גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הממשלה אישרה את ההגבלות בסופי שבוע; ההכרעה על מערכת החינוך בידי גנץ ונתניהו

בין ההגבלות: צמצום תחבורה ציבורית; הגבלת התקהלות עד 10 אנשים, וחדרי הכושר ואיסור ישיבה במסעדות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

עדכון: הממשלה, שהתיישבה בהרכב מלא של 34 שרים, החליטה (ב-2 בלילה) לקבל את רוב ההמלצות שהובאו בפניה, כשרק השרים אופיר אקוניס ואסף זמיר התנגדו. זמיר אמר כי "אסור לסגור את המסעדות לחלוטין, זה ימוטט אותן סופית ואין בזה הגיון כי נתוני ההדבקה נמוכים. צריך להשאיר אותן פתוחות עם הושבה בחוץ".

לפי ההחלטה מהיום בשעה חמש יסגרו מסעדות ומכוני כושר וייצא לפועל איסור ההתקהלות מעל ל-10 אנשים במרחב סגור ומעל 20 במרחב פתוח. עם זאת, בוטלה סגירת חופי הים. במהלך הדיון אמר נתניהו כי סגירת החופים נדרשת כי שר הפנים דרעי דיווח על צפיפות ודוחק שם בסופי השבוע, ולא כי יש נתוני הדבקה חריגים שם.

סגירת מערכת החינוך תוכרע בדיון נפרד של נתניהו וגנץ לאור ההתנגדות הרבה. ההחלטה על סגר בסופי השבוע תובא לאישור הכנסת בהליך חקיקה, אך לא ברור אם תעבור.

בפתח הדיון הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאם לא ינקטו מגבלות תוך שלושה שבועות ישראל תגיע ל-1,600 חולים קשים. "אם לא נשטח את העקומה אנחנו מדברים על סכנה לישראלים רבים". 

נתניהו אמר גם כי "בימים האחרונים אנחנו עסקנו במיוחד בנושא הכלכלי, גם בניסיון להביא תוכנית ארוכת טווח לעסקים ולעצמאים כדי לתת להם ביטחון, וגם בתמריצים שאנחנו רוצים לתת לכלכלה ולצריכה בטווח המיידי. אבל אני מבקש לפני כל דבר אחר שעד יום חמישי הבא, עוד שבוע מהיום, כל שר יביא תוכנית של משרדו לפתיחה בטוחה של המשק. זה שבוע, אני מבקש מכם להתארגן כי המטרה שלנו היא לשטח את העקומה, להגיע לשליטה ולצאת יציאה בטוחה מהפאזה הזאת, מהגל הזה".

עוד הוסיף נתניהו: "אנחנו עושים כל מאמץ כדי להימנע מסגר כולל. אנחנו פועלים בקצב הקורונה, אין לנו הרבה ברירות, זה לא מצב רגיל, זה לא מצב שאנחנו יכולים לעשות את כל התהליכים האלה לאורך ימים ולקוות שהכל בסדר. המחלה משתנה במהירות ואנחנו צריכים להשתנות יחד איתה. הצעדים שאנחנו מביאים כאן, ההמלצות, כוללות בעיקר את הדרך לעצור התקהלויות, למנוע התקהלויות במרחב סגור מעל 10 ובמרחב הפתוח למנוע התקהלויות מעל 20 איש. זה לא מדעי, יהיו תמיד חריגים, אבל זאת הכוונה שלנו - למנוע את ההתקהלות הזאת. האלטרנטיבה לצעדים שננקוט היום - זה צעדים הרבה יותר קשים מחר, שאנחנו מנסים להימנע מהם. ייתכן שלא תהיה ברירה אז ננקוט אותם, אבל כרגע אנחנו מנסים לקבל החלטות מהירות והחלטות משותפות. יש חשיבות עצומה שנתאחד סביב ההחלטות האלה. יש חובה קולקטיבית לממשלה - אנשים יכולים תמיד להביע את דעתם, אני בטוח שיעשו זאת גם הערב, אני מבין אתכם, אני מבקש שתעשו זאת בצורה עניינית, גם בצורה מקוצרת. הדבר החשוב הוא שמשנתקבלה ההחלטה או ההחלטות, אנחנו כולנו נתייצב מאחוריהן. זה המינימום הנדרש מכל ממשלה, במיוחד בממשלה במשבר כזה".

במהלך הישיבה הודה נתניהו: "אין מספיק מידע אפידמיולוגי המזהה ההדבקות לפי ענפים, רק לפי אזורים. לא רק לנו קשה לזהות מקומות הדבקה גם באוסטרליה ושם החליטו על סגר מלא. גם גרמניה, שיש להם מערך בדיקות מפואר, שוקלים עכשיו סגר כללי עם 400 חולים מאובחנים ביום".

בראש הצעדים שהציגו ראש המטה לבטחון לאומי מאיר בן שבת ומנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי - הטלת סגר מלא במתכונת ליל הסדר במהלך סופי השבוע מיום שישי ב-5 בבוקר עד יום ראשון באותה שעה. בהצעה נאמר כי החלטה זו מחוייבת בהליך חקיקה והיא תופעל מה-24 ביולי, כלומר יום שישי הבא.

ההגבלות הנוספות: איסור התקהלויות: עד עשרה אנשים במרחב סגור ועד 20 במרחב פתוח - למעט במקומות עבודה ובמשפחה גרעינית. פעולות חינוך, לימודים, הכשרה והשכלה מכל סוג בכל גיל ומכל הזרמים אלה יאושרו רק באמצעים מקוונים או בקפסולות. מההגבלה הזו הוחרגו החינוך המיוחד, נוער בסיכון, מסגרות לילדי עובדים חיוניים ובחינות מיוחדות. פעילות ספורט תותר רק במרחבים פתוחים, מכוני הכושר יסגרו. מסעדות יסגרו למעט משלוחים. וכך גם חדרי האוכל במקומות העבודה שם יתאפשר איסוף עצמי בלבד.

מחצית מעובדי משרדי הממשלה יעבדו מהבית. וקבלת הקהל תעבור ברובה לשירות מקוון למעט שירותים חיוניים שיקבלו אישור מיוחד. אוכלוסיה בסיכון, קשישים חולים וכו' - תיקרא לא להגיע למקומות עבודה ותקבל רשת בטחון כלכלית.

שטייניץ: "צריך להטיל סגר מלא ל-10 ימים"

השר יובל שטייניץ אמר בישיבה כי "צריך להטיל סגר מלא ל-10 ימים. לאפשר רק מקומות עבודה עם הגבלות וקניות חיוניות. חייבים להוריד מיידית את הנדבקים ל-50 ומטה להפוך למדינה ירוקה ולפתוח את השמיים. הכי נכון מבחינה כלכלית היה לסגור את המשק ב-300 נדבקים ביום ואז היינו היום במקום אחר".

שר הביטחון בני גנץ אמר כי "אני מציע סגר לילי במהלך השבוע". מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי אמר כי "אולי יהיה חיסון לקראת תום החציון הראשון של 2021".

שר התקשורת יועז הנדל התריע כי בשל מחסור ובעיות בתשתיות התקשורת. כמעט ובלתי אפשרי למגזרים מסוימים באוכלוסיה ערבים ובעיקר בדואים בנגב, וגם בחברה החרדית ללמוד מרחוק. הנדל התנגד לסגירה גורפת של בתי הספר.

גם שר החינוך יואב גלנט התנגד לסגירת מערכת החינוך: "מספר הנדבקים בבתי ספר לא מצדיק את הסגירה. הנתונים לא מצדיקים. אם סוגרים, חובה לתת להורים לפחות שבוע להתארגן".

השרה אורית פרקש הכהן: "יש בעיה אמיתית של אמון הציבור בהחלטות הממשלה. צריך להכיר בזה ולהתחשב בזה. חובה לתת הסברים מספקים למשל לסגירת חדרי הכושר - ואם אין נתונים אולי עדיף היה לומר שאין איך להשיג אותם". היא הציעה דובר קבוע רהוט ואמין מטעם הממשלה שתפקידו יהיה להסביר לציבור, דוגמת נחמן שי.

השר אקוניס היה מהמתנגדים העיקריים להמלצות המל״ל: רק בדיון הזה נודע לנו, מפי ראש המל״ל, שהסגר שמציעים כאן, הוא במתכונת הסגר בליל הסדר. זאת החלטה קיצונית מדי". הוא תהה מה הרציונל של ההחלטות ועל איזה נתונים אנחנו מבססים אותן? "אין נתוני הדבקה ממסעדות, לא מחדרי כושר ומחופי הרחצה ובכל זאת ממליצים לסגור".

גורמים בממשלה: לא יוטל סגר כללי

הישיבה הערב מתקיימת לאחר שנתניהו כינס לפני הצהריים דיון חירום נוסף בשל העלייה בקצב ההדבקות והתפשטות המגפה, כאשר על הפרק שורת מגבלות נוספות לצמצום מספר הנדבקים בנגיף הקורונה. בין המגבלות המתוכננות: צמצום אירועים חברתיים, סגירת מסעדות וחופי ים ומקומות נוספים בהם יש ריכוזים של אוכלוסיה, צמצום תחבורה ציבורית, הגבלת התקהלות (גם בבתים) לעד 10 אנשים, סגירת בתי הספר של החופש הגדול (הפועלים בימים אלו רק לכיתות הנמוכות), וסגירת בתי כנסת. חלק מהמגבלות יהיו בתוקף רק במועדים זמניים, כמו שעות הערב או סופי שבוע, למעט למי שיוצא למקום עבודה מאושר.

בשעות שלקראת הדיון, גורמים בממשלה ציינו כי לא יוטל סגר כללי על האוכלוסייה, הן בשל העדר סמכות להטיל את הסגר באמצעות צווים בלבד, וגם כיוון שמספר שרים החלו להביע התנגדות בשיחות סגורות וגם בהודעות פומביות, על כך שהם מתנגדים לסגר כללי.

כך למשל שר התיירות אסף זמיר כתב אחר הצהריים בטוויטר: "ההמלצות להגבלות שמביאים הערב לממשלה יסבו נזק אדיר למשק. סגירת בתי הספר של החופש הגדול והגנים היא סגר דה פקטו להורים שאמורים לצאת לעבוד. סגירת המסעדות לחלוטין, מיותרת נוכח נתוני ההדבקה הנמוכים ובעיקר בעיקר עוד לא חלפו שבועיים מאז שהטלנו מגבלות וידענו מראש שאת תוצאותיהן נתחיל לראות רק בשבוע הבא. זו התנהלות לא אחראית ונטולת הגיון. האמון הציבורי בהחלטות הממשלה נמוך וקבלת החלטות פזיזות ודרמטיות כאלו רק תנמיך אותו עוד יותר".

משרד המשפטים: "למדנו על זה מהתקשורת"

משרד המשפטים מעדכן כי הוא לא חיווה את דעתו בנוגע להטלת המגבלות החדשות על הציבור, ולא נתבקש לחוות דעתו באשר להטלת סגר בסוף השבוע הקרוב. "הנושא הובא לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה רק לאחר פרסום ההמלצות בתקשורת, והעמדה המשפטית בנושא תגובש ותוצג בפני ממשלת ישראל בישיבת הממשלה שתתקיים הערב״", נאמר בהודעת היועץ המשפטי לממשלה.

כאמור, למרות החלטת הפורום שדן הבוקר בנושא, הוא אינו מוסמך לקבל את ההחלטות ולשם כך תכונס כל הממשלה. בדיון השתתפו נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, כמו גם השרים בני גנץ, יזהר שי (שהפך לשותף קבע בדיונים הללו מצד כחול לבן), אריה דרעי ויולי אדלשטיין. נתניהו העדיף שלא לכנס את קבינט הקורונה המונה 16 שרים, והשתמש בסמכותו לכנס פורומים מצומצמים יותר. בדיון השתתפו גם כמה ממנכ"לי המשרדים האמורים ובהם הבריאות, האוצר והביטחון, ומומחים נוספים. המתווה המדובר כעת הוא פשרה לאחר ששרי כחול לבן התנגדו בחריפות להטלה מלאה של סגר כפי שמציעים במשרד הבריאות.

קודם לדיון עם ראש הממשלה כינס שר הביטחון הערכת מצב קורונה בהשתתפות השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון, סגן הרמטכ"ל, אלוף פקע"ר, מנכ"ל משרד הביטחון וראש רח"ל. בהודעה שמסרה לשכתו נאמר כי בישיבה הורה גנץ להגביר את מעורבות משרד הביטחון במאמצים לבלימת ההידבקות.

עוד הנחה גנץ לבחון כיצד ניתן לרתום את מערכת הביטחון למאמצים הלאומיים להעלאת כמות הבדיקות ומהירותן, קטיעת שרשרת ההדבקה, וסיוע לגורמי הרפואה באופן מהיר, לאור העלייה בהדבקה.

עוד כתבות

אבו דובאי, עיר הבירה של איחוד האמירויות הערביות / צילום: שאטרסטוק

כלכלה, פוליטיקה וחברה: 6 דברים שכדאי לדעת על איחוד האמירויות

מי ה"פאוור-קפל" של האיחוד, כמה גדולים באמת מצבורי הנפט, ומה היחס לנשים שם? ● "גלובס" מציג בקצרה את השותפה החדשה של ישראל

בקעת בית ציידה / צילום: יותם יעקבסון

לזרום עם זה: טיולי המים של הקיץ טובים מתמיד

הכנרת מלאה, הנחלים מהגולן זורמים ודרכי עפר מוצפות גם באוגוסט, ומספקות אתגרים חדשים לרכבי 4X4 ● בקעת בית ציידה, למשל

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

טראמפ מתרכך כלפי טיקטוק: נתן לבייטדאנס 90 יום למכור את הפעילות בארה"ב

צו נשיאותי חדש של טראמפ נותן לבייטדאנס, החברה הסינית המחזיקה בטיקטוק, 90 יום למכור או להעביר את פעילותה בארה"ב ● "יש ראיות שמובילות אותי לחשוב כי בייטדאנס עשויה לבצע פעולות שיסכנו את הביטחון הלאומי של ארה"ב", כך לפי טראמפ בצו

הקיי־פופיסטית שירה סגל / צילום: איל יצהר

הם מעריצים פופ קוריאני, סיכלו עצרת בחירות של טראמפ, רוצים לעשות את העולם טוב יותר - והם רק ילדים

הם כבר הצליחו להפיל עצרת בחירות של טראמפ, השביתו את האפליקציה של משטרת דאלאס אחרי רצח ג'ורג' פלויד, ומתגייסים למען ילדים רעבים ברואנדה ופליטים מסוריה ●מעריצי הפופ קוריאני הם האקטיביסטים הגלובלים החדשים, והם עושים את זה בטיקטוק ובטוויטר

יש לאן לברוח. משחק ניווט ב"קפסולות"  / צילום: איתמר בורנשטיין

יש לאן לברוח: משחק ניווט סלולרי חדש

המשחק נועד למשפחות או לקבוצות, שהן למעשה קפסולות, ולכן מתאים לימי קורונה, כאשר הניווט נעשה באופן עצמאי, לפי מיקום שאתם בוחרים בארץ וכמובן בזמן שמתאים לכם

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

הצ"ח: יום השבתון ביום בחירות - רק לבעלי זכות הצבעה

כיום השבתון ביום בחירות חל גם על מי שאינו בעל זכות הצבעה, דבר אשר השית עלויות כלכליות כבדות ובלתי מידתיות על המגזר העסקי

עלומים 23–31 רמת גן / הדמיה: יח"צ

"מה שעיכב אותנו שנתיים זו הביורוקרטיה": התחדשות עירונית ברמת גן

"אנחנו שני בניינים. הבניין השני היה חתום עקרונית עם קרדן עד לפני שאנחנו הצטרפנו, והבניין שלנו היה חתום עם חברה אחרת" ● מ-32 דירות ללא מעלית וחניה ל-95 דירות בבניינים בני 8 קומות

משנים את הקודים / עיצוב: גלובס

משנים את הקודים: מצמיחים את ההייטק בחברה הערבית

שיעור עובדי ההייטק הערבים אמנם בעלייה, אבל עדיין נמוך ביחס לחלקם בשוק העבודה ● היכן מתחילים הפערים, ואיך נכון לטפל בהם? ● ועידת "גלובס" וארגון צופן תתקיים ב-24 באוגוסט ותועבר בשידור חי באתר ובעמוד הפייסבוק

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

צעד לעידוד השקעות: האוצר הודיע על "פחת-מואץ" בהיקף של כ-2 מיליארד שקל

במסגרת הוראת שעה יקבע, כי מכונות וציוד המשמשים לפעילות יצור בתחומי התעשייה בישראל יהיו זכאים לקבל פחת בשיעור כפול משיעור הפחת לו היו זכאים בגין נכסים אלו, ובלבד שסך כל הפחת לא יעלה על מחירו המקורי ובהתאם לתנאים שנקבעו בהוראת השעה

פורטנייט / צילום: shutterstock

"פורטנייט" נגד אפל וגוגל: תובעת את ענקיות הטק על שהסירו את המשחק מהחנויות שלהן

פורטנייט הציעה למשתמשיה שירות שיאפשר להם לשלם ישירות לחברה, תוך כדי מעקף של גוגל ואפל, ובתגובה החברות הורידו את המשחק מחנויות האפליקציות ● בתגובה, החברה יצאה לקמפיין ברשתות החברתיות ותובעת את ענקיות הטק

הצעדה השבוע בוואדי עירון. מימין: ח"כ היבא יזבק, מונה אום חליל שבנה נרצח, ח"כ איימן עודה ונכדה של אום חליל  / צילום: איל יצהר, גלובס

מחיפה לירושלים: הצעדה למיגור האלימות בחברה הערבית יצאה לדרך

החום הכבד ומיעוט הצועדים לא הפחיתו מחשיבות המטרה והמוטיבציה של המשתתפים, שמקווים שבסוף השבוע המחאה תצבור תאוצה ● ביום א’ היא תגיע לבית הנשיא ● "זה אינטרס של כולנו"

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

בונים מחדש האתגרים של ענף הנדלן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

הבעיות הבוערות של שוק הדיור: איך לטפל בתחום ההשכרה ומה עושים עם קרקעות חקלאיות

איך ייראו הבתים במציאות שבה אנשים רבים יעבדו מהבית, האם ההבטחות על קידום הפריפריה יהפכו למציאות ואיך ניתן להזרים מזומנים למשק בעזרת הגדלת מינוף ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה חמישית ואחרונה בסדרה

בניין באור יהודה שבו יש דירות דיור ציבורי/ צילום: תמר מצפי

מחירי הדירות ירדו בחצי אחוז, אך הציבור רוכש נכסים זולים

ברבעון הראשון שלה בישראל, הקורונה הביאה לירידת מחירים של חצי אחוז, אך בלטה בעיקר בהשפעתה על מחירי העסקאות שירדו ב-6%; הדבר מעיד על כך שהרוכשים כיום מתרחקים מנכסים יקרים

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-50, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

דונלד טראמפ בתצוגת בייסבול בבית הנשיא / צילום: Evan Vucci, Associated Press

האם ארה"ב תפסיק להיות המבוגר האחראי של המערב?

במשך 70 שנה ארה"ב הייתה הגננת והמטפלת של מדינות העולם המערבי והגנה על חרויותיהן ● מאז עלה טראמפ לשלטון, ולאחרונה ביתר שאת, היוצרות מתהפכים ● מי יגן על אמריקה?

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה ביציבות; הזהב שבר רצף עליות של 10 שבועות

שירות הדואר האמריקאי עדכן על העלאת מחירים זמנית ● המכירות הקמעונאיות בארה"ב עלו ביולי בשיעור הנמוך מהתחזיות ● אפל קרובה לשווי של 2 טריליון דולר ● בריטניה הכריזה על בידוד של 14 ליום לנכנסים אליה משלל מדינות אירופאיות

עופר מרום וגלית אבישי / צילום: תומר יעקובסון, תמר מצפי

לשירותכם זמנית: מה קורה בראשות הגוף שאמור להגן על הצרכנים

גלית אבישי בדרך לראשות המועצה לצרכנות (לפחות באופן זמני) לאחר שהגוף שאמור לשמור על האינטרסים של הצרכנים בישראל פועל מזה יותר משנתיים ללא מנכ"ל קבוע ● וגם: הפגנות נגד "היהודים באים", ליין הופעות במלון קורונה, ועוד ● השיחה

פרויקט הולילנד הנוכחי. עוד שבעה בניינים יצטרפו לפרויקט / צילום: אלבטרוס

המקרה של הולילנד: מספר העסקאות צנח בעקבות הקורונה אבל המחירים לא יורדים

פרויקט הולילנד התפרסם בגלל ההסתבכות הפלילית של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ● ברבעון השני של השנה נמכרה בכל המתחם דירה אחת בלבד, אבל המוכרים לא ממהרים להתפשר ●  בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן 

ראש הממשלה בשיחת טלפון עם נשיא ארה"ב ועם יורש העצר של איחוד האמירויות / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרד החוץ של עומאן: מברכים על ההסכם בין ישראל לאמירויות

בהודעה שפורסמה בטוויטר, נכתב שהיא מקווה שהמהלך יוביל להסכם "מקיף, צודק ובר-קיימא ולשגשוג בכל המזרח התיכון" ●  בראיון לרשת ב' הודיע יועצו של מלך בחריין כי "עד סוף שנת 2020 יהיו עוד מדינה או שתיים שיחתמו על הסכמים על ישראל, וההסכם יוביל לאפקט דומינו"