גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מייסד עדיקה בדרך לתביעה נגד גולף: "אירועים חמורים התרחשו בחברה"

דדי שוורצברג, שהיה מנכ"ל הרשת עד לאחרונה, הגיש היום בקשה לגילוי ועיון במסמכים טרם הגשת תביעה נגזרת נגד הקבוצה האם של חברת האופנה המקוונת, גולף, ונגד הקבוצה שמחזיקה בה, כת"ש ● דירקטוריון עדיקה: "ועדה עצמאית לא מצאה רבב בהתנהלות החברה"

דדי שוורצברג  / צילום: יח"צ
דדי שוורצברג / צילום: יח"צ

סכסוך חריף בין מייסד עדיקה לבין בעלות השליטה בה. דדי שוורצברג, מייסד חברת האופנה המקוונת עדיקה ועד לפני 4 חודשים מנכ"ל הרשת, הגיש היום (ב') לביהמ"ש המחוזי בת"א בקשה לגילוי ועיון במסמכים טרם הגשת תביעה נגזרת נגד הקבוצה האם של עדיקה גולף, ונגד הקבוצה שמחזיקה בה - כלל תעשיות (כת"ש).

שוורצברג, שהתפטר מתפקידו באפריל האחרון, טוען כעת כי לאחר שנדחתה דרישתו למנות בודק חיצוני מטעם הדירקטוריון לבדיקת מה שהוא מגדיר כ"אירועים חמורים שהתרחשו בחברה", בתחילת יוני 2020, הוא פנה לחברה בדרישה כי תמצה זכויותיה כלפי בכירים בבעלות השליטה - אבי פישר, מנכ"ל כלל תעשיות, רביב ברוקמאייר, מנכ"ל גולף, ונגד קבוצת גולף ל"קבלת פיצוי על הנזקים שגרמה להם התנהלותם כלפי החברה".

שוורצברג למעשה מגיש את הבקשה לגילוי המסמכים מכוחו כבעל מניות בחברה. במסגרת זו הוא טוען ללחצים פסולים, ומבקש לחשוף מסמכים שיסייעו להשלים הגשת בקשה לתביעה נגזרת על הנזקים שנגרמו לטענתו לבעלי המניות בה.

לטענת בא כוחו של שוורצברג, עו"ד גיא גיסין, "מסרבים נושאי המשרה של החברה לבחון את אחריות בעלי השליטה או מי מטעמם, למסכת פעולות אסורות ומזיקות שהתבצעה בחברה או בקשר אליה, תוך שהם בוחרים להעלים עין מפעולות אלו ואף פועלים בעצה אחת עם בעלי השליטה, לקידום האינטרסים של בעלי השליטה".

"שורה של פעולות מזיקות ופסולות מטעמה של בעלת השליטה"

שוורצברג, כאמור הינו ממייסדי עדיקה, וכיום מחזיק בכ-3.4% ממניות החברה. את בקשת גילוי המסמכים מגיש כעת שוורצברג נגד החברה שייסד, נגד החברה הציבורית ששולטת בה - גולף (65%), ונגד כלל תעשיות, בעלת השליטה בגולף, אשר נשלטת בידי לן בלוונטיק. הבקשה מופנית בין היתר גם לרשימת דירקטורים בעדיקה ובכלל תעשיות, ולמנכ"ל גולף רביב ברוקמאייר.

בבקשת הגילוי טוען בא כוחו של שוורצברג כי "ראשיתו של הסכסוך עם בעלת השליטה, אשר הפעילה לשם כך את שלוחיה ונציגיה בדירקטוריון החברה אשר חבים כלפי החברה בחובות אמון וזהירות, החל לאחר פעולות ונסיונות שביצעה הנהלת החברה, בגיבוי הדירקטוריון דאז, לגייס כספים לשם פיתוח פעילותה העסקית בכלל ובארה"ב בפרט".

עדיקה  הינה קמעונאית אופנה ציבורית אשר נרכשה על ידי גולף  לפני כחמש שנים, והונפקה במרץ 2018. הסכסוך שמעלה כעת שוורצברג נוגע לאופן ההתנהלות סביב ההחלטה של החברה להרחיב את פעילות המסחר המקוון לארה"ב, שעליה דיווחה בסוף 2018. מדובר בפעילות מקוונת ברובה, וזאת בנוסף לחנות פופ-אפ שפתחה הרשת באזור הסוהו שבמנהטן, ניו יורק.

לפי בא כוחו של שוורצברג, המהלכים המתוארים "אשר זכו לתמיכת ואישור דירקטוריון החברה ולוו בהצעות השקעה קונקרטיות", עלו על שרטון אל מול "רצונה של בעלת השליטה להימנע מהשתתפות בהשקעה המתוכננת מחד גיסא, וסירובה לאפשר בכל מחיר דילול החזקותיה בחברה מאידך גיסא. והכל - ללא כל הצדקה עניינית; תוך פגיעה באינטרסים של החברה; ותוך הפעלת נציגיה בדירקטוריון החברה כמריונטות על חוט".

בא כוחו של שוורצברג גורס כי "בעלת השליטה עצמה מודה" במסמך מצורף כי "היא התנגדה ופעלה כנגד גיוס ההון כאמור, היות והיא ראתה במהלכים אלו 'ניסיון השתלטות' על החברה, אשר יש לסכל". לטענתו, בניגוד לאמור במכתב בעלת השליטה, מדובר במהלכים שהתנהלו באופן שקוף אל מול בעלת השליטה ואל מול נציגיו של בלווטניק, אשר "עודכנו בזמן אמת במהלכים אלו והוזמנו לקחת חלק בגיוס המתוכנן".

עוד הוא טוען כי במהלך מספר חודשים טרם התפטרות שוורצברג מתפקידו בחברה, התרחשו בחברה וכנגדה "שורה של פעולות מזיקות ופסולות מטעמה של בעלת השליטה", אשר נועדו, לדבריו, "לשרת את האינטרסים של בעלת השליטה, על חשבון האינטרסים והצרכים הדחופים של החברה ותוך פגיעה באינטרסים העקיפים של בעלי מניותיה מן הציבור של החברה". הוא מוסיף וטוען כי כפי שהתריע שוורצברג בפני הנהלת החברה, "על רקע המשבר החמור הפוקד את העולם, אין זה מן הנמנע כי נזקים אלו יתגלגלו בסופו של יום אף לפתחם של נושי החברה".

לפי גרסתו של שוורצברג, במסגרת התנגדותה לגיוס ההון לקחה לעצמה בעלת השליטה את החירות לכנס ישיבות דירקטוריון של החברה באופן עצמאי; לפנות במכתבי איומים אל יו"ר ועדת הביקורת (אשר התפטר בסמוך לפניה זו) וכן "להפעיל אמצעי לחץ שונים שהיו בידיה על התנהלות החברה ונושאי המשרה שלה, לרבות אי תשלום לחברה של חובות בסכומים משמעותיים; פגיעה בנזילות החברה ובתזרימה בתקופות עסקיות מאתגרות", וזאת "עד כדי חשש כי החברה לא תוכל להשלים ולפרסם את דוחותיה הכספיים כנדרש בדין".

עוד לפי הבקשה שהגיש שוורצברג, "במסגרת זו אף דרשה בעלת השליטה כי הנהלת החברה תסכים לתת לבעלת השליטה הנחות מפליגות של כ-50% בתשלומים על פי הסכם השירותים שמעניקה לה החברה, וכן כי הנהלת החברה תסכים לביטול ערבות שהעמידה גולף לחברה; והכל מבלי לדווח כנדרש לציבור ומבלי לקבל את האישור המשולש הנדרש על פי דין".

עוד לטענת בא כוחו של שוורצברג, "התנהלות זו הובילה להתפטרות או פיטורין של מרבית נושאי המשרה בחברה, חברי הנהלה, ואף דירקטורים אשר מונו על ידי בעלת השליטה, אך נמנעו מלהציב את האינטרסים של בעלת השליטה לפני האינטרסים של החברה עצמה. אותם דירקטורים התבקשו על ידי בעלת השליטה לסיים את כהונתם. זה אף היה הרקע להתפטרות יו"ר ועדת הביקורת, בסמוך לאחר קבלת מכתב איומים מבעלת השליטה. כמו כן פרשו מהחברה עובדים בכירים נוספים, אשר חלקם אף פנו והתריעו בפני דירקטוריון החברה על הלחצים המופעלים עליהם ועל מידורם מסמכויותיהם".

מדירקטוריון עדיקה נמסר בתגובה: "התנהגותו של דוד שוורצברג, ממשיכה להכות בתדהמה את כל המעורבים בעניין. לא יעלה על הדעת, כי מנכ"ל, שנטש עם שותפיו את הספינה באמצע משבר הקורונה, מרשה לעצמו להוציא דיבתה של החברה ובעליה באופן חסר תקדים. דירקטוריון עדיקה מינה ועדה עצמאית, המורכבת מדירקטורים חיצוניים שלא היו מעורבים בנושא ובליווי משפטי חיצוני צמוד. הוועדה בדקה את כל טענותיו של שוורצברג, הזמינה אותו להופיע בפניה ובסיום התהליך לא מצאה רבב בהתנהלות החברה. אנו גאים בחברה ובהצלחתה ונחושים להצעיד את עדיקה קדימה לפסגות חדשות".

עוד כתבות

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

ביהמ"ש נגד פייסבוק: עמודים עסקיים יידונו לפי הדין הישראלי

תביעות של עסקים נגד פייסבוק התנהלו עד כה על פי דין קליפורניה, אך ביהמ"ש פסק כי לא צריך להבחין בינם לבין משתמשים פרטיים

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

טוב שנזכרו: הצעה לקצץ (זמנית) את שכר הפוליטיקאים

שר האוצר ישראל כ"ץ מציע הפחתת שכר של 10% משכרם של חברי כנסת ושרים מכהנים עד סוף 2021

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

ה-CDC: הפרסום כי נגיף הקורונה מדבק ממרחק של 6 מטרים - בטעות

במרכז האמריקאי למניעת מחלות טוענים כי המסמך, שפורסם בשבוע שעבר, עלה לאתר בטעות ● במסמך נטען שהנגיף מדבק הרבה יותר ממה שחשבו החוקרים עד עכשיו

חברת ברוקראז’ במומביי שבהודו, במהלך הנפילות בשווקים במרץ האחרון / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

סיכום תש"פ בשווקים הפיננסיים: המציאות עלתה על כל דמיון

למשך חודש אחד בלבד קטעה המגפה את המגמה החיובית החזקה בשוקי המניות בעולם, אבל מאז הם התאוששו באופן מרשים ● מדדי המניות של בורסת תל אביב, לעומת זאת, סיכמו שנה עברית מאכזבת

עדיאל שמרון /  צילום: שלומי יוסף

בהלת המחסנים: המדינה מכרה שטח למרלו"גים בכחצי מיליארד שקל

רשות מקרקעי ישראל תקבל כ-524 מיליון שקל ממכירת קרקע באזור התעשייה יואב שבדרום ● הרוכשת העיקרית היא איסתא מרכזים לוגיסטיים שתשלם 289 מיליון שקל עבור זכייתה בארבעה מכרזים ● קבוצת שיבולת ואיש העסקים תומר כץ זכו במכרז בשטח של 27 דונם וישלמו לרמ"י כ-49 מיליון שקל

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

נפגעתם מהסגר? חכו לנובמבר: המענק על שימור עובדים יתחיל רק עוד חודשיים

תוכנית הסיוע החדשה לעסקים מגיעה לאישור הממשלה ● החדשות הטובות: עידוד שמירה על תעסוקה ● החדשות הרעות: בירוקרטיה והליכים ממושכים שיקשו על עסקים רבים • סקפטיים? בצדק: לתוכנית ההחזרה מחל"ת תוקצבו 5.4 מיליארד שקל, מהם הועברו כ־4% בלבד

פרוייקט פרי הורייזן בבת ים / צילום: תמר מצפי, גלובס

בור במקום בית: כך נראות קבוצות הרכישה של אלדד פרי אחרי הקריסה

הבניין עם הבריכה במרכז פ"ת ששווק כאזור נוצץ, המגדל היוקרתי בבת ים שהובטחו בו דירות זולות וקבוצת הרכישה ברחובות שגילתה במפתיע ששווקו בפרויקט דירות "על הנייר" ● "גלובס" יצא בעקבות 3 קבוצות רכישה שארגנה פרי נדל"ן, וגילה עד כמה עמוקה התסבוכת של חבריהן

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות שערים בבורסה בתל אביב: "לכלכלה העולמית יש עתיד גם לאחר הקורונה"

לדברי אבנר חדד, מנהל דסק קרנות ו-ETF של קסם מבית אקסלנס: "יש המון אלמנטים על שולחן המשקיעים והמון אי וודאות. זו לא תהיה תקופה קלה אלא של חוסר יציבות, לשני הכיוונים" ● בורסות אירופה נסחרות בעליות, החוזים בניו יורק יציבים

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סגירה צורמת בת"א: אל על צנחה ב-7.5%, פתאל ב-5.5%

מדד ת"א 35 איבד 1.3%, מדד הבנקים ירד בשיעור דומה ● פוקס צנחה ב-6.15% בצל סגירת חנויות בסגר השני ● פריגו צנחה ב-6.5%, בזק ב-1.9% במחזור הגבוה בבורסה

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה אישרה להאריך בחצי שנה את ההקלות על יבואני הרכב "הזעירים"

מהנתונים שהוצגו לוועדה עולה שערוץ הייבוא הזעיר צמח באלפי אחוזים תוך שלוש שנים ותופס כיום למעלה מ-10% מהמכירות בפלח היוקרה

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת באירופה לאחר הנפילות שנרשמו אתמול

המדדים המובילים באסיה ירדו היום בעד 1.3% ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בעד 0.4% בשעה זו

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק אופנה ומזון: חל"ת גם למעל מ-1,000 עובדי ענקית הריהוט איקאה

קמעונאית הריהוט השבדית הוציאה לחל"ת למעלה מ-1,000 עובדים ● חלק מעובדי המטה וחלק מעובדי שירות הלקוחות ימשיכו לעבוד כרגיל

 

 

דפנה ג'קסון רות ביידר ומוריס קאהן / צילום: קרן גינת

שתי המשאלות שהגשים מוריס קהאן לרות ביידר גינסבורג

וגם: אורן מוסט, נשיא גולן טלקום, הודיע על פרישתו לאחר עשר שנים בתפקיד ● השיחה

טים קוק / צילום: AP - Jeff Chiu

עדכון הגרסה של אפל מסעיר את עולם הפרסום? חכו לחידוש של גוגל

המהלך המתוכנן של אפל להגברת הפרטיות עורר גלים בקרב השחקנים בעולם הדיגיטלי, בהם פייסבוק, שביקרה אותו בחריפות מחשש שיפגע בהכנסות ● אבל הדרמה האמיתית בענף נמצאת מעבר לפינה עם הכוונה של גוגל שלא לאפשר העברת מידע לטכנולוגיות הקוקיז של גולשי הכרום

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

קבינט הקורונה יתכנס היום לדון בהמשך הסגר

עוד על הפרק בדיון שיתנהל בצל שיעורי התחלואה הגוברים: צמצום התפילות בתוך בתי הכנסת במהלך יום הכיפורים, סגירת השווקים הפתוחים וצמצום מקומות עבודה במגזר הפרטי ● כ"ץ יציג את תוכנית "הלב הפועם" לשימור המגזר העסקי הפרטי פתוח בתקופת הסגר

גדעון ורטהייזר / צילום: איל יצהר

בעקבות רכישת ARM על-ידי אנבידיה: סיוה זוכה לשדרוג המלצה

בבנק ההשקעות Northland Capital Markets העלו אתמול את המלצתם למניית סיוה מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר" ובמקביל מחיר היעד עלה מ-37 דולר ל-48 דולר – מחיר המשקף פרמיה של 29% על המחיר הנוכחי של סיוה בנאסד"ק

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שאשא-ביטון תקפה את רה"מ; מיקי זוהר: "לשקול המשך דרכה בליכוד"

יו"ר ועדת הקורונה הגיבה בחריפות להאשמות נתניהו לכך שהיא בין האחראיים לעלייה בתחלואה: "מסמס את יישום מתווה הרמזור של פרופ' גמזו, עד שלא הייתה בו עוד תועלת" ● בתגובה ח"כ מיקי זוהר קרא להדיחה ממפלגת הליכוד

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

למרות ההנחיות: מסעדות ובתי קפה ממשיכים למכור ב-Take Away

מסעדנים רבין ברחבי הארץ פותחים את העסקים שלהם תוך הקפדה על אי התקהלות, בעוד שעסקים אחרים מפעילים שליחים לטווח קצר