גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הישראלים יושבים על הגדר, והמלונאים בהמתנה: איך תשפיע פתיחת השמיים על התפוסות בחגים

החגים המתקרבים מחזירים את הדילמה הישראלית היכן להעביר אותם, כשהפעם מצטרפת להחלטה האפשרות שחלק מהמדינות ישובו וייפתחו בפנינו ● האם הישראלים ינהרו לחו"ל, או שאולי הם יעדיפו להישאר כאן ● וגם: היכן עדיין נרגיש את המשבר

ישרוטל. הביקוש מתמקד באילת / צילום: רוני בלחסן
ישרוטל. הביקוש מתמקד באילת / צילום: רוני בלחסן

אז איפה אתם בחגים? מחכים שהשמיים יפתחו (כמובן רק לכשתוסר חובת הבידוד לנכנסים לישראל ויותר מדינות יסכימו לקבל ישראלים) ותוכלו לנפוש בחו"ל? או שאולי אתם נשארים בארץ? המלונאים בישראל לא לגמרי מודאגים, כלומר תלוי היכן. ערי הקיט והתיירות הכפרית שנשענות על הישראלים נהנות בהחלט מסגירת השמיים, והערים שנשענות על תיירות חוץ, נאבקות יותר. ואיך כל זה משפיע על המחיר?

"אני לא חש מאוים מפתיחת השמיים משום שכמו בשנים הקודמות יש קהל שרוצה להישאר בארץ", אומר חיים אוחיון, מבעלי מלון גליליון שבפאתי המושבה יסוד המעלה. לפי אוחיון, ביולי-אוגוסט המלון נמצא בתפוסה מלאה. "יש הזמנות לחגים אבל לא ברמה של 100% תפוסה בשלב זה", הוא אומר. בגליליון, בחסות הביקוש הגבוה, רמת המחירים זהה לזו של שנה שעברה "למרות העלייה בהשקעה בכוח האדם ליישום התו הסגול". 

את השוני ירגישו בתל אביב ובירושלים

גם סמנכ"ל השיווק והמכירות בישרוטל נחום קרה, פחות נרגש מפתיחת השמים "בחגים אנחנו תמיד אנחנו מלאים וכך יהיה גם השנה. גם כשיש טיסות לחו"ל הישראלים באים למלונות נופש. את השוני נרגיש בתל אביב ובירושלים שם במועדים הללו יש תיירות נכנסת. ננסה למלא את המלונות שם עם ישראלים".

דרך מחיר?
"הורדנו 20% מהמחיר כדי לחזור לעבוד", אומר קרה, "אבל תוך כדי תנועה עשינו התאמות מחירים כי מה שלא משתנה זה גרף הביקוש וההיצע. מי שקנה את החופשה שלו לאוגוסט ביוני שילם פחות, כפי שמי שיזמין עכשיו לחגים ישלם פחות".

ברשת המלונות פתאל מזהים כי יש עומס בבירורים לחופשה בחגים "אבל עדיין לא המון סגירות".

ההתאוששות האיטית של מלונות תל אביב וירושלים לעומת אילת מסבירה מדוע עד כה רק 63% ממלונות ישראל נפתחו מאז שסגרו דלתות בחודש מרץ האחרון. בערים אלה המלונאים מנסים לשנות גישה ולפתות את האורח הישראלי להגיע לנופש במקום באילת. במלונות בראון למשל, השיקו קונספט פופ-אפ שמנסה להפוך מלון אורבני לעילא למלון לילדים דרך חדרי משחקים ופעילות שבימי השגרה רחוקה ממלונות תל אביב. יעל בידרמן, סמנכ"לית השיווק של הרשת, ציינה כי: "מתחילים לראות התעניינות לחגים. אנחנו מאמינים שהמבצעים והפעילויות ימלאו את המלונות אבל זה לא יהיה קל ובטח שלא דומה לתפוסות של השנים הקודמות, בעיקר של תיירות נכנסת".

