גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התשובה של ערן יעקב לנזיפה של נתניהו: הסתיים הטיפול ב-90% מבקשות המענקים בפעימה השלישית

אתמול נחשפה המדינה לנזיפה ששיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו למנהל רשות המסים, ערן יעקב, על העיכובים בהעברת המענקים לעצמאים ● יעקב לא השיב אש אמש, אך היום הוא משגר את התשובה האמיתית שלו לנזיפה של נתניהו במסגרת פרסום נתוני הביצוע של מענקי סיוע לעצמאים ולעסקים

ערן יעקב / צילום: איל יצהר
ערן יעקב / צילום: איל יצהר

כ-959.4 מיליון שקל הועברו לכ-245 אלף עצמאים במסגרת פעימת הסיוע הראשונה לעצמאים. זאת, מתוך תקציב של כמיליארד שקל. מדובר במימוש של 90% מתקציב פעימה זו. במסגרת הפעימה השנייה הועברו כ-2 מיליארד שקל לכ-381 אלף עצמאים ובעלי שליטה שכירים, מתוך תקציב של כ-2.7 מיליארד שקל (מימוש של 76% מהתקציב). במסגרת הפעימה השלישית - מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות - הועברו כ-343.5 מיליון שקל לכ-239 אלף עצמאים שמחזורם עד 300 אלף שקל וכ-1.65 מיליון לעסקים בעלי מחזור של עד 20 מיליון שקל. תקציב פעימה זו עומד על כ-5.2 מיליארד שקל, כך שמומשו רק 38.5% מהתקציב.

הנתונים הללו, ונתונים נוספים בנוגע לתכנית הסיוע לעצמאים, מתפרסמים היום במסגרת דיווח של רשות המסים על ביצוע תכנית הסיוע לעצמאים בזירה שלה.

אתמול (ג') נחשפה המדינה לנזיפה ששיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו למנהל רשות המסים, ערן יעקב, על העיכובים בהעברת המענקים לעצמאים, כחלק מתכנית הסיוע הכלכלית במשבר הקורונה. הנזיפה הפומבית נעשתה במהלך שיחת זום שערך נתניהו עם עצמאים, מסעדנים ונציגי איגודים נוספים, במסגרתה תקפו העצמאים את ראש הממשלה על הסיוע הכושל ותיארו בפניו את המציאות הכלכלית הקשה עמה הם מתמודדים.

חלק מהביקורת כוונה למשך הזמן שלוקח למדינה להעביר את הכסף מהמענקים, לאחר שנתניהו הבטיח שישראל מאמצת את "המודל האמריקאי" לפיו הכסף ייכנס לחשבון תוך יום יומיים. נתניהו הופתע לכאורה מכך שהמציאות אינה כזו ודרש מיעקב לתקן את הבעיה. "חשבתי שמישהו נכנס פנימה (לאתר), מקליק ומקבל את התנאים שלו והכסף יוצא מיד... אני דורש ממך שזה יהיה ככה, אז תעשו את התיקונים", אמר ליעקב.

יעקב לא השיב אש באותה שיחת זום, ורק הבהיר כי קיים עומס של תיקים שנבדקים והרשות מקדמת את הטיפול בכל התיקים, אך היום הוא משגר את התשובה האמיתית שלו לנזיפה של נתניהו במסגרת פרסום נתוני הביצוע של מענקי סיוע לעצמאים ולעסקים.

ב-2.4.2020 נפתחה אפשרות להגשת בקשות למענק סיוע לעצמאים - פעימה ראשונה, המועד האחרון להגשת בקשות למענק זה היה ב-1.7.2020.

ב-6.5.2020 נפתחה אפשרות להגשת בקשות למענק סיוע לעצמאים ולשכירים בעלי שליטה - פעימה שנייה ולפעימה השלישית לעצמאים עם מחזור של עד 300 אלף שקל.

ב-12.5.2020 נפתחה האפשרות להגשת בקשות למענק סיוע לעסקים עם מחזור של עד 20 מיליון שקל עבור השתתפות בהוצאות קבועות - פעימה שלישית.

הגשת הבקשות לפעימה השנייה ושלישית נמשכת.

הסתיים הטיפול ב-90% מהבקשות שהוגשו

מנתוני רשות המסים על מענק הסיוע לעסקים עם מחזור של עד 20 מיליון שקל עבור השתתפות בהוצאות קבועות, עולה כי עד היום הוגשו 90,453 בקשות; מתוכן, הסתיים הטיפול ב- 81,788 בקשות, המהוות כ- 90.4% מהבקשות שהוגשו. עוד עולה מהנתונים, כי מתוך הבקשות בהן הסתיים הטיפול, אושרו לתשלום 79,574 בקשות ונשלחה הודעת דחיה, לאור אי עמידה בתנאי המענק, ל-2,214 מגישי בקשות.

הרשות מוסיפה, כי 8,665 בקשות נמצאות בטיפול, המהוות כ- 9.6%, מתוכן, שולמו מקדמות עבור 6,500 בקשות מאחר שנדרשת בהן בדיקה מעמיקה המבוצעת בימים אלה. יתר הבקשות התקבלו בימים האחרונים או עומדות בפני תשלום.

סה"כ אושר לתשלום (מענקים ומקדמות) סכום של כ-1.658 מיליארד שקל.

ברשות המסים מבהירים, כי לאור החלטת הממשלה לאפשר הסתמכות בחישוב הירידה במחזור גם על מאי יוני, עסקים רבים, הפועלים על בסיס מזומן עדיין לא הגישו בקשה למענק.

הרשות פרסמה במקביל גם את נתוני המענקים לפי ענפים, ובין היתר עולה מהנתונים כי 528 עסקים הפועלים בענף אולמות האירועים הגישו בקשות למענקים, ומתוכן אושרו לתשלום 441 בקשות, המהוות 83% מכלל הבקשות. 68 בקשות נמצאות בטיפול ובגין 19 בקשות נשלחה הודעת דחיה עקב אי עמידה בתנאי המענק.

באשר לענף המסעדות, שנציגיהם תקפו את נתניהו אתמול בשיחת הזום על הטיפול הלקוי בענף, הוגשו 4,811 בקשות, מתוכן אושרו לתשלום 4,130 בקשות, המהוות כ-86% מסך הבקשות. 360 בקשות נמצאות בטיפול ובגין 142 בקשות נשלחה הודעת דחיה עקב אי עמידה בתנאי המענק.

בענף שירותים הוגשו 43,737 בקשות, מתוכן אושרו לתשלום 38,010 בקשות המהוות 86% מסך הבקשות. 4,457 בקשות נמצאות בטיפול ובגין 1,270 בקשות נשלחה הודעת דחיה עקב אי עמידה בתנאי המענק.

בענף המסחר הוגשו 18,682 בקשות, מתוכן אושרו לתשלום 16,091 בקשות, המהוות 86% מסך הבקשות. 2,221 בקשות נמצאות בטיפול ובגין 370 בקשות נשלחה הודעת דחיה עקב אי עמידה בתנאי המענק.

עוד כתבות

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

גל שני של זינוק במכירות: שוק המזון והמשקאות צמח במעל 11% בחודש יולי

מתחילת השנה נרשמה בענף צמיחה בשיעור חריג של 9%, אך לצד הצמיחה הקמעונאית, חלק ניכר מחברות המזון ממשיכות להיפגע בהיקף הפעילות המוסדית שלהן - במסעדות ובמלונות

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון

מידרוג מורידה דירוג לקרסו: "היעדר מענה בקטגוריה ההיברידית והיצע מוגבל ברכבים פרטיים"

חברת הדירוג: "השלמת רכישתה של קל אוטו מובילה לעלייה מסוימת בסיכון העסקי משום שענף הליסינג התפעולי מאופיין בסיכון עסקי גבוה יחסית"

מאוריסיו ביאור / צילום: שלומי יוסף

נציגי אלשטיין ודסק"ש עזבו את דירקטוריון שופרסל, חוץ מהיו"ר

מאוריסיו ביאור, יו"ר רשת הקמעונאות, נשאר בינתיים בתפקידו גם לאחר שקבוצת אי.די.בי מימשה לאחרונה את החזקותיה בה

תום ליבנה, מנכ”ל ואחד ממייסדי חברת ורביט / צילום: שלומי יוסף, גלובס

“הדבר המסוכן אצלנו זה שיש הרבה הזדמנויות וצריך לא להתפזר”

תום ליבנה, מנכ"ל מפתחת התמלול האוטומטי ורביט, מספר ל"גלובס" למה המשקיעים נרתעו בהתחלה, מדוע אינו מעוניין שיוטיוב תהיה לקוחה בולטת ואיך מגיעים להובלת סטארט-אפ מבטיח אחרי שירות בצנחנים ולימודים לא טכנולוגיים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 באוגוסט 2020

אתמול באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

וברט לוקאסיו, מייסד ומנכ"ל לייבפרסון  / צילום: אתר החברה

לייבפרסון מזנקת בבורסה; המנכ"ל: "הביקוש צמח משמעותית ברבעון השני"

התחזית המעודכנת של לייבפרסון לשנת 2020 היא להכנסות של 357-361 מיליון דולר השנה, צמיחה של כ-23% ביחס ל-2019 ● ברבעון השני הכנסות לייבפרסון צמחו ב-29.1% ל-91.6 מיליון דולר

רועי פולקמן/ צילום: תמר מצפי

שר התקשורת מקים ועדה בראשות רועי פולקמן לבחינת הרגולציה בערוצי הטלוויזיה

הוועדה, בראשות חבר הכנסת לשעבר, צפויה לרכז את עבודת המטה שנעשתה עד היום בתחום, לעדכן אותה ולהמליץ על השינויים הנדרשים בתחום הרגולציה ● שר התקשורת יועז הנדל: "שוק התקשורת נמצא במשבר מתמשך, ולרגולציה יש חלק גדול בכך"

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

הקרב על בניית תשתיות מתחמם; דרישה מנת"ע לפסול חברה סינית

במכתב שנשלח מהתאחדות הקבלנים לנת"ע נטען כי החברה הסינית שנבחרה במכרז לבניית גשר בת"א מקיימת קשרים עם איראן ● לשכות חברות הבנייה הסיניות: "דרישה מופרכת" ● ברקע: דוח מבקר המדינה שהצביע השבוע

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

נתב"ג בחודש יולי: ארקיע ואל על לא הטיסו אפילו נוסע אחד

נתח החברות הישראליות בחודש יולי שנשען רק על פעילותה של ישראייר הסתכם ב-7% ● החברות הזרות כגון טורקיש, איזי ג'ט וריאנאייר רשמו ירידה של עשרות אחוזים במחצית הראשונה של 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

חברת הנדל"ן הזרה דה זר.אס.איי בוחנת הנפקה של סדרת אג"ח חדשה

לחברת דה זר.אס.איי שתי סדרות אג"ח (ג'-ד') בהיקף כולל של 1.79 מיליארד שקל (במונחי קרן), שנסחרות בבורסה בת"א

מטוסים של וירג'ין אוסטרליה חונים בנמל התעופה / צילום: Darren England/AAP Image, AP

הקורונה פוגעת בברנסון: מה אל על יכולה ללמוד מהמקרה של וירג'ין

חברת התעופה הבריטית וירג’ין אטלנטיק, שהגישה בקשה להגנה מפני נושים, מזכירה את אל על: שתיהן פועלות במודל "לגאסי" ולשתיהן מספר נוסעים שנתי דומה ● האם זה בכלל צעד בדרך להבראה?

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

מדיניות חדשה בהוד השרון תאפשר תוספת 6 קומות בפרויקטי תמ"א

מסמך מדיניות חדש שמקדמת העירייה, מבהיר כי בעירייה מעדיפים לקדם פרויקטי תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה, על פני חיזוק ● לפי המסמך יש פוטנציאל בעיר לבניית כ-1,800 דירות חדשות במסגרת תמ"א 38

הבית הפרטי הדו–משפחתי ברחוב חיש במזרח העיר רחובות / צילום: אורי שמיר

בית פרטי ב-3.88 מיליון שקל ברחובות: עסקה שהתחילה בגל הראשון ונחתמה בגל השני

מדובר בבית פרטי דו-משפחתי בשטח 280 מ"ר בנוי בשתי קומות, עם מרתף

שלט "להשכרה" מונח על רצפת עסק שסגר. המשבר הכלכלי גרם לעסקים רבים לפשוט רגל / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעלי עסק קטן? פייסבוק תשמח לסייע לכם (אבל בתנאי שאתם בתל אביב)

בימים אלה משיקה פייסבוק תוכנית מענקים לעסקים קטנים, שתעניק סך כולל של למעלה מ-1.3 מילון דולר לעסקים קטנים בישראל, ואחת המגבלות לקבלתו היא במיקום העסק ● מתברר שפייסבוק העולמית תפעיל את תוכנית המענקים, אך רק בערים שבהן יש לה משרדים או בסמוך אליהם

מתקן גידול של תיקון עולם / צילום: יח"צ

קבלת קנאביס רפואי תעבור מרישיון למרשם של רופא מומחה

כך אמר היום סגן שר הבריאות יואב קיש בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ● קיש: "לא נייצא גרם אחד של קנאביס לפני שנסדיר את המחיר בישראל"

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

אלעד גרופ של יצחק תשובה מוכרת את החברה הבת אלעד קנדה בכ-380 מיליון דולר

הרוכשת, קבוצת רסטר מנג'מנט הקנדית, תשלם בשלבים סכום שמשקף לחברה שווי כולל של 587 מיליון דולר ● לאלעד קנדה חוב של 771 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, כשאלעד גרופ עצמה חייבת 659 מיליון שקל למחזיקי אג"ח פרטיות

השטח שבו יבנה פרויקט יונייטד שרונה/  צילום: יניב אלמליח, יח"צ

קבוצת הרכישה יונייטד שרונה: ההפרות תוקנו וקנס המיליונים הופחת

לפני למעלה משנה הוטל על הקבוצה קנס כספי של למעלה מ-4 מיליון שקל ● לאחר תיקון ההפרות על ידי הקבוצה הופחת הקנס ל-600 אלף שקל בלבד ● הממונה על חוק המכר: "גם חברי קבוצות רכישה כפופים לחוק המכר"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאתמול: 2,485 דורשי עבודה חדשים - פי 2.6 מובטלים חדשים מחוזרים לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

רחבי בריטניה, מחאות BLM עוררו שאלות לא נוחות על איך בריטניה השתלטה על מסחר העבדים העולמי בימיה כאימפריה. תפקידה אינו נלמד בהרחבה בבתי הספר במדינה / צילום: Peter Byrne, Associated Press

העבר "המלוכלך" של אנגליה צף למעלה: צאצאי קהילת העבדים השחורים בליברפול דורשים חשבון נפש

כמעט 40 שנה חלפו מאז המהומות האלימות בליברפול שסימלו את יחסי הגזעים הגרועים בבריטניה ● לפני 200 שנה, העיר הייתה מרכז הסחר הגדול ביותר בבריטניה של עבדים ● פסלים ורחובות על שמם של סוחרי עבדים פרושים על פני כל העיר ● עכשיו ליברפול חזרה להתמודד עם עברה

אזיקים / צילום: שאטרסטוק

פרשת המורה הפדופיל: משרד החינוך ועיריית תל אביב ישלמו 2.4 מיליון שקל פיצוי לילדות שנפגעו

על פי הנטען בתביעה, מנהלת בית הספר קיבלה לעבודה כמחנך אדם שהיה באותה עת "עבריין מין ידוע ומורשע, פדופיל"