גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מורידים את המע"מ: כך עובד הפטנט של אירופה לחזרה לצמיחה

ממשלת גרמניה "הורידה את הכפפות" בניסיון לשפר את הצריכה במדינה, והייתה הראשונה להפחית את המע"מ ● עלות התוכנית: 20 מיליארד אירו לחצי שנה ● אחריה הודיעו גם בריטניה ואיטליה על צעדים דומים ● בגרמניה ישנם סימנים ראשונים שכבר מצביעים על חזרה למסלול צמיחה

שולחנות מסעדה ברחוב בלונדון. הסועדים יזכו להנחה במע"מ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
שולחנות מסעדה ברחוב בלונדון. הסועדים יזכו להנחה במע"מ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לצד רשת ביטחון לעובדים, מענקים מהירים לעצמאים והשקעה בתשתיות, אחד הצעדים הגרמנים המפתיעים ביותר שננקטו כדי להתגבר על ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה הוא הורדת המע"מ. כבר בתחילת יוני, אז גיבשה הממשלה חבילת סיוע בשווי 130 מיליארד אירו למשק, הפכה גרמניה למדינה הראשונה המיישמת הלכה-למעשה את מה שמומחים הבהירו שצריך להיות צו השעה: עידוד מסיבי של הצריכה כדי להקטין את המיתון המסתמן. היא בחרה לעשות זאת, בין היתר, על ידי הפחתה זמנית של מס ערך מוסף בכ-3% למשך החצי-שנה הקרובה.

בינתיים אימצה גם בריטניה צעד דומה, אבל בהיקף מצומצם יותר. שר האוצר הבריטי רישי סונאק הודיע כי השבוע ייחתך בחדות המע"מ על אירוח ומלונות - מ-20% ל-5% בלבד, בניסיון "להמריץ את המגזרים העסקיים שנפגעו ולשמר משרות".

גם ממשלת איטליה הודיעה רשמית כי היא שוקלת לאמץ הפחתה של שיעור המע"מ הגבוה במדינה (22%), וקריאות לבצע צעדים דומים נשמעות גם בהולנד ובדנמרק. הפחתת מע"מ זמנית הולכת ומסתמנת כאחת מהדרכים המרכזיות שבהן חלק ממדינות אירופה נלחמות במשבר הכלכלי הקשור בקורונה.

בישראל, לעומת זאת, נראה כי הצעד לא עלה עד כה על שולחן הדיונים, למרות התמודדות הכלכלה הישראלית עם בעיות דומות. אולי אף בניגוד לנעשה באירופה, שבה כבר נפתחו הגבולות הפנימיים וישנו מעבר תיירים - מצומצם אך קיים - השמיים הסגורים של ישראל דווקא מעודדים את הגברת הצריכה הפנימית כדרך להתמודד עם המיתון הצפוי.

גרמניה: קבלות מפורטות ומבצעים מכל עבר

הפחתת מע"מ היא צעד קיינסיאני קלאסי, היישר מספרי הלימוד, להגדלת הביקושים ולעידוד הצריכה במשק. אבל יש לו תנאי מרכזי אחד: העסקים בשוק שבו הצעד מיושם צריכים להעביר את ההנחה ללקוחות, ולא לשמור לעצמם את החיסכון. בגרמניה יש שתי רמות מע"מ - 19% על רוב המוצרים ו-7% על מוצרי אוכל, ספרים ומגזינים. כשהממשלה הגרמנית הודיעה על הפחתת המע"מ ל-16% ו-5%, בהתאמה, מ-1 ביולי ועד סוף דצמבר, היא הבהירה שהיא מצפה שכל החיסכון יעבור לצרכן הגרמני. שר הכלכלה הגרמני פיטר אלטמאייר אף אמר זאת בקולו.

נכון להיום נראה כי השילוב של לחץ ציבורי, מודעות צרכנית גבוהה והצורך של בתי העסק עצמם להציג הנחות כדי לעודד את הצריכה ולהינצל מפשיטת רגל עשו את שלהם, וגרמו לבתי עסק רבים להתחייב להעביר את כל ההנחה לציבור.

כיצד זה נראה בשטח? קנייה בסופרמרקטים השונים בברלין, למשל, הפכה בשבועיים האחרונים לחוויה חשבונאית. בקבלה המסופקת לכל לקוח טורחות כעת רבות מהרשתות לציין בדיוק את היקף ההנחה שחלה מ-1 ביולי על המוצרים. מדובר בסנטים בודדים בלבד.