מלונאי בתל אביב הודה כי: "המלונות בעיר רחוקים מלהתמלא לקראת החגים. אפילו את אוגוסט קשה למלא. בסופי שבוע אנחנו מלאים, אבל תפוסות אמצע השבוע נמוכות".

גם דני ליפמן, מנכ"ל רשת מלונות אטלס, לא מזהה התעוררות לחגים: "אנשים עוד בעמדת המתנה", הוא פוסק. "עם זאת, אנחנו מזהים שינוי מגמה לפיו באוגוסט הצרכנים כבר מזמינים 2-3 שבועות קדימה ולא מהרגע להרגע".

במלונות היוקרה ממילא ומצודת דוד בירושלים מכוונים לתפוסה של 90% בחגי תשרי "כמו בשנים קודמות". במלונות הללו, שבימי השגרה מארחים בעיקר תיירי חוץ, מזהים "ביקוש גבוה יותר בקהל הישראלי לחגי תשרי. כמו כן, אם בעבר הזמנות בוצעו קרוב למועד החגים, כעת הביקוש התחיל מוקדם מהרגיל". עוד מציינים כי "רמת המחירים לא עלתה לחופשה בראש השנה אולם לגבי סוכות, שהוא חג של תיירות נכנסת בעיקר, רמת המחירים הותאמה לקהל הישראלי, בציפייה לתפוסות גבוהות".

"פחות הזמנות לעומת השנה שעברה"

הביקוש בחלוקה לפי ערים משפיע כצפוי על המחיר. שירלי כהן עורקבי, סמנכ"לית השיווק והמכירות באשת טורס, מציינת כי מחירי החופשה במלונות באילת יקרים גם ב-50%-60% לעומת קיץ 2019. מנגד, מחירי החופשה במלונות תל אביב וירושלים ירדו בשיעור דומה. באשר לחגים אומרת כהן עורקבי כי: "יש פחות הזמנות לעומת השנה שעברה. ישראלים יושבים על הגדר וממתינים עד סמוך למועד החופשה כדי להזמין מלונות בישראל, וגם לאי הוודאות בקשר לפתיחת השמיים יש בזה חלק", עם זאת, היא מציינת כי "אפילו אם השמיים יפתחו כמתוכנן, השנה חו"ל יהיה פחות חזק, ולכן אנחנו צופים שהמחירים לחופשה בישראל יהיו יקרים יותר לעומת השנה שעברה".

יתרון מובנה בחסות קורונה קיבלו מלונות הבנויים כיחידות מפוזרות שמאפשרות מינימום התקהלות. ברשת "מטיילים" כבר אין מקום לראש השנה ולפי בת חן ישועה, מנכ"לית הרשת, ליום כיפור ולראש השנה קשה למצוא חדר פנוי. לצד הביקוש היא מציינת את שיעורי הביטולים הגבוהים "כל חדר נמכר בממוצע 3.8 פעמים, אך הביקוש הגבוה הצליח להביא אותנו לתפוסות מלאות עד אוקטובר".

גם בתיירות הכפרית מקווים שההשתהות בפתיחת השמיים תימשך. לפי דורית אלמליח, מנכ"לית עמותת התיירות ארץ הגליל, "החודשים האחרונים היוו ברכה לתיירות בגליל ולאטרקציות. גם לקראת ראש השנה יש ביקוש גבוה לנופש בגליל העליון. התפוסה עומדת על 80% בדומה לשנים קודמות, כך שמדובר במגמה נמשכת ולא בהכרח בגלל הקורונה. לראש השנה במלונות המשפחתיים כבר קשה למצוא חדרים, אבל אפשר עוד למצוא מקום בחדרי האירוח ובמתחמי אוהלים וקמפינגים". דובי בנארי, מנכ"ל מלון פסטורל בכפר בלום מחזק את דבריה: "לראש השנה אנחנו בתפוסה מלאה. המחיר נשאר זהה לשנה קודמת, 2,300 שקלים לזוג בחצי פנסיון. חגי תשרי במלונות הגליל העליון תמיד השתבחו בתפוסה מלאה. גם השנה, למרות הקורונה (ואולי בגללה) התחזק הביקוש עד כדי תפוסה מלאה כשלושה חודשים לפני ראש השנה".

בתיירות עין גב שליד הכינרת מזהים מגמה דומה עם צפי לתפוסה מלאה וכך גם במלון הגושרים ובכפר הנופש עין זיוון.

גם חובבי הנוף המדברי צפויים למלא את מלונות האזור. לדברי מרב עמית מתיירות הערבה התיכונה, במתחמים הגדולים בצוקים "כבר נרשמה 100% תפוסה. בשאר חדרי האירוח והחאנים עוד אפשר למצוא מקומות".

אנשים מחפשים פחות אינטימיות

האופוריה משתנה כשמדברים על מלונות שבהם הילדים נשארים בבית. לפי מרים הוד, בעלת מלון הבוטיק בית שלום במטולה המיועד לזוגות בלבד, "בתקופה האחרונה המלון היה בתפוסה מלאה אבל דווקא לחג מחצית מהחדרים עדיין פנויים מה שמסביר את ירידת המחירים לחגים לעומת שנה קודמת".

משבר הקורונה וההתנהלות בצל אי ודאות הובילו לכך שביטול חינם צריך להיות חלק בלתי נפרד מהעסקה. ואכן ברוב המלונות האפשרות לבטל היא גמישה: בישרוטל, עד לסוף 2020 ניתן לקבל החזר מלא בביטול עד ארבעה ימים לפני החופשה, במלונות בראון הביטול אפשרי עד 48 שעות לפני החופשה, ובמלונות אטלס אפשר לקבל החזר מלא בביטול של עד 24 שעות לפני החופשה. גילה יעקבי גורביץ', מנהלת תחום תיירות ותרבות ברשות לפיתוח הגליל, מספרת כי מדיניות ביטול גמישה, בטווח של שבועיים עד 24 שעות לפני החופשה - הגדילה את ההזמנות בקרב צימרים ובתי מלון בגליל, בגולן ובעמקים. בגליליון אין אפשרות לקבל החזר כספי אלא לדחות את החופשה למועד אחר והסיבה למדיניות הזו כפי שמנמק אוחיון היא כי "אנחנו מזהים תופעה לפיה כל הזמנה שמבוטלת מיד נתפסת מחדש". 

עוד כתבות

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

התביעה של לינוי בר גפן היא רק הסדק הראשון: כך מופקר הגולש הישראלי מול הרשתות החברתיות הגדולות

בישראל 2020 עוד לא התקבל אפילו פסק דין סופי אחד המטיל אחריות בלשון הרע ופיצוי על פייסבוק או טוויטר בשל פרסום פוגעני של גולשים ● לינוי בר גפן תבעה את טוויטר ויצרה סדק בחומת ההגנה של הרשתות החברתיות ● מומחים אומרים שהדרך להטיל עליהן אחריות מורכבת, אבל אפשרית

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

ישראייר לבג"ץ: אפשרו המשך מכירת כרטיסים למדינות ירוקות בטיסות קיימות

הפנייה מגיעה בעקבות מתווה התעופה שעל פיו יכולים לצאת מישראל רק מי שרכשו כרטיסי טיסה עד 25.9 בשעה 14:00, מתווה שמעורר בעייתיות וגם "תמרון" שיאפשר מכירת כרטיסים

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל

ועדת החוקה אישרה את החוק הקורונה לקריאות שנייה ושלישית

השלב הבא הוא אישר החוק במליאת הכנסת, שם צפוי להתקיים הדיו בחוק אל תוך הלילה ● ח"כ שקד: "ממשלת ניסנקורן-נתניהו קושרת בין הגבלת ההפגנות לסגר כללי וכך למעשה דוחפת עשרות אלפים לאבטלה ללא צורך"

הנשיא טראמפ בסוף מסיבת עיתונאים בגן הוורדים בבית הלבן ביום שני / צילום: Evan Vucci, Associated Press

כשנותנים ל"מלך החובות" ופושט רגל סדרתי לנהל מעצמה

אין תחום בחוק האמריקאי שנהנה מהקלות מס רבות ופתלתלות כמו הנדל"ן ● זה מצוין עבור הנשיא דונלד טראמפ, ששקוע בחובות של מאות מיליונים, ולבני משפחתו, שמעורבים בעסקאות נשק חובקות עולם; הרבה פחות לארה"ב עצמה, ששיקולים אלה סביר שמשפיעים על מדיניותו

תחנת דלק של דלק ישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

ברביעי בחצות: מחיר הדלק יירד ב-4 אגורות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 לצרכן בתחנה בשירות עצמי יעמוד על 5.46 שקל לליטר ● השינוי מגיע על רקע ירידת מחיר הבנזין הבינלאומי ב-2.78% וירידה יחסית במע"מ המוטל על רכיב זה

עסק שקרס תחת המשבר הכלכלי. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

בנק ישראל: 510 אלף ממפוטרי הסגר הראשון טרם מצאו עבודה מחדש

מהמחקר של בנק ישראל עולה כי לאחר הסגר הראשון, 460 אלף שכירים הצליחו לחזור לשוק העבודה ● נכון לאמצע יוני, 10% מהמעסיקים בישראל הפחיתו שכר לעובדיהם ● האוכלוסיות החלשות נפגעו קשה יותר במשבר

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

שלמה החזקות במגעים לרכישת מחצית מתלמה תיירות

קבוצת שלמה דיווחה לבורסה כי היא מנהלת מו"מ ובדיקות נאותות לרכישת עד 50% מחברת תלמה נסיעות ותיירות ● משבר הקורונה בלם את הנפקתה הצפויה של תלמה, שבשוק העריכו את השווי שלה ב-500 עד 600 מיליון שקל

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

האפסייד של אקירוב מתרחק: נדחתה הנפקת החברה הבת של אלרוב בשווייץ

אפיק סוויס (Epic Suisse) הודיעה על דחיית מועד ההנפקה של מניותיה לראשונה בבורסה בשווייץ, וזאת עקב תנאי השוק, "אך תמשיך לבחון הזדמנויות להנפקה בעתיד"

מיכל הלפרין,הממונה על רשות התחרות / צילום: רמי זרנגר

רשות התחרות לבית הדין: אין לאשר ההסדר בין שב"א למס"ב

רשות התחרות טוענת כי שיתופי הפעולה בין החברות האחיות שאחראיות על פלטפורמות התשלומים במשק "מקימים חששות תחרותיים ממשיים" ● שב"א ומס"ב פנו לבית הדין לתחרות בבקשה שיאשר את החיבור העמוק ביניהן לעוד עשר שנים

דונלד טראמפ נגד ג'ו ביידן / צילום: Associated Press

הלילה: עימות ראשון בין ביידן לטראמפ; הנה מה שצריך לדעת לקראתו

מנחה פוקס ניוז ינחה את העימות הראשון בין שני המועמדים לנשיאות שצפוי לעסוק במינוי השופטת של טראמפ לבית המשפט העליון וכשירות המועמדים לתפקיד

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכ-50 מ' ש' נגד סלקום: שידלה דיירים להדליף פרטי התקשרות של כל הבניין שלהם

לפי הבקשה, הדייר אותו משדלת סלקום להדליף את פרטי ההתקשרות מקבל בתמורה הטבה בסכום של כ-1,000 שקלים ● בשיחה שהוקלטה וצורפה כתמליל אמרה מנהלת המכירות כי "זה משהו שאנחנו עושים בכל הארץ"

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק בחרה בנוקיה כספק המרכזי לפרויקט הסיבים האופטיים

נוקיה תספק לבזק את הפתרון הטכנולוגי להפעלת רשת ה-GPON החדשה שהיא מקימה בימים אלה

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

אדם עם מסכה הולך ליד קניוני עזריאלי בתל אביב / צילום: Corinna Kern, רויטרס

מומחים ממליצים למל"ל: מסעדות ייפתחו רק כשיהיו פחות מ-100 נדבקים ביום

צוות המומחים של פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, המייעץ למל"ל, הציג היום לממשלה אסטרטגיית יציאה, שכוללת שישה שלבים ומאותת שהחזרה לשגרה תהיה ארוכה ● ההקלות לא יחלו לפני שמספר המאובחנים היומי יפחת מ-2,000 ליום, ומערכת החינוך בכיתות ה' ומעלה תושבת לחודשיים נוספים

טל אוחנה, ראש עיריית ירוחם / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מערך אפידמיולוגי עצמאי: כך קטעה ראשת מועצת ירוחם את שרשרת ההדבקה והפכה את העיר מאדומה לירוקה

ירוחם הוכרזה אדומה וראשת המועצה לא חיכתה לממשלה ● ביישוב ש-70% מתושביו פוקדים בחגים את בתי הכנסת, היא הותירה אותם נעולים וסגרה את בתי הספר לפני כולם ● היום המועצה כבר ירוקה

שריפה בקליפורניה, השבוע / צילום: Noah Berger, Associated Press

אם ארה"ב תתחייב למטרות הסכם פריז, קליפורניה יכולה לפעול ולחסוך 4.5 טריליון דולר

זיהום האוויר מתגבר: חמש מתוך 20 השריפות הגדולות ביותר שתועדו במדינה התרחשו ב-2020

עו"ד ליאת בן ארי / צילום: רפי קוץ

הנציב רוזן על עו"ד ליאת בן-ארי: "לא בסמכותי לברר את התלונה נגדה"

הנציב רוזן על פרשיית עו"ד ליאת בן-ארי: "על משרתי ציבור לנהוג וללכת בזהירות, פן יראו כמי שנאה דורשים ולא נאה מקיימים, ובכך יסייעו לדורשים לכרסם בכוחה של מערכת המשפט" ● בן ארי: "התלונות נגדי הן חלק מהתארגנות ענפה וארוכת טווח, שמטרתן לרפות את ידיי בכל הקשור לתפקידי כפרקליטה"

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מספר המאושפזים במצב קשה עבר את סף אי הספיקה של מערכת הבריאות

לפי אגף המודיעין בצה"ל, בממוצע שבועי, שיעור התמותה היומי מקורונה למיליון נפש בישראל עומד על 3.47 ● בארצות הברית, לשם השוואה, שיעור התמותה מקורונה עומד על 2.25 מקרים למיליון נפש מדי יום ● מנהל המחלקה הפנימית בהדסה: "העתיד לא נראה ורוד לאור הזלזול הציבורי, במיוחד במגזר החרדי, אבל לא רק"

ד"ר יעקב שיינין / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מודל להצלחה: שיינין סוגר קרנות נאמנות ולקוחות ההוסטינג עוזבים

מודלים שוקי הון שבניהול הכלכלן ד"ר יעקב שיינין תנהל לאחר הפירוק הצפוי קרנות נאמנות בהיקף של 54 מיליון שקל בלבד

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

בדרך ללילה לבן בכנסת: חוק הקורונה יאושר בקריאות שנייה ושלישית

לפי תיקון החוק שנעשה בוועדת חוקה שהכינה את פרטיו, החוק אמור היה להיכנס לתוקף כבר בחצות הלילה בכפוף לאישורו בכנסת