גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו על תוכנית חלוקת הצ'קים: "נביא עוד תוכנית של עזרה ישירה לאזרחים"

על פי התוכנית שיזם אבי שמחון ואשר נתקלת בהתנגדות של פקידות האוצר, צפויה כל משפחה לקבל בקרוב מענק עד מקסימום של 3,000 שקל ● עלות ההצעה: 6 מיליארד שקל ● לגבי השאלה האם הצעד עליו מכריז מבשר על בחירות, אמר נתניהו "הפוך. אנחנו רוצים להניע את הכלכלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג תוכנית מענקים במשרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג תוכנית מענקים במשרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

בזמן שהקורונה ממשיכה להתפשט ולאחר ששר הבריאות הודיע כי ייתכן ובימים הקרובים תקבל הממשלה החלטה בנוגע לסגר נוסף, מקיימים ראש הממשלה ושר האוצר מסיבת עיתונאים להצגת תוכנית כלכלית להתמודדות עם השלכות משבר הקורונה.

נתניהו: "אנחנו בעיצומו של הקיץ, אך ענני הקורונה מכסים את השמים הבהירים בהרבה מאוד מדינות בעולם. הגל השני הגיע אלינו, ואנחנו נאבקים בו בנחישות, באחדות. הקו שמנחה אותנו הוא נקיטת צעדים בריאותיים ובמקביל צעדים כלכליים. צעדים בריאותיים שיסייעו לנו לשמור על הבריאות שלכם, וכלכליים שיקלו על המצוקה שרבים מכם מתמודדים איתה. אני שומע את המצוקה, אתם לא לבד. היום כבר נכנס כסף לעצמאיים ולבעלי עסקים - 380 אלף איש, בממוצע של 4,700 שקל לאדם. הבטחנו, שר האוצר ואני, וביצענו.

"הערב אני מודיע על צעד משלים שהחלטנו עליו - תמיכה כלכלית נוספת לכל אזרחי ישראל. הצעד הזה מתווסף לתוכנית הכלכלית שהצגנו, ולצעדים שעשינו באפריל-מאי, שלפי הלמ"ס פעלו: אלפי ישראלים חזרו לשוק העבודה.

"משפחה עם ילד תקבל 2,000 שח מענק, משפחה עם שני ילדים 2,500 מענק, משפחה עם שלושה ילדים ומעלה 3,000 שח מענק. כל יתר האזרחים מעל גיל 18 יקבלו 750 שקלים.

"אנחנו צריכים להניע את הכלכלה, ולכן נותנים את הכסף הזה. אנשים יושבים בבית ולא צורכים, ואנחנו רוצים לעודד צריכה. אם אנשים יצרכו, העסקים יעסיקו עובדים. הכסף הזה מעודד צריכה ומעודד את התעסוקה. הוא יניע את גלגלי הכלכלה, כך עובדת הכלכלה. אני אומר לכם, אגב, קנו תוצרת הארץ. כחול לבן. תשתמשו בכסף הזה כדי להניע את הגלגלים.

"אחרי אישור התוכנית, אזרחי ישראל יקבלו את הכסף בתוך ימים באמצעות המנגנון של הביטוח הלאומי. אבל צריך להעביר את זה. אני בטוח שאקבל את התמיכה של השרים האחרים, אבל לא ברור שלא נצטרך לעבור לחקיקה. אני מחפש דרכים לעקוף את זה כי זה לוקח זמן, אבל אם נגיע לחקיקה - אני מצפה מכל סיעות הבית לתמוך בחוק, כדי שנוכל להעביר את הכסף במהירות. אם נתחיל להתווכח על קריטריונים, זה ייקח הרבה זמן. לא נצא מזה.

