גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אין עם מי לדבר: מנגנון הטיפול בעצמאים קורס, ותוכנית החילוץ החדשה לא נותנת פתרונות

9 מיליארד שקל הקצתה הממשלה כסיוע לעצמאים על פני שלוש פעימות, אבל בפועל שיעור המימוש עומד על כ-50% בלבד • כך נראה הייאוש בפועל: ימים של המתנה לנציג טלפוני חסר סמכות, ריצות נשנות בין הביטוח הלאומי לרשות המסים, ולמה הבעיות לא ייפתרו גם בתוכנית הבאה של הממשלה

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"שמי סיביל גולדפיינר. אני בעלת חברת האופנה comme il faut. מה שאתם מכנים בעלת עסק של מתחת ל-20 מיליון שקל. בבעלותי שתי חברות קטנות נוספות. רואה החשבון שלנו הגיש בשמנו את הבקשה למענקים לחברות ב-17 במאי. בשתיים מתוך שלוש החברות אני מקבלת הודעות חוזרות ונשנות ש’הבקשה שלי נקלטה והיא בטיפול’...אני מבקשת לדעת מתי יעבור הכסף. האם אתם מודעים בכלל, כנושאי משרות ציבוריות ורחוקים מהשטח, כמה אנחנו קרובים לקריסה?"

את המכתב הזה כתבה גולדפיינר למנהל רשות המסים ערן יעקב באופן אישי, לאחר שהתייאשה מהניסיונות להשיג את מוקד הסיוע לעסקים הממתינים לקבלת הכסף מפעימת הסיוע השלישית. התשובה שקיבלה הייתה שפנייתה הועברה לטיפול מחלקת הפיצויים, אך בעיניה זו בדיוק אותה תשובה שהיא מקבלת כבר חודשיים, ולכן כתבה חזרה: "אתם מבינים שזה עניין של חיים מוות? למה אתם מחכים? שנשרוף את עצמנו כדי שתשימו לב אלינו?"

את הזעקה של גולדפיינר זעקו בסוף השבוע בכיכר רבין אלפי עצמאים. הטענה המרכזית שלהם כלפי הממשלה: גם אחרי שכבר הובטח להם סיוע, הדרך למימושו נתקלת בסבך בירוקרטי.

מה גורם לכסף להיתקע בדרך? ואם כך, מה ישתנה בתוכניות הבאות של הממשלה שאמורות להקצות עוד כסף לאור הגל השני של התחלואה, כשהבעיה העיקרית היא בצינור?

המענה הטלפוני: "אין עם מי לדבר"

נתחיל בשורה התחתונה: שיעור המימוש של כספי הפיצויים לעצמאים הוא נמוך. לפי נתונים שפרסמה רשות המסים, נכון לסוף השבוע עומד שיעור המימוש של כספי הסיוע לעצמאים על 52% בלבד - מתוך 9 מיליארד שקל הועברו רק כ-4.7 מיליארד שקל. וככל שמתקדמים "במעלה" הפעימות כך יורד אחוז המימוש, מ-90% מימוש בפעימה הראשונה, ל-38% מימוש בשלישית.

המצב רע עוד יותר בהתחשב בכך שהפעימה השלישית היא הגדולה והמשמעותית מכולן - כ-5.2 מיליארד שקל הוקצו אליה.

התיאורים החוזרים על עצמם על ידי בעלי העסקים ומייצגיהם: "אין שקיפות", "אין מענה", "אין הסברים" ו"אין עם מי לדבר", במסגרת הליך הגשת הבקשות למענקי הסיוע לעצמאים מהמדינה להתמודדות עם משבר הקורונה. כל מענק והבעיות והמלכודות שהוא נושא עמו.

