גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התחום שלכם מושבת? בעולם מעודדים הסבה מקצועית, ישראל חותכת בדמי האבטלה למשתתפים בהכשרות

במדינות רבות מתמרצים את העובדים בתחומים שהושבתו לעבור הכשרות להחלפת מקצוע, אבל בישראל מי שפונה להכשרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה • המומחים מסכימים: כדי לעצור את הדימום בשוק התעסוקה, צריך לשלב ידיים עם המעסיקים, לממן את ההכשרות ולתגמל את העובדים

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס
לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

מתחילת משבר הקורונה ונחשולי האבטלה העצומים שהגיעו בעקבותיו, מבטיחים לנו במשרדים הממשלתיים תוכנית הכשרה מקצועית מקיפה שתחזיר את המובטלים אל שוק העבודה. בעוד ברוב מדינות העולם כבר פועלות תוכניות כאלה, התברר כי בישראל לא רק שהתוכניות אינן פועלות, אלא שגם התקציב שהובטח, בסך 625 מיליון שקל, טרם הועבר.

האבסורד הגדול הוא שבמקום לעודד את ההכשרה וההסבה המקצועית למובטלים, הממשלה החליטה לקזז מדמי האבטלה של מי שישתתף בהכשרות 30% מהסכום, מה שמהווה תמריץ שלילי להשתתף בתוכנית שכזו.

כך פועלות ממשלות בעולם להרחיב הכשרות לעובדים

"הכשרות זה בלב העבודה"

"מדובר בחלם בלתי נתפס", אומרת ד"ר דפנה אבירם ניצן, מנהלת מרכז ממשל וכלכלה במכון הישראלי לדמוקרטיה. "כל העולם הולך בכיוון ההפוך. בישראל לא הפנימו את החשיבות של הכשרות מקצועיות כמנוע צמיחה. כשאין לך הכשרות מקצועיות, כושר התחרות שלך נפגע. עוד לפני המשבר היינו עם פריון עבודה נמוך וסט כישורי הבסיס של העובד הישראלי היה נמוך. לא לנצל את המשבר הזה לתיקון, זה פשוט לפספס את הפוטנציאל של המשק".

דפנה אבירם-ניצן / צילום: יח"צ

גם עודד רוז, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל אמריקה, שיזם את פרויקט אאוטסייט (outsight), שבמסגרתו גובשו פתרונות לשוק העבודה העתידי, אומר כי "הממשלה עובדת הפוך מההיגיון. במקום לעודד את המשק להתאים את עצמו למאה ה-21, ובמיוחד אחרי משבר הקורונה, על ידי הכשרות ולמידה, היא מערימה קשיים. למידה והכשרה צריכות להיות חלק מהחיים. האדם הלומד זה הדבר הכי טוב למשק. אנשים היו לומדים דברים חדשים ומתקדמים קדימה ולא נשארים בלי עבודה.

עודד רוז, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל אמריקה/ צילום: זוהר שפירא

"הממשלה חייבת לעודד ולייצר פלטפורמות של הכשרה חינמית, כמו הפלטפורמה של IBM, שמציעה 6,000 קורסים בחינם בתחומי ההייטק. גם סיסקו בשיתוף איתנו מעלה פלטפורמה כזו, לא רק למקצועות ההייטק, אאוטסייט דיגיטל, שמאפשרת למעסיקים להתחבר אליה. הכשרות זה בלב העבודה. ככל שיש עידוד של הממשלה להכשיר עובדים, ככה זה יותר קל למעסיקים להעסיק. במקום לתת דגים, שייתנו חכות, שיעזרו למעסיקים להעסיק את העובדים".

"זה הזמן, כשעובד בחל"ת, להכשיר אותו"

לדברי אבירם ניצן, עוד לפני המשבר, המגזר העסקי שיווע לעובדים מקצועיים, ויש אפילו מפעלים שלא לקחו הזמנות בגלל מחסור בעובדים. "עכשיו יש הזדמנות שעובדים יושבים בעל כורחם בבית, בואו נשלם להם דמי אבטלה וגם נתמרץ אותם בכסף לעשות משהו חיוני במקום לשבת בבית עם כל ההשפעות השליליות של המצב הזה. הרי ברור שלפנינו עומד גל שני של פיטורים וחל"ת. ואם אנחנו רוצים למנוע את זה, זה מחר בבוקר".

לדברי אבירם ניצן, בעולם שאחרי הקורונה ישתנו ההרגלים והמשבר הוא דווקא הזדמנות להיערך אליו ולתת לעובדים, שכירים ועצמאים, כישורים שישתמשו בהם בעתיד. "אפשר לממן למעסיקים למשל הכשרה באנגלית לעובדים. מעסיקים מספרים שיש להם עובד שלא יודע לקרוא את הוראות ההפעלה, או שהוא לא יודע לתקשר עם הלקוח בחו"ל. זה הזמן, כשהוא יושב בבית בחל"ת, להכשיר אותו לכך שגם למעסיק יהיה קל יותר להחזיר אותו. אבל גם עם עצמאים: אפילו אמנים יכולים לעבור לדיגיטל, כי אולי הפעילות בתחום הזה תשתנה לתמיד. שמעתי על קומיקאית שפועלת בטיק טוק. אדם שנשמטה לו הקרקע מתחת הרגליים, הוא קפוא. צריך לעזור לו. זה יכול לעבוד עבור מדריכי טיולים, שיציעו סיורים וירטואליים".

לדבריה, "לתת מימון למעסיקים זה לא לעשות טובה למעסיק אלא למשק, כדי לשמור על אותם עובדים שביום שיהיו ביקושים, המעסיקים מיד יוכלו להחזיר אותם. חלק הארי של המעסיקים לא החזירו את העובדים מהחל"ת. להחזיר עובדים אולי זו החלטה עסקית לא נכונה. אבל אם המדינה תממן להם הכשרה מקצועית לפי הצרכים של המעסיק, הוא יכול להחזיק את העובד בסטנד ביי ולהחזיר אותו ביום שאחרי. צריך לשפוך תקציבים על הכשרה. כך אולי נוכל להוריד את מספר הבלתי מועסקים - שכירים ועצמאים - ממיליון לחצי מיליון".

דוח התעסוקה שפרסם ארגון ה-OECD הדגיש את חשיבות ההכשרות המקצועיות בעת הזו וכן את העובדה שלישראל אין הכשרות ממוקדות לצעירים שעלולים להיקלע לאבטלה כרונית בשל הקורונה. אבירם ניצן מציעה מודל משולב של הכשרה אצל/מטעם המעסיקים, כנהוג באירופה - יומיים או שלושה בשבוע העובד יעשה קורס מקצועי (חיצוני או במקום העבודה), שעבורו המדינה תשלם את שכרו, וביתרת השבוע העובד יעבוד במקום העבודה בשכר ישיר מהמעסיק. קורסי ההכשרה שיוצעו לעובדים ייבחרו על ידי המעסיק, ההכשרה תיעשה במימון המדינה, ובנוסף תממן המדינה כ-60% עד 80% מהשכר עבור אותם ימי הכשרה. התשלום יהיה ישיר לעובד, כשמדובר בעובד בחל"ת (על חשבון חלק/כל דמי האבטלה), או למעסיק, כשמדובר בעובד שעדיין מועסק, כתחליף להפחתת אחוזי המשרה. ההכשרה תהיה למקצועות שלהערכת נציגי המגזר העסקי יש להם ביקוש בשוק העבודה.

בנוסף מציעה אבירם ניצן הסבות מקצועיות לעצמאים ושכירים, שיזכו את המשתתפים בהן בבונוס על עצם ההשתתפות וגם על הסיום. זאת בניגוד מוחלט להחלטה לקזז דווקא למי שישתתף בהכשרות מדמי האבטלה. הסבות אלה מיועדות לעובדים שהענפים שלהם הושבתו ולא צפויים לחזור לפעילות בשנה הקרובה. הפונים לקורסי ההסבה (במימון המדינה) יהיו זכאים לדמי קיום בגובה דמי האבטלה. הזכאות תהיה באמצעות קבלת שובר להכשרושיעמדו בקריטריונים שייקבעו (על בסיס רלוונטיות לצורכי השוק, בדגש על עבודות בתקופת הקורונה). כך למשל, טייסים יוכלו להיות מופנים לקורסים קצרים בתחומי התכנות והמחשוב, במטרה להשתלב בעבודה בחברות הייטק וסטארט-אפים.

הצעד הרביעי בתוכניתה הוא הכשרות לכישורים בסיסיים, כמו שפות או כישורים דיגיטליים, הנדרשים לכל עובד. ההכשרות יינתנו, במימון ממשלתי, לכל הזכאים לדמי אבטלה (מובטל/חל"ת) וגם לעצמאים שיהיו מעוניינים בכך, ללא פגיעה בזכאות לדמי האבטלה. הזכאות תהיה באמצעות קבלת שובר להכשרות שיעמדו בקריטריונים שייקבעו.
אבירם ניצן מעריכה את עלות יישום המודל בכמיליארד שקל לכל 100 אלף איש שיעברו הכשרה מקצועית. לדבריה, "הערכת עלות זו כוללת את עלויות הפעלת ההכשרות עצמן, שחלק לא מבוטל מהן יועבר און-ליין, ומתן המענקים הכספיים (הבונוסים) לעובדים שיירשמו ולאלו שיסיימו את הקורסים. הערכת העלות אינה כוללת את עלות תשלום דמי הקיום לאנשים שיעברו הכשרות, שכן עלויות אלו הן תחליפיות לדמי אבטלה. התוכנית עשויה אף להפחית את דמי האבטלה, אם מעסיקים יימנעו מהוצאה לחל"ת וינצלו את התקופה להכשרה מקצועית לאותם עובדים".

"אסור שיהיה תמריץ רק לדמי אבטלה"

גם ד"ר טל לוטן, ראש אגף חינוך והכשרה בהתאחדות התעשיינים, סבורה שקיצוץ דמי האבטלה הוא טעות ואפילו "קטסטרופה". לדבריה, "חייבים להוריד את הקיצוץ, אחרת לא יהיה תמריץ לאנשים לעבור הכשרות מקצועיות, זה מאוד משמעותי. זה נושא שצריך להבין ולטפל בו בדחיפות כדי למנוע מצב שלא יהיה לאנשים תמריץ רק לדמי אבטלה, אחרת יהיה פה פספוס אדיר".

זרוע העבודה של התעשיינים מגבשת בימים אלה תוכנית הכשרה מקיפה בשיתוף משרד העבודה והמעסיקים. אף שאנחנו נמצאים בשיאו של המשבר, והוא רק הולך ומחריף, התוכנית עדיין ראשונית ולא ברור מי יממן אותה. התוכנית כוללת שילוב בין הכשרות במקומות העבודה להכשרות במרכזי הכשרה ובדגש על מיפוי הצרכים הספציפיים של המעסיק והתנסות במקומות העבודה.

"כולם מבינים שהכשרות מקצועיות זה כלי חשוב מאוד להוציא אנשים מאבטלה", אומרת לוטן, "וברור לכולם שהכשרות צריכות להיות בשיתוף מעסיקים והגדרת הצרכים שלהם וגם היישום צריכים להיות במסגרת העבודה. צריך לעשות הכשרות מהירות, אפקטיביות וגם כנראה יותר קצרות, עד ארבעה חודשים. המדינה צריכה לממן למעסיקים את החונכים עבור האנשים שהם מכשירים".

לדברי לוטן, היא מקווה שהתוכנית תיתן מענה גם לתקופת הקורונה, כך שתחבר באופן מדויק וספציפי בין ביקוש להיצע ושתהיה רלוונטית לצרכים, אבל גם צופה פני עתיד. "ההכשרות יהיו של מפעילי מכונות, מחסנאים, חשמל ורובוטיקה וגם במעבר לייצור מתקדם ותוכנה וסייבר. יש פה הזדמנות גם להכשיר לטווח הקצר וגם להיערך להכשרות מקצועיות לטווח הארוך, שיהפכו לתעשייה יותר מתקדמת. גם תכנים וידע וגם מיומנויות למאה ה-21". 

עוד כתבות

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

הציבור נשאר בבית עם המזגן - ותדיראן נהנית מביקושי שיא

מלבד מכירות השיא, החברה נהנתה גם מירידה בעלויות הרכש ובשער הדולר, "וכן מגידול מהכרה ברווח בגין פרויקט התייעלות אנרגטית בבתי חולים" ● לדברי תדיראן, "לנגיף הקורונה והשלכותיו לא היתה השפעה מהותית על עסקי החברה"

ארומה סניף טאגור / צילום: שני מוזס, גלובס

ארומה ת"א ממשיכה בסגירת הסניפים: הפעם ברמת אביב

ל"גלובס" נודע כי ארומה ת"א סוגרת את סניף רמת אביב במרכז המסחרי טאגור ● הסגירה הנוכחית שמצטרפת לשלושה סניפים נוספים שנסגרו במהלך משבר הקורונה ● ברשת מציינים כי מדובר בסגירה שתוכננה עוד לפני השפעות משבר הקורונה על הענף

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

לקראת הישורת האחרונה: מה יהיה הסיפור הגדול של הבחירות באמריקה?

ג'ו ביידן בוחר במועמדת היסטורית, הפלונטר הכלכלי בארה"ב מעמיק, ובפתח מסתמנת עונת בחירות חסרת תקדים ● שמואל רוזנר מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט', כדי למפות את הסיפורים הגדולים של קמפיין 2020 - וצופה שעשוי לקחת הרבה זמן עד שנדע מי בכלל ניצח ● האזינו

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות: סומוטו זינקה ב-63% במחזור ענק

מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומדד ת"א 90 טיפס בכ-1.3% ● נאוי קפצה ב-14% לאחר שפרסמה דוחות טובים, עליות חדות גם בתדיראן וישראכרט לאחר הדוחות ● לילך אשר טופילסקי מונתה ליו"ר קמהדע

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

ישראכרט ממחישה את השפעות הקורונה: קיטון בהכנסות, ירידה בהוצאות וחיתוך ברווח

חברת כרטיסי האשראי הגדולה במשק רשמה ברבעון השני רווח של 64 מיליון שקל ● המנכ"ל רון וקסלר: "משבר הקורונה פגע במיוחד בעסקים הקטנים והבינוניים, לצד תעשיות הבידור, התרבות והתיירות"

בני רוזנברג ז"ל במסיבת הפרידה מ"גלובס" / צילום: תמונה פרטית

"אמרת בני רוזנברג אמרת 'בית הדפוס של גלובס'"

רוזנברג, שניהל את בית הדפוס למעלה מ-20 שנה, נפטר השבוע • ילדיו ועמיתים לשעבר מספרים עליו

חלון ראווה ובו שלט להשכרה. אחד מבין אלפי עסקים שנאלצו לסגור בגלל המשבר הכלכלי / צילום: כדיה לוי, גלובס

גם נתוני מע"מ מאשרים: ככל שהעסק קטן כך הוא נפגע יותר מהקורונה

ניתוח של רשות המסים מגלה כי עסקים בעלי מחזור של עד 300 אלף שקל הכי נפגעו • יותר ממחצית העוסקים הזעירים ספגו ירידה של יותר מ-34% בהכנסות • הנתון המפתיע: פחות עסקים נסגרו השנה

בני גנץ ובנימין נתניהו בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הצעת החוק לדחיית הגשת תקציב המדינה אושרה בקריאה טרומית

הצעת החוק תעבור לוועדת כספים להכנה לקריאה ראשונה ● סיעת יהדות התורה החליטה לתת חופש הצבעה לחבריה

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

אוגרים אנרגיה: נוסטרומו של קובי ריכטר, רמי אונגר ותעבורה מגיעה לבורסה דרך מיזוג עם סומוטו

נוסטרומו מתחום האגירה והניהול של ביקושי אנרגיה תתמזג עם סומוטו תמורת הקצאת כ-75% ממניות סומוטו לבעלי המניות של נוסטרומו ● מניית סומוטו מגיבה לדיווח בזינוק של עד כ-60%, במחזור מסחר גדול מהרגיל

ממשבר להזדמנות. רשת המזון צ’יפוטלה עברה מהפך / צילום: מתוך CNBC

בגדים משאריות של אבוקדו: ממקסיקו באהבה

צ'יפוטלה השיקה ליין בגדים אורגני שעשוי ממחזור שאריות אבוקדו שנערם בסניפיה ● מנכ"ל באומן בר ריבנאי התאהב ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

4,161 דיווחים על חזרה לעבודה - פי 1.6 ממספר דורשי העבודה החדשים 2,575

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

הקרייה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סוכלו מתקפות סייבר מסוג "הנדסה חברתית" נגד תעשיות ביטחוניות בישראל

התוקפים, השייכים למערך התקיפה הבינלאומי "לזרוס", פנו דרך הרשת החברתית העסקית לינקדין לעובדים בתעשיות הביטחוניות בהצעות עבודה מפתות, כביכול בשם מגייסי כוח אדם ("ציידי ראשים") ● ניסיונות התקיפה בוצעו במהלך החודשים האחרונים

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סערה בתאגיד בעקבות הפרסום ב"גלובס": "אפליה של החטיבה הערבית ועובדיה"

אגודת העיתונאים בירושלים מאשימה את הנהלת תאגיד השידור הציבורי באפליה של החטיבה ועובדיה ● הרקע, פרסום אודות זימון לשימוע שקיבל מנהל החטיבה בעקבות דוח פנימי שמצא ליקויים

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 12 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ח"כ יאיר לפיד במליאת הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לפיד תוקף: "אם היית מקשיב לאבי לא היית עם שלושה כתבי אישום"

חילופי דברים קשים בין יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני ההצבעה על הצעת החוק של יש עתיד, לפיה נשיא המדינה לא יטיל את התפקיד להרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום ● הצעת החוק של לפיד נפלה בהצבעה שמית

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

רה"מ נתניהו: "אתמול פורסם עוד פוסט שקרא לאונס רעייתי"

במהלך סיור במפעל גילרו בבית שמש אמר ראש הממשלה כי קיים פוסט נוסף בו התבטאות מינית חריפה נגד שרה נתניהו, וטען כי לא ננקטת שום פעולה על כך ● עוד התייחס לתקציב ולמשבר הכלכלי: "מקווה מאוד שנוכל להציג תקציב בימים הקרובים"

אולם בג"ץ, רגע לפני הדיון / צילום: דוברות הרשות השופטת

בג"ץ דן בעתירה למינוי נציג אופוזיציה לוועדה למינוי שופטים

לאחר שהכנסת בחרה בח"כ צבי האוזר (כחול לבן) ובח"כ אוסנת מארק (הליכוד) לכהן בוועדה, בניגוד למסורת, עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בדרישה למנות נציג אופוזיציה בוועדה

המייסדים עמית בן דב (משמאל) ואילון רשף / צילום: רמי זרנגר

ישר לצמרת: הכירו את הסטארט-אפ הישראלי שהשלים גיוס לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

חברת Gong.io גייסה 200 מיליון דולר והפכה להיות אחת החברות הפרטיות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בישראל • החברה מפתחת מערכת מבוססת בינה מלאכותית לשיפור הביצועים של אנשי המכירות • עמית בן דב, מנכ"ל החברה ומייסד-שותף: "המכירות עלו פי שלושה בתקופת הקורונה"

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג מחוץ לארה"ב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג בתשלום מחוץ לארה"ב

רשת השידורים מסרה כי תציע שידורים חיים של ערוצי פוקס ניוז וביזנס, בשירות חדש שיושק החודש במקסיקו ● בספטמבר יושק השירות בספרד, בגרמניה ובבריטניה, ועד סוף השנה יהיה זמין ב-20 מדינות ● השירות יעלה 6.99 דולר בחודש