גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בוול סטריט: הדאו ג'ונס טיפס, הנאסד"ק צנח קלות

מניות ענקיות הטק בוול סטריט ספגו ירידות, בעוד מניות המלונאות והטיס זינקו ● המסחר באירופה ננעל בעליות ● הזהב פותח את השבוע בעלייה של 0.8% לרמה של 2,044 דולר לאונקיה ● סיוה הציגה דוחות טובים לרבעון השני

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

נעילה מעורבת בוול סטריט, הדאו ג'ונס זינק לקראת סגירת המסחר וננעל בזינוק של 1.32%, מדד S&P 500 עלה ב-0.28% ואילו הנאסד"ק מחק 0.39% מערכו.

מניית בואינג זינקה ב-5.5%, נייקי עלתה ב-3.48% וקאטרפילר הוסיפה 5.26% לערכה.

מניות המלונאות והטיס זינקו - מניית ווין ריזורטס קפצה בכמעט 10%, יונייטד איירליינס טסה 9.3% ואמריקן איירליינס עלתה ב-7.4%.

ענקיות הטק ספגו ירידות קלות - נטפליקס ירדה ב-2.3%, מיקרוסופט איבדה 1.9%, פייסבוק מחקה כ-2% מערכה.

מניית טסלה ירדה ב-2.35%.

22:25

35 דקות לנעילה והמסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל במגמה מעורבת, הדאו ג'ונס מזנק ב-1.31% בשעה זו, S&P 500 עולה ב-0.25% ואילו הנאסד"ק יורד ב-0.46%.

מניות ענקיות הטק יורדות - פייסבוק, מיקרוסופט ונטפליקס יורדות בעד 1.7%, אמזון מאבדת 0.8% מערכה ואלפאבית מוחקת 0.4%.

21:09

המסחר בוול סטריט מתנהל במגמה מעורבת בשעה זו, הירידות בנאסד"ק התמתנו והמדד מאבד 0.4% מערכו, הדאו ג'ונס קופץ ב-1% ו-S&P 500 עולה ב-0.23%.

מניית נייקי מזנקת לראש מדד הנאסד"ק עם עליות של 4.66%, בואינג מוסיפה 4.1% לערכה וקאטרפילר עולה ב-4%. בצידו השלילי של המדד, מיקרוסופט מאבדת 2.14% מערכה.

מניות התעופה והמלונאות מזנקות, ווין ריזורטס טסה 9%, יונייטד איירליינס ואמריקן איירליינס עולות ב-8.1% ו-7.21% בהתאמה.

מנית זום יורדת ב-3.3%. 

18:50

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות. פוטסי וקאק עלו ב-0.3% ודאקס ננעל ללא שינוי. סטוקס 600 הוסיף 0.3%. המסחר בארה"ב מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת. דאו ג'ונס מוסיף 0.9%, אך נאסד"ק מאבד כ-1% ו-S&P 500 נסחר ללא שינוי.

הנפט עולה ב-1.8%. מחיר חבית עומד כעת על 41.99 דולר. הזהב עולה ב-0.8%, ומחיר אונקיית זהב עומד על 2044.9 דולר. 

17:38

המסחר בוול סטריט מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת. דאו ג'ונס עולה בכ-1% ו-S&P 500 מוסיף 0.2%, אך נאסד"ק מאבד 0.6%. המסחר באירופה מתנהל בעליות.

מניית נייקי  עולה ב-3.4% ומניית בואינג  מוסיפה 4.6%.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות. דאו ג'ונס מטפס ב-0.5%, נאסד"ק עולה ב-0.1% ו-S&P 500 מוסיף 0.2%. המסחר באירופה מתנהל גם הוא בעליות. דאקס מוסיף 0.15%, פוטסי עולה ב-0.3% וקאק מטפס ב-0.4%. 

מניית אפל  עולה במסחר בכ-2%. 

14:08

יום המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח במגמה מעורבת. במסחר המוקדם נרשמות עליות במניות אנבידיה, בואינג, אפל  וטסלה 

גילת  דיווחה היום כי זכתה בחוזה בהיקף של יותר מ-10 מיליון דולר לאספקת שירותי תמסורת סלולרית במדינה בדרום אמריקה, למשך 5 שנים. 

חברת סיוה  דיווחה היום כי הכנסותיה ברבעון השני גדלו ב-28% לעומת הרבעון המקביל ל-23.6 מיליון דולר. ההפסד הנקי וההפסד למניה על בסיס GAAP הסתכמו ב-1.1 מיליון דולר וב-5 סנט, לעומת הפסד נקי של 1.5 מיליון דולר ו-7 סנט למניה ברבעון המקביל. בנטרול רישום עלות האופציות לעובדים והוצאות הקשורות לרכישות, גדל הרווח הנקי המתואם ב-130% לעומת הרבעון המקביל והסתכם ב-2.9 מיליון דולר, והרווח המתואם למניה גדל ב-140% והסתכם ב-12 סנט .

12:10

מגמה מעורבת כעת בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. הזהב מטפס ב-0.75% לרמה של 2,043 דולר לאונקיה.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של אי.בי.אי, מתייחס בסקירתו השבועית לתוכנית התמריצים הנוספת המתגבשת בארה"ב וכותב כי "עד כה, למרות סיום התוכנית המקורית בסוף יולי, לא גובשה הסכמה על תוכנית נוספת ולכן הציג נשיא טראמפ צו נשיאותי שכלל הגדלת תשלומי אבטלה, הקלות מס לבעלי שכר נמוך יחסית והקלות בהחזרי הלוואות לסטודנטים. עם זאת, צעדים אלו עלולים להתברר כזמניים בלבד, שכן הם יידרשו לאישור הקונגרס במסגרת אישור התקציב לשנה הבאה".

"הצעד החריג בו נקט טראמפ משקף את הרגישות הגבוהה למצב המשק האמריקאי על רקע הבחירות הקרבות והפיגור של טראמפ בסקרים. אמנם בשבוע האחרון נרשם צמצום מסוים בפער מול ביידן, אך עדיין מדובר בפער גבוה יחסית של 7%-6%, כאשר לפי אתר ההימורים Predictit סיכוייו של ביידן לגבור על טראמפ נעים סביב 60%. בנוסף, על רקע המצב הבעייתי של המשק האמריקאי והטיפול הכושל בהתמודדות עם המגיפה, טראמפ שב להסיט את האש לעבר סין, עם שורת צווים נשיאותיים שכוללים סנקציות על פעילות מול חברות טכנולוגיה סיניות ואישי ממשל. מכיוון שהיכולת לשפר באופן ניכר את תמונת המאקרו האמריקאית עד לנובמבר מוגבלת מאוד, סביר כי החרפת הרטוריקה מול סין תימשך עד לבחירות", כותב גוזלן.

10:20

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח תוך עליות קלות במדדי המניות המרכזיים. הזהב פותח את השבוע בעלייה של 0.7% לרמה של 2,041 דולר לאונקיה. גם הנפט מתחזק וחוזה ברנט עולה בכ-0.8% לרמה של 44.73 דולר לחבית.

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי , מתייחס בסקירת הנפט השבועית שפרסם הבוקר לעליית מחיר הנפט בשבוע האחרון, " עליית מחיר הנפט התרחשה למרות המתיחות בין ארה"ב ובין סין, שהחריפה לאחר שהנשיא טראמפ חתם על צו האוסר על תושבי ארה"ב לעשות עסקים עם WeChat, TikTok או עם הבעלים הסינים של האפליקציות הללו".

"כפי הנראה, עיקר עליית מחיר הנפט נובעת מהיחלשותו של הדולר בעולם, אשר קיזזה בהשפעתה הנומינלית את השפעת הצפי הריאלי לעליית יצור הנפט של חברי OPEC+. היסטורית, קיים קשר הופכי מובהק בין היחלשות הדולר ביחס לסל המטבעות ובין מחיר הנפט . כך ברביע הראשון, עם התחזקות שער הדולר מחיר הנפט החל לרדת, כאשר הירידה במחירי הנפט התעצמה במהלך הרביע השני בשל הירידה החדה בביקושים שנבעו מהסגרים שהוטלו ברחבי העולם ועצרו את הפעילות הכלכלית, זאת במקביל להתחזקות הדולר בעולם. עם ההקלה בסגרים ובמגבלות והגברת הפעילות הכלכלית, הקשר בין מחיר הנפט לשער הדולר חזר והתהדק ומחיר הנפט עלה על רקע היחלשות שער הדולר. להערכתנו, המשך היחלשות הדולר צפויה לתמוך במחיר הנפט", כותב בפמן.

08:10

מדדי המניות המובילים בבורסות אסיה נסחרים היום במגמה מעורבת, כשברקע למסחר ממשיכה להשפיע העלייה במתיחות בין ארה"ב לסין. במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות.

מדד הקוספי בסיאול עולה קלות, בהובלת מניית יונדאי מוטור המזנקת בכ-11%. 

בזירת הסחורות העולמית, הזהב פותח את השבוע עם עלייה של כ-0.5% לרמה של 2,040 דולר לאונקיה (חוזה לדצמבר). מתכת הכסף קופצת ב-2.4% לרמה של 28.19 דולר לאונקיה. הנפט מסוג ברנט נסחר בעלייה של 1.1% לרמה של 44.9 דולר לחבית.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מציין בסקירתו השבועית כי "הכל עולה" זאת ההגדרה למצב בשווקים, כאשר כל האפיקים - המניות, האג"ח הממשלתיות הריאליות והנומינאליות, הסחורות והאג"ח הקונצרניות רושמים עליות שערים. שום ידיעה כלכלית או פוליטית לא מצליחה לפגיע בשווקים מעבר ליום-יומיים. "לא בטוח שצריך לחפש איזה חוכמה נסתרת כשהשוק מתנהג בצורה כזאת שוק המניות נסחר במכפילי רווח גבוהים מאוד. גם כאשר לוקחים תחזיות הרווח לשנתיים או שלוש קדימה המכפילים של מדד S&P500 עומדים ברמה הגבוהה ביותר מאז תחילת שנות האלפיים".

"אנו מעריכים שהשינויים בהובלה סקטוריאלית משקפים היערכות השווקים לאישור והפצת החיסון לקורונה בחודשים הקרובים. אירוע זה צפוי לגרום למעבר לסקטורים שפעילותם נפגעה בצורה החזקה ביותר מהמגפה כגון השירותים הצרכניים, סקטור התעשייה והפיננסיים. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-נמוכה באפיק המנייתי ולהגביר מעבר לסקטורים מסורתיים יותר", כותב זבז'ינסקי.

עוד כתבות

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

וולוו V60 קרוס-קאונטרי / צילום: יח"צ

שגרירת שבדיה: וולוו V60 לא קולנית ולא מוחצנת

גרסת הקרוס קאונטרי של ה-S60 מציעה שילוב ייחודי בישראל בין תצורת סטיישן מרווחת, הנעה כפולה, ומרווח גחון נכבד ● אין לה נוכחות כמו לדגמי קרוס-אובר אבל היא מאוזנת, תרבותית ואידיאלית למסעות לאיקאה

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות

ספר לסגר - עיון / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

למה מנכ״ל נטפליקס חושב שהיא גרועה ועוד 20 ספרי עיון שינעימו לכם את הסגר

אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי העיון שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

הבוזגלוס בקמפיין החדש של בזק / צילום: יח"צ

עניין של תקשורת: זוכרים את גל גדות ואוהבים את הבוזגלוס

הפרסומת של הוט בכיכובה של גל גדות מזנקת לראש טבלת הפרסומות הזכורות כבר בשבוע הראשון לכניסתה למדד ● בראש טבלת הפרסומות האהובות, מדורגת השבוע הפרסומת של בזק אינטרנט

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

שירבו זכויותינו כרימון. כמה יהודים באמת יש בעולם / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

ערב ראש השנה: כמה יהודים באמת יש בעולם?

אלוהים הבטיח שעם ישראל "לא ייספר מרוב", אבל הססטיסטיקאים מתעקשים לנסות • כמו כל שאלה סטטיסטית, התשובה תלויה בהגדרה • קראנו את האומדנים העדכניים בעין ביקורתית והשתדלנו להיזהר ממסקנות כוזבות

הנקראות של תש"פ - המשבר האקולוגי / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

8 כתבות המשבר האקולוגי הנצפות ביותר של השנה

מה המשמעות של עוד כמה מעלות חום ● המחיר האקולוגי של ההתמכרות לבגדים ●  הקורקינט הוא יותר מזהם ממה שחושבים ● איך עדיין אפשר לבלום את משבר האקלים ● ועוד ארבע כתבות שהכי אהבתם השנה

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" ● מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

פרופ’ אריקה ג’יימס, דיקנית בית הספר וורטון למנהל עסקים באונברסיטת פנסילבניה  / צילום:  LARA WILLIAMSON  University of Pennsylvania

האישה הראשונה של לימודי מנהל העסקים חושפת את סודות הניהול

פרופ' אריקה ג'יימס, האישה והשחורה הראשונה שעומדת בראש בית הספר למינהל עסקים וורטון, מהמובילים בעולם, נכנסה לתפקיד בעיצומו של משבר הקורונה ובמהלך דיון ציבורי על הפליה על רקע גזעי ● כחוקרת מנהיגות בזמן משבר וגיוון תעסוקתי, תחום המחקר שלה הפך לרלוונטי מאי פעם ● המוסד היוקרתי יקבל לשורותיו 60 סטודנטים ישראלים בעשור הקרוב במימון תרומה של המיליארדר יורי מילנר

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

ויכוח סוער מאחורי דלתות הארמון הסעודי: האם להתקדם להסכם עם ישראל

מלך סעודיה סלמאן ובנו, נסיך הכתר, מוחמד נמצאים בוויכוח סוער - האם ללכת בעקבות איחוד האמירויות ובחריין, ולנרמל את היחסים עם ישראל? ● במרכז העימות במשפחת המלוכה נמצאת הדרישה הפלסטינית למדינה עצמאית ● הזמן, בינתיים, לצידה של ישראל

כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

על קו דובאי חיפה, ו"שיטת" אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

שלומי פוגל ממספנות ישראל חובר לחברה מדובאי ● "גלובס" בעקבות גיוסי החובות של פרי נדל"ן כל הדרך לקריסה ● המספרים העגומים של מחיר למשתכן נחשפים ● ומדוע קשיי הרישוי מטרידים את אנשי הנדל"ן לא פחות מהקורונה

דיג בפיורד בנורבגיה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה כולם בסקנדינביה כל כך מאושרים ואיך זה קשור למלחמה בקורונה

למה בדירוגי האושר והרווחה הבינלאומיים מדינות סקנדינביה תמיד מגיעות ראשונות, מדוע יש כל כך הרבה דירוגים כאלה, והאם יש בכלל דרך נכונה למדוד ● וגם: מה הקשר בין רמת האושר של המדינה לבין האופן שבו היא מתמודדת עם משבר הקורונה? ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

ערן זהבי / צילום: רויטרס / Ronen Zvulun

האקזיט של ערן זהבי: ימכור בניין ברחובות לקופת חולים מכבי

לדברי שותפו של זהבי, אבי ארביב, שווי העסקה שנחתמה אתמול עומד על כ-180 מיליון שקל ● בקופת החולים אישרו את קיום העסקה ומסרו כי בכוונתם להפעיל במקום מעבדות

השופטת רות ביידר גינזבורג ז"ל / צילום: Cliff Owen, Associated Press

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג נפטרה בגיל 87

גינסבורג, שהפכה בשנים האחרונות גם לאייקון תרבותי, נפטרה ממחלת הסרטן ● קידמה פסיקות ליברליות בעליון בסוגיות נפיצות בחברה האמריקאית: זכויות הפלה, נישואים חד מיניים ועוד ● "המשאלה הכי עזה שלי היא שלא יחליפו אותי בתפקיד עד שיושבע נשיא חדש", אמרה לפני מספר ימים