גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א: נורסטאר זינקה ב-27%, גזית גלוב ב-7%

מדד ת"א 35 הוסיף 0.2% לערכו, ות"א 90 טיפס ב-0.7% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.44 מיליארד שקל ● התעשייה בסין מתאוששת ● במסחר בבורסות ארה"ב ואירופה נרשמות עליות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בתל אביב ננעל בעליות על רקע הסנטימנט החיובי מעבר לים. מדד ת"א 35 עלה ב-0.2%, ת"א 90 הוסיף 0.76% לערכו ומנגד מדד הבנקים השיל 0.3% מערכו.

מניית דלק צנחה ביותר מ-7%, טאואר איבדה 1.5%, אורמת איבדה 1.9% וגב ים ירדה ב-2.4% ובאטמ איבדה 5% מערכה. מנגד, פתאל זינקה ב-9.5%, ארקו החזקות עלתה ב-9.15%, גזית גלוב זינקה בכ-7%, נורסטאר זינקה ב-27%, מנייתה הבורסה לניירות ערך בתל אביב עלתה ב-6.25%, והכשרת היישוב זינקה ב-7.9%.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.44 מיליארד שקל.

14:45

עליות קלות בבורסה. מחזור המסחר מסתכם בכ-814 מיליון שקל. הדולר מתחזק ב-0.2% לרמה של 3.415 שקלים והאירו נחלש ב-0.8% ל-4 שקלים. 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, מציין בסקירת המאקרו השבועית שלו, כי "מבחינת השוק המקומי, ההתפתחויות השליליות הן מבחינת מצב המשק והן בנושא הפיסקאלי צפויות להיתרגם בביצוע חסר של השוק המקומי עם דגש על הענפים הרגישים יותר לפעילות המסורתית (פיננסים, תיירות, נדל"ן מסחרי, פנאי), שכן ההתאוששות בפעילות מתרחקת. מבחינת שער החליפין, השקל-סל אמנם נחלש בשיעור קל בימים האחרונים, אך באופן כללי הוא מוסיף לנוע סביב רמות שיא. להערכתנו, עוצמה זו אינה עולה בקנה אחד עם ההרעה במצב המשק, ועם פוטנציאל לתגובה אגרסיבית יותר במישור זה מצד בנק ישראל, שישאף למנוע פגיעה נוספת במשק כתוצאה מעוצמת שער החליפין. לפיכך, אנו מעריכים כי פוטנציאל הפיחות בשער החליפין של השקל גבוה משמעותית מזה של המשך התחזקות השקל בתקופה הקרובה". 

"מבחינת שוק האג"ח, התפתחויות האחרונות במצב המשק מחזקים את הערכתנו לכך שסביבת האינפלציה בשנה הקרובה צפויה להיות שלילית, סביב 0.5%-, כאשר הסיכון לתחזית זו מוסיף להיות כלפי מטה. הציפיות לאינפלציה בשוק כיום נעות סביב 0%-0.2% בטווח קצר ועד ל- 1%-1.5% בטווחים הבינוני-ארוך. להערכתנו, סביבת ציפיות זו ממשיכה לתמוך במשקל עודף לאפיק השקלי על פני הצמוד, בפרט בטווחים הבינוני והארוך שבהם רמת הציפיות גבוהה משמעותית מתחזית האינפלציה שלנו", כותב גוזלן.

13:05

נמשכות העליות הקלות בבורסה. מחזור המסחר מסתכם בכ-560 מיליון שקל. מניית קדימהסטם  מזנקת לאחר שהחברה דיווחה על תוצאות חיוביות בניסוי לטיפול בחולי ALS. 

בשוק המטבעות הדולר מתחזק ב-0.3% לרמה של 3.42 שקלים והאירו נחלש ב-0.6% ל-4.01 שקלים. 

11:05

עליות קלות בבורסה. מניית פתאל החזקות  בולטת בעלייה חדה ולצידה מניות עזריאלי , דלתא ואנלייט.

מרב פישר-שרוני, אנליסטית בכירה בלאומי פרטנרס, מגיבה לעליית מניית מיטרוניקס  לאחרונה, ומורידה את ההמלצה שלה ל"תשואת שוק" במחיר יעד של 48 שקל. "חברת מיטרוניקס הגיעה למשבר הקורונה עם מותג חזק, מיצוב שוק מצוין וחוסן פיננסי. כמו כן לחברה פריסה גיאוגרפית רחבה מאד, פעילות נרחבת בערוצי האונליין ושותפים חזקים ויציבים פיננסית בחו"ל. אנו אמנם מאמינים ביכולתה של החברה לצלוח את המשבר כשידה על העליונה ומאמינים בפוטנציאל הטמון בפעילותה וביכולתה לפעול להשגת יעדיה. יחד עם זאת, קשה עדיין להעריך את השפעת המשבר על תוצאות החברה, שכן בעוד שתחום הבריכות הפרטיות ממשיך להתחזק והביקושים בו עולים במיוחד לאור מדיניות ה-" STAY AT HOME ", בתחום הבריכות הציבוריות, המהווה כ-8% ממכירות החברה במצב רגיל, צפויה פגיעה משמעותית בחודשי הסגר. מעבר לכך, החשש ממשבר כלכלי עמוק ומתמשך עולה, מה שעלול להשפיע לרעה על הביקוש למוצרי החברה", היא כותבת.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת. עליות בולטות נרשמות במניות טאואר , נורסטאר והכשרת הישוב .

מנגד, ירידות בולטות רושמות מניות קבוצת דלק , מיטרוניקס  ואלביט מערכות. 

חברת קאנומד  הפועלת בתחום הקנאביס הרפואי דיווחה הבוקר היום כי התקשרה במכתב כוונות מחייב בגרמניה, לפיו תמכור ותייצא תפרחות יבשות של קנאביס או שמן קנאביס לשימוש רפואי, המיוצרים במתקן גידול Indoor שבבעלותה. הרוכשים מגרמניה התחייבו לרכוש מקאנומד כמות שנתית של 1.2 טון תפרחות יבשות של קנאביס רפואי למשך תקופה של 3 שנים החל מיום ה-1 בינואר 2021, ובמחיר של 4.2 אירו לגרם וסה"כ בתמורה מוערכת של כ-10 מיליון אירו.

קרן פימי רוכשת מחצית ממניות השליטה בחברת רימוני תעשיות  תמורת 150 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 400 מיליון שקל. לאחר השלמת העסקה תחזיק קרן פימי ב-37.5% ממניות ריומני תעשיות ואילו משפחת רימוני תחזיק גם היא ב-37.5% ממניות החברה. במסגרת העסקה תרכוש קרן פימי תרכוש ממשפחת רימוני 3.15 מיליון מניות רימוני תעשיות במחיר של 47.6 שקל למניה, המשקף פרמיה של 19.4% ביחס למחיר בו סיימה המניה את יום המסחר אתמול (א'). כחלק מהעסקה חתמו קרן פימי ומשפחת רימוני על הסכם שליטה משותפת אשר יכנס לתוקפו במועד ההשלמה ולאחר התקיימות התנאים המתלים על פי ההסכם ולרבות אישור הממונה על התחרות.

07:10

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה צפוי להיפתח ככל הנראה במגמה מעורבת עם נטייה לעליות, לאחר שגם אתמול ננעל המסחר במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 השיל 0.1%, ת"א 90 עלה ב-0.6% ומדד ת"א נפט וגז קפץ ב-3%. 

1. שבוע המסחר העולמי נפתח כשמרבית הבורסות באסיה נסחרות היום בעליות, בהובלת מדד הניקיי בטוקיו שמזנק בכ-2%. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ניכרת יציבות.

2. בסין פרסמה היום חברת המחקר Caixin/Markit כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד ברמה של 52.8 נק' ביולי. כלכלנים ציפו לרמה של 51.3 נק'. המשמעות - התעשייה בסין ממשיכה להתאושש מהקורונה ומתרחבת. 

3. עוד בזירת המאקרו העולמית היום - ביפן דווח כי מדד מנהלי הרכש (PMI ) של התעשייה עמד ברמה של 45.2 נק' ביולי וכי הכלכלה התכווצה ב-0.6% ברבעון השני. ה-PMI של גוש האירו ליולי בסקטור התעשייה יתפרסם ב-11 שעון ישראל וצפוי לעמוד ברמה של 51.1 נק' וזה של ארה"ב יתפרסם ב-17:00 וצפוי לעמוד על 53.6 נק'. 

4. הזהב ממשיך להתקדם ומטפס ב-0.3% לרמה של 1,991 דולר לאונקיה (חוזה לדצמבר). במקביל, הדולר נסחר היום ביציבות מול האירו סביב 1.177 דולרים לאירו, וגם מול הין היפני שומר הדולר על יציבות סביב 105.8 יינים לדולר.

כלכלני בנק הפועלים מציינים בסקירה השבועית שלהם כי הפיחות של הדולר ביחס לסל מטבעות בשיעור של 4.1% ביולי, היה הגבוה בעשור האחרון. במקביל, העלייה החודשית במחיר הזהב הגיעה ל- 11%, ובמובן הזה חודש יולי הציג את העלייה הגבוהה מ-2016. "היחלשות הדולר מול הזהב ושאר המטבעות היא אולי סדק ראשון באמון של הציבור במדיניות הכלכלית האמריקנית, ובהדפסות הכסף הגדולות של הבנק המרכזי".

5. לקראת עוד שבוע עמוס בדוחות בוול סטריט כותב ארי ואלד, האסטרטג הטכני הראשי של אופנהיימר, כי "בשוק המניות האמריקאי אין כיום בועה והוא מתאושש מחולשה ועתיד להמשיך במהלך העליות של החודשים האחרונים. הסיבה להערכה אופטימית זו היא הסתכלות על אפיקי השקעה רבים בשוק המניות, שעדיין נמצאים במצב חולשה ממושכת, מזה כשנתיים". 

ארי ואלד מגדיר את הבועה לאו דווקא בשוק הכללי, אלא בפערי תשואות בין סקטורים שונים. למשל, "הפער בביצועים בין סקטור הטכנולוגיה לסקטור האנרגיה ב-12 החודשים האחרונים הגיע לשיא של 71%. המצב נובע מחולשה ממושכת באפיקי "ערך" בעלי חשיפה גבוהה לגורמי המאקרו, ועשוי להערכת ואלד להוביל בשלב מסויים לרוטציה של כספי המשקיעים לאפיקים שטרם הפגינו מומנטום חיובי. ואלד מציין כי חודש אוגוסט מתאפיין היסטורית ביציבות יחסית, עם תשואה ממוצעת אפסית של מדד ה-S&P 500 , ואילו חודש ספטמבר מתאפיין בתנודתיות רבה יותר. היסטורית, הסקטורים שנוטים לספק ביצועי יתר בחודש אוגוסט (וגם בתקופה של שלושת החודשים בין אוגוסט לאוקטובר) הנם הסקטורים הדפנסיביים כגון התשתיות, הצריכה הפרטית והבריאות, ולצידם גם סקטור הטכנולוגיה".

עוד כתבות

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

ה-OECD: ישראל מתקשה להכיל את התפרצות הקורונה המחודשת

בארגון המדינות המופתחות מעריכים כי הצמיחה של המשק הישראלי ב-2021 תעמוד על 2.9% בלבד ● ב-OECD ממליצים להגדיל את ההוצאות הממשלתיות בתחומי הרווחה והתשתיות ולנצל את המשבר לרפורמה מקיפה במערכת המס

הפגנת העצמאים ברחוב בן יהודה בת"א / צילום: יח"צ

מחאת עצמאים: תקיעה בשופרות וקריאה לממשלה להימנע מהחמרת הסגר

מאות עצמאים הפגינו נגד צעדי הממשלה להחמרת תנאי הסגר והכוונה לסגור מקומות עבודה שאינם חיוניים ● ההפגנה, שיזמו ראשי ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, התקיימה ברחוב בן יהודה בתל אביב אשר כשליש מעסקיו נסגרו במהלך משבר הקורונה

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב של אל על לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

החדר הנקי שבו מייצרים את השתל של V-Wave   / צילום: ארז רוזנפלד

V-Wave השלימה גיוס של 98 מיליון דולר מקבוצת משקיעים מובילים בתחום הביומד

החברה פיתחה דלף (שאנט) לבבי לטיפול באי ספיקת לב ולחץ דם ריאתי ● המוצר כבר נמצא בניסוי קליני מתקדם ולהערכת החברה הכסף שגויס יספיק עד לקבלת אישור FDA לשימוש במוצר

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

פרקליטי רה"מ: מנדלבליט הסתיר מידע מבית המשפט בנוגע למקור ההדלפות בתיק 4000

עוה"ד בעז בן צור ועמית חדד, הגישו בקשה להצטרף לעתירתו של שאול אלוביץ' בעניין ההדלפות של חומרי חקירה בתיק 4000 לתוכנית המקור ● הבקשה הוגשה לאחר שהם מצאו בתיק החקירה מסמך שלא הוגש לבית המשפט, ובו עדות של ניר חפץ כי אילן ישועה הדליף חומרים לברוך קרא

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

גם כשמותר זה לא משתלם: סופר-פארם ו-Be סוגרות חנויות לתקופת הסגר בשל חוסר כדאיות

סופר פארם סוגרת 14 סניפים לתקופת הסגר ומסיבה אותם לליקוט עבור האונליין במיקומים בהם נפגעה התנועה בשל מגבלות הקורונה ובראשם קניונים ● גם המתחרה Be סוגרת שלוש חנויות לתקופת הסגר

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

עלייה למטוס ארקיע / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי חצי שנה - ארקיע חוזרת לטוס

החברה תפעיל טיסות בינלאומיות לרודוס, כרתים ובלגראד החל מה-2 באוקטובר ולאילת החל מה-11 באוקטובר ● 550 העובדים שהוצאו לחל"ת יחזרו בהדרגה לעבודה כאשר לפי הסכם שנחתם לאחרונה כ-130 מהם יעזבו

בנקאות בימי קורונה - דחיית הלוואות / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

המדריך המלא: כל מה שצריך לבדוק כדי לשלם פחות לבנק שלכם

להתמקח על הריבית שאתם משלמים על המינוס, לקרוא ולהבין את תעודת הזהות הבנקאית ולא לשכוח שתמיד אפשר להחליף בנק • שני מומחים בתחום החינוך הפיננסי מסבירים איך אפשר לשלם לבנק פחות • כתבה שנייה בסדרה

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

לקראת העברת השליטה: רוזנברג התחיל לחפש דירקטוריון חדש לאל על

בעל השליטה החדש אלי רוזנברג מתכוון להחליף את כל הדירקטוריון של חברת התעופה, וזהות החבר הראשון כבר ידועה - ג'ייסון גרינבלט ● רוזנברג שלח מכתב ליו"ר אל על הנוכחי ולמנכ"ל ובו דרש כי "השימוש בכספים שהוזרמו לקופת החברה אחרי ההנפקה יעשה ב"צורה אחראית ושקולה"

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

יום הכיפורים של אלשטיין? מחזיקי האג"ח של אי.די.בי החליטו על מימוש הנכסים המשועבדים לטובתם

מדובר במרבית נכסיה של אי.די.בי, כך שאובדנם יביא לקריסת השקעתו של אלשטיין בקבוצה, בסך 3 מיליארד שקל

אוהד עיני / צילום: תמר מצפי

משרד המשפטים מתייצב לצד השמאים ומתנגד למערכת ממוחשבת שתחליף אותם

מועצת מקרקעי ישראל אישרה לרמ"י לפתח מערכת ממוחשבת לקביעת שווי מקרקעין, דבר שהביא לסערה בקרב שמאים שחוששים לפרנסתם ● כעת מתייצב השמאי הממשלתי לצד השמאים ואומר ל"גלובס" כי "מערכת אוטומטית אינה תחליף לשיקול הדעת של השמאי בקביעת ערכי הקרקע"

נעלי נייקי / צילום: Shuttertstock

נייקי מתאוששת מהקורונה בזכות המכירות ברשת

הכנסותיה של ענקית בגדי הספורט אמנם ירדו ב-1% לעומת הרבעון המקביל, אך המכירות הדיגיטליות זינקו ב-82% ● הרווח לפני מס הסתכם ב-1.52 מיליארד דולר - כמעט פי שניים מציפיות האנליסטים

חנות סגורה של ראלף לורן במיין בימי קורונה / צילום: Robert F. Bukaty, AP

ראלף לורן מצמצמת את כוח האדם ב-15% על רקע הקורונה

על רקע הירידה החדה בהכנסות רשת בתי האופנה עם סגירת סניפים רבים בשל הקורונה, ראלף לורן תצמצם משמעותית את כוח האדם שלה ● לא נמסר כמה עובדים בדיוק יפוטרו, אך החברה מתכננת לבצע את הצמצומים עד סוף שנת העסקים הנוכחית שלה (מרץ 2021)

המתחם ביהוד שהוקם במסגרת פינוי בינוי. פסק דין ליורשי המנוחה / צילום: איל יצהר, גלובס

הדיירת המוגנת שנפטרה לא זכתה להגנה מבית המשפט

דיירת מוגנת שדירתה הייתה חלק מפרויקט פינוי בינוי, נפטרה בטרם נהרסה הדירה ● בית המשפט המחוזי קבע שיורשיה לא יקבלו דירה חלופית

עסק שקרס תחת המשבר הכלכלי. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקלה בקנסות לנפגעים כלכלית מהקורונה

ריבלין וניסנקורן הכריזו על מתווה חנינות עבור בעלי חובות בגין קנסות

מכונית אוטונומית של מובילאיי בכנס משקיעים של החברה שנערך בחודש שעבר / צילום: אינטל, יח"צ

מובילאיי מתרחבת לאיחוד האמירויות: מתכננת להקים בדובאי שירותי תחבורה אוטונומיים

החברה חתמה על הסכם עם קבוצת הנדל"ן והרכב מדובאי אל-חבטור, לשיתוף פעולה בתחום הרכב האוטונומי והמיפוי ● השתיים יחתרו להקמת שירותי מוניות רובוטיות בדובאי בתוך שלוש שנים

עודד פורר / צילום: שלומי יוסף

הצעת חוק חדשה בכנסת: ביטקוין יוכר כמטבע ולא כנכס לצורכי מיסוי

ארבעה חברי כנסת מסיעת ישראל ביתנו הגישו הצעת חוק פרטית, שמבקשת לתקן את המיסוי של פעילות במטבעות דיגיטליים מבוזרים, כך שמכירת ביטקוין לא תחויב במס רווח הון בשיעור של 25%

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי

מסעדה ריקה / צילום: כדיה לוי, גלובס

עתירה לבג"ץ: הסירו את המגבלה האוסרת על פתיחתן של מסעדות ואפשרו הפעלת שירות איסוף עצמי

העותרים טוענים כי על המדינה ליצור מתווה אשר יאפשר את פעילותן של מסעדות - גם אם במתכונת חלקית, ומתן אפשרות לשירות איסוף עצמי והושבה באוויר הפתוח ● העותרים מסבירים כי המתווה ישרת את מטרת התקנות - הבטחת בריאות הציבור, לצד מניעת קריסת ענף המסעדנות