גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו במגמה מעורבת ביומו האחרון של שבוע המסחר מעבר לים.

הדאו ג'ונס ננעל בעלייה קלה של 0.17%. מדד ה-S&P 500 ננעל ביציבות, והנאסד"ק ננעל בירידות של 0.87%. הדאו וה-S&P 500 ננעלו בירידות לראשונה מזה 6 שבועות.

אפל ומיקרוסופט רשמו ירידות של למעלה מ-2% כל אחת. מניות טק נוספות הובילו את המדדים מטה. אמזון צנחה ב-2.1% ואלפבית ירדה ב-1%. 

21:00

המדדים מתנדנדים ביום מסחר זה בוול סטריט, ובשעה זו מעמיקות הירידות. הדאו ג'ונס רושם ירידות של 34 נקודות, או 0.12%. מדד ה-S&P 500 שומר על יציבות יחסית, והנאסד"ק יורד בלמעלה מ-1%.
 

20:00

נמשכות הירידות בבורסות וול סטריט על רקע נתוני תעסוקה טובים מהצפי בארה"ב ובצל החרפת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב.

מדד הדאו ג'ונס יורד ב-92 נקודות, או 0.3%. מדד ה-S&P 500 יורד ב-0.2%, הנאסד"ק רושם ירידות של 0.4%.

19:20

בורסות אירופה ננעלו במגמה חיובית. הפן האירופאי  Stoxx 600 נסגר בעליות של כ-0.2%, כאשר מניות הטלקום משכו את המדדים בעלייה של 0.9%. 

בורסות לונדון ופריז ננעלו ביציבות, בורסת גרמניה ננעלה בעליות של 0.6%. בורסת איטליה רשמה עליות קלות של 0.2%.

בבורסות וול סטריט מעמיקות הירידות. מדד הדאו ג'ונס יורד בכ-0.3%, מדדי ה-S&P 500 והנאסד"ק יורדים ב-0.1% ו-0.4% בהתאמה.

18:10

יציבות בבורסות וול סטריט תוך התגברות המתח בין סין לארה"ב, יחד עם התפשטות הגל השני של מגפת הקורונה. היום גם פורסמו נתוני תעסוקה טובים יחסית. למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי.

מדד הדאו ג'ונס יורד ב-56 נקודות, או 0.2%. מדדי ה-S&P 500 והנאסד"ק רושמים בשעה זו ירידות קלות.

ה16:30

המדדים העיקריים בוול סטריט נופלים עם פתיחת המסחר בצל מתחים מתמשכים בין סין לארה"ב, יחד עם התפשטות הגל השני של מגפת הקורונה, מה שצינן את התלהבות המשקיעים מנתוני תעסוקה טובים יחסית, אשר למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי.

מדד הדאו ג'ונס יורד ב-96 נקודות, או 0.3%. מדד S&P 500 ירד ב-0.3% והנאסד"ק יורד ב-0.4%.

חברת TikTok מאיימת לנקוט בצעדים משפטיים נגד הצו הנשיאותי עליו חתם הנשיא דונלד טראמפ, אשר תאסור על אפליקציית המדיה החברתית הסינית לעשות עסקים עם חברות אמריקאיות.

TikTok מסרה כי היא "המומה מהצעד", וטענה כי "לא בוצע שום הליך הולם או שמירה על החוק" מצד ממשל טראמפ.

בחודש שעבר קרא יועץ הסחר לבית הלבן פיטר נאוורו למנכ"ל החדש של טיקטוק "בובה אמריקאית", וטען שהאפליקציות הסיניות אוספות מידע על האמריקאים ומעבירות אותו לבייג'ין, ושהוא מצפה ל"פעולה חזקה" מנשיא ארה"ב בנוגע לשלל אפליקציות סיניות.

15:30

נתוני התעסוקה בארה"ב פורסמו היום, בצל התפשטות הגל השני של מגפת הקורונה והאטת ההתאוששות הכלכלית בעקבות כך.

מספר המשרות בארה"ב (הלא חקלאיות) צמחו בחודש יולי ב-1.763 מיליון לעומת הצפי של 1.48 מיליון. 

למרות שנתוני התעסוקה עקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי. ביוני נוספו 4.8 מיליון משרות ואילו במאי נוספו 2.5 מיליון.

שיעור האבטלה ירד ל-10.2%, נתון טוב יותר מהתחזיות המוקדמות שחזו צמיחה של 1.4 מיליון, ושיעור אבטלה של 10.6%. 

תחום האירוח והפנאי הוביל עם 592 אלף משרות חדשות, מתוכם 502 אלף היו במסעדות ובבארים. מדובר בסימן לכך שענף המסעדנות האמריקאי מתחיל להתאושש. 

למרות העליות בשלושת החודשים האחרונים, שוק העבודה האמריקאי עדיין רחוק ממצבו לפני פרוץ מגפת הקורונה. בחודשים מרץ ואפריל איבד המשק האמריקאי 22 מיליון משרות.

נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים כתב בתגובה לפרסום הדוח: "רוב הנתונים היו טובים מהצפי, להלן עיקרי הנתונים:
מספר המשרות במגזר הלא-חקלאי עמד על 1.763 מיליון משרות מול צפי לתוספת של 1.48 מיליון משרות.
שיעור האבטלה עמד על 10.2% מול צפי לשיעור אבטלה של 10.6%.
נתוני חודש יוני תוקנו ל-4.791 מיליון משרות מול נתון קודם של 4.8 מיליון משרות שנוספו.

"זהו חודש שלישי ברציפות שנתוני התעסוקה מפתיעים לטובה עם 280 אלף משרות יותר מהצפי ושיעור אבטלה נמוך מהצפי. המשך השיפור בשוק התעסוקה מהווה חדשות טובות לכלכלה האמריקאית וליכולת שלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה.

"ככל שנמשיך לראות שיפור בשוק העבודה בארצות הברית, עולה ההסתברות ליציאה מהירה יותר מהמשבר הכלכלי שהביא איתו הנגיף ולהתאוששות מהירה יותר של הכלכלה האמריקאית.

"לאחר פרסום הנתונים, תשואת האג״ח הממשלתי לעשר שנים עולה ל-0.545% מול 0.533% לפני הנתונים ואילו החוזים עומדים ללא שינוי מול הסגירה של אתמול בעוד שהראו על ירידה של 0.3% לפני הדוחות".

14:10

אירופה ביום מסחר מעורב: הפוטסי נסחר סביב ה-0%, הדאקס עולב ב-1%, והקאק יורד ב-0.3%. החוזים העתיידים על וול סטריט מראים ירידות של כ-0.4% בעקבות המתח בין סין וארה"ב שממשיך לעלות בעקבות הצו הנשיאותי שטראמפ חתם נגד טיקטוק.

בתגובה לצו, טיקטוק מאיימת לפעול משפטית נגד הצו הנשיאותי. החברה טוענת שהיא "הודהמה" מהצו, ושאין לצו שום קשר לחוק. "הצו עלול לפגוע במוניטין של ארה"ב ובאמון של חברות בינלאומיות במדינה", כך נמסר מטיקטוק.

12:10

אירופה עוברת לירידות: הדאקס יורד ב-0.2%, הקאק ב-0.3%, והפוטסי ב-0.62%. 

בורסת הונג קונג נסגרה בירידות של 1.6%. 

10:25

אירופה נפתחת במגמה יציבה עם נטייה לירידות: הפוטסי והדאקס נסחרים סביב ה-0%,  והקאק יורד בכ-0.3%.

בורסות אסיה נסגרות בירידות: הניקיי נסגר ב-0.4%, והשנחאי ושנזן נסגרו ב-0.96% ו-1.42%. 

07:45

בורסות אסיה נסחרות בירידה, לאור מספר אירועים כלכליים מסביב לעולם. הניקיי יורד ב-0.7%, שנחאי ושנזן ב-1.45% ו-2.1%, והונג קונג יורד ב-2.12%. עם זאת, מניית נינטנדו עולה בכ-2.4%, לאחר דוחות שהראו על עלייה ברווחים של יותר מ-400%. 

הירידות מתבצעות בחלקן לאור האמירות של בנק אוסטרליה שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש. 

הייצוא של סין גדל ב-7.2% ביולי בהשוואה ל-2019, זאת בעיקר לאור הביקוש למוצרי רפואה. הייבוא של סין ירד ב-1.4%.

טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה עם טיקטוק ו-WeChat. כרגע נראה שמדובר רק באינטרקציות כלכליות (כגון עסקת מיקרוסופט-טיקטוק), ולא בשימוש של אזרחים פרטיים באפליקציות. הצו ייכנס לפועל תוך 45 יום. בעקבות הצו, מניית טנסט (
Tencent) חברת האם של WeChat צוללת ביותר מ-7%, ואיתה גם שאר חברות הטק הסיניות. 

היום ארה"ב צפויה לחשוף את מדד האבטלה שלה לחודש יולי, כאשר הצפי הוא ירידה של 0.6% במספר המובטלים. בחודש יוני אחוז המובטלים במשק האמריקאי היה 11.1%.