"אני רוצה לומר לכם: אתם זקוקים לכסף הזה. יש גם אנשים שלא בדיוק מתאימים לקטגוריה כזו או אחרת. פרופ' פלדמן לכלכלה אמרה: "עדיף שבעוד שנתיים אנחנו נסתכל אחורה ונצטער שנתנו יותר מדי, מאשר נסתכל אחורה ונצטער שלא נתנו מספיק". אנחנו צריכים עכשיו תמיכה אוניברסלית לכולם כדי להניע את הגלגלים וכדי שאף אחד לא ייפול בין החורים, ובמקביל להתמקד באלו שיש להם צרכים מיוחדים. אומרים את זה הכלכלנים הכי בכירים בעולם. צריך להניע עכשיו, ואומר לכם את זה חסיד הכלכלה החופשית. הנענו את הכלכלה שלנו למצב שבו אנחנו יכולים לעשות את זה. ליום סגריר, אנחנו מוכנים.

"גם זה לא סוף פסוק. אנחנו נביא עוד תוכנית, ונספק לכם ודאות כלכלית ככל שיידרש, לכל תקופת הקורונה. בנוסף הנחיתי להביא בתוך 48 שעות צעדים נוספים שיעזרו לנו לשטח את עקומת התחלואה. ההחלטות שקיבלנו בגל הראשון הביאו אותנו למצב מצוין. אנחנו צריכים לנקוט צעדים נחושים כדי לחזור לשם, ולהצליח אף יותר.

"זה בידיים של כולנו. החילונים והחרדים שאני יודע שיש להם הרבה בעיות וליבי איתם, הערבים, הדרוזים, הימנים והשמאלנים. אנחנו עושים הכל כדי להימנע מסגר מלא, אבל כדי להימנע מסגר מלא, אני צריך את שיתוף הפעולה המלא שלכם, כדי שנוכל להצליח יחד. חייבים להפוך את הנחיות משרד הבריאות לאורח חיים. אתם יוצאים מהבית ולובשים בגדים? אתם צריכים ללבוש מסכה.

"אני עובד עם שרי הממשלה ומומחי כלכלה ובריאות מהארץ ומהעולם, כדי להכין תוכנית בטוחה לפתיחת הכלכלה, שתאפשר לנו להתמודד עם הקורונה כמה זמן שצריך. אבל ההצלחה תלויה בכם. אל תתפתו לעקוף את ההנחיות, כי אתם תסכנו את החיים שלכם ושל האנשים היקרים לכם.

"שמעתי עכשיו בחור אמריקני בן 30 שמת, ולפני מותו נדבק באירוע קורונה גדול. המילים האחרונות שלו היו: "חשבתי שזו קנוניה, אבל טעיתי". תעשיית הקנוניה קיימת בארץ, זה לא יאומן. אני שומע על נציג ציבור שקורא למרי אזרחי. ישראל היא מדינה חופשית. זכות ההפגנה שמורה לכל אדם. אנשים לא נשמרים בהפגנות האלו והם נדבקים, וזה פשוט אסון.

"אנחנו נמצאים בימי בין המצרים, אבל מה שראינו ברחובות בימים האחרונים, שוכחים את זה. מתעלמים מהשאלה של סייגים ואחריות. ראינו אלימות נגד שוטרים ונגד אזרחים, והאלימות הזו ראויה לכל גינוי. אין מקום לנבחרי ציבור זכות לקרוא להפרת ההנחיות. אסור לנו לדבר על מרי אזרחי וללכת לשנאת חינם. אנחנו זוכרים מה קרה כשנאת אחים ושנאת חינם משלו בכיפה. אנחנו צריכים לשמור על הבית, ולהיאבק בקורונה בכוחות משותפים.

"במקום שבו אנחנו עשינו דבר שלא התברר כנכון, זה היה בפתיחה של פתיחת אולמות האירועים וההתקהלויות. צריך להקפיד על ההנחיות. ההתקהלויות והניסיון לרדד את ההנחיות, מובילים לאסון. כל מי שלא נשמע להנחיות, לוקה בחוסר אחריות. אדם צריך לשמור על עצמו ועל אחרים. זו גם שמירה על הכלכלה שלנו.

"צריך לטפל בהמרצת הכלכלה ובסקטורים שצריכים סיוע. הנחיתי, ושר האוצר דואג, לתת את התקציבים שנדרשים למערכת הבריאות. גם בעובדים הסוציאליים אנחנו נטפל. הכללים הרגילים, עליהם אני שמרתי במשך 25 שנה ואף אחד לא יטיף לי - אני פיתחתי את הרעיון של תחרות ואחריות פיסקלית, אנחנו נמצאים עכשיו במציאות אחרת. זה משבר עולמי. אנחנו צריכים לדאוג להניע את הכלכלה. אם נתדיין ונתווכח עד שיגיע הכסף, לא נצא מזה".

באשר לשאלה האם המענקים התקבלו בתגובה להפגנה הסוערת שהתקיימה בשבת ובניגוד לפקידות משרד האוצר, אמר נתניהו כי "פקידים לפעמים מתנגדים למה שאני דורש, אבל האחריות היא עליי. אני עושה את מה שאני מאמין שהכרחי בנקודה הזו. הדבר הזה הוא חיוני. כשהייתי שר אוצר, העיקרון שהנחה אותי הוא אתה מניע את הכלכלה, אתה עושה רפורמה, תעשה עוד אחת ועוד אחת. לא בזה גמרנו. אתה מייצר כך את התחושה בשוק ובציבור ובעולם, שאתה נחוש להניע את הכלכלה. ודאי שיש לזה מגבלה. אבל כרגע עלות ההון שלנו היא כל כך נמוכה. יש לנו אשראי שבאמצעותו אני יכול לקבל כסף כדי לטפל בכלכלה. אני עושה את הדבר שאני מאמין מעומק ליבי שהוא נדרש כדי להניע את הכלכלה".

לגבי השאלה האם הצעד עליו מכריז ראש הממשלה מבשר על בחירות, אמר נתניהו "הפוך. אנחנו רוצים להניע את הכלכלה. זה יוצר בור תקציבי ורמה של אי ודאות מסוימת. אנחנו לא יודעים מה הולך לקרות בכלכלה העולמית. אנחנו לא יודעים מה יהיה היקף ההוצאות או התמלוגים שלנו. אנחנו לא יודעים מה יהיה בחודשים הבאים ומה יקרה בהמשך.

"אי אפשר להעמיס אי ודאות על אי ודאות. כאן אנחנו לוקחים על עצמנו התחייבות, וכמה שזה יעלה - זה יעלה. אנחנו לא יודעים מה יהיה ב-2021 אבל תקציב חייב להיות, על זה אני מסכים. מה שאנחנו עושים כרגע זו חבילת קורונה, זו לא התוכנית הכלכלית ולא חוק ההסדרים שיש בו הרבה רפורמות במטרה להניע את כלכלת ישראל".

שר האוצר, ישראל כץ, אמר לאחר דבריו של נתניהו כי "הצעד שלנו הוא לא כלכלי קלאסי אלא רשת ביטחון למשך שנה שלמה לכולם. אני נפגש מדי יום עם מגזרים כדי לתפור חליפה מדויקת לכל אחד. זה המאמץ המרכזי שאנחנו עושים כדי לסייע ולתת רשת ביטחון אמיתית. יש כאלו שאומרים שזה מופרז לתת דמי אבטלה לכולם, אני אומר לכם: אנשים לא רוצים להיות מובטלים. הם רוצים לחזור לעבודה. והם לא רוצים סיוע לעסקים, הם רוצים שהעסק שלהם יוכל לפעול. מאחר וזה לא מתאפשר, אנחנו חייבים לעזור להם. אנחנו נמשיך לעשות את זה". 

"על דבר אחד אין מחלוקת: אותו מענק לעסקים שהתעקשתי והעברתי אותו כדי שיגיע מהר, המסר לאותם עסקים שהם יכולים להחזיר את העובדים ולקבל 7,500, הוביל לכך שחצי מיליון אנשים חזרו לעבודה. אנשים רוצים לחזור לעבוד ועסקים רוצים להחזיר לעבודה. ברגע שהתחלואה עלתה וחזרנו לצעדים, עסקים שחררו עובדים. הצעדים שלנו הם אפקטיבית, ויהיו גם הכשרות שמתאימות לעידן הזה. המענה האמיתי הוא התקציב, ו-40 חוקי הסדרים ורפורמות שלא היו כדוגמתם במדינת ישראל. אנחנו מורידים חסמים, מורידים יוקר מחיה ופותחים את המשק הישראלי. צמיחה נדל"נית, התחדשות עירונית, הכל כדי לפעול בשתי זרועות: סיוע, וזרוע נוספת של התקציב.