סער פוקס צוויק, שכירה בעלת שליטה בחברת תיירות בבעלותה לא עובדת כבר ארבעה חודשים. היא ממתינה לתשובה לגבי מענק הפעימה השנייה יותר מחודשיים. את בקשת המענק היא הגישה ברגע שהתאפשר, בתחילת חודש מאי, אך מאז היא נדחית פעם אחר פעם. "בפעם הראשונה כתבו לי שאני לא זכאית כי אני עוד לא בת 20, למרות שעברתי את הגיל הזה לפני שנים. בפעם השנייה אמרו לי שלא הוגשו דוחות 2018, ובפעם השלישית אמרו לי שלא משכתי משכורות בכל שנת 2019. כל הדברים האלה לא נכונים", היא מספרת.

לגבי הניסיון לפתור את הבעיה, אומרת צוויק: "אין אפשרות לדבר עם אף אחד במוקד של רשות המסים. פניתי לרואה חשבון שלי שניסה בעצמו, שניסה ליצור איתם קשר, שלח להם מיילים אבל כל הזמן הזה לא ענו, לא למייל, לא לטלפון, שום דבר. באיזשהו שלב ענו לנו וטענו שאני לא רשומה כבעלת שליטה שכירה בביטוח לאומי, ובגלל זה כנראה רשות המסים לא מזהה אותי כזכאית לסיוע".

ברשות טוענים כי המענה הטלפוני למגישי הפעימה השלישית הוא "תוך דקה". לטענתם, הבעיה במענה הטלפוני היא למגישי הפעימה השנייה וכי הם מרחיבים את המוקדים בימים אלו כדי לפתור את הבעיה. על שאלת "גלובס" מהי כמות האנשים שמאיישים את המוקדים הטלפוניים, אומרים ברשות המסים כי ישנם 80 מוקדנים המטפלים במאות אלפי עצמאים הזכאים למענקים.

חוסר סנכרון: ביטוח לאומי או רשויות מס

מי שכבר מתגבר על הבעיות של אי זמינות המוקד, נתקל באחת ממלכודות הביורוקרטיה שטומן מענק הפעימה השנייה לשכירים בעלי שליטה: פינג פונג בין הביטוח הלאומי לרשות המסים. על פי תנאי המענק, אותם עצמאים אמורים לוודא מראש כי הם רשומים כבעלי שליטה שכירים במוסד לביטוח לאומי, ורק לאחר רישום כזה שמם יועבר על ידי הביטוח הלאומי לרשות המסים.

כמה זמן זה לוקח? על פי רשות המסים הם מקבלים רשימה מהביטוח הלאומי מדי שבוע, אך בשטח בעלי שליטה שכירים רבים טוענים כי מחזירים אותם פעם אחר פעם לרישום בביטוח הלאומי.

לדברי רו"ח עמיחי רוזנברג, שותף במשרד רואי חשבון יניר פרקש ושות’, "יש במערכת בעיות טכניות שצריכים לפתור. אם בעל שליטה מגיש בקשה למענק במסגרת הפעימה השנייה וכותבים לו ‘אין לך הכנסה מעסק’, אז ברור שיש פה בעיה טכנית במערכת ושהמערכות לא מסונכרנות. אני יודע בוודאות על לא מעט מקרים שבהם הרישום של בעל השליטה השכיר הושלם בביטוח לאומי, אך ברשות המסים לא הכירו בו כעסק הזכאי למענק. למה עסק צריך לחכות שבועות למענק שמגיע לו רק בגלל שהמערכות לא מסונכרנות?"

נחזור לפוקס צוויק, שמחכה עדיין גם למענק הפעימה השלישית. "אני עסק עם מחזור של עד 20 מיליון שקל והגשתי בקשה לסיוע בפעימה השלישית. קיבלתי מיד אישור שאני זכאית לכסף, אבל עד היום לא קיבלתי שקל, גם לא מקדמה. אני זכאית ל-70 אלף שקל בסך הכל. הכסף הזה לא יציל את החברה, אבל אני זקוקה לו כאוויר לנשימה".

לדברי רו"ח ארז סומך, שהגיש מאות בקשות מענק עבור לקוחותיו, הבעיה המרכזית במענק הזה היא דחיות אינסופיות של מועד העברת הכספים, וחוסר שקיפות. "עסקים מקבלים הודעה לקונית שהקשה שלהם מועברת לבדיקה. אין קריטריונים על מה זה עובר לבדיקה, מה הם בודקים, אין מועד לסיום בדיקה ולא מבקשים מאיתנו שום דבר להבהרה או השלמה. הגשנו את רוב הבקשות באמצע מאי וחלפו כמעט חודשיים והרבה מהבקשות שלנו עדיין בבדיקה. בעלי העסקים קיבלו רק 20% מקדמה, אם בכלל.

"אנחנו כרואי חשבון חותמים על תצהיר שהירידה נובעת מקורונה ובמידה וההחזר אינו מגיע אז הם יכולים לדרוש אותו חזרה, אז אין סיבה שלא ישלמו קודם ובמידה ואין הצדקה שידרשו את הכסף בחזרה. קודם תשלמו ותצילו את המשק, ואחר כך תתווכחו".

גם השף אורי ירמיאס, האיש מאחורי מסעדת אורי בורי המיתולוגית בעכו, מחכה לכסף שהובטח לו במסגרת מענק הפעימה השלישית. "הגשנו את הבקשה שבוע אחרי שנפתחה האפשרות להגיש, ואני זכאי ל-400 אלף שקל. מאז כותבים לנו ‘בודקים-בודקים-בודקים’. אחרי שנדנדנו, העבירו לנו את ה-20% מקדמה מהסכום, 80 אלף שקל, ואני לא יודע מה קורה עם היתרה. בשבוע שעבר אמרו לי שהכסף יהיה בחשבון ‘עד סוף השבוע’, אבל השבוע נגמר ולא ראיתי כסף. אז יש לי 320 אלף שקל שאין לי שום מושג מתי אני הולך לקבל אותם".

מנהל ההוסטל "הירקון 48" בתל אביב, עופר דעבול, מספר כי העסק הגיש את בקשת המענק לפעימה השלישית מיד עם פתיחת המענק, ועל פי החישובים שלהם יצא שהם זכאים ל-100 אלף שקל. דעבול, שפנה לרשות המסים, אומר: "אין עם מי לדבר. יושבת מוקדנית שבכל שיחה אומרת: ‘כן אני מבינה. אני אעביר את זה הלאה’, ושם זה מסתיים. בפעמים הנוספות שהתקשרנו אמרו לנו: תמתינו או שתגישו השגה".

תקופת הערעור: 180 ימים של המתנה

ופה נקלע העסק למלכודת מסוג חדש: הרשות טעתה, הוא רוצה לערער אבל אם הוא יגיש השגה יהיו לרשות המסים 180 יום נוספים כדי להשיב לו. המדינה טועה, אך המדינה תקבל הארכה נוספת שבה העסק יוותר ללא פיצוי. דעבול: "ב-180 יום אני לא אשרוד. אני במלכוד - אני רוצה לערער על ההחלטה, אבל אם אערער אני אאלץ לחכות 180 יום".

180 הימים המוענקים לרשות המסים להשיב להשגות על החלטותיה קבועים בחוק. בימי שגרה מדובר לכאורה פרק זמן סביר, גם אם ארוך מעט, עבור קבלת מענה מרשות שלטונית במחלוקת בינה לבין האזרח; אך בימי קורונה - בוודאי שאין הגיון בלוח זמנים שכזה.

לדברי רו"ח רוזנברג, המציאות בשטח שונה משמעותית מהנתונים שמפרסמת המדינה לגבי המענקים. "רשות המסים טוענת שהיא שילמה 90% ממענק הפעימה השלישית, אבל אנחנו רואים ומשקפים את המצב בשטח בפועל. הם העבירו את הכסף הקטן מהר מאוד לעצמאים, אבל הכסף הגדול, המענקים המשמעותיים עוד שוכבים אצלם והם ‘בבדיקה’".

רו"ח אלעזר קלירס מוסיף, כי "הסטטיסטיקה לא מספרת את הסיפור האמיתי. הסכומים הקטנים אושרו מהר, לעומת הסכומים הגבוהים. בסכומים של 100 אלף שקל ומעלה יש עיכובים של 70%-80% בקבלת הפיצוי".

בנוסף, טוענים רואי החשבון המגישים את הבקשות למענקים, כי במקרים רבים הרשות אישרה פחות מחצי או שליש מהסכום שהוגש, ללא כל הסבר מדוע נחתך סכום הפיצוי לעסק. מצב זה לא משתקף מנתוני הרשות שאומרים כי "הסתיים הטיפול בבקשה".

הוא אכן הסתיים מנקודת המבט של הרשות, אך לא מנקודת המבט של העסק.

רשות המסים: מתגברים את המוקדים

מרשות המסים נמסר: "אמנם בתחילת התהליך היה שיהוי מסויים בשל הצורך בהתארגנות, אך נכון להיום בקשות משולמות תוך שבוע. נכון לבוקר יום ראשון הסתיים הטיפול בלמעלה מ-90% מהבקשות למענק השתתפות בהוצאות - הפעימה השלישית. התקנות מאפשרות בדיקת ערר תוך 180 יום, אך נעשה מאמץ הקדים את הטיפול בבקשות.

"נתוני השכר של השכירים בעלי השליטה אינם מצויים בידי רשות המסים שנרתמה לצורך לתת להם מענה. כל שם, המופיע ברשימות המועברות על ידי ביטוח לאומי ועומד בתנאי הזכאות למענק, מוזן למערכת המענקים ומשולם. כל מי שאינו מופיע ברשימות נדרש להסדיר רישום בביטוח לאומי".

"המוקד שנותן מענה לפעימה השנייה נדרש לתת מענה לאוכלוסייה רחבה ומטפל גם בנושאים נוספים הוא אכן עמוס ולעיתים רבות קשה להשגה. עם זאת, בימים אלה הוא עובר הרחבה משמעותית. ככלל, בכל מוקדי השירות לכל הפעימות ניתן כיום מענה על ידי כ-80 איש".

עוד כתבות

ח"כ תהילה פרידמן / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"צאו לכמה בחירות שתרצו - אף אחד לא יעלם": נאום הבכורה שמסעיר את הכנסת והרשת

"יש בעולם שלי המון אמת ויופי. אבל לא כל האמת. לא כל היופי. אני לא רוצה שכולם יהפכו להיות אני" ● תהלה פרידמן, ח"כ מכחול לבן, נשאה השבוע במשך 11 דקות נאום בכורה יוצא דופן בכנסת שכולו בעד קירוב לבבות ואחדות ● למעלה ממיליון איש כבר צפו

פיתוח תשתיות עבור הקו הסגול של הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א / צילום: כדיה לוי

תוכנית התשתיות הלאומיות 2020: עלות הקו הסגול בתל-אביב זינקה ב-2.4 מיליארד שקל

כך עולה מהדוח השנתי על תוכנית התשתיות הלאומית ● התחבורה צפויה למשוך את מירב ההשקעות בתשתיות בשנים הקרובות ● העלות הכוללת של התוכנית: 230 מיליארד שקל

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נעילה מעורבת בוול סטריט: מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה ב-14.4%

לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● מדד הפוטסי הבריטי הוביל את הירידות באירופה ● סיסקו צנחה ב-11.5% לאחר הדוחות בשל תחזית מאכזבת ● אפל קפצה לרמת שיא, אמזון מחקה את העליות

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי, גלובס

תם ונשלם: אושרה עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום

שר התקשורת יועז הנדל אישר את העסקה בתנאים שישאירו את גולן טלקום כמפעיל וירטואלי

סאנה מרין

המנהיגה הצעירה ביותר בעולם שוברת שיאי אהדה בפינלנד אחרי משבר הקורונה

היא נאבקה לשרוד כלכלית בילדותה, גדלה במשפחה חד-מינית, לא נותנת לפוליטיקה להשתלט על חייה ומכונה "המנהיגה של דור האינסטגרם" ● בגיל 34, כשהיא מובילה את הממשלה הנשית ביותר אי פעם ומתמודדת בהצלחה עם משבר הקורונה, סאנה מרין עושה היסטוריה

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

אחוזת ראשונים / צילום: סיון שוב עמי

בדיור המוגן מסתכלים לטווח הארוך וממשיכים לבנות, אבל הרבה יותר קשה לשווק בקורונה

כמו בתי דיור מוגן אחרים, גם באחוזת ראשונים נקטו צעדים מחמירים בתקופת סגר הקורונה, והתמודדו עם הפחד הגדול מהידבקות ● אבל המגבלות והחששות לא עצרו את הבעלים מלקדם את בנייתם של שלושה בתי דיור מוגן נוספים ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

עלייה של 65% ברווחי אלביט מערכות ברבעון השני

בשורה התפעולית הציגה אלביט עלייה של 47% ברווח שהגיע לרמה של כ-117 מיליון דולר ● החברה נהנתה מרווח הון בהיקף של כ-35 מיליון דולר בעקבות מכירת בניינים (ושכירתם מחדש) על ידי החברה הבת של אלביט בארה"ב

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

ישראל כץ / צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הבנקים הגדולים מנסים לעכב את התחרות בצל משבר הקורונה, מה יעשה משרד האוצר?

הפועלים ולאומי נדרשים לצמצם את המסגרות בכרטיסי אשראי עד סוף ינואר ומבקשים דחייה • חברות כרטיסי האשראי, שהפכו למתחרות בבנקים, חוששות מפגיעה בגיוס לקוחות ומתנגדות

רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: בן סטנסל, AP

הורידה 5,000 קורבנות: אנגליה שינתה את הגדרות התמותה מקורונה

באנגליה החליטו מעתה לא לספור במניין המתים מהמגפה אנשים שמתו לאחר יותר מ-28 יום לאחר שאובחנו לראשונה כחולי קורונה ● עכשיו עומד מספר המתים מקורונה בבריטניה כולה על 41,329 בני אדם

בונים מחדש: איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

תמריצים ושינויי חקיקה: איך משקמים את תחום הדיור המוגן מהריסות הקורונה?

בימי הקורונה הפכו תמריצים כלכליים ושינויי חקיקה להכרחיים בתחום הדיור המוגן, טוענים הבכירים בענף ● למבוגרים עצמם חשוב לשמר את השגרה שלפני המגפה, על מנת לתרום לבריאותם הנפשית והפיזית ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה רביעית בסדרה

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

רק 13 רשויות מקומיות מבטלות את ההעלאה האוטומטית בתעריף הארנונה. מי צריך את המנגנון הזה?

רק 13 רשויות מקומיות ביקשו להשאיר את הארנונה לשנה הבאה כמו שהיא ולא להעלות אותה • אבל למה בכלל צריך עדכון אוטומטי אחיד לכל הרשויות? הרי לחלשות זה לא יעזור, ולחזקות זה לא נותן סיבה להתייעל

ד"ר סיניה נתניהו / צילום: יוסי כהן

ד"ר סיניה נתניהו מונתה למנהלת התוכנית לסביבה והערכת השפעות בריאותיות בארגון הבריאות העולמי באירופה

ד"ר סיניה נתניהו תופקד על חיזוק ויצירת התשתית המקצועית בתחום הערכת השפעות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לסיכונים סביבתיים, הערכת הסיכונים וניהול הסיכונים בכל היבשת האירופאית, וצפויה להתחיל את תפקידה במטה הארגון בבון בתחילת חודש ספטמבר

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-40, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה