גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המשקיע והכוורת: הכירו את הרוכש המסתורי של אל על

אלי רוזנברג הוא האיש המעוניין לרכוש את חברת התעופה, ומחזיק באזרחות ישראלית שהיא תנאי לבעלות • אביו קני רוזנברג הוא מיליארדר הפועל בתחום הסיעודי והשיקומי בארצות הברית • ראם עמינח עוסק בניסיון לבצע את העסקה כבר למעלה מחודש

מטוס של אל על / צילום: יח"צ
מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אלי רוזנברג, אנגלו-סקסי המתגורר בירושלים נשוי עם ילדים כבן כ-30 הוא האיש שמעוניין לרכוש את אל על מידי חברת כנפיים ולהפוך לבעל השליטה בחברה. מי שעומד מאחוריו ומאחורי העסקה הוא אביו, קנת' (קני/נפתלי) רוזנברג, מיליארדר המתגורר בניו יורק והבעלים של חברת Centers Health Care שלה עשרות נכסים וחברות בתחום הטיפול הרפואי, הסיעודי והשיקומי ברחבי ארצות הברית.

רוזנברג האב הוא תושב ארה"ב ולכן הוא לא יוכל להפוך לבעלי אל על לפי תנאי מניית הזהב של החברה. רוזנברג הבן עלה לארץ לפני כמה שנים ומחזיק באזרחות ישראלית - תנאי לקבלת היתר הרכישה מהמדינה. הבן מתגורר בשכונת רמת אשכול בירושלים והוא תלמיד בכולל.

הכוורת של רוזנברג / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

רוזנברג נחוש לרכוש את החברה למרות מצבה ולמרות מצב ענף התעופה, שניזוק קשות בעקבות משבר הקורונה. דרך ידיד המשפחה עמיקם בן צבי, הוא פנה לתא"ל במיל' רו"ח ראם עמינח שיבצע עבורו את העסקה. בכוונתו לקנות את החברה AS IS, בלי מצגים ובמזומן. עורך הדין המייצג את הקונים הוא ד"ר דודי תדמור.

מי שמחזיקה ב-38% ממניות אל על כיום היא חברת כנפיים שממנה שואף רוזנברג לרכוש את החברה. ההצעה של רוזנברג נהדפה עד כה. יצוין כי בעסקה הזו, מורכבת ככל שתהיה, הזמן הוא גורם קריטי. המטרה היא לרכוש את השליטה מידי כנפיים עוד לפני גיוס הון במסגרת מתווה הסיוע שבו בחרה אל על. המתווה כולל הנפקת מניות של 150 מיליון דולר והלוואה של 250 מיליון דולר בערבות מדינה של 75%. את המניות שיונפקו ואשר הציבור לא ירכוש מחויבת המדינה לקנות ובכך העסקה תוביל להלאמה דה פקטו של אל על, 16 שנים אחרי שהיא הופרטה.

עסקת רכישה שתיעשה לאחר ההנפקה שונה במהותה וקיומה מוטל בספק. עד כה כאמור בכנפיים לא רוצים למכור ואף לא להגיב לדברים לבקשת "גלובס". ההצעה לרכוש את אל על אף לא דווחה לבורסה. "חברה שהולכת להנפקה שבה מניות כנפיים ידוללו מ-38% לכ-14% מבינה שהיא כבר איבדה את השליטה בחברה וההחלטה האם למכור היא לא שלה בלבד", אומר מקורב לעסקה. נזכיר כי ההחלטה של אל על לבחור במתווה של הנפקה בשילוב של הלוואה נבחרה על פני מתווה של הלוואה של 400 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור של 82.5%. החלטה זו נתקבלה על ידי דירקטוריון אל על, בהצבעה שבה לא נכחו בעלי השליטה בכנפיים לרבות תמי מוזס-בורוביץ'.

"המטרה היא להציל את החברה", הסביר בכיר באל על שהוסיף "על השולחן מונחת גם דרך שלישית, לגשת להקפאת הליכים בבית משפט, וזו אופציה שלא רצינו ללכת עליה". אופציה כזו מבחינת הקונה הייתה משקפת כנראה תג מחיר נמוך יותר לחברה.

אל על נמצאת בתקופה המאתגרת ביותר מבחינתה. לשני הדוחות האחרונים שלה, דוח לסיכום 2019 ודוח רבעון 1 ב-2020 הצטרפה הערת עסק חי, הפסדיה ברבעון הראשון של השנה הסתכמו ב-140 מיליון דולר. יותר מ-95% מעובדי החברה נמצאים בחל"ת, וכל 45 מטוסיה מושבתים מפעילות.

המדינה מחזיקה במניית זהב באל על ולכן עסקת רכישה של חברה כזו חייבת לעבור אישור מיוחד הכולל גם חתימה של מספר שרים בהם שרי הביטחון, האוצר, משרד הדיגיטל (רשות החברות) ומשרד התחבורה. בשבוע שעבר הרוכש העביר את הצעת הרכישה לאל על שהעבירה את ההצעה, על פי ההליך המקובל, לרשות החברות.

"נפתלי (קני) הוא מיליארדר שחי בניו יורק והוא מזהה הזדמנות לקנות את אל על במחיר מציאה", אומר גורם המכיר את הרוכשים. "הוא לא מוטרד מזה שאל על מרוויחה או מפסידה, או בכלל ממצבה של החברה. קנייה של אל על, זה משהו שיכול לגרום לו להתגאות בקהילה שלו". אותם גורם, כמו גורמים אחרים, מדגיש כי מי שעומד מאחורי הקנייה הוא רוזנברג האב. "לבן יש תעודת זהות ישראלית, זה כל הסיפור. הכסף לקנייה מגיע מחו"ל".

קני רוזנברג הוא המייסד והמנכ"ל של Centers Health Care הכוללת עשרות מרכזים לסיעוד, גמילה וטיפולים רפואיים - מהגדולות בארה"ב. החברה גם מחזיקה בחברת אמבולנסים פרטית הנחשבת לגדולה בניו יורק. Centers Health Care נוסדה ב-1996 על ידי רוזנברג שמאז משמש כמנכ"ל. את הנגיעה שלו בתחום הטיפוליים הרפואיים התחיל עשור לפני כן כמתנדב בשירותי רפואה דחופה. החברה שחלה את דרכה עם מרכז של 77 מיטות צמחה לעשרות מרכזים ובהם יותר מ-5,000 מיטות. החברה גם מציעה מערך שירותים לטיפולים רפואיים ביתיים ומערך לשירותי רפואה דחופה.

רוב המרכזים, בהם גם מרכזי גמילה, ממוקמים במדינת ניו יורק, כך למשל בקורנינג, בברוקלין, מספר מרכזים בברונקס בבואפלו בקווינסברי. בעמוד הלינקדאין של רוזנברג מצוין כי לאורך כל הדרך הוא ממשיך להתנדב כפרמדיק, ומספק שירותי בריאות מקוונים לקהילה שלו. "הוא שם את ידיו במקום שבו נמצא ליבו". לרוזנברג, פרמדיק מורשה, תואר ראשון באמנות, תואר ראשון בפסיכולוגיה מ-Yeshiva University בניו יורק ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת קולומביה.

התהליך שבו מתמקד נציגו של הרוכש כרגע הוא השגת ההיתר לרכוש את אל על. עד להשגת ההיתר האמור התהליך של הרכישה לא יוכל להמשיך. ברשות החברות מציינים כי "אנו דנים בבקשת ההיתר".

לאחר שיתקבל ההיתר המטרה מבחינת הרוכש היא לזרז את התהליכים ולבצע את העסקה לפני הנפקה שתתבצע בעוד כשלושה עד ארבעה חודשים. ההיקף המשוער שמוכנים הרוכשים לשלם לכנפיים על חלקה באל על הוא כ-50 מיליון דולר, בעסקת מזומן AS IS.

המשימה של עמינח לרכוש את החברה החלה עוד לפני כחודש. אלא שהיות שמדובר בעסקה מורכבת, בגלל מניית הזהב ובגלל מצבה של החברה ושל החברה האם (כנפיים), מונה מטעם הרוכש נאמן שיחזיק במניות החברה עד להעברת השליטה לרוכשים - במידה ועסקת הרכישה אכן תבשיל. הנאמן הוא יו"ר דירקטוריון תעשייה אווירית הראל לוקר שישמש כנאמן עיוור בשאיפה לזמן קצר ככל הניתן כשהוא ישמש כבעל מניות בלבד ולא כמנהל או דירקטור לאל על בתקופה הזו.

במקביל אל על מקדמת את צעדיה בדרך ליישום מסלול מתווה הסיוע מהמדינה כאמור. החברה חתמה הסכם קיבוצי עם שלושה ועדים מתוך ארבעה. ההסכמים שנחתמו עם סקטור הדיילים, המנהלה והסקטור הטכני כוללים פיטורים של 1,750 עובדים בשלוש הסקטורים הללו, במטרה להגיע לפיטורי כשליש מעובדי אל על שמספרם כיום עומד על 6,360. ההסכמים משקפים התייעלות בשכר וברווחה והם יגלמו חיסכון של 120 מיליון דולר בשנה לחברה. החתימה הבאה שאל על תצטרך להציג היא מול ועד הטייסים המונה 650 עובדים, ככל הידוע שיחות בין הצדדים לא מתנהלות עדיין, וזהו האתגר הגדול של אל על.

מאל על ומכנפיים בחרו שלא להגיב.

קנת' (קני/נפתלי) רוזנברג

מיליארדר מניו יורק והבעלים של חברת Centers Health Care העוסקת בטיפול רפואי, סיעודי ושיקומי בארה"ב • תושב ארה"ב ולכן לא יוכל להפוך לבעלי אל על לפי תנאי מניית הזהב • בנו אלי רוזנברג עלה לארץ לפני כמה שנים, מחזיק באזרחות ישראלית - מהתנאים לבעלות באל על, ומתגורר בשכונת רמת אשכול בירושלים

המספרים של אל על

38.3% - שיעור ההחזקה של כנפיים

119 מיליון שקל - שווי המניות של כנפיים

140 מיליון דולר - הפסד ברבעון 1

6,360 עובדים (לפני פיטורים במסגרת ההתייעלות)

עוד כתבות

ארומה סניף טאגור / צילום: שני מוזס, גלובס

ארומה ת"א ממשיכה בסגירת הסניפים: הפעם ברמת אביב

ל"גלובס" נודע כי ארומה ת"א סוגרת את סניף רמת אביב במרכז המסחרי טאגור ● הסגירה הנוכחית שמצטרפת לשלושה סניפים נוספים שנסגרו במהלך משבר הקורונה ● ברשת מציינים כי מדובר בסגירה שתוכננה עוד לפני השפעות משבר הקורונה על הענף

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

ממתינים / צילום: כדיה לוי, גלובס

בריאותית ותעסוקתית: בני ה-50 פלוס נפגעים פעמיים מהקורונה

העובדים המבוגרים שפוטרו או הוצאו לחל"ת עלולים להיפלט ממעגל העבודה מוקדם מדי • מומחים טוענים שההכשרות המקצועיות לא מכוונות לפלח האוכלוסייה הזה, והתיוג שלהם כ"קבוצת סיכון" מרתיע מעסיקים • "המבוגרים, לא הצעירים, עלולים להיות הבעיה שנגרור אחרי שנצא מהמשבר"

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

סיוע מחו"ל? באל על בוחנים מינוי של בנק ג'פריס כחתם ההנפקה כדי לעניין משקיעים זרים

מועד ההנפקה לגיוס של 150 מיליון דולר נקבע לסוף אוגוסט אך הוא צפוי להידחות לנוכח אי הוודאות באשר למצב החברה ויישום תכנית החילוץ שלה ● מתעניין חדש ברכישת מניות אל על: מאיר גורביץ, בעלי חברת הנדל"ן המקרטעת ארזים

מה נמכר לאחרונה באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל

בסכום כזה אפשר למצוא דירות 4 חדרים בנוף הגליל, ביקנעם עילית, בעפולה ובמגדל העמק

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בנק אגוד הקטין את ההוצאות בגין הפסדי אשראי ושיפר את הרווח הרבעוני

בדרך למיזוגו בתוך במזרחי טפחות ובמקביל להימשכות משבר הקורונה מציג אגוד גידול של 41% ברווח הרבעוני כשהוא נהנה מהכנסות בגין הפרשות קבוצתיות לצד רווח "משמעותי" בתיק ההשקעות שלו ● בשל ההפסד ברבעון הראשון הרווח במחצית הצטמק ב-94%

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד ● אלו המדינות שמהן לא תחול חובת הבידוד לשבים ארצה

 

פנקוטה תירס ששודכה לפופקורן מקורמל  / צילום: ניצן רובין

בים בם בום: איך הפך התירס לאבוקדו החדש

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס, שעכשיו בשיאו ● גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

רק 13 רשויות מקומיות מבטלות את ההעלאה האוטומטית בתעריף הארנונה. מי צריך את המנגנון הזה?

רק 13 רשויות מקומיות ביקשו להשאיר את הארנונה לשנה הבאה כמו שהיא ולא להעלות אותה • אבל למה בכלל צריך עדכון אוטומטי אחיד לכל הרשויות? הרי לחלשות זה לא יעזור, ולחזקות זה לא נותן סיבה להתייעל

ישראל כץ / צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הבנקים הגדולים מנסים לעכב את התחרות בצל משבר הקורונה, מה יעשה משרד האוצר?

הפועלים ולאומי נדרשים לצמצם את המסגרות בכרטיסי אשראי עד סוף ינואר ומבקשים דחייה • חברות כרטיסי האשראי, שהפכו למתחרות בבנקים, חוששות מפגיעה בגיוס לקוחות ומתנגדות

חילי טרופר, כחול לבן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם בענף התרבות משתכרים 3,000 שקל פחות מהממוצע?

המחאה של אנשי התרבות לא באה מעשירים מפונקים, אומר השר ● ומה אומרים הנתונים? ● המשרוקית של "גלובס"

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נעילה מעורבת בוול סטריט: מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה ב-14.4%

לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● מדד הפוטסי הבריטי הוביל את הירידות באירופה ● סיסקו צנחה ב-11.5% לאחר הדוחות בשל תחזית מאכזבת ● אפל קפצה לרמת שיא, אמזון מחקה את העליות

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב מהפך: פחות חוזרים לעבודה מנפלטים מהשוק

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-40, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

לא חיכתה לעסקה: מניית סומוטו זינקה ב-110% מתחילת השבוע שעבר

בעקבות הדיווח אתמול (ד') על עסקת מיזוג עם נוסטרומו הפועלת בתחום הלוהט של אגירת וניהול אנרגיה, זינקה מניית סומוטו ב-60% לשווי חברה של 230 מיליון שקל ● עוד לפני הדיווח אתמול קפצה סומוטו בכ-30% בתוך מספר ימים