יום המסחר בוול סטריט ננעל אמש בעליות מדד הנאסד"ק שטיפס בכ-1% לשיא חדש של 11,108 נקודות, בהובלת מניות אפל, פייסבוק ואלפאבית. מניית וויקס סיימה יום תנודתי בירידה קלה, לאחר שפתחה את היום בירידה חדה של כ-12% ולקראת הסיום עברה לעלייה של יותר מ-2% לשיא חדש. נייס קפצה ב-7.4% לשיא חדש לאחר שפרסמה דוחות חזקים.

עוד כתבות

וולוו V60 קרוס-קאונטרי / צילום: יח"צ

שגרירת שבדיה: וולוו V60 לא קולנית ולא מוחצנת

גרסת הקרוס קאונטרי של ה-S60 מציעה שילוב ייחודי בישראל בין תצורת סטיישן מרווחת, הנעה כפולה, ומרווח גחון נכבד ● אין לה נוכחות כמו לדגמי קרוס-אובר אבל היא מאוזנת, תרבותית ואידיאלית למסעות לאיקאה

לירן אבישר-בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

"שוק הסלולר מוטה מחיר בצורה לא בריאה": מנכ"לית משרד התקשורת בראיון ראשון

בתקופה הקצרה שלירן אבישר-בן חורין מנהלת את משרד התקשורת היא כבר הספיקה להוציא מכרז לדור החמישי בסלולר, לטפל במיזוג סלקום-גולן ולאשר את מתווה הסיבים ● בראיון ראשון בתפקיד היא מספרת כיצד הם רואים את מפת התקשורת העתידית, ועל מה הצרכן הישראלי צריך ללמוד להסתכל

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר: "לא נולדתי מאושר - אבל אני עובד על זה"

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

עמק יזרעאל. יישובים בפריפריה זכו פחות בקרקעות   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צדק חלוקתי בגבולות המוניציפליים? המחקר שמגלה שזה קורה בעיקר במרכז הארץ, ובעיקר ליהודים

מחקר חדש בדק יותר מ-90 החלטות של ועדות הגבולות בין השנים 2003 ל-2016 • אף שמטרתן הייתה להעביר שטחים לרשויות חלשות - רוב המרוויחות הן רשויות יהודיות במרכז, שהיו מקורבות לשר הפנים באותה עת

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הירידות בוול סטריט התמתנו בסיום; טסלה צנחה ב-4.1%

השווקים הגיבו להודעת הפד שצופה כי הריבית תיוותר ברמה האפסית בשלוש השנים הקרובות ● למונייד קפצה ב-6.7%, פייסבוק ירדה ב-3.3% ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב היו מעל לצפי

שיפוצים במלון נורמן תל אביב / צילום: דנה פרידלנדר

אין אורחים, אז משפצים: המלונות שניצלו את הסגר

השמיים סגורים? התיירים מחו"ל לא מגיעים כבר חודשים? ההכנסות על אפס? • יש מלונות שהחליטו לנצל את הזמן הזה לשיפוץ כולל • "ההתאוששות תהיה מהירה יותר ממה שאנחנו חושבים"

ערן זהבי / צילום: רויטרס / Ronen Zvulun

האקזיט של ערן זהבי: ימכור בניין ברחובות לקופת חולים מכבי

לדברי שותפו של זהבי, אבי ארביב, שווי העסקה שנחתמה אתמול עומד על כ-180 מיליון שקל ● בקופת החולים אישרו את קיום העסקה ומסרו כי בכוונתם להפעיל במקום מעבדות

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" ● מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

חוף הים. איך ישראל התמקמה במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם / צילום: שאטרסטוק

ירון ואורלי זליכה לא האמינו למיקום של ישראל במדד האושר הבינלאומי. אז הם יצאו לבדוק

משהו בציונים הגבוהים שבהם זוכה ישראל שוב ושוב במדדי האושר העולמיים לא בדיוק הסתדר לפרופ' ירון זליכה ולרעייתו ד"ר אורלי זליכה ● אז הם יצאו לבדוק את הנושא באמצעות מחקר משותף ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

אפליקציות ה־Wellness / צילום ואיור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הדרך אל האושר עוברת בחנות האפליקציות

הן נגישות, קלות לשימוש, עונות על צרכים והולמות את רוח התקופה. אפליקציות ה־Wellness לשיפור הבריאות ולמניעת מחלות תופסות את החלל שהותירו מערכות הבריאות והגורואים • כתבתנו חקרה, התנסתה ומדווחת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

עוד מכה לאלשטיין: גם מחזיקי אג"ח יד' של אידיבי דורשים פירעון מיידי

לטובת מחזיקי סדרה י"ד משועבדות 70% ממניות דסק"ש ● החלטה זו מצטרפת להחלטה על העמדה לפירעון מיידי שקיבלו בתחילת השבוע מחזיקי אגרות החוב של אי.די.בי מסדרה ט'

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר