גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אמזון מגדילה את ההימור על ישראל: מו"מ עם עזריאלי להקמת דאטה סנטר

עזריאלי כבר סיכמה על אופציה לרכישת קרקעות בשלושה מקומות בארץ, אך אמזון החליטה לפרסם מכרז כדי לקבל הצעות נוספות ● היקף הפרויקט מוערך בקרוב למיליארד שקל ● פעילות הענן של אמזון אחראית לכ-60% מהרווח התפעולי שלה ● אמזון: לא מגיבים לשמועות

חוות שרתים של אמזון בסין. התחום החם של עולם ההייטק   / צילום: dycj, רויטרס
חוות שרתים של אמזון בסין. התחום החם של עולם ההייטק / צילום: dycj, רויטרס

תחום הדאטה סנטר בישראל מתחמם: לאחר שמיקרוסופט ואורקל החלו להקים כאן מרכזי נתונים, גם אמזון - החברה המובילה בשוק הענן העולמי - ניצבת לפני מהלך דומה.

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מקדמת ענקית הטכנולוגיה הקמת דאטה סנטר בשלושה מקומות בישראל, כל אחד בהספק של 16 מגה וואט - יותר מאשר כל המרכזים שפעילים כיום בישראל. עם זאת, בימים אלו מוקמים כאמור כמה מרכזי נתונים (דאטה סנטר) נוספים בישראל, כך שההיקף אמור לגדול במהירות.

סימן השאלה הוא סביב האופן שבו יתבצע המהלך. באמזון החלו לקדם מהלך ביחד עם חברת עזריאלי וחברת קומפס האמריקאית, אך ככל הנראה, באמזון החליטו להקפיא את התהליך ולצאת למכרז שבו יקבלו הצעות משחקנים נוספים. לא מן הנמנע כי אמזון תחליט ללכת עם שתיים-שלוש שחקניות שונות. מי שמנהל את העניינים בצד של אמזון הוא השלוחה של החברה באירופה.

עוד נודע ל"גלובס" כי עזריאלי כבר החלה לקדם את המיזם. חברת הנדל"ן הישראלית נמצאת על סף חתימה על אופציה לרכישת שלושה מתחמים שבהם אמורים לקום מרכזי הנתונים - באזור בית שמש, באזור שוהם ובעמק חפר. היקף עסקאות הנדל"ן עומד על כ-300-400 מיליון שקל והמהלך כולו מוערך במיליארד שקל.

בימים אלו מתבצעות בדיקות האם הקרקעות מתאימות לדאטה סנטר, למשל בהיבטים של תשתיות החשמל. אם אמזון תחליט בסופו של דבר ללכת עם עזריאלי, ובמקרה שהקרקעות יתאימו - עזריאלי תממש את האופציות לרכישת הקרקעות. מעזריאלי לא נמסרה תגובה לידיעה. אמזון מסרה שהיא לא מגיבה לשמועות וספקולציות.

אמנם עיקר פעילותה של עזריאלי מבוסס על מרכזי קניות ומשרדים, אך לפני כשנה החלה החברה להיכנס לתחום הדאטה סנטר, במטרה ליצור לעצמה מנוע צמיחה נוסף. כאן משתלבת הצלע השלישית במהלך - חברת קומפס האמריקאית, שמתמחה בהקמת דאטה סנטר.

לפני כשנה הודיעה עזריאלי על רכישת 20% ממניות קומפס תמורת 135 מיליון דולר. עזריאלי וקומפס הגישו לאמזון הצעה משולבת, שבמסגרתה ישקיעו מאות מיליוני שקלים נוספים בהקמת הדאטה סנטר. עזריאלי נסחרת לפי שווי של 20 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה נחתכה ב-35% מתחילת השנה. החברה מתמודדת עם השלכות משבר הקורונה, שפוגעות במכירות בקניונים ועשויות לפגוע גם בשוק המשרדים.

הדאטה סנטר הוא תחום חם עבור חברות נדל"ן מכיוון שהוא מספק להן זרוע פעילות נוספת שדומה במאפייניה לנדל"ן מניב, למשל למשרדים או מרכזי קניות - החברה רוכשת קרקע מתאימה, מקימה את המרכז ואז משכירה אותו ללקוח אחד או יותר. במקרה של אמזון מדובר בלקוח אחד שיפעל בשטח לאורך זמן. מכיוון שהיקף הדאטה בעולם רק הולך וגדל, התחום הזה צפוי להתפתח בשנים הקרובות בקצבים מהירים.

לפי תחזיות של חברת המחקר גרטנר, תחום הענן יגלגל ב-2022 331 מיליארד דולר בהשוואה ל-182 מיליארד דולר ב-2018.

הזירה הלוהטת בעולם הטכנולוגיה

ענקיות הטכנולוגיה וחברות נוספות מקימות בישראל ובעולם דאטה סנטר רבים על מנת לספק שירותי ענן. שירותים אלו מאפשרים לחברות וארגונים לשמור את המידע שלהם (או חלקו) על שרתים מרוחקים, כלומר לא על שרתים שיושבים באופן פיזי במשרדי הארגון. המידע הזה יכול להיות שירות מייל כמו Gmail, אחסון קבצים כמו דרופבוקס ועוד.

כפי שאדם פרטי יכול לשמור את המידע שלו בענן, כך עושים גם ארגונים. זה מאפשר להם גמישות תפעולית, אך לא פחות מכך - הם מקבלים גם כלים ותוכנות לניהול, אחסון ועיבוד המידע. כך למשל, ארגון שצורך שירותי ענן יכול לקבל גישה גם ליכולות אבטחת סייבר, כלים של ניתוח דאטה ובינה מלאכותית. זאת גם הסיבה שההתפתחות של תחום הענן איפשרה לארגונים רבים להתפתח באמצעות משאבים מצומצמים יותר מאשר בעבר, ויש שתולים בו את הזינוק הטכנולוגי שאנו חווים בשנים האחרונות.

תחום הענן הוא אחד התחומים החמים בתעשיית הטכנולוגיה ומתקיימת בו תחרות עזה בין שלוש ענקיות - אמזון, שהייתה החלוצה בתחום וגם שולטת בו, מיקרוסופט וגוגל. ההשלכות של משבר הקורונה, למשל, מעבר לעבודה ולמידה מרחוק ודיגיטציה של יותר ארגונים, אמורות לדחוף למעלה גם את צריכת שירותי הענן. פעילות הענן של אמזון היא באמצעות חטיבת AWS (Amazon Web Services), שנחשבת למנוע צמיחה חשובה ורווחי בעבור ענקית הקמעונאות. במחצית הראשונה של השנה הניבה פעילות AWS הכנסות של 21 מיליארד דולר בעבור אמזון, צמיחה של 30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. עם זאת, הפעילות הזו מניבה לאמזון קרוב ל-60% מהרווח התפעולי שלה.

הענן-של-אמזון-לא-עוצר

ההכנסות של גוגל מפעילות הענן שלה הסתכמו בינואר-יוני 2020 ב-3 מיליארד דולר. מיקרוסופט לא חושפת את ההכנסות של פלטפורמת הענן שלה (אז’ור), אך נתח השוק שלה נמצא במקום השני, לאחר אמזון.

לוטשים עיניים למכרז הממשלתי

גם היום סטארט-אפים וארגונים נוספים יכולים לצרוך שירותי AWS, אך המידע נשמר על שרתים באירופה. זהו חסם רגולטורי בעבור ארגונים שרוצים וצריכים לשמור את המידע בתוך ישראל, למשל בנקים, משרדי ממשל וארגונים ביטחוניים.

הכניסה של אמזון מחממת עוד יותר את המאבק על תחום הדאטה סנטר בישראל ולפי הערכות, השוק המקומי צפוי לצמוח במאות אחוזים בשנים הקרובות. עם זאת, הדרך לשם עדיין לא סלולה - חסמים בירוקרטיים ותשתיות בעייתיות (למשל של חשמל) עלולים לעכב את הקמת הדאטה סנטר.

ב-AWS גם לוטשים עיניים למכרז הממשלתי לאספקת שירותי ענן שפורסם בשנה שעברה, נימבוס, שבמסגרתו הממשלה רוצה להעביר את כל השירותים המתוקשבים שלה לענן. אחד התנאים הוא קיומו של דאטה סנטר מקומי.

אמזון הודיעה לפני כשנה כי תאפשר להשתמש בשירותי הענן שלה משרתים מקומיים בישראל, אך לא מדאטה סנטר משלה. השירות, Amazon CloudFront, הוא חלקי ולא מאפשר פעילות בהיקפים גדולים. כמו כן, כדי להשתתף במכרז הממשלתי אמזון צריכה כאמור שיהיה לה דאטה סנטר משלה בישראל. ב-AWS חוששים כי החברה לא תצליח לעשות זאת בזמן, שמוערך בכשנה וחצי, אך לא מן הנמנע כי הממשלה לא תסתפק בזוכה אחת. 

עוד כתבות

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

אמזון: עד סוף 2020 נגייס עוד 150 עובדים בישראל

עם התוספת, צפויה מצבת העובדים במרכזי הפיתוח של אמזון בישראל לעמוד על 1,300 עובדים ● המשרות המדוברות לא יהיו בתחומי המסחר הקמעונאי המקוון, אלא במסגרת פעילות הפיתוח של אמזון בישראל הנוגעות לשירותי הענן שלה AWS, וכן על הפעילות המבוססת על חברת אנפורנה

בייביסיטר על חשבון המעסיק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

קשה לעבוד עם הילדים בבית? בהייטק יממנו לכם גם את הבייביסיטר

המעסיקים בתחום ההייטק שמבינים את הצורך החיוני, ומספקים מימון לבייביסיטר להורים לילדים בגיל הרך בתקופת הסגר והשבתת מערכת החינוך: "רבים הם הורים צעירים לילדים בגיל הרך. אנשים עשו מעל ומעבר, וחשבנו איך לעזור" ● השיחה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בספטמבר

אתמול באיכילוב: שבעה פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מסעדה ריקה / צילום: כדיה לוי, גלובס

עתירה לבג"ץ: הסירו את המגבלה האוסרת על פתיחתן של מסעדות ואפשרו הפעלת שירות איסוף עצמי

העותרים טוענים כי על המדינה ליצור מתווה אשר יאפשר את פעילותן של מסעדות - גם אם במתכונת חלקית, ומתן אפשרות לשירות איסוף עצמי והושבה באוויר הפתוח ● העותרים מסבירים כי המתווה ישרת את מטרת התקנות - הבטחת בריאות הציבור, לצד מניעת קריסת ענף המסעדנות

פגישת השר כ"ץ ויו"ר ההסתדרות בר־דוד. סיכמו להקים צוותים משותפים לגיבוש פתרונות / צילום: דוברות ההסתדרות

קיצוץ שכר השרים לא יספיק: הקורונה היא הזדמנות לתיקון המגזר הציבורי

הפחתת שכר של 10% לשרים ובכירים נוספים היא סמלית וחשובה אבל הגיע הזמן לטפל גם בבעיות העומק של המגזר הציבורי, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ ● האם הוא גם יקיים?

אוהד עיני / צילום: תמר מצפי

משרד המשפטים מתייצב לצד השמאים ומתנגד למערכת ממוחשבת שתחליף אותם

מועצת מקרקעי ישראל אישרה לרמ"י לפתח מערכת ממוחשבת לקביעת שווי מקרקעין, דבר שהביא לסערה בקרב שמאים שחוששים לפרנסתם ● כעת מתייצב השמאי הממשלתי לצד השמאים ואומר ל"גלובס" כי "מערכת אוטומטית אינה תחליף לשיקול הדעת של השמאי בקביעת ערכי הקרקע"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב: מעל לחצי מיליון ישראלים נמצאים בחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה עתירת בני זוג הומואים לשהות יחד בכלא

"הזכות לחיי משפחה נקבעה כזכות חוקתית" קבע השופט רון שפירא והוסיף כי "אסיר איננו שונה מאדם אחר בכל הנוגע לזכויות החוקתיות" ● יחד עם זאת, דחה את בקשת בני הזוג לשהות יחד בכלא, תוך שקבע כי לא נפל פגם בהחלטת שירות בתי הסוהר

חנות סגורה של ראלף לורן במיין בימי קורונה / צילום: Robert F. Bukaty, AP

ראלף לורן מצמצמת את כוח האדם ב-15% על רקע הקורונה

על רקע הירידה החדה בהכנסות רשת בתי האופנה עם סגירת סניפים רבים בשל הקורונה, ראלף לורן תצמצם משמעותית את כוח האדם שלה ● לא נמסר כמה עובדים בדיוק יפוטרו, אך החברה מתכננת לבצע את הצמצומים עד סוף שנת העסקים הנוכחית שלה (מרץ 2021)

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

הפגנת העצמאים ברחוב בן יהודה בת"א / צילום: יח"צ

מחאת עצמאים: תקיעה בשופרות וקריאה לממשלה להימנע מהחמרת הסגר

מאות עצמאים הפגינו נגד צעדי הממשלה להחמרת תנאי הסגר והכוונה לסגור מקומות עבודה שאינם חיוניים ● ההפגנה, שיזמו ראשי ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, התקיימה ברחוב בן יהודה בתל אביב אשר כשליש מעסקיו נסגרו במהלך משבר הקורונה

עלייה למטוס ארקיע / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי חצי שנה - ארקיע חוזרת לטוס

החברה תפעיל טיסות בינלאומיות לרודוס, כרתים ובלגראד החל מה-2 באוקטובר ולאילת החל מה-11 באוקטובר ● 550 העובדים שהוצאו לחל"ת יחזרו בהדרגה לעבודה כאשר לפי הסכם שנחתם לאחרונה כ-130 מהם יעזבו

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בירידות על רקע דיווחים על החמרה צפויה בסגר

החשש מהחמרת הסגר לצד חולשת העליות בניו יורק הכבידו על המסחר ● מדד הבנקים צנח ב-2.8%, מדד ת"א 90 איבד 1.7% ● מחזור המסחר בשוק המניות היה חריג יחסית והסתכם ב-1.73 מיליארד שקל

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב של אל על לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

נעלי נייקי / צילום: Shuttertstock

נייקי מתאוששת מהקורונה בזכות המכירות ברשת

הכנסותיה של ענקית בגדי הספורט אמנם ירדו ב-1% לעומת הרבעון המקביל, אך המכירות הדיגיטליות זינקו ב-82% ● הרווח לפני מס הסתכם ב-1.52 מיליארד דולר - כמעט פי שניים מציפיות האנליסטים

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

לקראת העברת השליטה: רוזנברג התחיל לחפש דירקטוריון חדש לאל על

בעל השליטה החדש אלי רוזנברג מתכוון להחליף את כל הדירקטוריון של חברת התעופה, וזהות החבר הראשון כבר ידועה - ג'ייסון גרינבלט ● רוזנברג שלח מכתב ליו"ר אל על הנוכחי ולמנכ"ל ובו דרש כי "השימוש בכספים שהוזרמו לקופת החברה אחרי ההנפקה יעשה ב"צורה אחראית ושקולה"

מכונית אוטונומית של מובילאיי בכנס משקיעים של החברה שנערך בחודש שעבר / צילום: אינטל, יח"צ

מובילאיי מתרחבת לאיחוד האמירויות: מתכננת להקים בדובאי שירותי תחבורה אוטונומיים

החברה חתמה על הסכם עם קבוצת הנדל"ן והרכב מדובאי אל-חבטור, לשיתוף פעולה בתחום הרכב האוטונומי והמיפוי ● השתיים יחתרו להקמת שירותי מוניות רובוטיות בדובאי בתוך שלוש שנים

מערכות אופטימיזציה של סולאראדג'  /  צילום: יחצ

סולאראדג' מצטרפת לגל הנפקות האג"ח של ענקיות הטכנולוגיה

חברת האנרגיה הסולארית גייסה 550 מיליון דולר באג"ח להמרה בריבית 0% ● קדמו לה עם גיוסי חוב גדולים: Wix, אמדוקס ונייס

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות