גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבטיחו עד 7,500 שקל, נתנו 1,500, והעצמאים זועמים: "עוד מעט נהפוך למוצג ארכיאולוגי"

עצמאים רבים הופתעו לגלות באזור האישי שלהם באתר רשות המסים, כי הם זכאים למענק של 1,500, 2,000 או 3,000 שקל ולא ל-7,500 שקל, כפי שחשבו שיקבלו ● "בינתיים שיאפשרו לעצמאים לקבל מענק לפי הכסף שהם הרוויחו לפני המשבר ולא בשנים היסטוריות. למה שלא ישוו ל-2008?"

הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הובטח 7,500 שקל מענק. ממוצע המענקים 4,700 שקלים. איך מתקיימים מזה? יש כאלו שקיבלו גם 2,500 שקל. מה חטאנו שהמדינה איבדה שליטה" - הפוסט הזה הוא אחד מיני פוסטים רבים שמציפים היום (ב') את קבוצות הפייסבוק של העצמאים, על רקע האכזבה שלהם מההבטחות של הממשלה למגזר העסקים הקטנים והבינוניים - ושברן.

380 אלף עצמאים קיבלו הבוקר הודעה מרשות המסים שלשונה: "שלום, ביום רביעי ה-15.7.2020 יזוכה חשבונך בסכום המענק על פי החלטת הממשלה. בברכה רשות המסים". הכסף כבר יצא מרשות המסים לחשבונות הבנק של העצמאים והם צפויים לראות אותו מחר או ברביעי בחשבון. הם לא היו צריכים לעשות כלום בשביל זה. לא היו צריכים למלא טפסים או להגיש דוחות. התשלום היה אוטומטי ומהווה מקדמה עבור מענקי הסיוע החדשים לעצמאים, לשכירים בעלי שליטה ולעסקים במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה לסיוע לעצמאים נפגעי הקורונה. המקדמה, עד לסכום של 7,500 שקל או 70% מההכנסה החייבת של בעל העסק (לפי הנמוך), ניתנת באופן אוטומטי לכל מי שקיבל מענק סיוע במסגרת הפעימה השנייה של המענקים שניתנה בעבור חודש אפריל. מדובר במקדמה מיידית על חשבון מענק חודשים מאי-יוני במסגרת התוכנית החדשה.

ואולם, עצמאים רבים הופתעו לגלות באזור האישי שלהם באתר רשות המסים, כי הם זכאים למענק של 1,500, 2,000 או 3,000 שקל ולא ל-7,500 שקל, כפי שחשבו שיקבלו כאשר שמעו את הצהרות ראש הממשלה ושר האוצר במסיבת העיתונאים בה הכריזו על התוכנית החדשה.

איך זה יכול להיות? ההסבר פשוט: המענק צמוד כאמור להכנסה המדווחת של אותם בעלי עסקים ומהווה 70% מהכנסה זו. לא מדובר ב-7,500 שקל אלא בנגזרת מההכנסה שהיתה לפני משבר הקורונה, ולכן הסכומים עלולים להיות נמוכים משמעותית מהסכום לו ציפו בעלי העסקים שלא "קראו" את תנאי המענק המלאים.

עם זאת, הבעיה, כפי שמסתבר, אינה טמונה בהצמדת סכום המענק להכנסה החייבת של בעל העסק לפני המשבר, אלא לשנה שהוחלט להשוות את היקף המענק אליה - שנת 2018. לדברי ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, התנאי הזה גורם לכך שעסקים רבים, בהם עסקים חדשים, שלא הרוויחו הרבה ב-2018 אך הכנסתם גדלה משמעותית ב-2019 יוצאים מקופחים, ועם מענקים נמוכים מאוד.

גינדי: "כל הרשת גועשת על כך שאנשים יקבלו רק 2000 שקל מענק או 1500 שקל או 3,000, והם לא מבינים למה לא 7500 שקל. אם מישהו קיבל 2,000 שקל זה אומר שהוא הצהיר למס הכנסה על הכנסות של 2,860 בשנת 2018 בממוצע לאורך השנה. אדם כזה לא יכול לקבל 7500 שקל. הוא מקבל 70% מההכנסה שלו. הבעיה היא שבוחנים את ההכנסה שלו ב-2018.

"יש הרבה עסקים שבשנת 2018 היו עסק חדש, בתחילת דרכם, והרוויחו רק 2,800 שקל בשנת 2018 אבל ב-2019 הרוויחו 10,000 שקל ויותר. אם יאפשרו לעצמאים לקבל את המענק לפי שנת 2019, אז הם יקבלו הרבה יותר.

"למה לתת לפי ההיסטוריה? עצמאי זה מוצג ארכיאולוגי? עוד מעט באמת נהפוך למוצג ארכיאולוגי, אבל בינתיים שיאפשרו לעצמאים לקבל מענק לפי הכסף שהם הרוויחו לפני המשבר ולא בשנים היסטוריות. למה שלא ישוו ל-2008? ביקשתי מהאוצר שיתקנו את התנאי הזה ויאפשרו לעצמאים שהרוויחו מעט בשנת 2018 לקבל את המענקים לפי נתוני דוחות 2019, וכך יעשו איתם צדק ויסירו את האפליה מול השכירים, שמקבלים את תשלומי החל"ת לפי שנת 2019. מי שהרוויח מעט ב-2019 מגיע לו לקבל את המעט גם בפיצוי, הוא לא יכול להרוויח יותר מאשר לפני הקורונה, אבל 2018 לא רלבנטית לצורך ההשוואה".

אחת הטענות הנוספות שעולות ברשת, בקבוצות העצמאים, הינה כי יש אפליה בין שכירים לעצמאים גם במענק זה, ובעוד שכיר שהשתכר 10,000 שקל לפני המשבר מקבל תשלומי חל"ת בהיקף 7,000 שקל, עצמאי שהרוויח עשרות אלפי שקלים לחודש יקבל עד 7,500 שקל בחודש.

גינדי: "תמיד תהיה אפליה בסיסית בין עצמאים לשכירים. היא לעולם קיימת. שכיר שהרוויח 100 אלף שקל לחודש, מקבל 10,5000 שקל תשלומי חל"ת ועצמאי שהרוויח 100 אלף לחודש מקבל אפס, כי הוא עובר את תקרת המענק שעומדת על 640 אלף שקל".

המענק שהחל לזרום היום לחשבונות הבנק של הזכאים מהווה מחצית מאחד מ-7 מענקים דו חודשיים של עד 15 אלף שקל שיקבלו העצמאים עד אמצע 2012. תוכנית המענקים עדיין לא עברה בחקיקה אך בינתיים שר האוצר החליט לתת את המקדמה כדי לתת קצת אוויר לנשימה למשק. בהמשך, מי שיעמוד בתנאי המענק שייקבעו (האותיות הקטנות עוד לא נסגרו) ויאושרו בכנסת יקבל את השלמת המענק לחודשים מאי-יוני, עד 15,000 (בהפחתת הסכום שקיבל השבוע) ובהמשך את שאר התשלומים הדו חודשיים.

שאלה מעניינת נוספת שעלתה בנוגע למקדמה שמחולקת בימים אלה היא מה יקרה אם יתברר כי עצמאים שקיבלו את המקדמה כלל לא עומדים בתנאי המענק החדשים ולא היו זכאים לכסף? האם הם יאלצו להחזיר את הכסף? למשל, במסגרת המענק החדש נקבע כי יש להראות ירידה במחזורים של 40% לעומת ירידה של 25% במענק הפעימה השניה. מה יקרה אם עסק שקיבל עכשיו מקדמה לא יראה ירידה כזאת במאי ויוני? התשובה של רשות המסים היא כי היא לא תדרוש בחזרה את הכסף.

גינדי: "יש פה בשורה חיוביות עבור העצמאים במובן זה שלא ידרשו מהם את המקדמה חזרה, גם אם לא עמדו בתנאי המענק. הפעימה הקודמת שעליה מבוססת המקדמה דרשה ירידה של 25% מההכנסות, ובנוכחית נדרשת ירידה של 40%. יכול להיות שעסקים קיבלו היום מקדמה בפועל אם לא הייתה להם ירידה של 40% ואז הם לא זכאים למענק. רשות המסים לא מתכוונת לקחת את הכסף הזה בחזרה".

עוד אומר גינדי: "הצלחנו להגיע להסכמות שעסקים שהפסידו בשנת 2018, מבלי קשר למועד פתיחת העסק, יוכלו לקבל את כספי הפעימות הסוציאליות לפי דוח 2019, ובאשר למגעים לתוכנית המענקים החדשה, היום כבר ניתן לבשר ש האוצר ורשות המיסים קיבלו את עמדתנו שגם עסקים חדשים שנפתחו בשנת 2020 יהיו זכאים לקבל את מענקי הפעימות העסקיות של החזר ההוצאות הקבועות בכפוף לירידה במחזורים (דוגמת הפעימה השלישית), וגם עסקים חדשים שנפתחו באוקטובר - דצמבר 2019, יזכו לקבל את המענקים הסוציאליים לעצמאים (דוגמת הפעימה השנייה).

"זוהי בשורה משמעותית נוספת שתאפשר לציבור גדול של עסקים, להמשיך להתקיים ולקדם את הכלכלה שלנו" .

עוד כתבות

ד"ר גודול. "יש חיות שניצלו מהכחדה ואזורים מוכים שחזרו לתמוך בטבע. אפשר לעשות דברים מדהימים" / צילום: AP - Jean-Marc Bouju

ד"ר ג'יין גודול חוגגת 60 שנה למחקר פורץ הדרך שלה ומודאגת מגורל השימפנזים: "הקורונה היא סיוט"

במקום לחגוג הקיץ 60 שנה למחקרה פורץ הדרך על שימפנזים, ד"ר ג'יין גודול בעיקר חוששת לגורלם: הם הראשונים להיכחד - היא מזהירה, אך גם מקווה שהמגפה היא ההזדמנות שלנו להציל את הסביבה

משנים את הקודים / עיצוב: גלובס

משנים את הקודים: מצמיחים את ההייטק בחברה הערבית

שיעור עובדי ההייטק הערבים אמנם בעלייה, אבל עדיין נמוך ביחס לחלקם בשוק העבודה ● היכן מתחילים הפערים, ואיך נכון לטפל בהם? ● ועידת "גלובס" וארגון צופן תתקיים ב-24 באוגוסט ותועבר בשידור חי באתר ובעמוד הפייסבוק

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-50, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

האריס וביידן בעימות בין המתמודדים הדמוקרטים על מועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב / צילום: Paul Sancya, Associated Press

אם אנשי הקמפיין של ביידן לא יתעשתו, הוא עלול למצוא את עצמו בשידור חוזר

הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו בעוד שלושה חודשים, נצח במונחי בחירות, אך כבר עכשיו ניתן לזהות מגמות שונות בניהול הקמפיינים מצד שני המתמודדים ● למרות נקודת המוצא החלומית, ביידן עדיין בשלב למידת החומר ומולו פועלת מכונה משומנת

פרויקט הולילנד הנוכחי. עוד שבעה בניינים יצטרפו לפרויקט / צילום: אלבטרוס

המקרה של הולילנד: מספר העסקאות צנח בעקבות הקורונה אבל המחירים לא יורדים

פרויקט הולילנד התפרסם בגלל ההסתבכות הפלילית של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ● ברבעון השני של השנה נמכרה בכל המתחם דירה אחת בלבד, אבל המוכרים לא ממהרים להתפשר ●  בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן 

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

הנה רשימת המדינות הירוקות מהן תותר הכניסה לישראלים ללא בידוד

הנכנסים לישראל יצטרכו למלא טופס דיווח כניסה לישראל במהלך 24 ‏השעות שלפני הטיסה ● איטליה, גאורגיה, ניו זילנד, קנדה, דנמרק, אנגליה ופינלנד אלו חלק מהמדינות

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

השופט מזוז, פלא סטטיסטי ואיוולת הימין

פסיקת בג"ץ שמנעה את הריסת בית המחבל הביאה את ראש הממשלה נתניהו לדרוש מהעליון דיון נוסף ועקרוני בנושא ● אלא שהדרישה הזו היא איוולת ● אם ראש הממשלה רוצה ללמוד כיצד מנתבים את הפסיקה לתוצאה הרצויה כדאי לו לתפוס את השופטת נאור לשיחה קצרה

דונלד טראמפ בתצוגת בייסבול בבית הנשיא / צילום: Evan Vucci, Associated Press

האם ארה"ב תפסיק להיות המבוגר האחראי של המערב?

במשך 70 שנה ארה"ב הייתה הגננת והמטפלת של מדינות העולם המערבי והגנה על חרויותיהן ● מאז עלה טראמפ לשלטון, ולאחרונה ביתר שאת, היוצרות מתהפכים ● מי יגן על אמריקה?

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

פרשת בן-ארי: חייבים לפרסם את המידע, אך גם את התמונה המלאה

הפרסומים בנושא עבירת הבנייה, לכאורה, של בן ארי, הם חלק מקמפיין מתוזמר שמתנהל דווקא עכשיו נגד הפרקליטות ובכיריה העוסקים בתיקי נתניהו • התקשורת חייבת לתת גם את ההקשר הרחב לפרשה

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

טראמפ מתרכך כלפי טיקטוק: נתן לבייטדאנס 90 יום למכור את הפעילות בארה"ב

צו נשיאותי חדש של טראמפ נותן לבייטדאנס, החברה הסינית המחזיקה בטיקטוק, 90 יום למכור או להעביר את פעילותה בארה"ב ● "יש ראיות שמובילות אותי לחשוב כי בייטדאנס עשויה לבצע פעולות שיסכנו את הביטחון הלאומי של ארה"ב", כך לפי טראמפ בצו

קניות בשוק הכרמל בימי קורונה  / צילום: בר לביא, גלובס

מדד המחירים לצרכן עקף במעט את התחזיות: עלייה של 0.2% ביולי

עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי הפירות והירקות והתרבות והבידור ● מחירי ההלבשה וההנעלה ירדו כמעט 6%

להפריד בין פייק לניוז

מרוב זיופים לא רואים את היער: מה מנסים האחראים על הפייק ניוז להשיג?

"חשדות כזב" הן התגובה שפיתחנו ל"חדשות כזב" ועלולות לגרום לנו להתעלם מעובדות נכונות ● סרטונים שפורסמו לאחרונה - כמו ההתקפה על העיתונאי אבישי בן חיים - לוו באינספור ניסיונות להוכיח שהם "פייק" ● לחשדנות יש תופעות לוואי שליליות ● המשרוקית של "גלובס" 

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סקרים לא יגלו לכם מה שלום העובדים. אז מה כן?

מדוע ארגונים צריכים לדאוג לרווחת העובדים, ואילו כלים טכנולוגיים יכולים לסייע בכך

מיליציות של חמאס ברצועה  / צילום: רויטרס, Ibraheem Abu Mustafa

ארה"ב חילטה מטבעות קריפטו בשווי כ-2 מיליון דולר מידי ארגוני טרור אסלאמיים

במבצע האכיפה הגדול ביותר עד כה של הממשל האמריקאי נגד מימון טרור באמצעות מטבעות קריפטו, נתפסו יותר מ-300 ארנקים דיגיטליים ששימשו את דאעש, אל-קאעידה והזרוע הצבאית של חמאס ● תרומות ביטקוין לחמאס נחשפו ב"גלובס" כבר ב-2019

אבי גבאי ורן גוראון / צילום: כדיה לוי ושלומי יוסף, גלובס

המכרז עבר בשלום אבל הדם הרע בין המפעילים יישאר עוד הרבה זמן

מכרז הדור החמישי הסתיים בתוצאה סבירה בהחלט, אך סלקום שמשלמת הרבה יותר יקר מכולם יודעת בדיוק מי שיחק נגדה מלוכלך בעוד היא, שיכלה לפעול בצורה דומה, נמנעה מכך

בונים מחדש האתגרים של ענף הנדלן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

הבעיות הבוערות של שוק הדיור: איך לטפל בתחום ההשכרה ומה עושים עם קרקעות חקלאיות

איך ייראו הבתים במציאות שבה אנשים רבים יעבדו מהבית, האם ההבטחות על קידום הפריפריה יהפכו למציאות ואיך ניתן להזרים מזומנים למשק בעזרת הגדלת מינוף ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה חמישית ואחרונה בסדרה

אבו דובאי, עיר הבירה של איחוד האמירויות הערביות / צילום: שאטרסטוק

כלכלה, פוליטיקה וחברה: 6 דברים שכדאי לדעת על איחוד האמירויות

מי ה"פאוור-קפל" של האיחוד, כמה גדולים באמת מצבורי הנפט, ומה היחס לנשים שם? ● "גלובס" מציג בקצרה את השותפה החדשה של ישראל

נתניהו בסיור במפעל ופלים בבית שמש. שיעור התמיכה בו ובליכוד ירד בכ־20% בחודשים מאי־אוגוסט / צילום: רויטרס

בחירות בחורף הקרוב? 4 סיבות לכך שזה ממש לא בטוח

המצב של נתניהו בסקרים, חיזוק המנהיגות בכחול לבן, היצמדות החרדים לליכוד וחובות המיליונים של המפלגות ● לאף אחד בקואליציה אין אינטרס להיגרר שוב לקלפי. ולזה תוסיפו את ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות

השופט (בדימוס) פרופ' עודד מודריק / צילום: כדיה לוי, גלובס

השופט בדימוס עודד מודריק: "לנתניהו יש סיכוי לזיכוי לפחות בתיק אחד, ההאשמות נגד ליאת בן ארי לא יועילו"

השופט בדימוס עודד מודריק, שהרשיע את יגאל עמיר ברצח רבין, זיכה את אולמרט בפרשת החשבוניות הפיקטיביות ולאחרונה השתתף לפרק זמן קצר בצוות ההגנה של נתניהו מדבר בראיון גלוי על הביקורת כלפי הפרקליטות, מערכת המשפט ואפילו על תיקי רה"מ