גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שכיר ועצמאי נפגעו מהקורונה באותה מידה. נחשו מי קיבל יותר סיוע

הארכת תקופת הזכאות לקבלת דמי אבטלה לשכירים הדגישה את הפערים לרעת העצמאים ● למשל, הפער בסיוע לשכיר ולעצמאי שהרוויחו לפני הקורונה כ-11 אלף שקל בחודש יכול להסתכם בכ-50%

הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

א' הוא שכיר. לפני משבר הקורונה הוא השתכר כ-11 אלף שקל בחודש. ב', השכן שלו, הוא עצמאי והרוויח פחות או יותר אותו דבר. שניהם שילמו מדי חודש מס הכנסה בשיעור 14% משכרם ודמי ביטוח לאומי כפי שנדרש מהם לפי חוק. עם פרוץ משבר הקורונה, א' נשלח לחל"ת ו-ב' נאלץ לסגור את העסק לתקופה. א' החל לקבל את דמי האבטלה מהמדינה, בשיעור של 6,567 שקל לחודש. תקופת החל"ת הוארכה לו מעת לעת, ובין מרץ ליוני הוא קיבל כמעט 30 אלף שקל מהמדינה.

באותו זמן מצא את עצמו ב' ללא דמי אבטלה, ללא רשת ביטחון, עם הוצאות שממשיכות גם כשהעסק סגור, ועם תוכניות מענקים שונות מהמדינה, שבמידה והוא יעמוד בכל התנאים שלהן הוא יקבל כ-23.4 אלף שקל. אם הוא נלחם על העסק שלו ופעילותו הכלכלית ירדה ב-20% "בלבד" במרץ-אפריל, הסכום ייחתך והוא לא יהיה זכאי ל-16,500 אלף מתוך הכספים הללו. ואם הפעילות לא תרד ב-40% במאי-יוני, הוא יאבד גם את שאר הכסף. למה? ככה בנויות תוכניות המענקים לעצמאים.

א' ו-ב' הם לא דמויות היפותטיות. הסיפור הזה, בתמצית, הוא סיפורם של העצמאים במשק. זוהי תמונת המצב עליה מתלוננים ארגוני העצמאים והעסקים בארץ מראשית משבר הקורונה. מעת לעת נראה שמצבם משתפר, קולם נשמע, ותנאי המענקים משתפרים מעט. עם זאת, בסיס האפליה נותר בעינו. לכן הם יצאו לרחובות במוצ"ש, רגע לאחר שפורסמה תוכנית סיוע חדשה שתלווה אותם עד 2021, ומציפים את הרשתות החברתיות בפוסטים קורעי לב או מלאי זעם.

שכירים מקבלים יותר תמיכה מהמדינה

הפעימות לא עזרו לבעלי עסקים

במסגרת הפיצויים לעצמאים במשבר הקורונה הוחלט על מתן שתי פעימות סיוע לעצמאים ותוספת לעסקים קטנים (המכונה גם פעימה שלישית של סיוע). הפעימה הראשונה אפשרה פיצוי לעצמאים שנפגעו כתוצאה ממשבר הקורונה ועד לסכום של 6,000 שקל; הפעימה השנייה אפשרה פיצוי עד לסכום של 10,500 שקל.

תוספת לעצמאים קטנים סיפקה מענק בסכומים משתנים כתלות במחזור העסק. כך, עצמאי אשר נאלץ לסגור את העסק שלו ולא נהנה מהכנסות כלל לאורך משבר הקורונה, והשתכר שכר ממוצע במשק בקרב עצמאים (כ-11 אלף שקל), היה זכאי למענק כולל מקסימלי בסך 15,911 שקל. עם זאת, סכום זה ניתן רק לעצמאים שנאלצו להפסיק את פעילותם כליל. עצמאים שהמשיכו בפעילות מסוימת זכו לסכומים נמוכים יותר.

לעומתם, באמצעות מנגנון תשלום החל"ת, שכיר בעל שכר ממוצע במשק של 10,950 שקל זכה לדמי אבטלה של 60% משכרו. ככל שהוא נמצב בקבוצת הגיל 35-45 עד 2 תלויים, יהיה זכאי סך הכל לדמי אבטלה בסך 22,984 שקל.

"המדינה סיפקה לשכירים אלו תשלומים וביטחון סוציאלי הגבוה בקרוב ל-45% ביחס לקבוצת העצמאים. מעבר לכך, שכירים בקבוצת גיל זו זכאים לדמי אבטלה לתקופה של שבעה חודשים ולכן גם במידה ולא ימצאו תעסוקה בחודשים הקרובים, עדיין יהיו זכאים לדמי אבטלה, בעוד שעצמאים שאינם מצליחים לייצר הכנסות אינם זכאים למענקים נוספים", אומר ד"ר רובי נתנזון, היועץ הכלכלי של ארגון להב.

לדבריו, "אחת הסיבות המרכזיות לפער היא העובדה שדמי אבטלה יכולים להיות משולמים לתקופה ממושכת הרבה יותר מאשר תקופת המענקים לעצמאים. המענקים אליהם היו זכאים העצמאים אפשרו התמודדות רק עבור התקופה בה המגבלות במשק היו משמעותיות - חודשים מרץ-מאי 2020. בפועל, עצמאים רבים, מתקשים לחזור לפעילות מלאה אם בכלל".

מאחר שקבוצה קטנה של עצמאים מרוויחה סכומים גבוהים בתור בעלים של עסקים, ערך ד"ר נתנזון בחינה נוספת גם עבור השכר החציוני במשק לעצמאים ולשכירים. גם מהבחינה הזאת עולה פער משמעותי בין עצמאים לשכירים. עצמאי עם שכר חציוני של 8,060 שקל בחודש, היה זכאי למענקים בסך 11,581 שקל. לעומת זאת, שכיר עם שכר חציוני של 8,000 שקל, זכאי לדמי אבטלה בשיעור 18,480 לתקופה של מרץ-יוני. הפער הוא של 6,900 שקל לטובת השכירים.

הארכת זכאות לדמי אבטלה 

בשבוע שעבר התקבלה החלטה ממשלתית להאריך את תקופה דמי הזכאות לדמי אבטלה עבור אוכלוסיית השכירים עד גיל 28, שכן משך הזכאות שלהם לדמי אבטלה הסתיים. בהתאם לתנאי הזכאות לדמי אבטלה, צעירים רבים אשר החלו לקבל דמי אבטלה בתחילת חודש אפריל לאור משבר הקורונה, היו צפויים לסיים את זכאותם בחודש יוני.

צעירים עד גיל 25 זכאים לדמי אבטלה לתקופה של עד 50 ימים, וצעירים בגילאים שבין 25-28 זכאים לדמי אבטלה לתקופה מקסימלית של 67 ימים. לפי הערכות הביטוח הלאומי, מספר המובטלים בקבוצת גיל זו שזכאותם לדמי אבטלה צפויה היתה להסתיים בחודש יוני היא 300 אלף. לפי הערכת מרכז מאקרו, תשלומי דמי האבטלה הממוצעים צפויים לעמוד על 4,200 שקל בחודש. עלות החלת צעד זה צפויה לעמוד על 1.26 מיליארד שקל.

באותה נשימה, התפרסמה בשבוע שעבר התוכנית הכלכלית החדשה לעצמאים - לפיה עצמאים יהיו זכאים למענק של 15 אלף שקל אחת לחודשיים ככל שהירידה שלהם בהכנסות היא 40% ויותר. גובה המענק יחושב כעד 70% מההכנסה החודשית.

נשמע מצוין, אבל גם התוכנית הזאת רק חידדה לעצמאים את האפליה. תקרת הפיצוי ירדה בן לילה ל-7,500 שקל בחודש, לעומת 10,500 לשכירים - וכמובן שמדובר בסכום מקסימלי ורבים מהעצמאים יקבלו הרבה פחות. בנוסף, הם צריכים להוכיח ירידה של 40% בהכנסות - רף שייתכן שיוציא עצמאים רבים שנפגעו ממסגרת הפיצוי.

מעודדים סגירת עסקים

"עצמאים בעלי שכר ממוצע ללא הכנסות צפויים למענק חודשי בסך 7,500 שקל. לעומת זאת, עצמאים בעלי שכר חציוני במשק, ללא הכנסות, צפויים למענק חודשי של 5,642 שקל. בהשוואה לאוכלוסיית העצמאים, שכירים בעלי שכר ממוצע במשק זכאים לדמי אבטלה חודשיים בסך 6,567 שקל ושכירים בעלי שכר חציוני במשק זכאים לדמי אבטלה חודשיים בסך 5,280 שקל. עם זאת, בפועל, מרבית העצמאים לא סובלים מירידה מלאה בהכנסות ולכן ייהנו מהכנסות חלקיות בלבד", אומר ד"ר נתנזון.

מהתוכנית עולים שני פערים מרכזיים שפוגעים באופן משמעותי באוכלוסיית העצמאים: ירידה במספר העצמאים הזכאים למענקים וגובה המענקים החלקי הצפוי.

מספר העצמאים הזכאים למענק צפוי לרדת באופן משמעותי לאור הקשחת תנאי הזכאות. על פי ההערכות, כ-80 אלף עצמאים, שהיו זכאים בעבר למענקים, לא צפויים להיות זכאים בשלב הנוכחי לכל מענק מהמדינה. במקביל, רבים מהעצמאים ממשיכים לעבוד גם אם חוו ירידה משמעותית בהכנסות, ולכן עלולים לקבל סכומי סיוע נמוכים מאוד.

לדברי רועי כהן, יו"ר להב, "זוהי התוצאה של ההזנחה של שנים בטיפול בעצמאים מול השכירים ואפליה שזועקת לשמיים. שכירים יש להם ביטחון סוציאלי וכלכלי ועצמאים שמופקרים לגורלם. זה מוביל לכך שנכנסים לגל שני בלי מנגנון מוסדר של דמי אבטלה לעצמאים. באיזו קלות הורידו לנו את רף הפיצוי מ-10,500 ל-7,500. למה? יש לנו דם אחר? למה שכיר מקבל 10,500? אנחנו משלמים פחות ארנונה? פחות חשמל? פחות מים"?

מעבר לכך, תוקף כהן את רף הפגיעה במחזור בהיקף 40%. "העצמאי מנסה להפעיל את העסק כדי לא ליפול כל כולו על המדינה ונענש על זה. הרעיון שעצמאי צריך להיות מסכן כדי לקבל סיוע מהמדינה זה אנטי-כלכלה. המדינה אומרת, שרק למי שמתמוטט אני עוזר, ומשאיר מאחור את כל מי שמנסה לשרוד ולהפעיל את העסק ולהניע את הכלכלה".

יועץ מס ירון גינדי , נשיא לשכת יועצי המס, מוסיף כי "מעבר למשמעות של פגיעה במרקם החברתי והכלכלי שהאפליה הבלתי מוסרית הזאת מייצרת, היא מביאה למצב שבו הדור הצעיר שלנו נמנע מללכת ליזמות ועצמאות, במיוחד לאור העובדה שנצרבה בתודעתו תמונת המצב העגומה, ואפילו הייתי מעז לומר המשפילה - של מגזר העצמאים במשבר הקורונה". 

עוד כתבות

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון

מידרוג מורידה דירוג לקרסו: "היעדר מענה בקטגוריה ההיברידית והיצע מוגבל ברכבים פרטיים"

חברת הדירוג: "השלמת רכישתה של קל אוטו מובילה לעלייה מסוימת בסיכון העסקי משום שענף הליסינג התפעולי מאופיין בסיכון עסקי גבוה יחסית"

השטח שבו יבנה פרויקט יונייטד שרונה/  צילום: יניב אלמליח, יח"צ

קבוצת הרכישה יונייטד שרונה: ההפרות תוקנו וקנס המיליונים הופחת

לפני למעלה משנה הוטל על הקבוצה קנס כספי של למעלה מ-4 מיליון שקל ● לאחר תיקון ההפרות על ידי הקבוצה הופחת הקנס ל-600 אלף שקל בלבד ● הממונה על חוק המכר: "גם חברי קבוצות רכישה כפופים לחוק המכר"

רונן שמיר / צילום: רפי דלויה

עוקפת את הרשתות: אלפא קוסמטיקס תמכור ישירות לצרכן

ל"גלובס" נודע כי ביולי עלה לאוויר האתר של "אלפא קוסמטיקה", במתכונת פיילוט ● קוסמטיקה היא מיבואניות מוצרי הלייף סטייל הגדולות בישראל, ומבין מוצריה ניתן למצוא את ניוואה, לאבלו, נורת' פייס, ואנס ובולגארי ● האתר מספק משלוחים חינם בקנייה של 300 שקל ומעלה

הטיילת על רקע הרי אילת / צילום: יוד צילומים

משרד התיירות: דרוש תקציב לעידוד תיירות פנים; האוצר: אי אפשר להשיג חדר באילת

משרד התיירות דרש תקציב מיוחד לעידוד ושיווק תיירות פנים בדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה ● באוצר השיבו כי המשרד כבר דרש וקיבל שני מיליון שקל למטרה זו, ושכרגע נראה כי תפוסת המלונות בארץ נמצאת במצב טוב

מאוריסיו ביאור / צילום: שלומי יוסף

נציגי אלשטיין ודסק"ש עזבו את דירקטוריון שופרסל, חוץ מהיו"ר

מאוריסיו ביאור, יו"ר רשת הקמעונאות, נשאר בינתיים בתפקידו גם לאחר שקבוצת אי.די.בי מימשה לאחרונה את החזקותיה בה

תום ליבנה, מנכ”ל ואחד ממייסדי חברת ורביט / צילום: שלומי יוסף, גלובס

“הדבר המסוכן אצלנו זה שיש הרבה הזדמנויות וצריך לא להתפזר”

תום ליבנה, מנכ"ל מפתחת התמלול האוטומטי ורביט, מספר ל"גלובס" למה המשקיעים נרתעו בהתחלה, מדוע אינו מעוניין שיוטיוב תהיה לקוחה בולטת ואיך מגיעים להובלת סטארט-אפ מבטיח אחרי שירות בצנחנים ולימודים לא טכנולוגיים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

טבע עקפה תחזיות הרווח ברבעון; ההכנסות נשחקו בגלל המשך הירידה במכירות הקופקסון

ירידה בגנריקה ובתרופות המקוריות בנדקה וטראנדה קוזזה חלקית בעלייה במכירות התרופות המקוריות אוסטדו ואג'ובי ● המנכ"ל שולץ: במחצית הראשונה "ביצועינו אף עלו על התקופה המקבילה. הרווחיות, ובעיקר תזרים המזומנים החופשי, היו חזקים, באופן שאפשר לנו להמשיך להפחית את החוב נטו ולאשר התחזית ל-2020"

רועי פולקמן/ צילום: תמר מצפי

שר התקשורת מקים ועדה בראשות רועי פולקמן לבחינת הרגולציה בערוצי הטלוויזיה

הוועדה, בראשות חבר הכנסת לשעבר, צפויה לרכז את עבודת המטה שנעשתה עד היום בתחום, לעדכן אותה ולהמליץ על השינויים הנדרשים בתחום הרגולציה ● שר התקשורת יועז הנדל: "שוק התקשורת נמצא במשבר מתמשך, ולרגולציה יש חלק גדול בכך"

רחבי בריטניה, מחאות BLM עוררו שאלות לא נוחות על איך בריטניה השתלטה על מסחר העבדים העולמי בימיה כאימפריה. תפקידה אינו נלמד בהרחבה בבתי הספר במדינה / צילום: Peter Byrne, Associated Press

העבר "המלוכלך" של אנגליה צף למעלה: צאצאי קהילת העבדים השחורים בליברפול דורשים חשבון נפש

כמעט 40 שנה חלפו מאז המהומות האלימות בליברפול שסימלו את יחסי הגזעים הגרועים בבריטניה ● לפני 200 שנה, העיר הייתה מרכז הסחר הגדול ביותר בבריטניה של עבדים ● פסלים ורחובות על שמם של סוחרי עבדים פרושים על פני כל העיר ● עכשיו ליברפול חזרה להתמודד עם עברה

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

אמיר ברמלי נעצר בחשד לפרשת הונאה חדשה

רשות ני"ע טוענת כי קיים חשש קונקרטי שברמלי יימלט מהארץ ● על פי החשד, בזמן שברמלי מחכה להכרעת דינו בתיק שבו הוא מואשם בהונאת משקיעים, הוא המשיך לבצע עבירות דומות