"אני אישית חושב שאסור לסגור את המשק הישראלי בשום פנים ואופן, וגם ראש הממשלה. בדיאלוג עם אנשי משרד הבריאות, צריך לטפל באופן נקודתי. לא נוותר על בלימת המחלה, ובמקביל נקדם את הכלכלה. אני אומר לאזרחי ישראל: תנו בנו אמון. הכל יגיע. אנחנו צריכים לבנות את מדינת ישראל כך שבתוך תקופה לא ארוכה, היא תחזור להיות מובילה בעולם, וכל האזרחים ירגישו גאווה ויהיו חלק מהעוצמה הזאת".

על רקע המשבר הכלכלי המתרחב יוזם אבי שמחון יועצו הכלכלי של ראש הממשלה תוכנית של מתן מענקים של אלפי שקלים לכל משפחה על פי מספר הילדים. העלות הכוללת של התוכנית - 6 מיליארד שקל.

פקידי משרד האוצר מתנגדים ככל הידוע לחלוקת המענקים באופן הזה בניגוד לעמדת שר האוצר עצמו. ראש הממשלה אמור להכריע בקרוב.

נתניהו וכ"ץ ספגו ביקורת רבה מאוד בשבועות האחרונים על הכשלים בהזרמת כספים ישירות לבעלי עסקים, עצמאיים ועל כך שהציבור הישראלי מתקשה לראות את האופק לסוף המשבר. בשל כך, בתוכנית הכלכלית לסיוע שעליה מצביעים בכנסת הלילה בקריאה שנייה ושלישית, כלולה אבטחת הכנסה למי שנמצא בחל"ת עד ליוני 2021 והטבות נוספות לבני מעל לגיל 67, ולעסקים ועצמאיים. התוכנית חייבה שינוי ביעד הגירעון, וכל זאת נעשה כאשר הכנסת ה-23 לא החלה עדיין בחקיקת תקציב המדינה לשנים 2020 ו-2021.

שלומי יחיאב, יו״ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית: "ראש הממשלה ושר האוצר הציגו הערב החלטה חסרת הגיון - לשפוך מליארדי שקלים על אוכלוסיות שלא זקוקות לכך, במקום להגדיל את הסיוע לאלו שכן. מעבר לכך, הכספים שיחולקו יגיעו מהלאוות שאנחנו, הדור הצעיר, נאלץ להחזיר דרך מיסים וקיצוצים בעוד עשר שנים, בזמן שבינתיים עדיין לא נראית באופק תכנית לחילוץ הצעירים ממשבר האבטלה הנוכחי. הממשלה הזו מנותקת מהעם ופועלת מתוך שיקולים פוליטים צרים, ולא מתוך תחושת אחריות וקשב לצרכים האמיתיים של הציבור. אנו נמשיך להאבק עד שסדרי העדיפויות ישתנו".

עוד כתבות

מה נמכר לאחרונה באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל

בסכום כזה אפשר למצוא דירות 4 חדרים בנוף הגליל, ביקנעם עילית, בעפולה ובמגדל העמק

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-40, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי, גלובס

תם ונשלם: אושרה עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום

שר התקשורת יועז הנדל אישר את העסקה בתנאים שישאירו את גולן טלקום כמפעיל וירטואלי

קניון שבעת הכוכבים / צילום: איל יצהר

חיים בסרט: קניון שבעת הכוכבים דורש דמי שכירות מהקולנוע, שסגור כבר חצי שנה

חברת בתי הקולנוע רב-חן הודיעה להנהלת שבעת הכוכבים כי תעזוב את המתחם בסוף אוגוסט עם סיום החוזה שלה בשל מחלוקת על דמי השכירות ● גורמים המעורים בסכסוך טוענים כי בקניון דרשו כי בית הקולנוע ישלם דמי שכירות על ששת החודשים בהם נסגר בשל הנחיות הממשלה ● בחודש שעבר נקלע הקניון לסכסוך עם קבוצת קסטרו

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

ZOOM. קשה למצוא ארגון או מוסד לימודים שפסח על השימוש במערכת  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך מודדים עבודה מהבית? כלי עזר למשקיעים בימי קורונה

עובדים וחברות עוברים בעקבות הקורונה לעבודה מהבית, ובשוק האמריקאי נוצרה קבוצת חברות שמפתחות כלי עבודה מרחוק ומניותיהן נוסקות בחדות ● אילו פעילויות נכללות תחת ההגדרה "Work From Home", וכיצד ייראה מדד דמיוני ייעודי לסקטור זה?

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

שטיפת מכוניות. רק להתקין חיישן ולהוריד אפליקציה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תשלומים אוטונומיים: כשהמכונית משלמת בעצמה עבור השטיפה

חברת Finn ההולנדית מפתחת מודלים של תשלומים אוטונומיים בין חפצים ● אחד המוצרים שלה, מערכת של Pay by Car, הופכת את הרכב לכלי תשלומים - שבאמצעות חיישנים יודע לשלם בעצמו, למשל, לכבישי אגרה או למתקנים לשטיפת רכב

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 12 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

ישראל כץ / צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הבנקים הגדולים מנסים לעכב את התחרות בצל משבר הקורונה, מה יעשה משרד האוצר?

הפועלים ולאומי נדרשים לצמצם את המסגרות בכרטיסי אשראי עד סוף ינואר ומבקשים דחייה • חברות כרטיסי האשראי, שהפכו למתחרות בבנקים, חוששות מפגיעה בגיוס לקוחות ומתנגדות

ח"כ תהילה פרידמן / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"צאו לכמה בחירות שתרצו - אף אחד לא יעלם": נאום הבכורה שמסעיר את הכנסת והרשת

"יש בעולם שלי המון אמת ויופי. אבל לא כל האמת. לא כל היופי. אני לא רוצה שכולם יהפכו להיות אני" ● תהלה פרידמן, ח"כ מכחול לבן, נשאה השבוע במשך 11 דקות נאום בכורה יוצא דופן בכנסת שכולו בעד קירוב לבבות ואחדות ● למעלה ממיליון איש כבר צפו

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

חילי טרופר, כחול לבן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם בענף התרבות משתכרים 3,000 שקל פחות מהממוצע?

המחאה של אנשי התרבות לא באה מעשירים מפונקים, אומר השר ● ומה אומרים הנתונים? ● המשרוקית של "גלובס"

פנקוטה תירס ששודכה לפופקורן מקורמל  / צילום: ניצן רובין

בים בם בום: איך הפך התירס לאבוקדו החדש

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס, שעכשיו בשיאו ● גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

ניסוי בחיסון לקורונה של חברת מודרנה בניו יורק   / צילום: Hans Pennink, Associated Press

קורונה זה התרופה שלהן: הנפקות הביוטק בארה"ב גייסו סכום שיא של 9.4 מיליארד דולר מתחילת השנה

הנפקות הביוטק שוברות את השיא של 2018, שבכולה גויסו 6.5 מיליארד דולר ● העלייה הממוצעת במניות ביום המסחר הראשון שלהן, בשיעור של 34% - הזינוק החד ביותר מאז ההייפ של מניות הטכנולוגיה בוול סטריט בשנת 2000

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

השמיים נפתחו? ישראלים שחוזרים מקרואטיה, בולגריה ויוון לא יחויבו בבידוד

השמיים נפתחים? משרד הבריאות אישר כי ישראלים שיגיעו מקרואטיה, בולגריה ויוון המוגדרות כירוקות לא יחויבו בבידוד של 14 יום ● רשימת המדינות תתעדכן כל שבועיים ובמידה ומדינה ירוקה תהפוך לאדומה, החוזרים ממנה יאלצו להיכנס לבידוד ● אלו המדינות שמהן לא תחול חובת הבידוד לשבים ארצה