גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הכל נמחק, כולם פוטרו": העצמאים הוציאו אלפים לרחובות

הקורונה הכלכלית איחדה את העצמאים להפגנת מחאה שהתקיימה הערב בכיכר רבין ● אתמול נפגשו נציגי העצמאים עם ראש הממשלה שהבטיח להיפגש עמם מעתה בכל יום שישי ● יוזמת ההפגנה: "רשות המסים שאומרת שרוב העסקים קיבלו מענק. זה בולשיט"

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס
ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הפגנה של כולם. של כל העם. של כל העצמאים וכל השכירים. כל הגופים יחד. אין פה פוליטיקה. לא ימין ולא שמאל. יש פה קריאה להציל את המדינה". כך אמרו (שבת) ראשי מחאת העצמאים על ההפגנה שהתקיימה הערב בכיכר רבין בתל אביב. 

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: בר לביא, גלובס

העיתוי של ההפגנה סמלי, 9 שנים בדיוק לפרוץ המחאה החברתית בשנת 2011. ביום שלישי עתידה להיערך הפגנת "תשע שנים למחאה החברתית", וגם בה ישתתפו ארגוני העצמאים.

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף

ראשי הארגונים החליטו כי באירוע לא ינאמו ראשי הארגונים אלא רק אנשים עם סיפורים אישיים.

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הערב לא יהיו פה קריאות 'הביתה או מהפכה'. הלילה תשמעו את העם", נשמעו בתחילת הערב קולות ברחבי הכיכר ומעל הבמה. "העם שכורע תחת הנטל ומתפרק לחתיכות קטנות בחודשים האחרונות. העם שמשרת בצבא ומשלם מסים. העם שממלא את חלקו ושואל למה אתה לא? יעלו על הבמה הערב אנשים שהתפרקו להם החיים, אבל הם לא מאבדים תקווה. הם כאן כי הם לא מאבדים תקווה. אנחנו כאן כי לא איבדנו תקווה. אנשים יקרים, תחום התעופה היה אחד הראשונים שנפגעו, כמו ציפור שבבת אחת תלשו לה את הכנפיים והיא מתרסקת על האדמה. כך התרסקו עשרות אלפי אנשים שלקחו להם את הכנפיים".

נציג ענף התרבות, השחקן והמנחה רותם כהן, עלה לבמה וביקש מהקהל להקפיד על עטיית מסכות כדי שההפגנה תוכל להימשך. ״המשפט 'על במותיך חלל' קיבל משמעות מצמררת בחודשים האחרונים״, אמר. ״תעשיית התרבות, הכנסים, האירועים, המוזיקה, המחול ועוד נפלה חלל על במותייך, ממשלת ישראל.

״אין מילה אחת ואין מילה אחרת מלבד ״מוות מוחלט לתרבות״. מוות לתרבות זה מוות למדינה. אנחנו לא הולכים להחליף מקצוע, זה המקצוע שלנו. אם האומנות והיצירה לא יהיו פה, כלום לא יהיה פה״.

אבינועם, בעל עסק בתחום התיירות שהעסק שלו נפגע קשות, עלה על הבמה וסיפר כי "ב-12 במרץ הכל נמחק. כולם פוטרו, הוצאו לחלת והמשרדים נסגרו. אין תיירות ואין אופק. כל העוסקים בתחום, עשרות אלפי תושבי המדינה משלמי מסים, אנחנו זקוקים לכסף עכשיו כדי שנשרוד את הימים הקרובים ואת השנה וחצי הקרובות. אני לא רוצה שמפעלי החיים שלנו יירדו לטמיון וזה יהיה הסוף של המשפחות שלנו. ב-12 במרץ הכל נמחק״, אמר. ברקע קריאות חזקות ״ביבי הביתה״. בין הנואמים מתנגן השיר של הדג נחש ״זה הזמן להתעורר, הבית מתפורר״.

"אני בן 36 חי ומתגורר בתל אביב. המשפחה שלי לימדה אותי לאהוב את המדינה ולתת לה הכל", אמר נציג ענף חיי הלילה חיים הרשברג מעל לבמה. "כבר 15 שנה, מגיל 21, שאני פועל בתחום חיי הלילה, אני עומד כאן היום אתכם ומרגיש חסר אונים. חבר אונים מול הרשויות, מול הממשלה. יש מישהו שלא מרגיש ככה?

"ניצבים כאן עשרות אלפי אנשים שנותנים, מקדמים ומפרישים ומקיימים כל חיינו. אנחנו מסכנים את עצמנו ואת הקרובים לנו יום יום. כעת אנחנו חסרי אונים. לפני שנתיים פתחתי עסק שמטרתו לייצר מקומות עבודה לעשרות אנשים ולתת במה לאומנות מקומית. אחד מתוך אלפי עסקים שגורמים לתיירים לחזור לפה בכל שנה ולהגיד - אין על חיי הלילה של ישראל. עכשיו אני ושותפיי עומדים בפני דילמה אם לוותר על החלום שלנו. בחרתי לקיים את החלום הפשוט והציוני, לייצר טוב. אסקפיזם שהוא כל כך חשוב במקום הזה.

"בחודשים האחרונים, בתקופה הארורה הזו, נגזר עלינו ציבור העצמאים לעצור ולדומם מנוע. לא צריך להיות דוקטור כדי להבין שמשהו פה חולה מהיסוד. דווקא היום, במשבר הכלכלי הגדול ביותר, אנחנו רואים את הממשלה המנופחת אי פעם. אתם משקרים לנו במצח נחושה. השארתם אותנו לדמם לבד. אנחנו קוראים לראש הממשלה ולכל מי שקיבל את הזכות להוביל את המדינה הזו - זה הכסף שלנו, אל תתנו לנו לקרוס. זו הכרזת מלחמה, אנחנו נהיה פה כל שבוע עד שיימצא פתרון אמיתי".

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף

מורן ויסברג מענף התיירות סיפרה כי "אני בת 39, נשואה לדודו, עם שני ילדים. בדיוק כמו כולם הייתי יוצאת כל בוקר לעבודתי כמורת דרך. הפכתי את האהבה הגדולה שלי לארץ למקצוע. הלכתי ולמדתי, והוצאתי תעודה. עבדתי ממש קשה כדי להוכיח את עצמי. עד לפני חצי שנה הייתי יוצאת כל בוקר עם תיק על הגב והרגשתי חיונית ומשמעותית. אין לי מושג מה אני עושה פה. אין לי תוכניות גדולות ליציאה מהמשבר. בשביל זה יש את הגדולים שנבחרו על ידינו והרכיבו ממשלה. תגידו לי מה לעשות, מה האופק. ואם כבר אמרתם משהו אל תשברו את המילים של עצמכם. אל תוסיפו אותיות קטנות ומוזיקת מעליות שלא נגמרת".

ההפגנה נולדה על רקע תחושת העצמאים כי כלו כל הקיצין, והממשלה "לא רואה אותם" ולא מסייעת להם לצאת מהמשבר הקשה אליו הם נקלעו, אשר יוביל בהמשך למשבר עמוק עוד יותר במשק. לתחושתם, כאשר הם מפגינים בנפרד - הפגנות נפרדות לעצמאים מתחום התרבות, אחרות לעסקים מתחום הכושר וכדומה - הממשלה לא שומעת אותם. לכן, הם החליטו לאחד כוחות. כל ראשי הארגונים שוחחו ביניהם וקראו לכלל העצמאים להצטרף להפגנה, אך לא רק. ההפגנה מיועדת עבור "העם" - בעלי עסקים, עצמאים, שכירים, מובטלים ונפגעים אחרים, שחלקם קיבלו סיוע ואחרים לא קיבלו סיוע. הסיסמא של ההפגנה היום היא "סולידריות".

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף

היוזמה לערוך הפגנת ענק החלה כיוזמה של ועד הצלת עולם התרבות והמופעים, שקבע את מועד ההפגנה טרם פרסום התוכנית הכלכלית החדשה של הממשלה ביום חמישי. עם פרסום התוכנית החדשה, תהו בוועד הצלת עולם התרבות והמופעים האם לא צריך להמתין ליישום התכנית, ואז לנעליהם נכנס ארגון "מסעדנים חזקים יחד", בראשות תומר מור, ש"חתם" על ההפגנה.

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף

בהמשך, התרוממה היוזמה בקבוצת ווטסאפ שפתחה תיקי אדיסון, מראשי ארגון "שכירים בעלי שליטה". אדיסון, שהפכה למעין "מוקד תלונות" של עצמאים על מצבם הקשה, נחשפה למציאות הקשה של העצמאים שאינה תואמת את הנתונים המתפרסמים על כך שרוב העצמאים בארץ כבר קיבלו את הסיוע המגיע להם. אדיסון: "אני מקבלת ביום עשרות פניות של אנשים שלא קיבלו את הפעימה השנייה והשלישית, ואני שולחת להם את התשובות של רשות המסים שאומרת שרוב העסקים קיבלו. זה בולשיט. עובדים עלינו בעיניים.

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף

"אני רואה כמה אנשים לא קיבלו מענקים ואני מזדעזעת. רבים לא קיבלו, חלק קיבלו 20% וחלק קיבלו שליש או שמינית ממה שמגיע להם. כלו כל הקיצין. פתחתי קבוצת ווטסאפ הכנסתי את כל הארגונים לשם, את לה"ב, חדרי כושר, אולמות וגני אירועים, עולם התרבות, ארגון מסעדנים חזקים יחד, שכירים בעלי שליטה, איגוד המזגנים, כולם כולם - וכולם הסכימו כי צריך לעשות מעשה".

"המעשה" הוא ההפגנה שעתידה להציג את הכאב והסבל של האנשים בשטח. כל הארגונים החליטו כי באירוע לא ינאמו ראשי הארגונים אלא רק אנשים עם סיפורים אישיים. אדיסון: "הרעיון של ההפגנה היא 'בלי לוגו ובלי אגו'. אנשים הגיעו לפת לחם. אנחנו רוצים שהם ידברו, ולא ראשי המאבק. אז ביקשנו מכולם להגיע בלי שלטים של ארגונים ובלי חולצות עם לוגו. זו הפגנה של העם, של האנשים שקרסו".

תיקי אדיסון, מראשי ארגון "שכירים בעלי שליטה" / צילום: תמונה פרטית

מוועד הפעולה של תעשיית התרבות והאירועים נמסר כי "מחאת העצמאים הערב היא תולדה של ארבעה חודשים של תסכול וכאב ציבורי אמיתי אשר נבע מתחושה קשה של חוסר מענה אמיתי למצוקה הכלכלית של הציבור הישראלי מצד ממשלת ישראל.

"אתמול בשעות הצהריים קרא לנו ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לפגישת חירום שהתנהלה בצורה טובה, עניינית ובעיקר אופרטיבית, תוך מתן לוחות זמנים ברורים לתיקון המתווה שהוצג ויישומו.

"ההפגנה הערב הינה הפגנה שמטרתה מתן במה לרבים מהאזרחים הכואבים להציג את סיפורם. לצערנו ביממה האחרונה אנו עדים לגורמים פוליטיים המבקשים לנצל את האירוע הערב לצרכיהם, מאבקינו מעולם לא היה פוליטי וגם לא יהיה בעתיד, ואנו דוחים וסולדים מכלל נסיונות מסוג זה".

ההפגנה החלה בשעה 20:30, ובמשטרת ישראל נערכו לעומס, והודיעו על שינויים בהסדרי התנועה באזור. רחובות מרכזיים סביב הכיכר נחסמו כבר משעות הערב המוקדמות, בהם רחוב אבן גבירול, מלכי ישראל ושדרות בן גוריון. בנוסף, במשטרה הציבה מאות שוטרים באזור הכיכר וברחובות הסמוכים, בין היתר על מנת לאכוף את הגבלות הקורונה, שמירה על הסדר הציבורי והסדרת התנועה.

עוד כתבות

דני רופ בקמפיין משרד האוצר / צילום: צילום מסך

על מה הולך הכסף? משרד האוצר - הקמפיין המושקע ביותר מבחינה תקציבית בשבוע החולף

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהודה ביותר בשבוע החולף היא של משרד הבריאות עם ישראל קטורזה ● מזגני טורנדו נותרת הזכורה

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

רק 13 רשויות מקומיות מבטלות את ההעלאה האוטומטית בתעריף הארנונה. מי צריך את המנגנון הזה?

רק 13 רשויות מקומיות ביקשו להשאיר את הארנונה לשנה הבאה כמו שהיא ולא להעלות אותה • אבל למה בכלל צריך עדכון אוטומטי אחיד לכל הרשויות? הרי לחלשות זה לא יעזור, ולחזקות זה לא נותן סיבה להתייעל

פיתוח תשתיות עבור הקו הסגול של הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א / צילום: כדיה לוי

תוכנית התשתיות הלאומיות 2020: עלות הקו הסגול בתל-אביב זינקה ב-2.4 מיליארד שקל

כך עולה מהדוח השנתי על תוכנית התשתיות הלאומית ● התחבורה צפויה למשוך את מירב ההשקעות בתשתיות בשנים הקרובות ● העלות הכוללת של התוכנית: 230 מיליארד שקל

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

לא חיכתה לעסקה: מניית סומוטו זינקה ב-110% מתחילת השבוע שעבר

בעקבות הדיווח אתמול (ד') על עסקת מיזוג עם נוסטרומו הפועלת בתחום הלוהט של אגירת וניהול אנרגיה, זינקה מניית סומוטו ב-60% לשווי חברה של 230 מיליון שקל ● עוד לפני הדיווח אתמול קפצה סומוטו בכ-30% בתוך מספר ימים

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

סיוע מחו"ל? באל על בוחנים מינוי של בנק ג'פריס כחתם ההנפקה כדי לעניין משקיעים זרים

מועד ההנפקה לגיוס של 150 מיליון דולר נקבע לסוף אוגוסט אך הוא צפוי להידחות לנוכח אי הוודאות באשר למצב החברה ויישום תכנית החילוץ שלה ● מתעניין חדש ברכישת מניות אל על: מאיר גורביץ, בעלי חברת הנדל"ן המקרטעת ארזים

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

אחוזת ראשונים / צילום: סיון שוב עמי

בדיור המוגן מסתכלים לטווח הארוך וממשיכים לבנות, אבל הרבה יותר קשה לשווק בקורונה

כמו בתי דיור מוגן אחרים, גם באחוזת ראשונים נקטו צעדים מחמירים בתקופת סגר הקורונה, והתמודדו עם הפחד הגדול מהידבקות ● אבל המגבלות והחששות לא עצרו את הבעלים מלקדם את בנייתם של שלושה בתי דיור מוגן נוספים ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

ממתינים / צילום: כדיה לוי, גלובס

בריאותית ותעסוקתית: בני ה-50 פלוס נפגעים פעמיים מהקורונה

העובדים המבוגרים שפוטרו או הוצאו לחל"ת עלולים להיפלט ממעגל העבודה מוקדם מדי • מומחים טוענים שההכשרות המקצועיות לא מכוונות לפלח האוכלוסייה הזה, והתיוג שלהם כ"קבוצת סיכון" מרתיע מעסיקים • "המבוגרים, לא הצעירים, עלולים להיות הבעיה שנגרור אחרי שנצא מהמשבר"

ניסוי בחיסון לקורונה של חברת מודרנה בניו יורק   / צילום: Hans Pennink, Associated Press

קורונה זה התרופה שלהן: הנפקות הביוטק בארה"ב גייסו סכום שיא של 9.4 מיליארד דולר מתחילת השנה

הנפקות הביוטק שוברות את השיא של 2018, שבכולה גויסו 6.5 מיליארד דולר ● העלייה הממוצעת במניות ביום המסחר הראשון שלהן, בשיעור של 34% - הזינוק החד ביותר מאז ההייפ של מניות הטכנולוגיה בוול סטריט בשנת 2000

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב מהפך: פחות חוזרים לעבודה מנפלטים מהשוק

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

הפועלים ממשיך להפריש בגין הפסדי אשראי והרווח צנח בכ-85%

המשבר הכלכלי ומגפת הקורונה ממשיכים לטלטל את תוצאות בנק הפועלים ● בנטרול ספיחי הפרשות שבהן היה מעורב הבנק בארה"ב ההיפרדות הסופית מישראכרט ועוד היבטים "חריגים", רשם הבנק ברבעון השני רווח נקי של 161 מיליון שקל ●  תיק האשראי לציבור של הבנק קטן ברבעון השני ב-2%

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד ● אלו המדינות שמהן לא תחול חובת הבידוד לשבים ארצה

 

בונים מחדש: איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

תמריצים ושינויי חקיקה: איך משקמים את תחום הדיור המוגן מהריסות הקורונה?

בימי הקורונה הפכו תמריצים כלכליים ושינויי חקיקה להכרחיים בתחום הדיור המוגן, טוענים הבכירים בענף ● למבוגרים עצמם חשוב לשמר את השגרה שלפני המגפה, על מנת לתרום לבריאותם הנפשית והפיזית ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה רביעית בסדרה

שטיפת מכוניות. רק להתקין חיישן ולהוריד אפליקציה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תשלומים אוטונומיים: כשהמכונית משלמת בעצמה עבור השטיפה

חברת Finn ההולנדית מפתחת מודלים של תשלומים אוטונומיים בין חפצים ● אחד המוצרים שלה, מערכת של Pay by Car, הופכת את הרכב לכלי תשלומים - שבאמצעות חיישנים יודע לשלם בעצמו, למשל, לכבישי אגרה או למתקנים לשטיפת רכב

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 12 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

עלייה של 65% ברווחי אלביט מערכות ברבעון השני

בשורה התפעולית הציגה אלביט עלייה של 47% ברווח שהגיע לרמה של כ-117 מיליון דולר ● החברה נהנתה מרווח הון בהיקף של כ-35 מיליון דולר בעקבות מכירת בניינים (ושכירתם מחדש) על ידי החברה הבת של אלביט בארה"ב