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הזדמנות אחרונה למענק: עשרה ימים נוספים להגשת בקשות למענקי הסיוע בפעימה השנייה והשלישית

ב-7 באוגוסט אמורה להסתיים תקופת הגשת הבקשות למענקי סיוע לעצמאים ולשכירים בעלי שליטה (פעימה שנייה) וכן למענקי סיוע לעצמאים שמחזור פעילותם בשנת 2019 היה עד 300 אלף שקל (פעימה שלישית) ● רשות המסים העניקה הערב ארכה של עשרה ימים נוספים להגשת הבקשות, עד ה-17 באוגוסט

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

הקרב על בניית תשתיות מתחמם; דרישה מנת"ע לפסול חברה סינית

במכתב שנשלח מהתאחדות הקבלנים לנת"ע נטען כי החברה הסינית שנבחרה במכרז לבניית גשר בת"א מקיימת קשרים עם איראן ● לשכות חברות הבנייה הסיניות: "דרישה מופרכת" ● ברקע: דוח מבקר המדינה שהצביע השבוע

הבית החכם של בזק / צילום: יח"צ

בזק משדרגת את שירות הבית החכם עם יותר גלאים באפליקציה אחת

השירות החדש כולל ניהול גלאים ומתגים חכמים, בהם מצלמה חכמה, גלאי מזגן, מתג דוד, מתג תאורה ועוד ● בשלב ראשון השירות יהיה פתוח לעזרים קוליים רק דרך סירי של אפל ולא יאפשר חיבור שירותים חדשים חיצוניים שאינם של בזק

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאתמול: 2,485 דורשי עבודה חדשים - פי 2.6 מובטלים חדשים מחוזרים לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

איילת שקד בהצעת חוק פסקת ההתגברות, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת דחתה את הצעת פסקת ההתגברות ואת ועדת החקירה בפרשת הצוללות

פסקת ההתגברות נדחתה ברוב עצום של 71 נגד 5 ● 19 ח"כים תמכו בהקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות, אך 48 התנגדו ● חברי הליכוד נעדרו מההצעה על פסקת ההתגברות, וחברי כחול לבן נעדרו מההצעה להקים ועדת חקירה על הצוללות

חנויות ריקות ברחוב ביאליק ברמת גן  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הגירעון מזנק ל-7.2%: רק 14 מיליון שקל שולמו בתכנית מענקי החזרת עובדים מחל"ת

הפער בין הוצאות המדינה במסגרת תוכניות החילוץ לבין תקרת ההוצאה המתוכננת עמד על 12.5 מיליארד שקל

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

חיים על חבית נפץ: האם אסון ביירות יכול לקרות גם במפרץ חיפה?

לפי סקר הסיכונים המצרפי של המשרד להגנת הסביבה, באזור מפרץ חיפה ישנם כ-1,500 מקורות סיכון, ומוחזקים בו כ-800 חומרים מסוכנים ● "מה שקרה בביירות זה פעמון אזעקה עצום שמצלצל באוזנינו היום וקורא לנו לפעול להוצאת התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה", כך לפי ח"כ מיקי חיימוביץ'

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

רוזנברג לדירקטוריון אל על: קבעו פגישה באופן בהול להזרמת 260 מיליון שקל לחברה

לאחר שקיבל אישור מרשות החברות הממשלתית לרכוש את אל על, דורש אלי רוזנברג מדירקטוריון החברה לזמן פגישה בהולה על מנת לקדם הזרמה של 260 מיליון שקל לחברה

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

גל שני של זינוק במכירות: שוק המזון והמשקאות צמח במעל 11% בחודש יולי

מתחילת השנה נרשמה בענף צמיחה בשיעור חריג של 9%, אך לצד הצמיחה הקמעונאית, חלק ניכר מחברות המזון ממשיכות להיפגע בהיקף הפעילות המוסדית שלהן - במסעדות ובמלונות

מתקן גידול של תיקון עולם / צילום: יח"צ

קבלת קנאביס רפואי תעבור מרישיון למרשם של רופא מומחה

כך אמר היום סגן שר הבריאות יואב קיש בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ● קיש: "לא נייצא גרם אחד של קנאביס לפני שנסדיר את המחיר בישראל"