לדוגמה, המקבילה הגרמנית של מילקי, שעוררה סערה בישראל כשצולמה עם מחיר של 39 סנט עולה עכשיו 38 סנט; כיכר לחם הוזלה ב-2 סנט וקילו בננות ב-3 סנט. הרשתות מתעקשות לציין את שלל ההנחות משום שחשוב להן להבהיר לצרכנים הגרמנים שהן אינן גורפות לכיסן את ההטבה, אלא מעבירות אותה אליו במלואה.

גם שלל מבצעים והנחות מוצעים לציבור מכול עבר מאז 1 ביולי, שלטי "הנחה" אדומים מציפים את המרחב הציבורי ורוב העסקים מנצלים את ההפחתה כדי להכריז על מכירות מיוחדות. "אצלנו אתם אלו שמרוויחים מירידת המע"מ", מכריז שלט בחנות הכלבו "גלריה קאופהוף" שבאלכסנדפלאץ, "אנחנו מעבירים את החיסכון במלואו אליכם". שלטים דומים מופיעים בחנויות האלקטרוניקה, באתרי מכירות המכוניות החדשות וגם ברשתות מזון.

הפחתת המע"מ נחשבת לצעד יקר מאוד למשק הגרמני - כ-20 מיליארד אירו בחצי השנה הקרובה - אך היא אמורה לפצות על עצמה בהגדלת הצריכה. סקר שערכה חברת הסקרים הגרמנית GfK בשבוע שעבר העלה, כי שליש מהגרמנים מתכננים לנצל את החצי-שנה הקרובה, שבה יירד המע"מ, כדי לבצע רכישות מסוימות. רוב הרכישות המתוכננות הן של מוצרי חשמל קטנים - משואבי אבק ועד לטלוויזיות, אך עצם הדיון הציבורי על המע"מ ועל השלכות ההפחתה שלו עשויים ללבות את הצריכה.

כך נראית הפחתת מע"מ בגרמניה

"אפילו העובדה שאנשים מדברים שוב על שופינג ועל מבצעים יכולה להיות מספיקה כדי לעודד את הצריכה", כתב העיתון "זידויטשה צייטונג", "ואם כמה מהחנויות יישמרו לעצמן את האחוזים הללו, כדי לשרוד את התקופה הקשה, גם זה לטובת הכלכלה בסופו של דבר".

במקביל, המסעדות ובתי קפה זכו להנחה גדולה יותר. בעבורם המדינה הורידה את המע"מ היישר מ-19% ל-7% (ובמתכונת הזמנית אפילו ל-5% בלבד). הממשלה רואה מול עיניה את המטרה הגדולה, התנעת גלגלי המשק מחדש, וכל פעילותה מכוונת להמרצת העסקים בניסיון להגדיל את שורת הרווח שלהם, שנעלמה באביב האחרון.

בריטניה: חיסכון של 15% בחשבון המסעדה

מעבר לתעלה, שר האוצר הבריטי רישי סונאק הודיע בשבוע שעבר כי החל מהשבוע ועד אמצע ינואר, המע"מ בתחום האירוח והמלונאות בלבד יירד בחדות מ-20% ל-5%. משמעות הצעד היא הוזלה אפשרית של 15% במחירי האוכל במסעדות ובפאבים (אלכוהול אינו כלול ברפורמה), במחירי הלינה במלונות ואפילו בדמי הכניסה לגני החיות ולאטרקציות תיירותיות.

כפי שמראה הדוגמה הגרמנית, השאלה הגדולה היא כמה מההטבה תעבור לצרכנים בדמות הנחות, וכמה תישאר בידי העסקים, שגם הם משוועים לעזרה ממשלתית. אחרי המשבר הכלכלי העולמי של 2008 החליטה הממשלה הבריטית על צעד דומה, אך גורף הרבה יותר - והורידה את המע"מ על רוב המוצרים בממלכה מ-20% ל-15%. אז, לפי הערכות של בנק אנגליה, כ-80% מהעסקים העבירו את ההנחה במלואה לצרכנים. כעת, כשעסקים רבים ניצבים בפני פשיטת רגל, במיוחד בתחום התיירות, תיבחן השאלה אם השיעור יהיה דומה.

