתוצאה מכך צפויה תנועה גדולה של עובדים מענפים מסוימים לאחרים"

ביטקוין. בניגוד לנטען בהודעה, טסלה לא מחלקת מטבעות דיגיטליים לעידוד השימוש בהם / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

ראיתם שטסלה מחלקת ביטקוין? היזהרו, זו הונאה

לפי אתר שהדומיין שלו נרכש לפני כשבוע, אלון מאסק החליט לקדם את השימוש במטבעות דיגיטליים ומחלק 5,000 ביטקויינים ● אלא שמדובר בהונאת דייג ● כך היא עובדת