גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שכיר ועצמאי נפגעו מהקורונה באותה מידה. נחשו מי קיבל יותר סיוע

הארכת תקופת הזכאות לקבלת דמי אבטלה לשכירים הדגישה את הפערים לרעת העצמאים ● למשל, הפער בסיוע לשכיר ולעצמאי שהרוויחו לפני הקורונה כ-11 אלף שקל בחודש יכול להסתכם בכ-50%

הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

א' הוא שכיר. לפני משבר הקורונה הוא השתכר כ-11 אלף שקל בחודש. ב', השכן שלו, הוא עצמאי והרוויח פחות או יותר אותו דבר. שניהם שילמו מדי חודש מס הכנסה בשיעור 14% משכרם ודמי ביטוח לאומי כפי שנדרש מהם לפי חוק. עם פרוץ משבר הקורונה, א' נשלח לחל"ת ו-ב' נאלץ לסגור את העסק לתקופה. א' החל לקבל את דמי האבטלה מהמדינה, בשיעור של 6,567 שקל לחודש. תקופת החל"ת הוארכה לו מעת לעת, ובין מרץ ליוני הוא קיבל כמעט 30 אלף שקל מהמדינה.

באותו זמן מצא את עצמו ב' ללא דמי אבטלה, ללא רשת ביטחון, עם הוצאות שממשיכות גם כשהעסק סגור, ועם תוכניות מענקים שונות מהמדינה, שבמידה והוא יעמוד בכל התנאים שלהן הוא יקבל כ-23.4 אלף שקל. אם הוא נלחם על העסק שלו ופעילותו הכלכלית ירדה ב-20% "בלבד" במרץ-אפריל, הסכום ייחתך והוא לא יהיה זכאי ל-16,500 אלף מתוך הכספים הללו. ואם הפעילות לא תרד ב-40% במאי-יוני, הוא יאבד גם את שאר הכסף. למה? ככה בנויות תוכניות המענקים לעצמאים.

א' ו-ב' הם לא דמויות היפותטיות. הסיפור הזה, בתמצית, הוא סיפורם של העצמאים במשק. זוהי תמונת המצב עליה מתלוננים ארגוני העצמאים והעסקים בארץ מראשית משבר הקורונה. מעת לעת נראה שמצבם משתפר, קולם נשמע, ותנאי המענקים משתפרים מעט. עם זאת, בסיס האפליה נותר בעינו. לכן הם יצאו לרחובות במוצ"ש, רגע לאחר שפורסמה תוכנית סיוע חדשה שתלווה אותם עד 2021, ומציפים את הרשתות החברתיות בפוסטים קורעי לב או מלאי זעם.

שכירים מקבלים יותר תמיכה מהמדינה

הפעימות לא עזרו לבעלי עסקים

במסגרת הפיצויים לעצמאים במשבר הקורונה הוחלט על מתן שתי פעימות סיוע לעצמאים ותוספת לעסקים קטנים (המכונה גם פעימה שלישית של סיוע). הפעימה הראשונה אפשרה פיצוי לעצמאים שנפגעו כתוצאה ממשבר הקורונה ועד לסכום של 6,000 שקל; הפעימה השנייה אפשרה פיצוי עד לסכום של 10,500 שקל.

תוספת לעצמאים קטנים סיפקה מענק בסכומים משתנים כתלות במחזור העסק. כך, עצמאי אשר נאלץ לסגור את העסק שלו ולא נהנה מהכנסות כלל לאורך משבר הקורונה, והשתכר שכר ממוצע במשק בקרב עצמאים (כ-11 אלף שקל), היה זכאי למענק כולל מקסימלי בסך 15,911 שקל. עם זאת, סכום זה ניתן רק לעצמאים שנאלצו להפסיק את פעילותם כליל. עצמאים שהמשיכו בפעילות מסוימת זכו לסכומים נמוכים יותר.

לעומתם, באמצעות מנגנון תשלום החל"ת, שכיר בעל שכר ממוצע במשק של 10,950 שקל זכה לדמי אבטלה של 60% משכרו. ככל שהוא נמצב בקבוצת הגיל 35-45 עד 2 תלויים, יהיה זכאי סך הכל לדמי אבטלה בסך 22,984 שקל.

"המדינה סיפקה לשכירים אלו תשלומים וביטחון סוציאלי הגבוה בקרוב ל-45% ביחס לקבוצת העצמאים. מעבר לכך, שכירים בקבוצת גיל זו זכאים לדמי אבטלה לתקופה של שבעה חודשים ולכן גם במידה ולא ימצאו תעסוקה בחודשים הקרובים, עדיין יהיו זכאים לדמי אבטלה, בעוד שעצמאים שאינם מצליחים לייצר הכנסות אינם זכאים למענקים נוספים", אומר ד"ר רובי נתנזון, היועץ הכלכלי של ארגון להב.

לדבריו, "אחת הסיבות המרכזיות לפער היא העובדה שדמי אבטלה יכולים להיות משולמים לתקופה ממושכת הרבה יותר מאשר תקופת המענקים לעצמאים. המענקים אליהם היו זכאים העצמאים אפשרו התמודדות רק עבור התקופה בה המגבלות במשק היו משמעותיות - חודשים מרץ-מאי 2020. בפועל, עצמאים רבים, מתקשים לחזור לפעילות מלאה אם בכלל".

מאחר שקבוצה קטנה של עצמאים מרוויחה סכומים גבוהים בתור בעלים של עסקים, ערך ד"ר נתנזון בחינה נוספת גם עבור השכר החציוני במשק לעצמאים ולשכירים. גם מהבחינה הזאת עולה פער משמעותי בין עצמאים לשכירים. עצמאי עם שכר חציוני של 8,060 שקל בחודש, היה זכאי למענקים בסך 11,581 שקל. לעומת זאת, שכיר עם שכר חציוני של 8,000 שקל, זכאי לדמי אבטלה בשיעור 18,480 לתקופה של מרץ-יוני. הפער הוא של 6,900 שקל לטובת השכירים.

הארכת זכאות לדמי אבטלה 

בשבוע שעבר התקבלה החלטה ממשלתית להאריך את תקופה דמי הזכאות לדמי אבטלה עבור אוכלוסיית השכירים עד גיל 28, שכן משך הזכאות שלהם לדמי אבטלה הסתיים. בהתאם לתנאי הזכאות לדמי אבטלה, צעירים רבים אשר החלו לקבל דמי אבטלה בתחילת חודש אפריל לאור משבר הקורונה, היו צפויים לסיים את זכאותם בחודש יוני.

צעירים עד גיל 25 זכאים לדמי אבטלה לתקופה של עד 50 ימים, וצעירים בגילאים שבין 25-28 זכאים לדמי אבטלה לתקופה מקסימלית של 67 ימים. לפי הערכות הביטוח הלאומי, מספר המובטלים בקבוצת גיל זו שזכאותם לדמי אבטלה צפויה היתה להסתיים בחודש יוני היא 300 אלף. לפי הערכת מרכז מאקרו, תשלומי דמי האבטלה הממוצעים צפויים לעמוד על 4,200 שקל בחודש. עלות החלת צעד זה צפויה לעמוד על 1.26 מיליארד שקל.

באותה נשימה, התפרסמה בשבוע שעבר התוכנית הכלכלית החדשה לעצמאים - לפיה עצמאים יהיו זכאים למענק של 15 אלף שקל אחת לחודשיים ככל שהירידה שלהם בהכנסות היא 40% ויותר. גובה המענק יחושב כעד 70% מההכנסה החודשית.

נשמע מצוין, אבל גם התוכנית הזאת רק חידדה לעצמאים את האפליה. תקרת הפיצוי ירדה בן לילה ל-7,500 שקל בחודש, לעומת 10,500 לשכירים - וכמובן שמדובר בסכום מקסימלי ורבים מהעצמאים יקבלו הרבה פחות. בנוסף, הם צריכים להוכיח ירידה של 40% בהכנסות - רף שייתכן שיוציא עצמאים רבים שנפגעו ממסגרת הפיצוי.

מעודדים סגירת עסקים

"עצמאים בעלי שכר ממוצע ללא הכנסות צפויים למענק חודשי בסך 7,500 שקל. לעומת זאת, עצמאים בעלי שכר חציוני במשק, ללא הכנסות, צפויים למענק חודשי של 5,642 שקל. בהשוואה לאוכלוסיית העצמאים, שכירים בעלי שכר ממוצע במשק זכאים לדמי אבטלה חודשיים בסך 6,567 שקל ושכירים בעלי שכר חציוני במשק זכאים לדמי אבטלה חודשיים בסך 5,280 שקל. עם זאת, בפועל, מרבית העצמאים לא סובלים מירידה מלאה בהכנסות ולכן ייהנו מהכנסות חלקיות בלבד", אומר ד"ר נתנזון.

מהתוכנית עולים שני פערים מרכזיים שפוגעים באופן משמעותי באוכלוסיית העצמאים: ירידה במספר העצמאים הזכאים למענקים וגובה המענקים החלקי הצפוי.

מספר העצמאים הזכאים למענק צפוי לרדת באופן משמעותי לאור הקשחת תנאי הזכאות. על פי ההערכות, כ-80 אלף עצמאים, שהיו זכאים בעבר למענקים, לא צפויים להיות זכאים בשלב הנוכחי לכל מענק מהמדינה. במקביל, רבים מהעצמאים ממשיכים לעבוד גם אם חוו ירידה משמעותית בהכנסות, ולכן עלולים לקבל סכומי סיוע נמוכים מאוד.

לדברי רועי כהן, יו"ר להב, "זוהי התוצאה של ההזנחה של שנים בטיפול בעצמאים מול השכירים ואפליה שזועקת לשמיים. שכירים יש להם ביטחון סוציאלי וכלכלי ועצמאים שמופקרים לגורלם. זה מוביל לכך שנכנסים לגל שני בלי מנגנון מוסדר של דמי אבטלה לעצמאים. באיזו קלות הורידו לנו את רף הפיצוי מ-10,500 ל-7,500. למה? יש לנו דם אחר? למה שכיר מקבל 10,500? אנחנו משלמים פחות ארנונה? פחות חשמל? פחות מים"?

מעבר לכך, תוקף כהן את רף הפגיעה במחזור בהיקף 40%. "העצמאי מנסה להפעיל את העסק כדי לא ליפול כל כולו על המדינה ונענש על זה. הרעיון שעצמאי צריך להיות מסכן כדי לקבל סיוע מהמדינה זה אנטי-כלכלה. המדינה אומרת, שרק למי שמתמוטט אני עוזר, ומשאיר מאחור את כל מי שמנסה לשרוד ולהפעיל את העסק ולהניע את הכלכלה".

יועץ מס ירון גינדי , נשיא לשכת יועצי המס, מוסיף כי "מעבר למשמעות של פגיעה במרקם החברתי והכלכלי שהאפליה הבלתי מוסרית הזאת מייצרת, היא מביאה למצב שבו הדור הצעיר שלנו נמנע מללכת ליזמות ועצמאות, במיוחד לאור העובדה שנצרבה בתודעתו תמונת המצב העגומה, ואפילו הייתי מעז לומר המשפילה - של מגזר העצמאים במשבר הקורונה". 

עוד כתבות

דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים / צילום: איל יצהר

"צמיחה גבוהה ב-2022 לא מובטחת. צריך לדאוג להגדלת פריון הייצור"

כך אמר היום מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר בכנס Gexcutives בהשתתפות המנהלות והמנהלים הבכירים במשק ● "אני סבור שאם ייתכנו 'צלקות' ממשבר הקורונה, העיקריות בהן יהיו בשוק העבודה. כתוצאה מכך צפויה תנועה גדולה של עובדים מענפים מסוימים לאחרים"

משרדים בתל אביב. "בשוק הטכנולוגי הביקוש גדל" / צילום: Shutterstock

שוק המשרדים מתאושש: המחירים בתל אביב חוזרים לרמה של לפני הקורונה

סקר שעשתה חברת CBRE ישראל מראה כי דמי השכירות למשרדים בתל אביב עלו ברבעון שעבר ב-4% והגיעו ל-110 שקל למ"ר בממוצע • מחירי הנדל"ן המסחרי עדיין יורדים, אבל בקצב איטי יותר מאשר בעבר

חסאן טואפרה / צילום: תמונה פרטית

"מהפכת הסיבים האופטיים תרחיב את הפערים בחברה הערבית"

ראש הרשות לפיתוח כלכלי של החברה הערבית, חסאן טואפרה, מותח ביקורת חריפה על משרד התקשורת ועל מהפכת הסיבים האופטיים: "אם תוצאות הרפורמה היא לא שוויונית, היא לא רפורמה טובה; צריך לעשות בה תיקונים, ועוד לא מאוחר"

מגדל המחצבה בנשר / הדמיה: קרדיט מילוסלבסקי אדריכלים

הוועדה המחוזית חיפה אישרה הקמת מגדל בן 54 קומות במחצבת 4.5 בנשר

המגדלים אמורים לגשר על פער טופוגרפיה ולחבר את הטכניון בחיפה עם העיר נשר והצ'ק פוסט

אתר SHEIN בעברית

לתשומת לב ליברמן וברביבאי: הכסף הישראלי לא חייב "לברוח" ל-SHEIN הסינית

תוך זמן קצר הפכה חברת SHEIN הסינית לאתר מכירות האופנה הגדול בעולם • גם בארץ היא שחקנית חזקה, יותר מטרמינל X, אסוס ונקסט ביחד • הפתרון הוא לא ביטול הפטור ממע"מ, אלא גיבוש תוכנית נאמנות שמעודדת רכישה באתרים כחול-לבן

שר האוצר אביגדור ליברמן בריאיון לנעמה סיקולר / צילום: איל יצהר

שר האוצר בריאיון מיוחד לגלובס: "אני לא מכניס עיזים לתקציב כדי להוציא אותן. אם נעביר אותו, נחזיק ארבע וחצי שנים"

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר הערב בכנס "גלובס" בריאיון כלכלי ראשון כי "ריבית אפס לא תימשך לעולם. הבנקים צריכים להיות זהירים עם מתן משכנתאות" ● לדבריו, "החקלאות היום היא אתר ארכיאולוגי של מפא"י"

רחוב אוקספורד בלונדון, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Alberto Pezzali

שבוע ל"ניסוי הבריטי": מה קרה למספר המאומתים במדינה?

למרות שיעור חיסון של כ-54% באוכלוסייה, נרשמו ערב פתיחת המשק באנגליה כ-50 אלף מקרים ביום ● רופאים ומומחים שצוטטו בכלי התקשורת הבריטיים הצביעו על כך שבימים האחרונים המגפה נמצאת במגמת דעיכה בממלכה המאוחדת

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

בתי המלון באילת ממשיכים להתחזק, המלונות בשאר הארץ בבעיה

עפ"י דוח הלינות והתפוסות במלונות בארץ שמפרסמת התאחדות המלונות לחודש יוני 2021 ולחציון הראשון של השנה, אילת וים המלח נהנות מתיירי הפנים, ומנגד בבתי המלון בירושלים ובנצרת נרשמות תפוסות נמוכות מאוד

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

"ההנפקות הולכות קשה מבעבר, אבל חברות טובות לא צריכות להיתקל בבעיות"

סוף השבוע שעבר לימד כי הביקושים בשוק ההנפקות בת"א עדיין קיימים, עם גיוסים מוצלחים של טרמינל איקס וחברת התשתיות והאנרגיה רימון

מתקן נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock, Kamarudheen Sallaapam

ערב הסעודית והאמירויות הגיעו לרגיעה: כך ישפיע ההסכם החדש באופ"ק על יוקר המחיה

המלחמה על קצב ייצור הנפט בין האמירויות לערב הסעודית העצימה את החשש התמידי של שאר החברות באופ"ק מפני עתיד הארגון ● התפרקות קרטל הנפט לא בהכרח תהיה רעה לאמירתיים, שממילא חותרים להגברת הייצור - גם אם יפסידו מירידה במחירים

אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים / צילום: תמר מצפי

אפי נכסים השלימה רכישה של מחצית הזכויות בפרויקט בהוד השרון ב-328 מיליון שקל

החברה דיווחה שהשלימה אתמול את העסקה, שנתחמה בסוף חודש ינואר לאחר התקיימות כל התנאים המתלים, ובהם אישור הממונה על התחרות ● אפי נכסים קידמה את העסקה יחד עם שותף שמנהל את המתחם ושהחזיק טרם ההשלמה ב-33.3% מהזכויות בפרויקט

הקניון בלימסול, קפריסין. 130 נקודות מכירה על פני 3 קומות / צילום: מצגת החברה

קניון בקפריסין עומד למכירה, ויש לא מעט ישראלים שמתעניינים

בעלי מול הים וחברת דורסל הם בין המתמודדים על רכישת קניון בקפריסין, לפי שווי של כ-80 מיליון אירו ● מכירת הקניון שהיה בבעלות ב.ס.ר אירופה שקרסה, צפויה להשיב חלק משמעותי מחוב האג"ח שהותירה החברה

רן הר נבו / צילום: אופיר קדמי

הרוכש התחרט, המשקיעים לא קיבלו החזר, ולעובדים נשבר הלב: הווידוי של היזם רן הר-נבו

אסטרטגיית הקהילות החדשה וההצפה בשוק חברות הסטארט-אפ בתחום זה הביאו לאובדן היתרון התחרותי של הומיז, חברת סטארט-אפ ניו יורקית שהוקמה על ידי רן הר-נבו וחנן לשובר ● השניים החליטו לסגור את החברה בשבוע שעבר ● אתמול, הסביר לראשונה הר-נבו בעמוד הפייסבוק שלו מה הוביל להחלטה הקשה

הדמייה של המגדל ברחוב הירקון 33-37 / צילום: יח"צ ישראל קנדה

אושרה תוכנית להקמת מגדל מלונאות ומגורים חדש בירקון בתל אביב

התוכנית ברחוב הירקון 33-37 כוללת מגדל בגובה 21 קומות עם 263 חדרי מלון לצד 78 יח"ד

עידן עופר / צילום: יוסי כהן

ותודה לכיל וצים: עידן עופר הגדיל השנה את הונו במיליארדי שקלים

מניות החברה לישראל חוזרות למדד המוביל של ת"א לאחר היעדרות של שנה, שבמהלכה קפצו ביותר מפי שלושה ● גם חברת ההחזקות הנוספת של עופר, קנון, זוכה לעדנה, בעיקר על רקע עסקי הספנות הפורחים של צים

אלונה בר און / צילום: איל יצהר

"הציבור מאמין למגזר העסקי, למרות עשור של הטחות בוץ בלתי פוסקות"

"לפי מדדי האמון האחרונים של אדלמן, מזה זמן שהציבור מאמין למגזר העסקי יותר מלמגזר הציבורי ולתקשורת", אמרה הערב מו"לית גלובס אלונה בר און בפתיחת כנס Gexcutives ● לדבריה, הציבור נושא עיניים למגזר העסקי שיתמודד עם הבעיות ששיטות הממשל הקיימות לא מצליחות לפתור

מוסך צמיגים / צילום: תמר מצפי

רשות התחרות מפרסמת את ממצאי הבדיקה שערכה בענף החלפים לרכב

הרשות ממליצה ללקוחות לקחת בחשבון את עלות החלפים לאורך חיי הרכב כשיקול לפני הקנייה

קטיף בשדות חקלאיים. ארגוני החקלאים מעדיפים את השיטה הנוכחית של חסימת תחרות מחו"ל / צילום: שלומי יוסף

הרפורמות החלומיות של משרד האוצר נגד קבוצות הלחץ. מי ימצמץ ראשון?

עשרות רפורמות שאפתניות שמשרד האוצר חולם מזה שנים להביא אל המשק הישראלי ממלאות את טיוטת חוק ההסדרים ● אבל החקלאים, משרד הביטחון ואפילו היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, יוצאים לקרבות משלהם נגדן ● מה יעלה בגורלן? גלובס עושה סדר

גלעד קריב / צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

ועדת החוקה דחתה את ההצבעה על הכנסת 4 מדינות לרשימה האדומה. ביקורת נמתחה על האכיפה למבודדים

חברי הוועדה החליטו לדחות את ההצבעה בנושא הכנסת טורקיה, גיאורגיה, קפריסין ובריטניה לרשימת המדינות האדומות • יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד קריב: "אם לא יהיו תשובות, הוועדה לא תצביע וההכרעה תעבור למליאה, או שנקצר את תוקף התקנות ל-48 שעות וניתן גם להפיל את התקנות"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בירידות; אורמד זינקה 14% והרימה את מדד הביומד

ת"א-35 ירד ב-0.2%, ת"א-90 איבד 0.6% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל ● הבורסות בסין והונג קונג איבדו מעל 2% על רקע החמרת הרגולציה ● עונת הדוחות בוול סטריט: טסלה תפרסם תוצאות ● שיעור האבטלה לחודש יוני עמד על 8.8%