עלות הצעד הבריטי למשלמי המסים בממלכה תעמוד על 4.1 מיליארד ליש"ט (4.5 מיליארד אירו). בניגוד לגרמניה, הבריטים מהמרים על סיוע בהורדת מע"מ למגזר ספציפי בלבד. "המטרה שלנו היא לחדש את התנועה במגזרים העסקיים ולהגן על עבודות", אמר שר האוצר סונאק.

איטליה: השאלה היא מה יהיה היקף הקיצוץ?

גם מדינות אחרות שוקלות לבצע הפחתת מע"מ זמנית. המרכזית שבהן היא איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה ביבשת, מי שנפגעה קשות ממגיפה הקורונה ומהמשבר הכלכלי הנלווה אליה, ושבה המע"מ גבוה במיוחד ועומד על 22% (על רוב המוצרים).

עלות ההפחתה של 1% לשנה, חישבה סוכנות הידיעות "בלומברג", תעלה למשלמי המסים האיטלקים כ-4 מיליארד אירו. רומא עדיין אינה מתחייבת להיקף הקיצוץ, אם אכן תבצע אותו, משום שהתוכנית הכלכלית שלה כולה תלויה עדיין בסכום המענקים שתקבל בסופו של דבר ממדינות אירופה האחרות, באמצעות מנגנון פיצוי וסולידריות המוקם בימים אלה בבריסל. ראש הממשלה האיטלקי ג'יוזפה קונטה נפגש עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בברלין כדי לדון בסוגיה.

שאר אירופה: הקונים נוסעים לשווקים בגרמניה 

חלק ממדינות אירופה שוקלות לבצע את הצעד בתגובה ישירה לקיצוץ הגרמני. מאז הורדת המע"מ הגורפת בגרמניה ב-1 ביולי, ואחרי שרוב הגבולות הפנימיים בתוך האיחוד האירופי נפתחו, מדווחים כלי התקשורת בהולנד ובדנמרק על נהירה של תושבים לבצע את הקניות שלהם מעבר לגבול - בסופרמרקטים הגרמניים הזולים.

"נכון לעכשיו יש מע"מ של 5% על מזון בגרמניה, ו-25% כאן בדנמרק", אמר אחד מראשי רשתות המזון הדניים בפנייה לממשלה שדרשה להפחית את המס. בשתי המדינות כבר קראו עסקים בולטים לרשויות "ליישר קו" עם מדיניות המע"מ הגרמנית, מחשש להפסדים של מיליוני אירו בהכנסות, ואפילו לפגיעה כוללת בהתאוששות שלהן מהמשבר הכלכלי הנוכחי.

גם קפריסין נקטה בצעד של הפחתת מע"מ. המדינה, שתלויה מאוד בתיירות, הורידה את המע"מ בענף מ-9% ל-5% למשך חצי שנה. עלות התוכנית שלה עדיין לא ידועה. 

בחזרה לגרמניה: נראה שהצעדים עובדים 

גרמניה היא המקום שבו ניתן לבדוק את יעילות הצעד. יותר מאשר שינויים בהרגלי הצריכה היומיים או הוספת מוצר או שניים לסל הקניות, הצעד הגרמני מכוון יותר לנסות ולעודד רכישות משמעותיות. על מכונית "גולף" חדשה ישלם הצרכן הגרמני כ-900 אירו פחות החודש, בהשוואה לחודש שעבר; אם ישקיע במוצרי חשמל כמו מכונות כביסה או טלוויזיה חדשה, הוא יזכה להנחה של כמה עשרות אירו.

"אנחנו מנסים לגרום לאנשים לא לדחות את הקניות הגדולות לעתיד", אמר שר האוצר הגרמני אולף שולץ כשהכריז על הצעד, "שלא יחשבו לקנות רק בשנה הבאה או לאחר מכן".

קשה עדיין לאמוד באופן מדויק את השלכות הצעד בגרמניה, אבל יש כמה סימנים מעודדים. גופים כלכליים בינלאומיים, מה-OECD ועד הנציבות האירופית בבריסל, תמימי דעים כי הצעדים הנחושים שנקטה גרמניה - פתיחת הארנק המסיבית והמהירות והיעילות שבה היא נעשתה - בנוסף לעובדה שצלחה בהצלחה יחסית את המשבר הבריאותי עצמו כתוצאה מהקורונה, יגרמו לכך שהצמיחה השלילית במדינה תעמוד על כ-6% השנה, מחצית מזו הצפויה בספרד או איטליה, למשל.

בנוסף, משרד הכלכלה הגרמני פרסם השבוע תחזית אופטימית, שעשויה עדיין להתבדות, ובה אינו חושש להצהיר כי בנוגע למשבר הקורונה הכלכלי - "השלב הגרוע ביותר מאחורינו". כלכלני המשרד כתבו כי גם אם ההתאוששות היא ראשונית בשלב זה, החל מהרבעון השלישי של השנה (יולי-ספטמבר) צפוי המשק הגרמני לחזור למסלול צמיחה, וכי הם מעריכים ש"ההפחתה במע"מ תעודד ותגביר את התמריצים לצריכה". 

ישראל: להפחית מע"מ? ההפך, באוצר רוצים לבטל פטורים

משרד האוצר אינו מפרט מהם הקווים האדומים שלו לגבי כלכלת ישראל, אבל אם הייתה רשימה כזו, המע"מ הדיפרנציאלי היה מופיע בה בוודאות. בכל פעם שעולה הצעה למע"מ דיפרנציאלי עושים באוצר הכל כדי לטרפד אותה. בפעם האחרונה עלתה יוזמה כזאת מצד תנועת ש"ס שדרשה פטור ממע"מ למים, חשמל ושימוש בתחבורה הציבורית.

למרות שש"ס הצליחה לעגן את דרישתה בהסכמים הקואליציוניים, הצליח אגף התקציבים לסכל את המהלך כשהחליף את הפטור בהנחה בגובה הפטור - הכול כדי לא ליצור תקדים של כרסום בגובה המע"מ.

באוצר מגינים בחירוף נפש על כללי המע"מ משום שעם כל מגרעותיו, המע"מ מכניס לקופה 100 מיליארד שקל בשנה, ואחראי לכמעט שליש מכלל הכנסות המדינה ממסים. באוצר משוכנעים שכל כרסום, אפילו חלקי, בשיעור המע"מ ייצור תהליך בלתי ניתן לעצירה של שחיקת בסיס המס.

באוצר טוענים כי המע"מ הדיפרנציאלי יוצר תעשייה שלמה של תכנוני מס, שתכליתם להגדיר מחדש מוצרים ושירותים כדי שיוכלו להיות זכאים לפטור. הדוגמאות שהם מביאים לקוחות בעיקר מאנגליה שם סווגו למשל, לטענתם חולצות יוקרה כ"גופיות", כדי שיוכלו להימכר בפטור חלקי. אם כבר לעשות שינוי במע"מ האוצר חולם לבטל פטורים מהמס ובראשם את הפטור על פירות וירקות.

ייתכן שדווקא הרצון הזה כול להוביל להכנסת המע"מ הדיפרנציאלי בדלת האחורית - אם למשל יוצע להנהיג מע"מ מופחת על פירות וירקות ייתכן שנראה את האוצר מסכים לכך. 

עוד כתבות

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

שיעור גאוגרפיה / צילום: משה מילנר - לע"מ. איור: גיל ג'יבלי

שנים של תרגול ותקציבי עתק לא הועילו: איך הגיעה מערכת החינוך כה לא מוכנה ליום הדין של הקורונה

למרות התקציב הגדול ביותר בממשלה, שנים של תרגול לשעת חירום ומבצע גרנדיוזי לתקשוב בתי הספר - בסוף כולם למדו בזום. יצאנו לבדוק מי אחראי למחדל העצום שאת תוצאותיו נרגיש בעוד שנים, ואם למדנו משהו לקראת השנה החדשה ● האזינו

אבי גבאי ורן גוראון / צילום: כדיה לוי ושלומי יוסף, גלובס

המכרז עבר בשלום אבל הדם הרע בין המפעילים יישאר עוד הרבה זמן

מכרז הדור החמישי הסתיים בתוצאה סבירה בהחלט, אך סלקום שמשלמת הרבה יותר יקר מכולם יודעת בדיוק מי שיחק נגדה מלוכלך בעוד היא, שיכלה לפעול בצורה דומה, נמנעה מכך

פורטנייט / צילום: shutterstock

"פורטנייט" נגד אפל וגוגל: תובעת את ענקיות הטק על שהסירו את המשחק מהחנויות שלהן

פורטנייט הציעה למשתמשיה שירות שיאפשר להם לשלם ישירות לחברה, תוך כדי מעקף של גוגל ואפל, ובתגובה החברות הורידו את המשחק מחנויות האפליקציות ● בתגובה, החברה יצאה לקמפיין ברשתות החברתיות ותובעת את ענקיות הטק

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

נתניהו בסיור במפעל ופלים בבית שמש. שיעור התמיכה בו ובליכוד ירד בכ־20% בחודשים מאי־אוגוסט / צילום: רויטרס

בחירות בחורף הקרוב? 4 סיבות לכך שזה ממש לא בטוח

המצב של נתניהו בסקרים, חיזוק המנהיגות בכחול לבן, היצמדות החרדים לליכוד וחובות המיליונים של המפלגות ● לאף אחד בקואליציה אין אינטרס להיגרר שוב לקלפי. ולזה תוסיפו את ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות

קרוון לבדיקת קורונה בעיירה גנגלט. כ־44% מהאנשים ששהו במתחם הסגור במהלך המסיבה חלו בקורונה / צילום: רויטרס

כך הפכה עיירה קטנה במערב גרמניה לשדה ניסויים ענק למדעי הקורונה

פרופ' הנדריק שטריק, וירולוג בן 43 בלבד, היה אחד מהחוקרים בעירייה הקטנה גנגלט והוא גם זה שחתום על גילוי אחד התסמינים העיקריים של הקורונה – אובדן חוש טעם וריח • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על מאחורי הקלעים של המבצע המורכב, על הגילויים המדעיים ומספק תחזית אופטימית לישראל

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

טראמפ מתרכך כלפי טיקטוק: נתן לבייטדאנס 90 יום למכור את הפעילות בארה"ב

צו נשיאותי חדש של טראמפ נותן לבייטדאנס, החברה הסינית המחזיקה בטיקטוק, 90 יום למכור או להעביר את פעילותה בארה"ב ● "יש ראיות שמובילות אותי לחשוב כי בייטדאנס עשויה לבצע פעולות שיסכנו את הביטחון הלאומי של ארה"ב", כך לפי טראמפ בצו

משנים את הקודים / עיצוב: גלובס

משנים את הקודים: מצמיחים את ההייטק בחברה הערבית

שיעור עובדי ההייטק הערבים אמנם בעלייה, אבל עדיין נמוך ביחס לחלקם בשוק העבודה ● היכן מתחילים הפערים, ואיך נכון לטפל בהם? ● ועידת "גלובס" וארגון צופן תתקיים ב-24 באוגוסט ותועבר בשידור חי באתר ובעמוד הפייסבוק

מלון דוד המלך. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: יורם אשהיים

למה חודש יוני היה מצוין לקבלנים, וה"מכה" של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

נתונים שפרסם האוצר לרבעון הראשון מספקים תמונה עגומה עבור משקיעי הנדל"ן ● את מי מינה השבוע השר דרעי לעמוד באחת מוועדות התכנון החשובות בישראל, איך במלון המלך דוד הירושלמי מתמודדים עם הקורונה, וב"כסף בקיר" קיימנו דיון סביב השאלה האם זה הזמן הנכון להשקיע בחנות

בקעת בית ציידה / צילום: יותם יעקבסון

לזרום עם זה: טיולי המים של הקיץ טובים מתמיד

הכנרת מלאה, הנחלים מהגולן זורמים ודרכי עפר מוצפות גם באוגוסט, ומספקות אתגרים חדשים לרכבי 4X4 ● בקעת בית ציידה, למשל

יש לאן לברוח. משחק ניווט ב"קפסולות"  / צילום: איתמר בורנשטיין

יש לאן לברוח: משחק ניווט סלולרי חדש

המשחק נועד למשפחות או לקבוצות, שהן למעשה קפסולות, ולכן מתאים לימי קורונה, כאשר הניווט נעשה באופן עצמאי, לפי מיקום שאתם בוחרים בארץ וכמובן בזמן שמתאים לכם

להפריד בין פייק לניוז

מרוב זיופים לא רואים את היער: מה מנסים האחראים על הפייק ניוז להשיג?

"חשדות כזב" הן התגובה שפיתחנו ל"חדשות כזב" ועלולות לגרום לנו להתעלם מעובדות נכונות ● סרטונים שפורסמו לאחרונה - כמו ההתקפה על העיתונאי אבישי בן חיים - לוו באינספור ניסיונות להוכיח שהם "פייק" ● לחשדנות יש תופעות לוואי שליליות ● המשרוקית של "גלובס" 

יו"ר הרשות אבו מאזן וראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה/  צילום: רויטרס: Mohamad Torokman

נשארו מחוץ להסכם: הפלסטינים יאלצו לשנות פרדיגמה

המסר היוצא מוושינגטון הוא ברור: לא מספיק להטיל סנקציות כלכליות על איראן, אלא יש לבסס ולחזק את הציר בין ישראל למדינות ערביות מתונות וזאת כדי להחליש את ציר הקיצוניים ● בינתיים, הפלסטינים לומדים לקח כואב - העולם הערבי לא מחכה להם לעד

האריס וביידן בעימות בין המתמודדים הדמוקרטים על מועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב / צילום: Paul Sancya, Associated Press

אם אנשי הקמפיין של ביידן לא יתעשתו, הוא עלול למצוא את עצמו בשידור חוזר

הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו בעוד שלושה חודשים, נצח במונחי בחירות, אך כבר עכשיו ניתן לזהות מגמות שונות בניהול הקמפיינים מצד שני המתמודדים ● למרות נקודת המוצא החלומית, ביידן עדיין בשלב למידת החומר ומולו פועלת מכונה משומנת

הצעדה השבוע בוואדי עירון. מימין: ח"כ היבא יזבק, מונה אום חליל שבנה נרצח, ח"כ איימן עודה ונכדה של אום חליל  / צילום: איל יצהר, גלובס

מחיפה לירושלים: הצעדה למיגור האלימות בחברה הערבית יצאה לדרך

החום הכבד ומיעוט הצועדים לא הפחיתו מחשיבות המטרה והמוטיבציה של המשתתפים, שמקווים שבסוף השבוע המחאה תצבור תאוצה ● ביום א’ היא תגיע לבית הנשיא ● "זה אינטרס של כולנו"

בכירים בענף התעופה באמירויות על רקע מטוס אייר אמירייטס / צילום: Kamran Jebreili, AP

קו תל אביב - דובאי: כמה תעלה טיסה ואיך יראה העידן החדש בעולם התיירות הישראלי

הישראלים כבר מדמיינים את יעד התיירות החדש שנפתח להם עם מלונות הפאר שקיימים בנסיכויות ● בעולם התעופה אופטימיים ומצפים לטיסות מת"א לאמירויות כבר בשנה הקרובה ● ויש פוטנציאל מעניין בהחלט גם לתיירות נכנסת ● צ'ק אין לסופ"ש

בניין באור יהודה שבו יש דירות דיור ציבורי/ צילום: תמר מצפי

מחירי הדירות ירדו בחצי אחוז, אך הציבור רוכש נכסים זולים

ברבעון הראשון שלה בישראל, הקורונה הביאה לירידת מחירים של חצי אחוז, אך בלטה בעיקר בהשפעתה על מחירי העסקאות שירדו ב-6%; הדבר מעיד על כך שהרוכשים כיום מתרחקים מנכסים יקרים

דונלד טראמפ בתצוגת בייסבול בבית הנשיא / צילום: Evan Vucci, Associated Press

האם ארה"ב תפסיק להיות המבוגר האחראי של המערב?

במשך 70 שנה ארה"ב הייתה הגננת והמטפלת של מדינות העולם המערבי והגנה על חרויותיהן ● מאז עלה טראמפ לשלטון, ולאחרונה ביתר שאת, היוצרות מתהפכים ● מי יגן על אמריקה?

מסעדה בתל אביב. חלק ניכר ממקומות הישיבה בחוץ / צילום: Amir Cohen, רויטרס

הגבלות חדשות: עד 10 אנשים במסעדות קטנות

המגבלות החדשות מתירות התקהלויות של עד כ-30 אנשים במקומות פתוחים, ובמקומות סגורים הגדולים מ-80 מ"ר מגדילה את המגבלה מ-10 ל-20 בני אדם ● התקהלות במקומות קטנים שגודלם עד 80 מ"ר עדיין תוגבל ל-10 אנשים בלבד